Şahıs Şirketi Nasıl Kurulur Ve Maliyeti Nedir? - Sayfa 2 - Koniks.com

Koniks.com
Kullanıcı adı:
Şifre:
Şifremi hatırla


    Ana Sayfa          Forumlar          Arama          Yardım           Kayıt Ol

Şahıs Şirketi Nasıl Kurulur Ve Maliyeti Nedir?
 2 


onurtly
Üye

Toplam 291 yazı
13/02/2010 :  10:30:03 Bu yazıdan alıntı yaparak yorum yaz Alıntı


Merhaba Arkadaşlar;
Şahıs şirketleri nasıl kurulur ve şahıs şirketi kurmak istersek ne kadar bir maliyeti olur bize.Ayrıca vergi yükümlülüğü nasıl oluyor şahıs şirketlerinin.Yani ben bugğn bir şahıs şirketi kursam ve 2 ay hiç satış yapamazsam yada hiç kar edemezsem devlete vergi ödüyor muyum?Bu konuda bir çok kişiden farklı farklı bilgiler aldım.Kafam çok karıştı.Sizlerden bu konuda bilgisi olan arkadaşlardan bilgi alabilir miyiz?
Teşekkürler.

Yerleşim : Türkiye / İstanbul  |  Meslek : Sigortacı
bursaa
Yeni Üye

Toplam 13 yazı
13/04/2011 :  01:06:52  Alıntı
Alıntı Yapılan Metin:
Yazıyı gönderen - zozi

Akinselcuk Bey Merhaba,

Dış ticaret için Ltd tercih edilir demişsiniz ama nedeni nedir?
Ben sadece ihracat yapmak istiyorum. Çok küçük çaplı ama kendi masraflarımı ve maaşımı çıkarabileceğim bir iş. Müşterim hazır, zaten üretimimi (takı) kendim yapıyorum. Tek çekincem yasal olarak bir hata yapıp, maddi-manevi başıma iş almak, 3 kuruş için 5 kuruşluk derde girmek.
Şahıs firması ile ihracat yaparsam bazı kısıtlamalar var mı, bu mu Ltd önermenizin sebebi acaba?
Sizin ve bütün arkadaşlarımın yazıları çok faydalı oldu, bu konuda da fikir verebilirseniz çok sevinirim.

Teşekkürler herkese!!!


eğer sigortalı olarak çalışırken aynı zaman da ek gelir amaçlı düşünüyorsanız 01.10.2008 tarihinden beri sigortalı olup-madığınız durumu değiştirir.önceden beri kesintisizse sigortalılık da sorun yok..

Yerleşim : Türkiye / Bursa  |  Meslek : Muhasebe
hanoğlu54
Yeni Üye

Toplam 5 yazı
13/04/2011 :  09:06:45  Alıntı
Hepinize hayırlı sabahlar arkadaşlar . Umarım kafanızda cevaplarını aradığınız soruların karşılıklarını burada bulabiliyorsunuzdur ... Ben yaklaşık bir aydır siteye düzenli girip tüm yazılanları okumaya çalışıyorum.Dün de sisteme kayıtlı üye oldum. Bu Akın Selçuk Bey editör diye yazmıyorum ama şu ana kadar okuduğum en akıcı , en açıklayıcı ve doyurucu yorumdu. Burada birilerinin derdine derman , fikirlerine güç katan ya da olumsuzluklarını açıklayan , Günümüz Türkiyesin de ve yaşam şartlarında iş yapabilme mücadelesinde olan arkadaşlara ışık tutma arzusu ile vakit ayırıp yazan tüm arkadaşlara gerçekten Teşekkür ederim...

