Midye Çiftliği Kurmak istiyorum - Koniks.com

Koniks.com
Kullanıcı adı:
Şifre:
Şifremi hatırla

Ana Sayfa          Forumlar          Arama          Yardım           Kayıt Ol

Midye Çiftliği Kurmak istiyorum
 1 

caparion
Yeni Üye

Toplam 4 yazı
12/10/2008 :  15:30:40 Bu yazıdan alıntı yaparak yorum yaz Alıntı

MRB ARKADAŞLAR

MİDYE VE KOKOREÇ SATAN BİR FİRMADA ÇALIŞIYORUM

GIDA MÜHENDİSİYİM VE BAYİİ DENETİMLERİNİ YAPIYORUM.

BU KONUDA YARDIMCI OLACAK BİRİ VARSA SEVINIRIM
Chicken in the kitchen

Yerleşim : Türkiye / İstanbul  |  Meslek : Mühendis
akinselcuk
Editör

Toplam 5554 yazı
12/10/2008 :  16:26:07 Yazarın websitesine git Website   Alıntı
midye çiftliği kurma işine sıcak bakıyorum. Ancak biraz araştırınca epey de zorluğu olduğunu gördüm. Bir kere deniz kıyısında olmak gerek. Bulunduğum yerdeki işimi nasıl terkedebilirim bunu bilmiyorum.
Ancak güzel bir fizibilite çıkarıp bir de hedef müşterilerin durumu netlik kazanırsa güzel bir başlangıç olabilir.
tamnland.com

Yerleşim : Türkiye / Türkiye  |  Meslek : Diğer
caparion
Yeni Üye

Toplam 4 yazı
12/10/2008 :  16:30:02  Alıntı
Hazır müşteri var zaten o sorun değil ama işi profesyonel olarak nasıl deste alabılıcez
nasıl öğrenicez onu bilemedim
Chicken in the kitchen

akinselcuk
Editör

Toplam 5554 yazı
12/10/2008 :  16:36:07 Yazarın websitesine git Website   Alıntı

Sayın caparion mesajınızı aldım. Benim üye olunabilecek bir sitem var fakat midye konusu ile alakası hiç yok.

Sanırım üye olduğunuz yer ile benim bir ilgim bulunmuyor. Ben sadece bu konuya ilgi duyan, ziraai konularda öğretmenlik yapan ehliyetli biriyim. Ancak midye konusuna ticari açıdan yabancıyım.

Anamur Bozyazı Aydıncık arasını iyi kötü bilirim. Buralarda bir yer bulup bu işi yapmayı düşündüm ama sadece düşündüm. Hedef müşterilerin bu bölgeye uzak kalması da muhtemel bir sonuç.

Siz sanki midye üretildiğinde satılabilecek yerleri daha iyi bilebilirmişsiniz gibi geldi bana.

Şimdi bu işlere ciddi devlet destekleri var. Biraz emek ve bilgiyle bu tür bir işten kazançlı çıkılabilir gibi bir ön hissiyat bende var.

tamnland.com

akinselcuk
Editör

Toplam 5554 yazı
12/10/2008 :  16:40:59 Yazarın websitesine git Website   Alıntı
İşte bir fizibilite yapmak gerekiyor. Mühendisler olarak bu işin teknik açıdan kurulamayacağını hiç düşünmedim. Tesis kurulur neler yapılacağı kolayca tespit edilir ve yapılır. Fakat midye üretiminden ne kadar kazanılır ne kadar yatırılması gereklidir. Bunun belirlenmesi lazım. İşin ticari tarafı bende muallak. Müşterileri tanımıyorum.
tamnland.com

akinselcuk
Editör

Toplam 5554 yazı
12/10/2008 :  18:03:00 Yazarın websitesine git Website   Alıntı
Midyeyi sallardan sarkıtılan halatlarda ya da dubalarala yapılan yatay halatlardan sarkıtılan yatay halatlarda yetiştirmek bizim ülkemiz için en uygun olan metod. 700 adet 9 metrelik halattan yılda 80 ton midye yani 40 ton midye eti alınabiliyor. Dondurulmuş midye etinin kilosu 20 lira civarında görünüyor. Yani 600 m2 alandan 40 ton et alınıyor. Besleme masrafı yok denizden besleniyor. Hasat , midye işleme gibi işçilik ve dondurup saklama ve nakliye masrafları var.

Bu durumda 1000 m2 denizde yer bulunacak. Burada bir işletme binası olacak, dondurup saklamak için bir düzen kurulacak. Gene dondurulmuş halde müşterilere dağıtım için bir araç gerekecek.

