Mantarcılık %100 Kar??? - Sayfa 2 - Koniks.com

Koniks.com
Kullanıcı adı:
Şifre:
Şifremi hatırla

Ana Sayfa          Forumlar          Arama          Yardım           Kayıt Ol

Mantarcılık %100 Kar???
 2 

tute82
Yeni Üye

Toplam 47 yazı
24/12/2009 :  13:20:36 Bu yazıdan alıntı yaparak yorum yaz Alıntı

Arkadaşlar merhaba,
Ben 1 ton kompostun ne kadara mal olduğunu bilen arkadaşlar varsa öğrenmek istiyorum, yardımcı olursanız sevinirimm. 10 dönüm bir yerim var bunun içinde 400 m2 kapalı bir yer var, burada kredi cekip mantar üretimi yapmak istiyorum. Maliyet bilen arkadaşlar varsa lütfen yardımcı olun.

1 ton kompos için ne kadar sap ve ana materyal gider, ne kadar su harcarız ilaçlamalar kısacası maliyet 1 ton kompos...

Herkese teşekkurler.

Yerleşim : Türkiye / Kırklareli  |  Meslek : Diğer
natho2
Yeni Üye

Toplam 38 yazı
27/12/2009 :  01:43:37  Alıntı
arkadasım: konuyla ilgifi çok detaylı bilgim yok.
denizlide yim. bir arkadasım ilgilenmişti.ondan duyduklarımı anlatayım.fresmanın sermayesi ve işi kendine denizlili bir firma ancak yaklasımı gercekten kınanacak turden.
yine denizlide kendi imkanlarıyla mantar yetiştirenler var.
çokta basarılılar.
ancak bildiğimiz yuvarlak mantardan çok istiridye mantarı yetiştiriyorlar.fakat soyle bir sorun oluyor ilk defa kendi yetiştirenler kompost spor dengesini ve kompostun çok ısınmasını engelleyemedikleri için bazen 500 kg konmpostları boşa gidiyor.(benim arkadasım gibi)istiridye mantarı yetiştiren firma komposta spor ekilmiş olarak sattığında garanti veriyor.zaten sürekli nem ve sıcaklıkla ilgili arayıp bilgi istiyor.
fiyat olarak net bilmiyorum ama bununla ilgileniyorsan sana tel numarasını bulup yazayım.
eger normal yuvarlak mantarla ilgileniyorsan korkuteline kadar git hem uygu kompost var hemde bilgi. en azından fresman yaklasımında değiller

Yerleşim : Türkiye / Denizli  |  Meslek : Mühendis
astana
Üye

Toplam 305 yazı
27/12/2009 :  10:30:02  Alıntı
Alıntı Yapılan Metin:
Yazıyı gönderen - akinselcuk
Klasik

Ama trüf mantarı gibi özel çeşitler var. Bunları yetiştirebilirsen çok kabiliyetli bir satış uzmanı olmasanda iyi paralar kazanabilirsin.

Bildigim kadari ile Trüf mantari yetistirilemiyor..

Zaten bu nedenle cok pahali...

Yerleşim : ALMANYA / Münster  |  Meslek : Serbest meslek
akinselcuk
Editör

Toplam 5590 yazı
27/12/2009 :  16:03:01 Yazarın websitesine git Website   Alıntı

Bildiğimiz kadarı ile uzayda hayat yok ya da bildiğimiz kadarı ile Mars a gidilemiyor.

Bildiğimiz kadarı ile sınırlıysa sorun yok demektir.
Belki çam ağacını suni ortamlarda yetiştirmeye kalkışmak imkansız diye adlandırılabilir. Büyük hacim uzun yıllar vs. den dolayı ama en büyüğü kucağımıza sığabilen bir mantarı suni ortamda yetiştirmek neden mümkün olmasın. Mümkün ama kolay değil. Zaten bunu biri yapana kadar bildiğimiz kadarı ile yapılamıyor kalacak.

