Makina İmalatı Ve Mekanik İşlem - Koniks.com

Koniks.com
Kullanıcı adı:
Şifre:
Şifremi hatırla

Ana Sayfa          Forumlar          Arama          Yardım           Kayıt Ol

Makina İmalatı Ve Mekanik İşlem

Murat_Erkoclar
Yeni Üye

Toplam 21 yazı
02/02/2016 :  14:09:16 Bu yazıdan alıntı yaparak yorum yaz Alıntı

Merhabalar değerli Koniks üyeleri.

Birçok kişinin bu platformda olduğu gibi bende bir arayış ve yenilik peşindeyim.Fakat üretimin her durumda ve her noktada önemli olduğuna inananlardanım.Başlıkta da yazdığım üzere ana konum makina imalatı mekanik işlem üzerine.Bu aile mesleğim olduğundan bilgilere sahibim.Ayrıca kendim elektrik teknisyeni oluduğumdan otomasyon işleri ile de uğraşmaktayım.Aradığım parçayı bulamıyorum yurt dışına bağımlıyız, şu makinayı geliştirmem lazım yada bu makina güzel ülkemde yok diyebildiğiniz projeniz için yardımınıza hazırım.Ayrıca değişik imalat ve iş fikirlerinize de (konu ile ilgisiz ) açığım.

Yerleşim : Türkiye / İstabul  |  Meslek : İmalat
havadis
Yeni Üye

Toplam 52 yazı
04/02/2016 :  15:52:01  Alıntı
Her zaman sasirmisimdir Turkiye bir tekstil ulkesi ve hic bir tekstil makinesi yurticinde uretilmiyor, hepsini yurtdisindan aliyoruz. Kazandigimiz paralarda hep bu makinelerin ureticilerine gidiyor.
Peki neden biz makine uretemiyoruz, yani mekanik zekasiyla ovunen insanlarimiz var, gercekten cok iyi ustalarimiz var. Yani yapilmis olanin mekanigini cabuk kavriyoruz ama bir turlu makinesini uretemiyoruz. Sebebini hep merak etmisimdir.

Yerleşim : Türkiye / Gaziantep  |  Meslek : İthalat / İhracat
FikretBulut
Üye

Toplam 150 yazı
04/02/2016 :  16:39:03  Alıntı
Alıntı Yapılan Metin:
Yazıyı gönderen - havadis
Her zaman sasirmisimdir Turkiye bir tekstil ulkesi ve hic bir tekstil makinesi yurticinde uretilmiyor, hepsini yurtdisindan aliyoruz. Kazandigimiz paralarda hep bu makinelerin ureticilerine gidiyor.
Peki neden biz makine uretemiyoruz, yani mekanik zekasiyla ovunen insanlarimiz var, gercekten cok iyi ustalarimiz var. Yani yapilmis olanin mekanigini cabuk kavriyoruz ama bir turlu makinesini uretemiyoruz. Sebebini hep merak etmisimdir.

Üretemiyoruz değil kimsenin işine gelmiyor herkes kolay yoldan para kazanmak varken ne diye üretime Sermaye bağlıyıp üretim ile uğraşayım diye düşünüyor, üretse %25 kazanır ithal edip %100 kazanıyorlar.

Yerleşim : Türkiye / Tekirdag
Murat_Erkoclar
Yeni Üye

Toplam 21 yazı
11/02/2016 :  23:48:21  Alıntı

Alıntı Yapılan Metin:
Yazıyı gönderen - FikretBulut
Alıntı Yapılan Metin:
Yazıyı gönderen - havadis

Üretemiyoruz değil kimsenin işine gelmiyor herkes kolay yoldan para kazanmak varken ne diye üretime Sermaye bağlıyıp üretim ile uğraşayım diye düşünüyor, üretse %25 kazanır ithal edip %100 kazanıyorlar.

Emin olun bu mesele benimde çoğu kez aklıma takıldı Fikret bey. Lakin o sektör şu an ki özellikle hazır giyim firmalarının bir çoğu Çinde fabrika kurdu.Dolayısı ile Türkiye de tasarlanıp orada imal edilip yurda geri dönen bir sirküle var.

Öte yandan bu sektöre girilmeme sebeplerinin en başında yüksek maliyetler var.Ufak tefek makinalar zaten üretilsede özellikle kumaş dokuma,çorap ve diğer örme makinalarının da bazılarının imali mevcut.Fakat asıl işi yapanlar hep ithal.Burada 1. etki Çin maliyeti. 2. etki marka takıntısı.Makina sektöründe bazı konularda alıcıların marka takıntıları alternatifleri olsa dahi olabiliyor.Bunu da firmalar şu bu makina markasını kullanıyorum diye reklam amaçlı kullandıklarından sektöre dalış yapmak olabildiğince zorlaşıyor.

