Kanepenin Kıymetini Bil Sabırlı Ol - Sayfa 4 - Koniks.com

Koniks.com
Kullanıcı adı:
Şifre:
Şifremi hatırla

Ana Sayfa          Forumlar          Arama          Yardım           Kayıt Ol

Kanepenin Kıymetini Bil Sabırlı Ol
 4 

akinselcuk
Editör

Toplam 5590 yazı
18/02/2009 :  22:27:39   Yazarın websitesini ziyaret et Website

Sevgili arkadaşlar,

İş kurmak , esnaflık yapmak, alıp satmak , kazandığın paraları saymak gibisi yoktur. Hiç bir memurun kolay kolay tadamayacağı bir histir. Hem başarmış olmanın hazzı, hem de elinde işin başında olduğundan daha çok bir para tutmak. Ne bileyim mesela çok açken yemek yemek gibidir, çok susamışken su içmek gibidir. Tadından yenmez bir iştir bu ticaret. Kazanabilmek, parayı elde tutabilmek, kazancınla sermayeden yemeden ihtiyaçlarını karşılayabilmek çok ama çok zevklidir.

Ama parayı iş çarkının içine soktuğun anda riskler de başlar. O parayı geri alıp üstüne birde fazladan para koyabilmek öyle kolay bir iş değildir. Bunu yapabilmek için kurduğunuz düzen yanlışsa, her şey doğru iken şansınız yoksa, piyasanın krize gireceği tutarsa, müşteriniz üçkağıtcı çıkarsa, sizin özellikleriniz bu çarktan parayı asılıp çıkarmaya yetmeyiverirse, çarkların sıkışacağı tutarsa, işte bir dünya zorluk vardır para kazanmakta. Aklınıza bile gelmeyen.

Bazen kanepede oturmak işleri elinin tersiyle itmek çok daha kazançlıdır. Çünkü en birinci amacınız ana parayı yok etmemektir. Arttırmaktan önce gelir. Elinizdeki ana parayı piyasaya çicek sular gibi serpmenin hiç bir alemi yoktur bazen. Birilerinin işi görülür ama siz fakirlersiniz. Paranız buhar olur uçar gider. İşini gördüğünüz kişilerin suçu da olmaz bazen. Bu buharlaşmayı piyasa şartları sağlar. Çok ama çok dikkatli olmak gerekir. İki sene kursuna gitseniz anlatamazlar size bu işlerin sırrını. Sırrı yoktur çünkü. Eli sobada bir kere yanan çocuk bir daha dövseniz sobayı ellemez. İşte kursu budur. Anlatmakla anlaşılamaz.

Dayak yemeden dövmeyi öğrenemezsiniz. Bu işlere akıl zeka yetmez. İlave özellikler lazımdır. Ya babanız siz daha çocukken size bu işleri uygulamalı öğretmiş olmalı ya da siz mecburiyetten bu işlerin içinde pişmiş olmalısınız. Yetişkin iken ilk esnaflığınıza başladı iseniz bir kaç yumruk yemeniz kaçınılmazdır.

Ne zaman paranızı hiç bir işe sokmadığınızda para kazanabileceğinizi durduk yere keşfedemezsiniz. İçiniz kaynar iş yapmak ticarethane sahibi olmak istersiniz. Oysa bazen sakince beklemek hiç bir iş yapmamak size çok kazandırır. Herkesin önüne geçirir. Elinizde duran ve değerlenmiş paranızın önüne ucuzlamış değerler çıkmaya başlar. Evler arabalar gibi.

Aşağıdaki örnekte olduğu gibi ;
Tarih : 28/06/2008

Alıntı Yapılan Metin:
Yazıyı gönderen - symans
Merhaba Arkadaşlar sizlere bir şey danışmak istedim ben kendi işimi kurmak istiyorum tabi işin ticari kısmını pek bilmediğim için burda sizin bilgilerinizden faydalanmak istedim şimdi arkadaslar akdeniz bolgesinde herhangi bir ilde 50 milyar serma ile Bir Kimya Temizlik ürünleri açılabilirmi ve Sizde Piyasada tutunmam Soz Konusu Olabilirmi kimyager hazır 50bin ytl de hazır ama ben kararsız kaldım ya tutmasa biliyorsunuz bunu sadece bürokrasik kısmına 7-8bin ytl gidiyor maknesiydi hammaedesiydi derken sağlam bir para gidiyor sizce bu işe girmelimiyim* fikirler için şimdiden tşk ederim

Alıntı Yapılan Metin:
Yazıyı gönderen - akinselcuk
Temizlik maddelerini bilmem ama 50 bini elimde tutarken geri gelip gelmeyeceğini sanalda hiç tanımadığım kişilere sorma ihtiyacı duyduğum bir işe harcamam. Git altın al. Kanepende otur hiç bir iş yapma!

