Midye İşleme - Koniks.com

Koniks.com
Kullanıcı adı:
Şifre:
Şifremi hatırla

Ana Sayfa          Forumlar          Arama          Yardım           Kayıt Ol

Midye İşleme

kudi07
Yeni Üye

Toplam 1 yazı
10/05/2012 :  09:39:50 Bu yazıdan alıntı yaparak yorum yaz Alıntı

Kara midye işleme tesisi kurmak istiyorum. Konu ile ilgili yardımcı olabilirseniz sevinirim.

Yerleşim : Türkiye / İstanbul  |  Meslek : Mühendis
akinselcuk
Editör

Toplam 5590 yazı
10/05/2012 :  10:15:07 Yazarın websitesine git Website   Alıntı
Midye mi yetiştireceksin ? Midye var da işleyecek misin ?

Yetiştirmekten bahsediyorsan eğer, kıyıda bir edinmen lazım en önce. Akdeniz olmaz. Egeden veya Karadenizden, temiz bir yerlerinden. Boğazlar , Marmara da olur ama verim düşük olur. Sürprizli olur. Kimyasal, gıdasal ve klimatik olarak fazla hareketli kaçar Boğazlar ve Marmara. En güzel İstanbul' un Karadeniz kıyılarında olur. Tüketime yakın, tesisin ihtiyaç temini çok kolay, deniz tam midyelik, kıyıda boş yer dolu.

3 kuruş voli vurmaya uyduruk değil de basit ucuz bile olsa düzgün düzenli gelişmeye açık, en azından kurumsalın "K" sini içine sindirmiş bir tesis kurabilseniz para kazanılacak güzel bir iş.

Tesis dediğimiz şey çok büyük şeyler değil. Öncelikle kıyıda bir yerin kullanım hakkı elde edilecek. Belediyesinden başlanır. Geçici tahsis mi olur. 49 yıllığına kiraya mı oturulur bilmem. Bir yolla midyeye ve tesise uygun bir yer bulunacak.

Kıyıda 20-30 metrekareye üretim sahası kurulacak. Biraz tahta , halat vs. lazım. İskele falan kurmak lazım.

Kıyıya bir baraka lazım. Bir kaç bin liraya tahtadan veya 5-6 liraya konteynır.

Gerisi bilgiye kalmış. Yetişir kendi kendine , ilk hareketi verdin mi.

Takip etmek gerekir. Sahiplenmek gerekir.

Ama midye nedir ne yer ne içer bilmiyorsan önce onları öğrenmen lazım. Biraz bilgi edinince akvaryumda balık büyütmek gibi gelir başlarda. Arasıra aksilikler yaşanır. Birinci sezondan sonra tesis düzelir. İkinci sezonda tesis büyür. Çocuk oyuncağı gibi gelmeye başlar midye yetiştirmek.

Norveç köylüsü de böyle başlıyor. On yıl sonra büyük firma olup sonra bilmemne soon diye çıkıyorlar piyasaya.

İstanbulda piyasa iyi. Bunları ambalajlayıp donduracaksın sonra isteyene dağıtacaksın.

tamnland.com

Yerleşim : Türkiye / Türkiye  |  Meslek : Diğer
Oktay41
Yeni Üye

Toplam 1 yazı
11/05/2012 :  12:10:10  Alıntı
Kara midye işleme tesisi Erdek te var. Yüksek miktarda yatırımla yapılmış çok güzel bir tesis. Bütün makine ve ekipmanlarını yurtdışından getirmiş. Fakat bazı problemlerden dolayı 1 senedir kapalı.
Midye üretim tesisi için ciddi bir sermaye gerekiyor. Sadece tesisi kurmak değil, kurduktan sonrada cebinde iyi bir sermaye lazım. Mesela belirli zamanlarda Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığına numune gönderip labaratuar sonuçları alman gerekiyor, buda iyi para gerektiriyor. Büyük çaplı ve ciddi girip fiyatını düşük tutabilirsen çok iyi pazarı var. Hatta ben bile senden alabilirim.:)))

Yerleşim : Türkiye / Kocaeli  |  Meslek : Diğer
asaf
Üye

Toplam 185 yazı
11/05/2012 :  14:39:14  Alıntı

Hiç yemedim,yemeyide düşünmüyorum.Lakin İstanbul da oldukca müdavimi olduğu aşikar.Üstelik temiz,vekaliteli bir sunumla birlikte güzelde karlı bir sektör olduğunu duyuyorum.Konu ile pek bir ilgim yok lakin farklı bir girişim inşallah muvaffak olursunuz.Başarılar...
Ormanda tilki en akıllı, koyun ise en saf hayvandır, ancak tilki her zaman aç koyun ise tok gezer...

Yerleşim : Türkiye / İstanbul  |  Meslek : Ticaret

Mesaj gönderebilmek için öncelikle giriş yapmış olmanız gerekmektedir.

Henüz kayıt yaptırmadıysanız buradan üye olabilirsiniz.

Üye olarak:

• Yeni yazılar gönderebilir,
  • Varolan yazılara yorum yapabilir,
  • Arkadaşlarım, favorilerim, kişisel mesajlaşma, haber merkezi, dosya merkezi, online üyeler gibi pek çok yardımcı araçlardan yararlanabilirsiniz.

» Hemen üye olmak için tıklayınız.

2.53 saniye.
12:39:51, 29 Nisan 2024, Pazartesi

Buradaki yazılar, yazarlarının ve Koniks.com®'un izni olmaksızın hiçbir yazılı, görsel yada sesli yayın organında yayınlanamaz. Eğitim amacı dışında, herhangi bir şekilde çoğaltılması yasaktır. Eğitim amaçlı çoğaltıldığı durumlarda, yazarla ilgili bilgilerin ve URL'nin belirtilmesi zorunludur.

Bu web sitesi bilgilendirme amacıyla iyi niyetle, amatör bir ruhla hazırlanmıştır ve yer alan her türlü bilgi genel nitelikte olup, doğruluğu, eksiksiz olması, güvenilirliği, yeterliliği ve güncelliği hiçbir surette sitemiz tarafından garanti ve taahhüt edilmemektedir. Yer alan görüş ve yorumlar tamamen Koniks.com üyelerinin kişisel görüşlerini yansıtmaktadır. Sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak iş kurma/yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir ve söz konusu bilgilere dayanılarak alınacak kararların neticesinde oluşabilecek yanlışlık veya zararlardan Koniks.com sorumlu tutulamaz.

© 2000-2024 Koniks.com İletişim   ||   Kullanım Şartları   |   Kurallar   |   Sitenin Kullanımı   |   Gizlilik   |   Yardım