Kolay yoldan para kazanmaktan noktasına da bir açıklık getireyim.Bir laf vardır ''Zengin olmak istiyorsan al sat Aileni geçindirmek istiyorsan yap sat'' diye.İmalat çok yorucu meşakkatli ve günümüz şartlarında karşılığı ve desteği git gide azalan (ki bunun ile ilgili politikalar da malumunuz.) bir kulvarda olduğundan haklı olarak bu kadar efora ister isetmez ne kadar para kazanırımı düşünmek zorunda kalınıyor.

Sizde belirtmişiniz zaten %25 %100 :) Burada da bir tezat yokmu sizce?Asıl imalatçının hakkı ve emeği değil mi o %100 :)

Son olarak o makinalarda kritik noktalardaki patent ve yaptırım durumları talebin azlığından ötürü sınırlı kişide olduğundan kimse bulaşmıyor da diğer bir boyuttur.

FikretBulut
Üye

Toplam 150 yazı
12/02/2016 :  01:28:02  Alıntı
Ben sadece Tekstil Makinası için demedim genel olarak herşey için geçerli benim yazdığım,
Türkiyede verimli çalışan yeteri kadar usta ve Eleman yok onun için Maliyet artıyor.
Asıl İmalatcının kazancı imalata göre %5 ile %300 arası değişir zararda eder. sorun burdaki %5-25 kar ve zararda onun için dişa bağliyız.
Türkiyede Üretim yapan yabancı Sermayeli şirketler ve Büyük Türk şirketleri yöneticileri Mühendisleri dışarıdan geldiğinden ve vasıflı Eleman
çalıştırdıklarından kazanıyorlar.

Benim krupp thyssen'dan on hatta yüz Milyonlarca Euroluk iş alma imkanım vardı 60-70 Atölye gezdim Türkiyede o zamanlar gördümki
imkansızında ötesinde birşey burada Üretilebilmeleri Fiyat olsun Termin olsun Kalite olsun.

Almanyada Maliyeti 65 € olan parçaya 360 € onunda %70 ni peşin isteyen oldu, neden böyle yüksek fiyat dedim diye birde azar işittim Almanyaya gitmeyecekmi diye. )))

Milletce iş yeri olanda esnaf olanda işçi olanda herkes birini nasıl çarparım peşindeyiz.

Murat_Erkoclar
Yeni Üye

Toplam 21 yazı
12/02/2016 :  02:08:14  Alıntı
Mühendis diyorsunuz Fikret bey.Temeli oluşturan küçük ve orta ölçekli işletmelerin kaçında teknik personel veya mühendis çalışıyor.Herkes atatadan ustadan babadan görme usulü ile yürütmeye çalışıyor işini güzel ülkemizde.

Bahsettiğiniz konuya da katılmıyorum.Aynı örnek ile Mercedes Almanya da 20.000 eu iken güzel ülkemde 80.000 eu. Sizin örnek Almanya da şahin doğan tamponu sormak gibi birşey oldu sanki :) Her ürün kendi ana vatanında ucuzdur aslında.Daha tatminkar bir fiyat olabilir belki lakin 1 adet üretmek ile seri üretim arasında da ciddi farklar oluştuğu aşikar.Bu perspektiften bakılınca 65 eu ya Almanya şartlarında inebilmek ve kar elde etmek takdir edersiniz ki ciddi yatırım ardından hız ile olur.

Şu unutulmamalıki her işte olduğu gibi termin bir şekilde çözümlenebilir olsada fiyat=kalitedir.Nacizane fikrimdir ama ne olursa olsun çoğu zaman doğru çıkmıştır.

''Milletce iş yeri olanda esnaf olanda işçi olanda herkes birini nasıl çarparım peşindeyiz.'' noktasında da malesef şartlar (misal çek yasası) ve milletimiz üzerinde kurulan tükenmek bilmeyen ihtiyaç durumları bitirilmediğinden elimizdekilere şükretmek yerine olmayana aşık olmamızdan yetiremediğimiz kazancımız yüzünden aslında tüm mesele.

FikretBulut
Üye

Toplam 150 yazı
12/02/2016 :  12:18:06  Alıntı
Alıntı Yapılan Metin:
Yazıyı gönderen - Murat_Erkoclar
Mühendis diyorsunuz Fikret bey.Temeli oluşturan küçük ve orta ölçekli işletmelerin kaçında teknik personel veya mühendis çalışıyor.Herkes atatadan ustadan babadan görme usulü ile yürütmeye çalışıyor işini güzel ülkemizde.

