Yöneticilere Davranış Dersleri. . . - Koniks.com

Koniks.com
Kullanıcı adı:
Şifre:
Şifremi hatırla

Ana Sayfa          Forumlar          Arama          Yardım           Kayıt Ol

Yöneticilere Davranış Dersleri. . .

dt_turan
Girişimci Editör

Toplam 544 yazı
09/08/2007 :  01:53:33 Bu yazıdan alıntı yaparak yorum yaz Alıntı

Batılı şirketler, başarılı iş sonuçları elde edebilmek için yıllarca sistemlere yatırım yapmayı seçtiler. Yönetim stili olarak da hiyerarşik bir yapı içinde kalmayı tercih ettiler. Buna karşılık, başta Japonya olmak üzere uzakdoğu kökenli kuruluşlar, başarının insan kaynaklarını doğru kullanmaktan geçtiği inancıyla, ekip çalışmasının kalitesini artırmaya yöneldiler. Bugün , Batı''daki modelin iflas ettiği kabul ediliyor ve şirketler tekrar insana yatırım yapıyor.

Yeni nesil yöneticiler için, özel eğitim programları yürütülüyor. Bunlardan en dikkat çekeni, İtalya''nın Trieste Üniversitesi''ndeki İletişim Fakültesi''nde verilen "Yöneticiler İçin Kibarlık" dersi. Profesör Franco Grossi tarafından hazırlanan programın amacı, gençlere ekip çalışmasında başarılı olabilecekleri bir bakış açısı sunabilmek.

La Repubblica''da yayınlanan bir söyleşide Profesör Grossi, bir yöneticinin ustalığının farklı pek çok noktadaki tepkileriyle ortaya çıktığını belirtiyor. Giyinme biçimi, ses tonı gibi unsurlar yöneticinin iç dünyasını gösteriyor. Bunlar, yöneticinin ekibiyle kurduğu ilişkinin kalitesini de belirliyor.

Ekibindeki elemanlara onları önemsediği mesajları yayan yöneticinin bu davranışı, iş sonuçlarında kendisini ortaya koyuyor. Tabii ki bu arada, olumlu yöneticinin motive ettiği ekibin başarısı, o yöneticinin yükselmesine de yardımcı oluyor.

Profesör Grossi, Matsushita Electric Co.''nun kurucusu, Konosuke Matsushita''nın bir cümlesini hatırlatarak, tüm çalışanlara iyi davranmanın başarı için en önemli unsur olduğunu vurguluyor:"Sizler (Avrupa''lılar) için, yönetimin temelinde yöneticilerin kafasındaki fikirleri dışarı çıkarmak ve bunu işçilerin ellerine teslim etmek yatıyor.

Sabır ve kibarlık önemli
Matsushita''nın açıklamasını yorumlayan Prof. Grossi, şu açıklamada bulunuyor: Tüm çalışanlara, ayrım yapılmadan, iyi davranmak gerekli. Örneğin, temizlik yapan hanıma iyi davranırsanız, ertesi gün pırıl pırıl bir ofis bulma şansınız da yüksek olacaktır.

Grossi''ye göre, dış görünüş önemli. Başarılı bir yönetici yeni bir giysiyi kullanılmış,, eski bir giysiyi yeniymiş havasıyla taşımayı başarır. Seksi görünmeye çalışan kadın yöneticiler, bu tavırlarıyla aslında kariyerlerine zarar verirler. Geleceğin yöneticilerinde bulunması gereken en önemli özellikse, sabır ve kibarlık.

İyi yönetici olmak isteyenlere tavsiyeler

Bunları Yapın

Tokalaşma: Kısa, kararlı ve diğer kişinin parmaklarını sıkıştırmadan tokalaşın.
Göz Kontağı: Konuştuğunuz insanların gözlerinin içine bakmaya özen gösterin.
Onaylama: Başınızı salla**** veya olumlu kelimeler seçerek, karşınızdakini dinlediğinizi belli edin.
Gülümseme: Samimi, içten ve açık bir tavırla gülümseyin.
Mimikler: Söz ve tavırlarınızı destekleyen yüz ifadeleri kullanın. Karşınızdakini rahatlatın.
Kravat: Aşırı dikkat çeken parlak renkler kullanmayın.
Çoraplar: Dize kadar çıkan, uzun çorapları tercih edin. Bacak bacak üstüne attığınızda, bacaklarınız görünmesin.
Yorumlar: Espri yaparken bile, insanları incitmeyecek, kimseyi rencide etmeyecek bir biçimde konuşun.

Bunları Yapmayın

Tokalaşma: Asla size uzatılan bir eli geri çevirmeyin.