Alıntı Yapılan Metin:
Yazıyı gönderen - akinselcuk
Seneye bana dua etmeyi de unutma.

Evet sene oldu sayılır. Şartlar gerçekleşti.

Birinci soru : 2008 Hazirandaki 50 bin liralık altın şimdi kaç para oldu ?

Tam altın 28 Haziran 2008 de 254 lira idi, bugün yani 18 Şubat 2009 da 353 lira oldu. 50 bin lira 70 bin lira olurdu. 8 ayda 20 bin lira kazanmış olurdunuz, yani ayda 2500 lira kazanmış olurdunuz.

İkinci soru : 2008 Hazirandaki 50 bin liralık malı mülkü şimdi kaça alabilirsiniz ?

Ucuzlamasına rağmen satılamayan bir çok mal var artık piyasada.

Herkese saygılarımı sunuyor, sadece çalışanın, üretenin kazanacağı, gerisinin aval aval bakacağı günlerin gelmesini canı gönülden diliyorum . . .

tamnland.com

Yerleşim : Türkiye / Türkiye  |  Meslek : Diğer
adalı1
Üye

Toplam 410 yazı
18/09/2011 :  13:41:18
sn dostum ben sizin düşüncelerine katılıyorum ancak diyorumki kimse ben batacagım diye işe girmez,iş yapan herkez para kazanma ümidi ile yapar,eger yaptıgı iş zaten kendi işi ise ,işi biliyorsa zaten bizim bir yorumda bulunmamız gereksiz,ancak yapmak istedigi iş konusunda tecrübesi,bilgisi yoksa ancak yapacagı işi araştırması,konu hakkında bilgi sahibi olması,riski,açacagı iş ile ilgili sermayesi ve sonrasında cebinde parası varmı onun hakkında yorum yapılabilir,yoksa yapma demek bence yorum degildir sizinde açıklamalarınız çok olumlu zevkle dikkatle okudugumu belirtirim sn editörüm

Yerleşim : Türkiye / İstanbul  |  Meslek : Diğer
adalı1
Üye

Toplam 410 yazı
18/09/2011 :  13:44:13
sn dostum ben sizin düşüncelerine katılıyorum ancak diyorumki kimse ben batacagım diye işe girmez,iş yapan herkez para kazanma ümidi ile yapar,eger yaptıgı iş zaten kendi işi ise ,işi biliyorsa zaten bizim bir yorumda bulunmamız gereksiz,ancak yapmak istedigi iş konusunda tecrübesi,bilgisi yoksa ancak yapacagı işi araştırması,konu hakkında bilgi sahibi olması,riski,açacagı iş ile ilgili sermayesi ve sonrasında cebinde parası varmı onun hakkında yorum yapılabilir,yoksa yapma demek bence yorum degildir sizinde açıklamalarınız çok olumlu zevkle dikkatle okudugumu belirtirim sn akın bey

Yerleşim : Türkiye / İstanbul  |  Meslek : Diğer
cenqizhann
Yeni Üye

Toplam 25 yazı
03/11/2011 :  00:55:42

güncel.
.

Yerleşim : Türkiye / İstanbul
fearless06
Yeni Üye

Toplam 31 yazı
24/12/2011 :  17:26:06
yazılarınızı çok anlamlı herkes kendine pay biçebilir okuyunca. (herkes cennete gitmek istiyor ama kimse ölmek istemiyor)

Yerleşim : Türkiye / Ankara  |  Meslek : Bilgisayar-Bilişim
neareast44
Yeni Üye

Toplam 87 yazı
12/03/2012 :  13:47:49
http://iskurun.blogcu.com/ burada her türlü ücretsiz destek veriyor bence ziyaret edin

Yerleşim : Türkiye / Malatya  |  Meslek : İthalat / İhracat
ticaret28
Yeni Üye

Toplam 10 yazı
05/04/2012 :  15:31:22
Bu konu , sitenin amacına ve girişimcilik ruhuna aykırı. Benim yorumum bu.
Hayat zaten risktir ve riske girmeden para kazanılmaz.