Pahalı olması nadir bulunduğundan değil yabancı mutfakların buna gösterdiği rağbet. Bizim ülke insanına trüf mantarlı bir yemek için 500- 600 lira ödetemezsiniz ama Anglo Saksonlar bayılıyorlar.

Fakat şu anda bu mantarı yetiştirmek için çabalayan sırf bizim ülkede en azından on kişi çıkar diye umuyorum. Denedim olmadı diye yazanlar var. Bilgisi ve imkanı örtüşen biri denk gelir yapar sonunda.

Eli boş biraz atıl parası olan hayal kurmayı seven bir meraklı lazım.

tamnland.com

Yerleşim : Türkiye / Türkiye  |  Meslek : Diğer
astana
Üye

Toplam 305 yazı
27/12/2009 :  21:31:18  Alıntı
yaklasik 6-7 ay önce Alman Haber ve Belgesel N24 kanalinda Trüffel ( Trüf) üzerine kapsamli bir arastirma yaptilar ve bunu gösterdiler.

Ondan önce ve sonrasindada devamli bu konuyu gündeme getiriyorlar..

Daha cok Italya`nin kuzeyi ve Fransanin bazi kesimlerinde Domuz ve egitilmis Köpekler ile nasil toplandigini gösterdiler.

Fransada 2-3 tane Köyde bunun Bazari kuruluyor ve fiyatlarininda 1000€dan ( beyaz Trüf) basladigini söylediler.

Bu Program esnasinda ayni zamanda bu alanda uzman insanlarin görüslerinede yer verildi,Trüf mantarinin cok farkli sporlardan olustugu ve bunun yetistirilemedigini belirttiler ve fiyatlarinin pahali olmasida dogada az bulunmasindan kaynaklaniyor.

Trüf mantari cok aranan bir ürün ve bunu yetistirmek icin cok para harcadiklarindanda kuskum yok...

Bu demek degilki hicbir zaman bu ürün yetistirilemez!!!!

bekleyip görelim...önce kim yetistirecek ????

Ben bu konu üzerine bayagi bir düsmüstüm,Bundan 3 yil önce Elazigin bir köyünden yerel adi Domalan ( trüf ) olan mantarlardan yaklasik 1 kilo kadar getirtim ve burada toptan satisini yapabilirmiyiz diye Metro grup ile dahi görüstüm,ayrica Bayernde laborotuvarda incelettim,Türkiyedeki Trüf mantarinin türünün en kalitesizi oldugu ve parekende fiyatininda 30-40 € gecmeyecegini söylediler,ben bu fiyattanda satmayi teklif ettim,adamlar buna rahmen almayacagini belirttiler.

Kalan yaklasik yarim kilo Trüf mantari hala beninm derin dondurucuda duruyor.

Yerleşim : ALMANYA / Münster  |  Meslek : Serbest meslek
akinselcuk
Editör

Toplam 5590 yazı
27/12/2009 :  22:35:18 Yazarın websitesine git Website   Alıntı
Öğrencilik yıllarında değerli bazı çam türlerini suni ortamda köklendirmeye çalışmıştım. Laboratuarım ve bir sürü ekipmanım hatta bir çok bilgim de eksikti. Çok dalga geçen olmuştu. Şimdi bu çamları Japonlar bir yılda köklendirip piyasada satışa sunuyorlar.

Trüf üzerine bir çalışmam yada hevesim yok aslında ama ilkokulda resim dersinde çizip durduğum otomatik papates makinasını yapmaya kararlıyım. Aynısı olmayacak belki ama biyolojik olarak ortaya çok hızlı şekilde nişasta çıkacak. Haşlayıp ekmeğin arasında yenmez fakat jips fabrikasına çok güzel hammadde olur.