Göz Kontağı: İnsanların gözlerine bakmadan konuşmak, samimiyetsizlik ve güvensizlik duygusu yaratır.

Onaylama: Sesinizi hiç bir durumda yükseltmeyin veya süratli konuşmayın.

Gülümseme: Yapay bir gülümseme hemen anlaşılır. Zorlama bir gülücük ikiyüzlülük çağrıştırır.

Mimikler: Mimiklerini kontrol edemeyenler, dış dünyaya bunalımda oldukları veya duygularına söz geçiremedikleri izlenimi verirler.

Kravat: Renkli bir kravatı yalnızca, tek renkli ve desenleri olmayan bir gömleğin üzerinde kullanın.

Çoraplar: Asla açık renkli veya kısa çorap seçmeyin.

Yorumlar: Olumsuz, yüzeysel, ironik ve sataşmalarla dolu cümleler kullanmayın

Yazan: Fatoş Karahasan
Kaynak : Milliyet Kariyerim

Yerleşim : Türkiye / İstanbul  |  Meslek : Bilgisayar-Bilişim
zeynep_
Üye

Toplam 218 yazı
10/08/2007 :  16:24:09  Alıntı
Insanların davranıslarını bu tur maddelerı oku**** ve uygula**** degıstırmelerı bana sahtelık gıbı gelıyor;bır takım amaclar ıcın davranıslarını kısıtladıklarından ;tez zamanda aslına donecekler ve karsılarındakı ınsanlara dahada yapmacık görüneceklerdır;benım tavsıyem oldugun gıbı olmaktır.
17 yasımda unıversıteye gıtmek ve okul masraflarımı karsılamak ıcın cırak(sımdılerde asıstan)olarak gırdıgım fabrıkada davranıslarımdakı tutarlılık ve calıskanlıgım sonucu ;entegre tekstıl fırmasında ;her kademede calısarak ;22 yasımda uretım muduru olarak calısmaya basladım ve donemsel degısmelerle sureklı calısan sayısı degıssede ortalama 250 ıscıyle ve yaklasık 60 taseron fırma ıle bırebır calısmam sonucu ;hangı durumda nasıl davranmam gerektıgını ıyı ögrenmıs oldum;calısmakta hayatımızın bır parcasıdır;gunde 10-14 saatımızı verdıgımız ve huzur ıcınde yapmamız gereken bır eylemdır;bu huzuru ancak oldugumuz gıbı görunerek;görundugumuz gıbı olarak ve karsımızdakı ınsanları oldukları gıbı kabul ederek saglayabılırız.
En onemlı nokta ınsan olarak verılen degerı haketmek;ve hakedecek ınsanlara degerlerını vermektır;ıs hayatı hayattan kopuk bır parca degıldır;hayatın tam ıcındedır.

Yerleşim : Türkiye / İstanbul  |  Meslek : Tekstil

Mesaj gönderebilmek için öncelikle giriş yapmış olmanız gerekmektedir.

Henüz kayıt yaptırmadıysanız buradan üye olabilirsiniz.

Üye olarak:

• Yeni yazılar gönderebilir,
  • Varolan yazılara yorum yapabilir,
  • Arkadaşlarım, favorilerim, kişisel mesajlaşma, haber merkezi, dosya merkezi, online üyeler gibi pek çok yardımcı araçlardan yararlanabilirsiniz.

» Hemen üye olmak için tıklayınız.

1.67 saniye.
08:25:52, 29 Mart 2024, Cuma

Buradaki yazılar, yazarlarının ve Koniks.com®'un izni olmaksızın hiçbir yazılı, görsel yada sesli yayın organında yayınlanamaz. Eğitim amacı dışında, herhangi bir şekilde çoğaltılması yasaktır. Eğitim amaçlı çoğaltıldığı durumlarda, yazarla ilgili bilgilerin ve URL'nin belirtilmesi zorunludur.

Bu web sitesi bilgilendirme amacıyla iyi niyetle, amatör bir ruhla hazırlanmıştır ve yer alan her türlü bilgi genel nitelikte olup, doğruluğu, eksiksiz olması, güvenilirliği, yeterliliği ve güncelliği hiçbir surette sitemiz tarafından garanti ve taahhüt edilmemektedir. Yer alan görüş ve yorumlar tamamen Koniks.com üyelerinin kişisel görüşlerini yansıtmaktadır. Sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak iş kurma/yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir ve söz konusu bilgilere dayanılarak alınacak kararların neticesinde oluşabilecek yanlışlık veya zararlardan Koniks.com sorumlu tutulamaz.

© 2000-2024 Koniks.com İletişim   ||   Kullanım Şartları   |   Kurallar   |   Sitenin Kullanımı   |   Gizlilik   |   Yardım