Zeytin İşleme Fabrikası Ve Zeytinyağı Hakkında - Koniks.com

Koniks.com
Kullanıcı adı:
Şifre:
Şifremi hatırla

Ana Sayfa          Forumlar          Arama          Yardım           Kayıt Ol

Zeytin İşleme Fabrikası Ve Zeytinyağı Hakkında

cakal_tm
Üye

Toplam 126 yazı
29/04/2012 :  16:59:08 Bu yazıdan alıntı yaparak yorum yaz Alıntı

Alıntı Yapılan Metin:
Yazıyı gönderen - Nitrous
Merhaba Koniks üyeleri
Babam ile birlikte bu işe girmeyi planlıyoruz sizlerden fikir almanın iyi olacağını düşündüm burada gerçek manada para kazanmaktan anlayan arkadaşlar var.
Şimd kabataslak bir hesap yapacağım siz bana doğrularımı yanlışlarımı eksiklerimi söylerseniz memnun olurum.

40 Ton/Gün'lük kontinü sistem zeytinyağı makinesi : 250 Bin TL
400 m2 Tesis (150 m2 kontinü sistem için) : 10 Bin TL / YIL
Tesis altyapı masrafları (elektrik arıtma bağlantıları kırılacak sökülecek yerler vb.) : 5 Bin TL
Salamura Zeytin Tankları : 7 Bin TL
Hammadde Zeytin(Sofralık) : 15 Bin TL
Zeytin diğer giderleri (tuz su vs.) : 2 Bin TL
İşçilik giderleri(emki-mart arası) : 1000tl(maaş+sigorta)*3(işçi sayısı)*5(çalışma süresi) = 15 Bin TL
Yol iletişim reklam ıvır zıvır :25 Bin TL

Toplam yatırım maliyeti : 350 Bin TL (kaba hesap fazlası vardır eksiği yoktur)

Gelelim üretim :
Üreticinin zeytinini işleyip içinden fabrika payı olarak 1/10 %7 yada kilogramı 9 kuruş bedel alınıyor.
Günlük kapasitesi 40 ton olan bir sistem 30 ton civarı işlem yapabilir deniyor bunu baz alırsak
ve sezon ekim-ocak arasıdır kasımdan sonra yoğunlaşır ocağa kadar devam eder.
120 günlük sezonda 60 gün tam kapasite ile çalışılacağını düşünürsek
60gün*30ton=1800 Ton işlenecek zeytin eder
Yöremizde ortalama 5'de bir oranında çıkar zeytinyağı buna göre
1800 Ton /5 = 360 ton zeytinyağı eder
1200 ton prina(posa) eder.

10'de 1'ini alırsak : 36 Ton * 6TL(toptan fiyatı) : 210 Bin TL
%7'sini alırsak : 25 Ton * 6TL 150 Bin TL
kg başı 9 kr bedel alınacak olursa 1800 ton*9kr : 160 Bin TL
---------------------------------------------------------------------
Prina(posa) : 600 Ton*0.7 TL = 40 Bin TL

Sofralık zeytin
15 bin tl 10 ton Zeytin
%20 fire
12 ton zeytin çıkar salamurada
12 ton*5 = 60 Bin TL

Toplam = 150 Bin TL(en düşük orandan yağ)+ 40 Bin TL(prina) + 60 Bin TL = 250 Bin TL
Kar: 250 Bin TL - 350 Bin TL = -100 Bin TL
2. sene
250 Bin Kar - 100 Bin(geçen seneden zarar) = 150 Bin TL Kar

Ana kalemler dışında eksiklerim olabilir.
masrafları maximum seviyede yazmaya gayret ettim
Kapsite kullanımında %25 lik düşüş olabilir ve 60 gün değilde 45 gün sezon yapılmak zorunda kalabilir.
Bu durumlarda dahi kağıt üzerinde 3. senesinde Kara geçen bir yatırım gibi görünüyor.
Sizlerin görüşleri neler tecrübeli arkadaşlar bilgilerini paylaşırlarsa sevinirim.

+ http://www.sutso.org.tr/yatirimonerileri.php?id=28&goster=KONT%C4%B0N%C3%9C%20ZEYT%C4%B0NYA%C4%9EI%20%C3%9CRET%C4%B0M%C4%B0%20SANAY%C4%B0%20PROF%C4%B0L%C4%B0
bu adreste bir fzibilite raporu hazırlanmış bazı noktalara orayı baz aldım.Teşekkürler

Nitrous isimli arkadaşımız böyle bir yazı yazmış 2010 yılında.İlanlar bölümüne açtığı için pek ilgi görmemiş sanırım.

Arkadaşımızın değerlendirmesi doğru mudur ? Tam kapasiteye yakın çalışsa ve giderler dediği gibi olursa kar oranlarında ki tespitleri doğru mudur ?

Yerleşim : Türkiye / Balıkesir  |  Meslek : Diğer

Mesaj gönderebilmek için öncelikle giriş yapmış olmanız gerekmektedir.

Henüz kayıt yaptırmadıysanız buradan üye olabilirsiniz.

Üye olarak:

• Yeni yazılar gönderebilir,
  • Varolan yazılara yorum yapabilir,
  • Arkadaşlarım, favorilerim, kişisel mesajlaşma, haber merkezi, dosya merkezi, online üyeler gibi pek çok yardımcı araçlardan yararlanabilirsiniz.

» Hemen üye olmak için tıklayınız.

1 saniye.
12:36:57, 29 Nisan 2024, Pazartesi

Buradaki yazılar, yazarlarının ve Koniks.com®'un izni olmaksızın hiçbir yazılı, görsel yada sesli yayın organında yayınlanamaz. Eğitim amacı dışında, herhangi bir şekilde çoğaltılması yasaktır. Eğitim amaçlı çoğaltıldığı durumlarda, yazarla ilgili bilgilerin ve URL'nin belirtilmesi zorunludur.

Bu web sitesi bilgilendirme amacıyla iyi niyetle, amatör bir ruhla hazırlanmıştır ve yer alan her türlü bilgi genel nitelikte olup, doğruluğu, eksiksiz olması, güvenilirliği, yeterliliği ve güncelliği hiçbir surette sitemiz tarafından garanti ve taahhüt edilmemektedir. Yer alan görüş ve yorumlar tamamen Koniks.com üyelerinin kişisel görüşlerini yansıtmaktadır. Sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak iş kurma/yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir ve söz konusu bilgilere dayanılarak alınacak kararların neticesinde oluşabilecek yanlışlık veya zararlardan Koniks.com sorumlu tutulamaz.

© 2000-2024 Koniks.com İletişim   ||   Kullanım Şartları   |   Kurallar   |   Sitenin Kullanımı   |   Gizlilik   |   Yardım