Trüf beni hiç cezbetmedi zira tadını beğenmedim. Tüketmeye motive olamadığım bir şeyin peşinden gidemedim. Neden o kadar para ödediklerini anlamıyorum. Ama mesela salep kültürü yapmayı da düşünmekteyim. Laboratuarda zor ama doğal ortamında tarlası kurulabilir. Dağ başında yaşayan bir teknik kişi bulabilsem ön ayak olmaya hazırım.

Hocam bunca zamandır anladığım tek bir şey var. Bir iş yapmayı düşünüyorsanız örneğin trüf yetiştirmek gibi bu iş nasıl yapılır diye kimseye hele ki bir Alman a asla sormayacaksınız. Direk deneyeceksiniz.

Bir Alman ülkesinde para kazanmak için bana fikir danışsa idi aklımın tabanında ne olursa onda da aynısı olacağından . . .

Sağlıcakla kalınız.
tamnland.com

Yerleşim : Türkiye / Türkiye  |  Meslek : Diğer
atılım
Yeni Üye

Toplam 88 yazı
24/02/2010 :  20:20:41  Alıntı
tecnologinn efendi babanın parasıyla yapmadın heralde devlet sana verdi teşviği yaptın he dersenki babamın parasıyla yaptım o zaman öperim alnından milletin moralini bozma bende kompos üreticisiyim ben devlet babanın parasıyla yapmadım 3 ay acemilikten sonra insan öğreniyo git kardeişim üreticinin yanında çalış öğren.10,000,000 euro paran varsada mantarcılık yapıyosan sanada zaten sözüm yok

Yerleşim : Türkiye / Ankara  |  Meslek : Serbest meslek
Platin
Üye

Toplam 195 yazı
25/02/2010 :  13:23:32 Yazarın websitesine git Website   Alıntı
şu adreste bazı yaralı bilgiler var. yardımcı olmasını umarım..

http://gunlukmantar.tr.gg/Ana-Sayfa.htm

Yerleşim : Türkiye / İstanbul  |  Meslek : Ticaret
sheweps
Yeni Üye

Toplam 14 yazı
26/02/2010 :  13:31:26 Yazarın websitesine git Website   Alıntı
Meraba arkadaşlar
Türkiyenin her yerine
1-Yaprak mantarı gönderiyoruz.
2-Kültür mantarı gönderiyoruz.
3-Yaprak mantarı kompostu gönderiyoruz.
4-Sıfırdan tesis kurmaya yardımcı olup danışmanlık hizmeti veriyoruz (gecenin kaçı olursa olsun bizi arayabilirsiniz çünkü biz bu işi çok önemsiyoruz.
tel : 0258 384 2126
gsm : 05335535378
mail : info@hayger.com
www.hayger.com
Hayger organik gıda ltd.şti
Lütfen daha detaylı bilgi almak için bizimle iletişime geçiniz.

Yerleşim : Türkiye / DENİZLİ  |  Meslek : Yöneticilik
tecnologin
Yeni Üye

Toplam 47 yazı
01/06/2010 :  12:27:40  Alıntı
Alıntı Yapılan Metin:
Yazıyı gönderen - İthalatci
Arkadaşlar mantarı tamam herkes üretir. İnternette tarifi v.s. leri var. Fakat önemli olan hastalıklarla nasıl başa çıkabileceğini bilmek. Nette göründüğü kadar kolay değil, bizzat şahit oldum. Yüksek ziraat mühendisi, mantarcılığın üstatlarından Ahmet Hoca var eskişehir'de. Eskişehir'in Mihalgazi ilçesinde eğitimler verildi halka mantarcılıkla ilgili. Bir kaç tane eğitime ve pratiklerine şahit oldum, oradan biliyorum az çok. Yapın, deneyin kimsenin şevikini kırmak istemem ama kaybetseniz de bütçenizi zorlamayacak çapta başlayın derim.
Bu sözlerim konuyu açan arkadaşa değil, o işi biliyormuş zaten...
yaşaaa kardeşim...