Yerleşim : Türkiye / Sakarya  |  Meslek : Serbest meslek
yamtarhattab
Yeni Üye

Toplam 70 yazı
14/04/2011 :  03:08:44  Alıntı


BENDE KONİKS AİLESİNDEN UZUN SÜRE UZAK KALMIŞTIM AMA ''NE KADAR UZAĞA GİDERSEN GİT MUTLU OLDUĞUN YERE (YERLERE) ÇEVİRİRSİN KAFANI '' DERLER YA ÖYLE OLUYOR
SANIRIM BURADAKİ TEK SORUN İNSANLARIN SANAL ORTAMIN VERMİŞ OLDUĞU RAHATLIKLA BLÖRFVARİ VE ASLINDAN UZAK HAL TAKINMALARI TABİKİ BU BİR SEZİNLEME VE İSTİSNAİDİR.BUNU ŞUNUN İÇİN BELİRTTİM BU DOSTANE ORTAMDA İNSANLAR BİRBİRLERİNİN GERÇEK HALLERİYLE İRTİBATA GEÇSE YANİ MESALA KONİKS AİLESİ OLARAK BİR DERGİ ÇALIŞMASI G.B G.B. AKTİVİTELER YAPILSA BENİ VE BENİM GİBİ DÜŞÜNEN BİRÇOK ARKADAŞI ÇOK MUTLU EDECEĞİNİ DÜŞÜNÜYORUM
YANİ KONUYLA ALAKASIZ AMA YAZILARI OKURKEN BÖYLE ESTİ PAYLAŞMAK İSTEDİM :)
MONA ROZA çoraps
iletişim;5074617665

Yerleşim : Türkiye / İstanbul  |  Meslek : Tekstil
akinselcuk
Editör

Toplam 5590 yazı
14/04/2011 :  07:15:41 Yazarın websitesine git Website   Alıntı
Alıntı Yapılan Metin:
Yazıyı gönderen - zozi

Akinselcuk Bey Merhaba,

Dış ticaret için Ltd tercih edilir demişsiniz ama nedeni nedir?
Ben sadece ihracat yapmak istiyorum. Çok küçük çaplı ama kendi masraflarımı ve maaşımı çıkarabileceğim bir iş. Müşterim hazır, zaten üretimimi (takı) kendim yapıyorum. Tek çekincem yasal olarak bir hata yapıp, maddi-manevi başıma iş almak, 3 kuruş için 5 kuruşluk derde girmek.
Şahıs firması ile ihracat yaparsam bazı kısıtlamalar var mı, bu mu Ltd önermenizin sebebi acaba?
Sizin ve bütün arkadaşlarımın yazıları çok faydalı oldu, bu konuda da fikir verebilirseniz çok sevinirim.

Teşekkürler herkese!!!


Dış Ticaret için Ltd. tercih edilir evet ama şart değildir. takılarınızı bir şahıs firması halindeyken de gayet güzel ihraç edebilirsiniz. Baktınız olmuyor kolayca kapatırsınız hiç olmazsa. Ya da belki ihtiyaç duyar şirkete dönüşürsünüz ileride . . .
tamnland.com

Yerleşim : Türkiye / Türkiye  |  Meslek : Diğer
terebi
Yeni Üye

Toplam 1 yazı
14/04/2011 :  16:18:14  Alıntı
Merhaba,

Bende bir aramam sonucu bu siteye ulaştım.Verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim.

Benimde birkaç sorum var yardımcı olursanız memnun olurum.

Ben yurtdışından giyim ürünleri ithal etmek istiyorum.Şahıs şirketi kurarak bunu yapabileceğimi biliyorum.Bu ürünleri ithal etmek istediğim ülke Amerika.Home Office olarak çalışmak istiyorum.İşi kuracak kişi devletten emeklidir.

Sorularım;

1-Tekstil kotası bu ürünleri ithal etmem için bir engel midir?
2-Ben ürünü 10 USD'ye orada bulunan bir şirketten aldıysam burada gümrükte %12 gümrük vergisi %8 kdv'si dışında ödemem gereken başka bir vergi var mıdır?
3-Başlangıç olarak ne kadarlık bir başlangıç sermayem olmalıdır.(Alacağım ürünler hariç)
4-Emekli bu işi kurduğu için aylık SGK primi ödemesine gerek var mıdır?
5-Şahıs şirketi olduğu için aylık muhasebeci masrafı hariç düzenli başka bir masraf olacak mıdır?
6-Home Office olduğu için iş sahasının büyüklüğünü (stopaj,tabela vs.vergisi sebebiyle) çalışılan oda kadar mı belirtmek gerekir?