Fakat tesis işletmeye açılıp yavru ekimi yapıldıktan sonra en azından 18 ay minimum pazar boyuna gelmeleri beklenecek. Bu bekleme süresi fiyat için 2,5 - 3 yıla kadar uzuyabiliyor.

2 yıl sonra 1000m2 lik üretim alanının 600m2 sinde yapılan üretim firesiz satılırsa 800.000 lira ( eski parayla 800milyar lira ) olarak geri dönecek.

Yapılacak yatırımın geri dönüşü neredeyse 2 yıl sonra başlayıp tahmini amorti süresi göründüğü üzere çok kısa ilk hasatta kazanca geçiliyor. Neredeyse mucize gibi.

Tahsilat güçlükleri , piyasa krizleri , olabilecek üretim ya da nakliye kazaları rahatca göze alınabilir. İşletmenizi ve araçlarınızınızı tam teşekküllü bir kaskoya tabi tutarsınız. 2 Yıl idare edecek nakiti kenara ayırırsınız ( tabi önce bulmak gerek !!??)

Midye etini kimler alır ? Sektörde mafyacılık varmıdır ? Denizde uygun bir yer nereden izin alınıp kullanılır ? Bölgenin belediyesi ile iş biter mi yoksa denizcilik kurumları vs. yerlere bir vergiler işgaliyeler ödenir mi ?

5 -6 ay çalışacak olan bir soğuk depo ne kadar elektrik harcar ve kaça kurulabilir ? ( bunun hesabını yapabilirim gerçi )

Dondurulmuş midye etinin 20lira/kg fiyatı gerçekcimidir. İşlenmemiş halde fiyat ne olmaktadır.
tamnland.com

caparion
Yeni Üye

Toplam 4 yazı
12/10/2008 :  18:09:48  Alıntı
Keyf.in
Midye Çiftliği kurmak için biraz bilgi aldım bir sürü formalitesi var.Deniz Ticaret OIdasının izin verdiği gemi trafiğini engellemeyecek , mavi bayraklı sularda , anıtlar kurulundan bile izin istiyor b u konuda bize yardımcı olucak profesyonel biri lazım

Bu arada bana yazdığınız cevap doğru ben bu siteye üye oldum.Sanırım siteye konu açmayı beceremediğim için size yazdım.Kusura bakmayın
Chicken in the kitchen

akinselcuk
Editör

Toplam 5554 yazı
12/10/2008 :  20:14:38 Yazarın websitesine git Website   Alıntı
Midye satış fiyatı nedir işlenmiş halde ve işlenmemiş ham halde gerçekci piyasa fiyatları nedir bilginiz var ise yazarmısınız.

İnternette bu konuda gerçekci güvenilir bir bilgi yok ki işin en can alıcı noktalarından biri hesap yapabilmek için oysa ki....
tamnland.com

akinselcuk
Editör

Toplam 5554 yazı
12/10/2008 :  20:16:38 Yazarın websitesine git Website   Alıntı
Gelisim.in
Bu tür izinler alınabilir sonuçta evrak işleri olur. Önemli olan işin önünü tıkayan bölgesel kuvvetler olmasın.

tamnland.com

celik.59
Yeni Üye

Toplam 84 yazı
13/10/2008 :  00:23:43 Yazarın websitesine git Website   Alıntı
Midye üretiminde bölgesel engeller olursa aşılabilir. Evrak izin işlemleride çözümü o kadar zor değil.
Fakat önemli olan fizibilite çalışmasında bu işin maliyetinin müşteri grubunun kazancının doğru hesaplanması.
Üretimde yaşanabilecek sorunlarda göz önüne alınmalı

Yerleşim : Türkiye / Tekirdağ  |  Meslek : İmalat
akinselcuk
Editör

Toplam 5554 yazı
13/10/2008 :  10:57:24 Yazarın websitesine git Website   Alıntı
Evet işte şimdi bu noktadayız. Midye piyasasında bulunan birinden işlenmiş ve işlenmemiş midye satışı konusunda fikir bekliyorum.

Çünkü arabaya binip İstanbul Ankara İzmir ve bu konuda önemli olduğu sonradan anlaşılacak başka şehirleri dolaşıp midye toptan fiyatlarını öğrenmek gerek.

Fizbilitenin en can alıcı noktası midye fiyatları. Bilmediğim bir tek bu var.

Bir midye çiftliği kurmak için hangi yörede hangi yöntemin seçileğine karar verebilirim.

Bu çiftliğin kurulumundaki her üretim ve işletme malzemelerinin hesabını yapabilirim.

Bu üretim ve işletme malzemelerini tedarik edip çiftliği kurabilirim.