yaw herkes beni eleştirmiş iyi güzel hoşta. önce bi işi denemek istiyorsanız güzelce bi araştırın. ben jant üretmek istiyorum ne anlarım jant üretiminden.... önemli olan kompostu üretmek değil ektiğin tohuma can verebilmek.... bu tür işleri gidip yerinde görmek gerekir... bakmak, dokunmak, o iğrenç kokuyu ciğerine çekmek gerekir. nemli odada mantarın filizlenişini seyretmek gurur ve sevinç verir. ertesi gün sinek basmış odanı, örümceklenmiş toğrağını görmek üzüntü verir, para kaybettirir. portakal kabuğuyla, salatalık kabuğu, ağaç kabuğu falan filan hikaye... ondan anca saksılık toprak olur...

gelelim en önemli noktaya: saptaki selüloz oranı önemlidir, her yerde yetişen sap olmaz...
gübredeki azot oranı önemlidir, her tavuğun pisliği olmaz...
amonyak önemlidir, tohumun ısısı önemlidir, ilaçlama önemlidir, fermantasyon önemlidir... önemlidir de önemlidir... lütfen iyi araştırın. mutlaka hazır kompos alın. ve mantar yetiştirmek istiyorsanız mutlaka yapan birinin yanında bedavada olsa 2 ay çalışın....

saygılarımla...

Yerleşim : Türkiye / Denizli  |  Meslek : Bilgisayar-Bilişim
MACT
Yeni Üye

Toplam 64 yazı
01/06/2010 :  14:09:12  Alıntı
kompos yapmak akıl karı değil mantar üretmek için kimse kimsenin yanında çalışmasın çukurova üniversitesi yaşam boyu eğitim programı var mantarcılık dersi veriyor herkes kaydolabilir ücreti 300lira google a çukurova üniversitesi mantar yetiştiriciliği kursu yazın çıkıyor iyi günler

Yerleşim : Türkiye / Adana  |  Meslek : Diğer
tevekkel
Yeni Üye

Toplam 8 yazı
02/06/2010 :  18:35:45  Alıntı
Sevgili dostlar,
her nekadar tecno arkadaşın çıkışı sertte olsa bir gerçeği pas geçmemekte fayda var. Kültür mantarı için kompost yapımı gerçekten zahmetli,
bir çok değişkene bağlı olan, profesyonel bilgi ve birikim isteyen bir konu. kitabi bilgilerle yapabilmek zor değil imkansız diye düşünüyorum. izmitte,antalyada,ve denizlide bu işe yatırım yapmış ciddi şirketler var ve inanınki yatırımları küçümsenmeyecek rakamlar. birde bu firmaların içinde yetişip emekli olan ve dışarda danışmanlık yapan bir çok dostumuz var. onların bilgileriyle kendi çiftliklerinde başarıyla kompost yapan benim gibi mantarcılarda mevcut. ama ne danışman nede yeterli sermaye mantarcının zaman içersinde edindiği tecrübenin yerini tutamıyor. ve ben bu işi gerçekten bilirim diyen yalan söyler çünki mantarcılar bilirki başka bir yöreden gelmiş bir buğday sapı yada tavuk gübresi bütün kompostu atmanıza neden oluveriri ve siz bunu anlayana kadar en az 3 odalık kompost karışımı yapmış olursunuz. yani bu işte bir kerecik zarar etmezsiniz bir hatanız yarım sezona sebep olur. batanlarımızın ki batmamış mantarcı yoktur başlıca sebebi budur diyebilirim. bence önce kompostu hazır alın üretimi öğrenin hala ayaktaysanız ve devam etmek istiyorsanız kompost için danışman arayın ama internetten değil. selamlarımla.

Yerleşim : Türkiye / Bandırma  |  Meslek : Gıda
tecnologin
Yeni Üye

Toplam 47 yazı
03/06/2010 :  12:05:09  Alıntı
doğru söze ne denir tevekkel .... tebrikler...