Şimdilik aklıma gelen sorular bunlar.Yönlendirebilirseniz sevinirim.Teşekkürler

Yerleşim : Türkiye / İstanbul  |  Meslek : Diğer
akinselcuk
Editör

Toplam 5590 yazı
14/04/2011 :  18:51:00 Yazarın websitesine git Website   Alıntı
Evin bir odası şirket adresi olmaz be hocam. Hiç yakışık almaz.

Home Office çok güzel hoş çarpıcı bir sıfat. Amerikan icadı. Bu güzel sistem elbette ki ülkemizde de çalışır. Amerikan icadı olmasının burada uygulamamıza bir engeli yok. Ancak köy bizim köyümüz. Vergi dairelerinin memurları, şefleri, müdürleri hatta maliye bakanları bizim köyün adamları. Bir Amerikan mahallesinde büyümediler. Burada büyüdüler.

Bir işletme için evin adres gösterilip ticaret yapılması elbette bu memleketin çocuklarının da aklına yatacaktır itiraz etmezler. Durumu uygun bulurlarsa neden itiraz etsinler ?

Birincisi evin bulunduğu yer ticarethane olmaya uygun bulunmalıdır akla yatmalıdır. Siz home office diye bir şey var dünyada deseniz de, açılışa imza atacak memurun her hangi bir evin oturma odasına onay vermesini beklemeyin. Memur, bu kişi neden bu ticaret için evini adres göstermiş diye düşünecek. İkna edilmesi gerek.

Evin ve yapılacak işin bu ticarete uygun olması gerek. Gösterilen adresin dağın başında veya Ali Ağaoğlundan aldığınız bilmem kaç binalık bir komleksin içinde olmaması gerek. Olur mu olur ama sırf siz müracat ettiniz diye olmaz.

Mesela çarşının içinde bir sürü ticarethanenin ortasında bir evde oturuyorsunuz. Dükkanla işim yok büromu bu eve kuracağım dersiniz kolayca olur. Herkesin aklı yatar.

Ama Amerika' dan tekstil ürünleri ithalatcısının deposu olur. Teşhiri olur. evin bir köşesinden ithalat yapacağım hem de şirketim derseniz şahsen ben onay vermem git bir büro kirala derim vergi dairesinin memuru olsam. Ticaret odasının da farklı düşüneceğini sanmam.

Çevrenize bir bakın. Firmalar açılırken ithalat-ihracat diye açılan bir şirketin köşebaşı bakkalı gibi açılması pek teamüle uygun değildir. Köşebaşında küçük mütevazi bir bakkal olacaksanız köşebaşı bakkalı gibi açılabilirsiniz. Seyyar köfteciyim ama adım 2 yıldızlı restoran olacak diye müracat edilmez.

Evin bir odasını adres gösterip kendi adınıza vergi mükellefi olursunuz. Telefonla komisyonlu alsat işleri yapacağım diye açılırsınız. Ama siz kendinizi aşar Amerika dan ithalat yapmaya başlarsınız. Zaten o zaman devlet baba sizi hemen büyü diye zorlamaya başlar.

Sigortalı çalışan yöneticisi olmadığı takdirde bir şirketin ortağı olabilir. Sigortası çalıştığı yerden ödenirken bir şirkete ortak olabilir. Ayrıca prim ödemesine gerek olmaz maaşından kesinti olmaz. Ortağı olduğu şirketin yöneticisi olamaz. Ama emekli kişi şirket kurarsa bir şirkete ortak olursa maaşından kesinti olur. Üstelik bu şirkette yönetici durumunda olacak. Kesinti %15 olur. bilşdirilmezse ilerde ortaya çıkınca faizi ile kesinti miktarları istenir.