Yasal izinleri ve gerekli başvuru yerlerini tespit edip yapabilirim.

2 yıl boyunca bu çiftlikte üretimi ve işletme yönetimini de idare edebilirim.

Ama midye fiyatı gerçek hayatta nedir. En önce kesin olarak öğrenmem gereken şey budur.

Ancak bunu netleştirdiğim zaman bütün bu çalışmaların yapılıp yapılmayacağına karar verebilirim.

İnternetteki fiyat bilgileri çok net değil , tüketicilere ettiğim telefonlardan da çok net sonuçlar aldığımı söyleyemem.

Bizzat satıcı gibi dolaşıp toptan satış fiyatı bilgilerini tespit etmek, fikir sahibi olmak gerekiyor.

Midye eti satış fiyatı nedir. Piyasadaki gerçek durum nedir.
Midye eti kullanıcıları mutlaka farklı farklıdır. Az alan küçük tüketiciler ve tonajlı alan büyük tüketiciler vardır mutlaka. Vadeli ve peşin biraz oynayan bir fiyatı olmalı ama internetten çıkan kilo başına işlenmiş midye eti fiyatı 20 YTL ortalama çıkıyor bu rakam gerçekcimidir ??????
tamnland.com

akinselcuk
Editör

Toplam 5554 yazı
13/10/2008 :  19:21:49 Yazarın websitesine git Website   Alıntı
Keyf.in
Yok mudur başka fikir, bilgi sahibi kişi ???
tamnland.com

Fantastik
Üye

Toplam 106 yazı
14/10/2008 :  16:07:47 Yazarın websitesine git Website   Alıntı
Sayın Selçuk ,iç Midyeleri temiz ve güzel ayıklanmış bir şekilde, kokoreç ve midye satan orta çaplı dükkanlara satıcak olursanız tanesini 50 ile 70 bin lira arasından alıcaktır. Piyasa fiyatı budur.. Ayrıca midyenin boyutlarıda önemLidir genelde midye satımı yapan dükkanlar orta çaplı midye isterler büyük ve küçük midyeler rağbet görmez.. Midyenin kabuk satış fiyası ise yine büyüklüğüne göre değişir.. büyük midye kabukları ortalama 100 ile 200 binlira arasında satılmaktadır. Benim yazları KınalıAdada işletmekte oldugum bi kokoreç-midye dükkanım var. Senin Müşteri potansiyelin bu ölcekteki dükkanlar olucaktır. Yanlız bu dükkanlar haftada en fazla sizden 5-10bin civarı iç midye istiyeceklerdir.. daha ayrıntılı öğrenmek istediğiniz şeyler varsa harun.atalay@hotmail.com buradan irtibata geçebilirsiniz...

Yerleşim : Türkiye / İstanbul  |  Meslek : Bilgisayar-Bilişim
akinselcuk
Editör

Toplam 5554 yazı
14/10/2008 :  22:15:43 Yazarın websitesine git Website   Alıntı
Harun bey midye işi zamanla oluşacak artık. Kısa süreli bir yatırım değil. Akdenizde bir yerimiz var ama anladığım kadarı ile Akdeniz kıyılarından çok İstanbulda bir kıyı bulmak gerek bu iş için zaten Akdeniz biraz tuz oranı yüksekliğinden de kaybediyor midye üretiminde. Msn den sormak istediğim bir kaç soru var müsait olabildiğimiz bir zamanda. İlginize çok teşekkürler.

Meslek müzik yazmışsınız Benim zirai işlerin yanısıra , elektronik müzik aletleri konusunda da bir dükkanım var. Siz icracımısınız yoksa müzik aletleri satışı ile mi uğraşıyorsunuz .

tamnland.com

Fantastik
Üye

Toplam 106 yazı
14/10/2008 :  22:43:59 Yazarın websitesine git Website   Alıntı
Gelisim.in
Amatör bir şekilde Prodüksiyon yapımıyla ugraşıyorum, mesleğim sayıLmaz aslında siteye üye olurken en yakın meslek şekli müzik geldi, sanırım ondan dolayı onu seçtim. Ne Tür aletler satıyorsunuz Midi Klavyele, SYNTHESIZER bu ve buna benzer aletler mevcutmudur?

akinselcuk
Editör

Toplam 5554 yazı
14/10/2008 :  23:03:15 Yazarın websitesine git Website   Alıntı
Bu konuda piyasa bir sarsıntı geçirdi buralarda. Şimdi müzikçiler yavaş yavaş yeniden yapılanıyor. Daha çok 2. el org işi üzerine yoğunlaşmış durumdayız. Ben tamir bakım üzerineyim. Roland, Korg, Yamaha kalvyeler yaygındır. Alır satarız. Ama pasaj komşularımda synhesizer dahil birçok cihaz mevcut. Bakım işini yapan bir tek ben varım.
tamnland.com