Bahsettiğiniz konuya da katılmıyorum.Aynı örnek ile Mercedes Almanya da 20.000 eu iken güzel ülkemde 80.000 eu. Sizin örnek Almanya da şahin doğan tamponu sormak gibi birşey oldu sanki :) Her ürün kendi ana vatanında ucuzdur aslında.Daha tatminkar bir fiyat olabilir belki lakin 1 adet üretmek ile seri üretim arasında da ciddi farklar oluştuğu aşikar.Bu perspektiften bakılınca 65 eu ya Almanya şartlarında inebilmek ve kar elde etmek takdir edersiniz ki ciddi yatırım ardından hız ile olur.

Şu unutulmamalıki her işte olduğu gibi termin bir şekilde çözümlenebilir olsada fiyat=kalitedir.Nacizane fikrimdir ama ne olursa olsun çoğu zaman doğru çıkmıştır.

''Milletce iş yeri olanda esnaf olanda işçi olanda herkes birini nasıl çarparım peşindeyiz.'' noktasında da malesef şartlar (misal çek yasası) ve milletimiz üzerinde kurulan tükenmek bilmeyen ihtiyaç durumları bitirilmediğinden elimizdekilere şükretmek yerine olmayana aşık olmamızdan yetiremediğimiz kazancımız yüzünden aslında tüm mesele.

Yatırımdan çok kalifiye eleman yok 1000-1500 TL verip 20 yaşındaki genci Makinanın başına geçirirseniz size ne iş çıkarır?

Atölyenin tekindeyim CNC Makinayı programlıyor gencin birisi 8-10 Parça için, herşey içinde 1 saatlik iş, fiyat sordum nerdeyse düşecektim o parayı veren enayi olmalı dedim 5 - 6 saatte anca programlanıyor oldu lafı, gence kenara çekil dedim 3 Dakikada Programladım Makinayı ilk parçayı bağlayıp düğmeye bastım
45 dakika sonra baktığımızda ürünler çoktan bitmişti.

mduran
Üye

Toplam 195 yazı
12/02/2016 :  13:02:50  Alıntı
merhaba makine imalatından hiç anlamam ama uzun süredir araştırdığım sıvı dolum makinası var ben küçük masa üstü basit bir makine arıyorum internette istediğim tarzda makinalar var bakıldığı zaman ithal makinalar 100, 150 dolar civarı yerli üretim makinalar en ucuzu 1000 ,1500 tl bu fark nasıl oluşuyor bir türlü çözemedim
TURŞUCU ŞEVO

Yerleşim : Türkiye / Muğla  |  Meslek : Gıda
FikretBulut
Üye

Toplam 150 yazı
12/02/2016 :  13:08:26  Alıntı
Alıntı Yapılan Metin:
Yazıyı gönderen - mduran
merhaba makine imalatından hiç anlamam ama uzun süredir araştırdığım sıvı dolum makinası var ben küçük masa üstü basit bir makine arıyorum internette istediğim tarzda makinalar var bakıldığı zaman ithal makinalar 100, 150 dolar civarı yerli üretim makinalar en ucuzu 1000 ,1500 tl bu fark nasıl oluşuyor bir türlü çözemedim

Kendin yap ihtiyacın doğrultusunda hem çok ucuza imal edersin hemde ihtiyaclarını karşılar.

mduran
Üye

Toplam 195 yazı
12/02/2016 :  14:23:17  Alıntı
belki biraz kafa yorulsa çözülebilir vakti zamanında kuluçka makinası bile yapmışlığım var ama bu sanırım yapamam
TURŞUCU ŞEVO

Yerleşim : Türkiye / Muğla  |  Meslek : Gıda
FikretBulut
Üye

Toplam 150 yazı
12/02/2016 :  16:45:59  Alıntı
Alıntı Yapılan Metin:
Yazıyı gönderen - mduran
belki biraz kafa yorulsa çözülebilir vakti zamanında kuluçka makinası bile yapmışlığım var ama bu sanırım yapamam

Yaparsın birşeyi yok Makinadan hiç anlamayan arkadaş 30 bin Dolar yerine 2 bin € ile daha iyi Dolum Makinası yaptı kendi ihtiyacı doğrultusunda, Otomasyon parçaları hep hazır zaten gerisi sigma profiller ve çelik sac.