Yerleşim : Türkiye / Denizli  |  Meslek : Bilgisayar-Bilişim
eskici4407
Yeni Üye

Toplam 2 yazı
03/06/2010 :  17:21:28  Alıntı
s.a arkadaşlar şuanda işsizim ve 2 yıldır iş aramaktan yoruldum. çok kısıtlı maddi gücüm kaldı. evimi gecinderecek kadar para kazanabilecegim bir iş kurmak istiyorum. yazılarınızı okudum. beni gecinderecek kadar mantar üretimi yapmak istemekteyim.bu konuda bilgim yok bu işe sıfırdan girecek biri olarak bana pazara sunulana kadar olan süreç için nekadar maliyet ile bu işi yapabilirim. şimdiden hepinize teşşekür ederim...

Yerleşim : Türkiye / Antalya  |  Meslek : Emlakçı
tevekkel
Yeni Üye

Toplam 8 yazı
04/06/2010 :  00:03:48  Alıntı
dostum, antalyalısın korkut eline git orada aileler evlerinin aştında yet,iştiriyorlar. senin için en ideal üretim çeşidi onların yaptığı. kahveye gir ve sadece mantar üretçem de sonra sadece dinle. hala yapmaya niyetliysen onlar sana herşeyi öğretecektir. .:) kolay gelsin

Yerleşim : Türkiye / Bandırma  |  Meslek : Gıda
pasha1988
Yeni Üye

Toplam 8 yazı
16/08/2016 :  07:19:17  Alıntı
10 milyon euroluk fabrika kurmazdık diyen arkadaş kibrine fazlaca yitirmişsin kendini 40.000 tl mekanına para harcayıp bi tür akvaryum balığını üretmek için ne var ne yok ortaya döken adamın emeğini evde 2 akvaryumla gerçekleştirdim . ve daha fazla harcamasına engel oldum çok şükür ... şimdi kendi dükkanım gibi kullandırıp herkese ortağı olduğumu söylüyor paran değil adamlığın kazanır her zaman ..
Ali BİLGİÇ

Yerleşim : Türkiye / İstanbul  |  Meslek : Reklam

Mesaj gönderebilmek için öncelikle giriş yapmış olmanız gerekmektedir.

Henüz kayıt yaptırmadıysanız buradan üye olabilirsiniz.

Üye olarak:

• Yeni yazılar gönderebilir,
  • Varolan yazılara yorum yapabilir,
  • Arkadaşlarım, favorilerim, kişisel mesajlaşma, haber merkezi, dosya merkezi, online üyeler gibi pek çok yardımcı araçlardan yararlanabilirsiniz.

» Hemen üye olmak için tıklayınız.

7.53 saniye.
17:03:23, 3 Mayıs 2024, Cuma

Buradaki yazılar, yazarlarının ve Koniks.com®'un izni olmaksızın hiçbir yazılı, görsel yada sesli yayın organında yayınlanamaz. Eğitim amacı dışında, herhangi bir şekilde çoğaltılması yasaktır. Eğitim amaçlı çoğaltıldığı durumlarda, yazarla ilgili bilgilerin ve URL'nin belirtilmesi zorunludur.

Bu web sitesi bilgilendirme amacıyla iyi niyetle, amatör bir ruhla hazırlanmıştır ve yer alan her türlü bilgi genel nitelikte olup, doğruluğu, eksiksiz olması, güvenilirliği, yeterliliği ve güncelliği hiçbir surette sitemiz tarafından garanti ve taahhüt edilmemektedir. Yer alan görüş ve yorumlar tamamen Koniks.com üyelerinin kişisel görüşlerini yansıtmaktadır. Sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak iş kurma/yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir ve söz konusu bilgilere dayanılarak alınacak kararların neticesinde oluşabilecek yanlışlık veya zararlardan Koniks.com sorumlu tutulamaz.

© 2000-2024 Koniks.com İletişim   ||   Kullanım Şartları   |   Kurallar   |   Sitenin Kullanımı   |   Gizlilik   |   Yardım