Fantastik
Üye

Toplam 106 yazı
15/10/2008 :  12:45:43 Yazarın websitesine git Website   Alıntı
Gezin.in
Sanırım yeriniz konyada eğer istanbulda olmuş olsaydı size bi reklam fikri verebilirdim

akinselcuk
Editör

Toplam 5554 yazı
15/10/2008 :  13:39:47 Yazarın websitesine git Website   Alıntı
İstanbulda 5-6 sene dükkanım vardı vaktiyle ama Konya da yaşamak cidden çok rahat İstanbula göre
tamnland.com

Fantastik
Üye

Toplam 106 yazı
15/10/2008 :  14:20:57 Yazarın websitesine git Website   Alıntı
Haklısınız.. İstanbulda para kazanmayı öğrenmeden önce, elinizdeki parayı nasıl tutabilirsiniz bunu öğrenmeniz lazım. Türkiyede özellikle İstanbulda yaşam çok zor. Kiralar ve birey maaşları neredeyse aynı oranla başlıyor. Birde buna elektrik , su, dogalgaz, eğitim , gıda'ı eklersen vay haline asgari ücretle çaşılıp aile geçindirenlerin..

cumuk67blues
Yeni Üye

Toplam 1 yazı
03/01/2009 :  18:31:05  Alıntı
bu konuda benimde çalışmalarım var bulunduğum yöre ve elimdeki denizle ilgili ekipmandan yararlanarak midye işi yapılabilir durumda. askı midyeciliği tekniğiyle iyi sonuçlar alabileceğimiz yataklarda mevcut.buraya kadar donanımlıyız fakat daha sonrasını yani pazarlama,gda prosedürü ,işleme konusunda bağımlılık doğuyor.sorunumuz şimdilik bu.böyle bir değerin girdinin yarın yabancı bir firma tarafından çalıştırılarak yalnızca iyi bir ambalajla kazanılan değerlerin uçup gitmemesi dileği ile.
@werty

Yerleşim : Türkiye / Zonguldak  |  Meslek : Denizci
armandoTR
Üye

Toplam 992 yazı
03/01/2009 :  18:39:10  Alıntı
evet arkadaslar midye ureticiligi avrupanin akdeniz sahillerinde yapilmaktadir ve atlantik kiyilarindada meshurdur, ulkelerin damak tadi degisik olup
farkli sekilde tuketilmektedir. tavsiye ederim gelecegin projesi olabilir .elime belge gecerse yazarim sizlere basarilar dilerim.

Yerleşim : İspanya / Tarragona
Küçük Ağa
Üye

Toplam 683 yazı
03/01/2009 :  19:10:32  Alıntı
Başka bir başlıkta da "midye üretimi" hakkında gözlemlerimi yazmıştım.
Destekliyorum.
Önce bir üretim çiftliğini inceleyin.
Ayvalık'ta var...
Üslubu beyan, ayniyle insandır.

Yerleşim : Türkiye / İstanbul  |  Meslek : Yayıncılık
Yatirimci.
Üye

Toplam 180 yazı
03/01/2009 :  21:11:20  Alıntı
Midye sektörü hiç bir zaman bitmez ama önemli olan iş'i buyk kurmak'da

Yerleşim : Türkiye / Ankara  |  Meslek : Ticaret
Küçük Ağa
Üye

Toplam 683 yazı
03/01/2009 :  21:16:24  Alıntı
Katılıyorum.
Midye bitmez, ama temiz midye bitiyor.
Burda önemli olan temiz midye üretmek.
Tüm dünyaya satarsın.
Ayvalık'takiler Yunanistan'a satıyorlardı.

Yatirimci.
Üye

Toplam 180 yazı
04/01/2009 :  03:01:23  Alıntı
Çiftlik kurmak için illaki deniz kenari mi lazim

Yerleşim : Türkiye / Ankara  |  Meslek : Ticaret
armandoTR
Üye

Toplam 992 yazı
04/01/2009 :  03:12:38  Alıntı
SYN CAPARION

sizin isiniz bence guzel bir konu hem midye hem kokoreç her ikiside guzel bir ortamda degerlendirilebilinir bence biraz kafa yormak lazim veya dusunmek lazim , basarilar dilerim.