Yerleşim : Türkiye / Samsun  |  Meslek : Mühendis
ayvaliklireis
Yeni Üye

Toplam 58 yazı
05/04/2012 :  23:46:11
14 yıl boyunca yapmadığım iş kalmadı geriye dönüp baktığımda daha önce çıraklığını yaptığım yani o işin içinden geldiğim işler başarılı oldu. pek bilgi sahibi olmadan hadi canım ne olacak dediğim işlerden de hep zarar ettim.

Yerleşim : Türkiye / Balıkesir  |  Meslek : Ticaret
akinselcuk
Editör

Toplam 5590 yazı
06/04/2012 :  00:28:56 Yazarın websitesine git Website
Alıntı Yapılan Metin:
Yazıyı gönderen - ayvaliklireis
14 yıl boyunca yapmadığım iş kalmadı geriye dönüp baktığımda daha önce çıraklığını yaptığım yani o işin içinden geldiğim işler başarılı oldu. pek bilgi sahibi olmadan hadi canım ne olacak dediğim işlerden de hep zarar ettim.

Yani ?

Biraz daha açarmısınız ?
tamnland.com

ayvaliklireis
Yeni Üye

Toplam 58 yazı
07/04/2012 :  07:35:16
Sizin yapmayı planladığınız işi hali hazırda o işi iyi yapan iş sahibinin tecrübesini
Yüzde yüz varsayarsak sizin tecrübenizde yüzde yirmilerde kalıyorsa tecrübeye çok para ödeyeceksiniz demektir, aslında bukadar tecrübesizde olsanız o girişim aslında başarı ile sonuçlanacaktır ama para ve zaman kaybı sizi yıpratacağından mutlu sonu göremeden işi bırakır zarar edersiniz.

Yerleşim : Türkiye / Balıkesir  |  Meslek : Ticaret
akinselcuk
Editör

Toplam 5590 yazı
07/04/2012 :  09:08:05 Yazarın websitesine git Website
Anladığım şu oldu ;

Bir işi iyi biliyorsanız başarılı olursunuz. Çok iyi bilmeden girdiğiniz bir işten zarar etme ihtimaliniz daha yüksektir.

Bu yaklaşıma kim yanlış diyebilir ki ? Aşırı derecede mantıklı.

Ama hayatın mantığı sadece iş hayatının değil tüm hayatın mantığı bu kadar köşeli değil.

Bence bir işi iyi biliyor olmaktan başka önemli tek bir unsur var iş hayatında. Bir sürü unsur var elbet ama bu en önemlisi sanki.

Çok iyi bilmeden bile girseniz, paranın hesabını ve takibini ileriyi de görecek şekilde yapamıyorsanız, yaptığınızı sanıyor ama aslında yapamıyorsanız, o işe sahip olmak, çevre baskısı, başarılı olmaya dürtülenme, yanlış bulduğunuz bir sistemi düzeltme iç güdüsü gbi unsurlar işi yapış şeklinizi daha belirleyici kılıyorsa kolayca başarısız olunur.

Mesela bir şeye benzemediğiniz, yeterince kültürlü, tahsilli bulmadığınız, kendi dünyanızda hiç bir zaman hayat hakkı tanımayacağınız bir insan bir işi çok başarılı şekilde icra ediyor olabilir. Hatta bu kişi hiç alakasız bir iş koluna girip onu da başarabilir. Çünkü bu insan işin başarılması için gereken tek şeyi farkettirmese de mükemmel yapıyordur. Ne zaman başarısız olacağını önceden görüyordur ve o işe hiç bulaşmıyor veya sessizce sıyrılıp içinden çıkıyordur.

Bu sosyal kültürü yüksek seviyede olmayan herkes iş hayatında başarılı olur anlamı çıkarmaz. Sadece başarı örneğini daha vurgulayıcı hale sokan insanlardır.

Sosyal seviyesi yüksek tahsili iyi birinden başarılı olması zaten beklenir bir durumdur. Ama onların arasında da ne yapsa beceremeyenler vardır.