Murat_Erkoclar
Yeni Üye

Toplam 21 yazı
13/02/2016 :  20:29:08  Alıntı
[quote]Yazıyı gönderen - mduran
[/quote

mduran o fark hammadde maliyeti ve giderlerden dolayı o kadar farklı oluyor.Özellikle çin menşeili ürünler bu kadar farklı olmakta.Sebep ucuz ham madde,ucuz işçilik ucuz giderler (enerji vs) Bunlar üretimde hep etkendir.Ayrıca buna servisi ve yedek parçayı da unutmayalım.Makinanıza güvendiniz.Süt sıvı yağ o bu neyse iş aldınız ve makinanız bir sebepten bozudu.1 gün 2 gün ve işler zora girdi.İthal malların yedek parça ve servisleri eğer ülkede yok ise büyük sorun demektir.Ayrıca o yerli üretici vatandaş yılda 100 adet satarken o yabancı belki 10.0000 adet satıyor.Bunu da unutmamak gerekli.

Vel hasıl bana gerekli doneleri sağlarsanız size yardımcı olmaya çalışırım. murat_erkoclar@gmail.com dan iletişime geçebiliriz.

jenerator
Üye

Toplam 223 yazı
15/02/2016 :  11:27:40 Yazarın websitesine git Website   Alıntı
Arkadaşlar,anlattıklarınız tamamen doğru ve ülke politikası bu.Bu ülkede insanlar bu mantık ile yetişiyorlar,aileler çocuklarının başarısını kazandıkları para ile ölçerler,nasıl yaptıkları ile ölçmezler,

Yerleşim : Türkiye / Trabzon  |  Meslek : Ticaret
mdeenginer
Yeni Üye

Toplam 1 yazı
23/02/2016 :  15:21:33  Alıntı
merhaba arkadaşlar.
ben spiral sarımlı çelik boru üretimi yapmak istiyorum. fakat türkiyede pek makina üreticisi bulamadım sadece 1 firma buldum oda bir türlü teklif vermedi. bildiğiniz makine üreticileri ( fabrika anahtar teslimi bina hariç ) varsa isimlerini bana mail atarsanız sevinirim. m.dengiz76@hotmail.com

Yerleşim : Türkiye / Iğdır  |  Meslek : Mühendis
Murat_Erkoclar
Yeni Üye

Toplam 21 yazı
24/03/2016 :  23:39:24  Alıntı
Alıntı Yapılan Metin:
Yazıyı gönderen - mdeenginer
merhaba arkadaşlar.
ben spiral sarımlı çelik boru üretimi yapmak istiyorum. fakat türkiyede pek makina üreticisi bulamadım sadece 1 firma buldum oda bir türlü teklif vermedi. bildiğiniz makine üreticileri ( fabrika anahtar teslimi bina hariç ) varsa isimlerini bana mail atarsanız sevinirim. m.dengiz76@hotmail.com

Mali attım mdeenginer.

Mesaj gönderebilmek için öncelikle giriş yapmış olmanız gerekmektedir.

Henüz kayıt yaptırmadıysanız buradan üye olabilirsiniz.

Üye olarak:

• Yeni yazılar gönderebilir,
  • Varolan yazılara yorum yapabilir,
  • Arkadaşlarım, favorilerim, kişisel mesajlaşma, haber merkezi, dosya merkezi, online üyeler gibi pek çok yardımcı araçlardan yararlanabilirsiniz.

» Hemen üye olmak için tıklayınız.

7.42 saniye.
00:11:06, 29 Mart 2024, Cuma

Buradaki yazılar, yazarlarının ve Koniks.com®'un izni olmaksızın hiçbir yazılı, görsel yada sesli yayın organında yayınlanamaz. Eğitim amacı dışında, herhangi bir şekilde çoğaltılması yasaktır. Eğitim amaçlı çoğaltıldığı durumlarda, yazarla ilgili bilgilerin ve URL'nin belirtilmesi zorunludur.

Bu web sitesi bilgilendirme amacıyla iyi niyetle, amatör bir ruhla hazırlanmıştır ve yer alan her türlü bilgi genel nitelikte olup, doğruluğu, eksiksiz olması, güvenilirliği, yeterliliği ve güncelliği hiçbir surette sitemiz tarafından garanti ve taahhüt edilmemektedir. Yer alan görüş ve yorumlar tamamen Koniks.com üyelerinin kişisel görüşlerini yansıtmaktadır. Sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak iş kurma/yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir ve söz konusu bilgilere dayanılarak alınacak kararların neticesinde oluşabilecek yanlışlık veya zararlardan Koniks.com sorumlu tutulamaz.

© 2000-2024 Koniks.com İletişim   ||   Kullanım Şartları   |   Kurallar   |   Sitenin Kullanımı   |   Gizlilik   |   Yardım