Ayrıca Amerikadan ithalat düşünen kişi bu işi kuruş hesabıyla yapamaz. Bavul ticareti hacimli bir iş için tekstil şirketi kurulmaz. Yok hacim daha büyükse evden olmaz. İsme vergi mükellefi olup Amerikadan külliyetli tekstil ithal edilmez. Beş - on koli tekstil kotaya takılmaz.

Bir LTD şirket hiç bir iş yapmadan boş beyaname vererek yılı geçirse bile faal göründüğü sürece yılda en azından bin lira parayı genede harcar. Vergi, oda aidatı, muhasebeci vs.tamnland.com

Yerleşim : Türkiye / Türkiye  |  Meslek : Diğer
cem7110
Yeni Üye

Toplam 3 yazı
24/07/2011 :  01:34:49  Alıntı
Bir 5. soru :)

5- Getirdiğim ürünlerde garanti belgesi, servis sunmam gerekli mi ? Elektronikte tamam da, süs eşyasında yoktur heralde ?

Yerleşim : Türkiye / Ankara  |  Meslek : Mühendis
cem7110
Yeni Üye

Toplam 3 yazı
25/07/2011 :  09:47:47  Alıntı
Yok mu arkadaşlar yardımcı olacak birisi ?

Yerleşim : Türkiye / Ankara  |  Meslek : Mühendis
akinselcuk
Editör

Toplam 5590 yazı
25/07/2011 :  16:22:16 Yazarın websitesine git Website   Alıntı
Şahış firması birkaç ortak olarak da kurulabilir her kişinin yani ortağın kendine ait vergi levhası olur sadece ortak oldukları ve beyan edilmiş olunur. İyi bir yol değildir şirketin kafası gözü kırılmış halidir. Şahış firmasını tek başınıza kurun ama bir ortağınız varsa aranızda ayrıca sözleşme, akitleşme yapın. Maliyede ortak şahış firması hep sıkıntıya sebep olur. Ama ille de gerekliyse ortaklı şahış firması kurmak mümkündür.

100 liralık ürüne ne vergi öderim sorusunun kesin bir cevabı olmaz. Ürüne bağlı, ithalat şekline bağlı, ülkesine bağlı.

Ev işyeri adresi gösterildi ise oranın bir büro olması amaçlanır. Evi depo gösteremezsin ve ev depo ise işyeri neresi olacak diye sorarlar. Ayrıca evin ofis olabileceği de kesin değildir onay alırsa olur. Her evi iş yeri kabul ettiremezsiniz.

Ölü bir şahış firması yıllık 500-600 lira bir vergi-masraf öder.


Eleman çalıştırmak hiç bir firmada zorunlu değildir. Ama yapılacağı söylenen, beyanatta bulunulan iş elemanla yürüyecek bir iş ise elemanlar kim diye açılış verirken soracaklardır. Evden ithalat yapacak birine ille de eleman gerekmeyebilir.


Üç beş elektronik eşya ithal edildi diye servis ağı kurulmaz. Belli bir markayı alıp bütün piyasaya yayacaksanız bir servis ağı istenir, onu da ileride yaparsınız inşallah...

tamnland.com

Yerleşim : Türkiye / Türkiye  |  Meslek : Diğer
matadorman
Yeni Üye

Toplam 1 yazı
04/09/2011 :  17:53:15  Alıntı
slm öncelikle sizlere cok teşekkür etmek istiyorum bu bilgileri bizlerle cıkar amacı olmadan paylaştıgınız icin benimde size bir kaç sorum olacak
cezayire tekstil ürünü ihrac etmek istiyorum 50 ytl bir ürünün bana ne kadar vergisis olur ve karşıdan malı alan şahış da vergi verecekmi tekstil ürünü gönderirken faturada ürürnün ne oldugunu yazmam yeterlimi yoksa markasını yazmak zorundamıyım ve benim gönderecegim ürünlerin gümrük işlerini yapması icicn bir gümrükcü şartmı ve en az ne kadar ücret vermem gerekli cvp yazarsanız mutlu etmiş olursunuz saygılar