İş hayatında başarılı olmak için tecrübe elbette bir başarı kriteridir ama asıl lazım olan sanki başka bir şeydir.

Saygılar. . .
tamnland.com

akinselcuk
Editör

Toplam 5590 yazı
07/04/2012 :  09:32:05 Yazarın websitesine git Website
Alıntı Yapılan Metin:
Yazıyı gönderen - ticaret28
Bu konu , sitenin amacına ve girişimcilik ruhuna aykırı. Benim yorumum bu.
Hayat zaten risktir ve riske girmeden para kazanılmaz.

Tabiki dediğiniz doğru.

İş kurma ve girişimcilik, para kazanma ve gelişim gibi başlıkları olan bir site insanları sadece iş kurmaya riske girmey ve atılım yapmaya teşvik eden şeyler yazmalı diye bekler insan.

Birincisi internet sitelerinin bir ruha sahip olabilenini ben keşfetmedim. Aslında mükemmel olurdu. Ruhu olan bir internet sitesi. Mecaz da olsa bu sitenin adeta bir ruhu var diyebileceğimiz bir site.

İnternet çok soguk bir ortam. İnsanların ruhlarıyla yaşıyor ama insanlar ruhlarını internete taşımak istemiyorlar. Buraya hırçın ve ketum yanlarını taşımak daha basit, kolay ve tatminkar geliyor. Hayatta yüzyüze iken yapmakta zorlandığı yanlarını (duygu yada davranış) burada kullanabiliyor olmak insanları daha mutlu ediyor. İnternet bu yüzden ruhsuz ve soğuk bir yer. Ruhunu, yaşadığı hayatın sıcaklığını buraya dökmekte sıkıntı yaşamayanlarda vardır mutlaka ben genellikle gözlediğim şeyden bahsediyorum.

Koniksin tercih edilmesinin sebebi insanların yazarken bir az daha samimi olmasından kaynaklanıyor olabilir. Yani evet, bir internet sitesinde ruh varsa o ruhu burada gözlemek diğer bir çok siteye göre belki daha mümkündür.

Bu bakımdan,

bu sitede illede iş kurun paraları kediye yükleyip yüklemediğinize bakmaksızın girişimci olun ruhu değil de,

bu tecrübeleri,
bu hesap kitapları,
bu yaklaşımları,
bu iş kollarını,
bu yol yordamı

okuyup kendi yolunuzu bulurken daha rayında gidin ruhu vardır belki de.

Saygılarımla . . .
tamnland.com

Mesaj gönderebilmek için öncelikle giriş yapmış olmanız gerekmektedir.

Henüz kayıt yaptırmadıysanız buradan üye olabilirsiniz.

Üye olarak:

• Yeni yazılar gönderebilir,
  • Varolan yazılara yorum yapabilir,
  • Arkadaşlarım, favorilerim, kişisel mesajlaşma, haber merkezi, dosya merkezi, online üyeler gibi pek çok yardımcı araçlardan yararlanabilirsiniz.

» Hemen üye olmak için tıklayınız.

6.09 saniye.
16:31:26, 28 Mart 2024, Perşembe

Buradaki yazılar, yazarlarının ve Koniks.com®'un izni olmaksızın hiçbir yazılı, görsel yada sesli yayın organında yayınlanamaz. Eğitim amacı dışında, herhangi bir şekilde çoğaltılması yasaktır. Eğitim amaçlı çoğaltıldığı durumlarda, yazarla ilgili bilgilerin ve URL'nin belirtilmesi zorunludur.

Bu web sitesi bilgilendirme amacıyla iyi niyetle, amatör bir ruhla hazırlanmıştır ve yer alan her türlü bilgi genel nitelikte olup, doğruluğu, eksiksiz olması, güvenilirliği, yeterliliği ve güncelliği hiçbir surette sitemiz tarafından garanti ve taahhüt edilmemektedir. Yer alan görüş ve yorumlar tamamen Koniks.com üyelerinin kişisel görüşlerini yansıtmaktadır. Sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak iş kurma/yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir ve söz konusu bilgilere dayanılarak alınacak kararların neticesinde oluşabilecek yanlışlık veya zararlardan Koniks.com sorumlu tutulamaz.

© 2000-2024 Koniks.com İletişim   ||   Kullanım Şartları   |   Kurallar   |   Sitenin Kullanımı   |   Gizlilik   |   Yardım