Küçük Ağa
Üye

Toplam 683 yazı
04/01/2009 :  12:26:34  Alıntı
Midye, deniz canlısıdır.
Deniz içinde yetiştiriliyor.
Midye yavruları dağılmaması için file biçimli çuvallara doldurulup, denizde öyle muhafaza ediliyor.
Dolayısıyla kontrolü ve toplanması da son derece kolay oluyor.

armandoTR
Üye

Toplam 992 yazı
04/01/2009 :  13:25:45  Alıntı
bence yurt disina satisi ve ihracati arastirabilinir ,zor degil , burocrasi islemleri, certificalar , saglik bakanligi vs.
en zor yanida nakliyat , pahali olmamasi icin alternatif seyler dusunulmeli. fiat tespiti ve rekabet ortami , nakliye ,gumruk masraflari , vs

boylece ilk asama baslamis olur ve devamini bilenler yazabilir. saygilarimla

Küçük Ağa
Üye

Toplam 683 yazı
04/01/2009 :  13:42:53  Alıntı
İhracatı 2 biçimde yapılıyor.
1-Ham biçimde
2-İşlenmiş, ambalajlanmış.

Ham olarak uzun süre muhafazası zor elbet.
Ama işlenirse, uzun süreli muhafazası mümkün.

Ege Üniversitesi'nde bu konu ile ilgili çok ciddi çalışmalar yapıldığını biliyorum.
Midye, kerevit, karides, istakoz üretimi üzerinde.

devrim-1976
Yeni Üye

Toplam 73 yazı
25/06/2009 :  18:55:03  Alıntı
çanakkalede yaşıyorum yaklaşık 10 senedir tavalık midye kabuklu midye ve bu ürünlerden hazırlanmış hazır midye dolma işi yapıyorum...ayrıca yaklaşık 4 sezon buradan ihratçı firmalara rapala topladım!!aynı zamanda akavadis kidonya ve tarakta temin edebilirim..bilginize

Yerleşim : Türkiye / Çanakkale  |  Meslek : Esnaf
devrim-1976
Yeni Üye

Toplam 73 yazı
25/06/2009 :  19:07:19  Alıntı
arkadaşlar yazdıklarınızın hepsini okudum..herkezden bir fikir gelmesi ve bu fikirlerin çoğunun rasyonel olması sevindirici!!ben çanakkalede yaşıyorum..yaklaşık 10 senedir de deniz ürünleriyle uğraşıyorum.bozca ada gökçe ada asos küçük kuyu altınoluk v.s tavalık içi midye dolmalık kabuklu midye hazırlanmış midye dolma tarak rapala akavadi kidonya temin ediyorum.genelde alıcılarım oteller moteller restrantlar ve mocamplar..acıkcası uğraşı keyifli ve kazancı son derece iyi olan bir sektör!!uzun zamandır yaptığım için maliyetlerinden tutunda kar marjına kadar her konuda tecrübeliyim...en büyük sıkıntım ise boğazın emrimde olmasına karşılık bu işi büyütebilecek bir pazar ve güvenilir ekip kuramamam!!acıkcası bu işin bir ayağı malın cıkarılması diğer ayağı işlenmesi ve son olarakta pazar bulunması.ben ilk iki ayağını üstlenebilecek bir alt yapıya sahibim..ciddi olan ve bu işten para kazanmak isteyen arkadaşlarla kordineli çalışmaya hazırım!!teşekkürler..

Yerleşim : Türkiye / Çanakkale  |  Meslek : Esnaf

0.23 saniye.
22:50:00, 14 Kasım 2018, Çarşamba

Buradaki yazılar, yazarlarının ve Koniks.com®'un izni olmaksızın hiçbir yazılı, görsel yada sesli yayın organında yayınlanamaz. Eğitim amacı dışında, herhangi bir şekilde çoğaltılması yasaktır. Eğitim amaçlı çoğaltıldığı durumlarda, yazarla ilgili bilgilerin ve URL'nin belirtilmesi zorunludur.

Bu web sitesi bilgilendirme amacıyla iyi niyetle, amatör bir ruhla hazırlanmıştır ve yer alan her türlü bilgi genel nitelikte olup, doğruluğu, eksiksiz olması, güvenilirliği, yeterliliği ve güncelliği hiçbir surette sitemiz tarafından garanti ve taahhüt edilmemektedir. Yer alan görüş ve yorumlar tamamen Koniks.com üyelerinin kişisel görüşlerini yansıtmaktadır. Sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak iş kurma/yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir ve söz konusu bilgilere dayanılarak alınacak kararların neticesinde oluşabilecek yanlışlık veya zararlardan Koniks.com sorumlu tutulamaz.

© 2000-2018 Koniks.com İletişim   ||   Kullanım Şartları   |   Kurallar   |   Sitenin Kullanımı   |   Gizlilik   |   Yardım