Yerleşim : Türkiye / İstanbul  |  Meslek : Turizm
Zgrrentacar
Yeni Üye

Toplam 7 yazı
06/09/2011 :  00:03:17 Yazarın websitesine git Website   Alıntı
Sizleri tebrik ediyorum.
Gerçekten güzel forum olmuş yararlı bilgiler bende yeni aranıza katıldım sayfada yazan yorumların kelıme kelıme hepsını okudum.
Tebrik ediyorum.
Saygılarımla.
Özgür Gülmez
Zgr Rent A Car
izmir'de araç kiralama,oto kiralama,vip kiralik araba,havalimani transferleri,otogar dan araç teslimatı ihtiyaçlarınızı karşılayabilirsiniz.
http://www.zgr.com.tr

Yerleşim : Türkiye / İzmir  |  Meslek : Turizm
termi53
Yeni Üye

Toplam 44 yazı
07/09/2011 :  14:45:15  Alıntı
hocam ölü bir şahıs firması aylık 500-600 lira vergi-masraf öder demişsiniz bunu açabilir misiniz? kira hariç bu adam kar etmiyorsa hatta giderleri çıktıktan sonra neyin vergisini ödeyecek devlet vatandaşını bu kadar mı sömürüyor? bana pek mantıklı gelmiyor eğer adam kar etmiyorsa neyin vergisini alacaksınız? vergi gelirden doğmaz mı? saygılar...

Yerleşim : Türkiye / İzmir  |  Meslek : Öğrenci
Feridun Amca
Yeni Üye

Toplam 1 yazı
10/09/2011 :  06:53:22  Alıntı
Öncelikle günaydın ve emektar üyelere, bilgisini paylaşan herkese teşekkürler...

Parekende satışı olmayan bilişim hizmet sektöründe faaliyetlerim bulunmaktadır. Faaliyetlerimi resmi yapabilmek ve fatura kesebilmek adına ev ofis tarzı çalışmayı düşünüyorum. Sigortalı çalışanım ve primim düzenli yatıyor. XXX Bilişim - Ad Soyad şeklinde fatura kesebilmek istiyorum. Forumunuzdaki makalelerden okuduklarım doğrultusunda

1 - Vergi dairesi memuru ikna olursa evimin bir dairesini ofis olarak kullanabilirim,
2 - Vergi mükellefiyetimi aldıktan sonra XXX Bilişim - Ad Soyad şeklinde fatura kesebilirim,
3 - Parekende satışım olmayacağı için yazarkasa zorunluluğum bulunmamakta,
4 - Evimin kira sözleşmesindeki tutar kadar stopaj ödeyeceğim,
5 - Tahakkuk eden gelir vergisi + standart vergileri ödeyeceğim,
6 - Telefon faturası, elektrik ve internet bedellerini gider faturası olarak kullanabileceğim,
7 - Muhasebecim olabilecek,
8 - İşyeri adıma olacaksa sigortam yattığı sürece sigortalı çalışan olduğum için herhangi bir sosyal güvenlik kurumuna ödeme yapmayacağım,
9 - İşyerini eşimin üzerine açacak olursam en düşük limitten ssk ödemesi ile başlangıç yapabileceğim,
10 - Yaptığım ssk ödemesini aylık gider olarak işleyebileceğim.

Bu aşamalar doğrumudur. Eksik yada fazlalık var mıdır

Bilgilendirme için teşekkürler
ya olduğun gibi görün ya da göründüğün gibi ol

Yerleşim : Türkiye / Eskisehir  |  Meslek : Bilgisayar-Bilişim
erkansenol
Yeni Üye

Toplam 31 yazı
10/09/2011 :  09:52:04  Alıntı
Sayın Feridun Amca;
1- Vergi dairesi memuru ikna olursa diye bir şey yok, kesinlikle kullanabilirsiniz. Hiç bir sorun yok.
2- Mükellefiyetiniz başlayınca tabi ki fatura da kesebilirsiniz.
3- Evet, aynen öyle.
4- Evet, kira tutarının tamamını, ısıtma, elektrik, su gibi giderlerin yarısını gider olarak gösterebiliyorsunuz.
5-Evet..
6- Home office sisteminde çalıştığınız için en fazla yarısını gider olarak kullanabiliyorsunuz.
7-Evet.
8- Evet, sigortalı çalıştığınız için eski deyimle bağkur primi ödemenize gerek yok. Ancak işyerinden çıkış yapıldığı anda bağkur devreye girer, ve ertesi gün ssk nız tekrar yapılsa bile, bağkur primi ödemek zorunda kalırsınız.
9-Evet, doğrudur.
10-Evet, doğrudur.

Nacizane, bildiğim kadarı ile cevap vermeye çalıştım. Yanlış bir konu varsa arkadaşlarımız düzeltecektir.

Yerleşim : Türkiye / İstanbul  |  Meslek : Ticaret
denizcixxx
Yeni Üye

Toplam 8 yazı
07/10/2011 :  00:19:43  Alıntı
slm arkadaşlar.gerçekten çok faydalı bilgiler paylaşılmış,tamda benim ihtiyacım olduğu anda:)ben internet üzerinden aracı siteler üzerinden toplu aldığım malların perakende satışını gerçekleştiricem.mallarla ilgili ve satışıyla ilgili sıkıntım yok.iş yapabiliceğimi düşünüyorum.homeoffice çalışmayı düşünüyorum sıkıntı olurmu?yani satışlarım sadece internetten olucağı için boşuna dükkan tutmayı düşünmüyorum.zaten mallar çok yer kaplamıyor.evim büyük olduğundan bir odayı ayırıcam.sizce sorun olurmu?açılış fiyatları bana nekadara patlar.ayrıca yazar kasa almam sartmı?fatura kesmek yetermi yoksa?ve tüm satışlarım kargoyla gönderileceği için irsaliye düzenlemem lazım hepsine değilmi?ve bunu nasıl yapıyoruz?bu konuda bilgisi olan biri yardımcı olursa sevinirim.ayrıca muhasebeci firma kurulduktan sonra işlerimi takip için aylık nekadar vermeliyim?nekadar ister sizce?şimdiden teşekkürler.

Yerleşim : Türkiye / Kocaeli  |  Meslek : Kamu sektörü
idy
Yeni Üye

Toplam 1 yazı
09/10/2011 :  16:14:10  Alıntı
herkese merhaba. ekim ayı içerisinde şahıs teşebbüsünde bulunacağım fakat ünvan ile ilgili bir soru takılıyor aklıma. Diyelimki ahmet mehmet (ad soyad olarak düşünelim) olarak imza beyanı verdikten sonra bastıracağımız kart fatura antetli kağıt vb. evraklara PROMETUS
Ahmet Mehmet

gibi latince bir LOGO ekleyebilirmiyiz ya da başlık atabiliyormuyuz? TTK ve Türk ismini koruma geliştirme yasasına muhalefet etmiş olurmuyuz? Tabelamızda ve kartımızda sadece PROMETUS yazsa olur mı? Faturada isim zorunluluğunu biliyorum. Fakat diğer tanıtıcı faaliyetlerde böyle bir zorunluluk yok sanırım? Son olarak ticaret odasına kayıt yaptırmak zorunluluğu var mı?

Yerleşim : Türkiye / Ankara  |  Meslek : Serbest meslek
termi53
Yeni Üye

Toplam 44 yazı
10/10/2011 :  20:11:40  Alıntı
akınselçuk bey yukarıda yazdım bu vergi konusunu biraz açar mısınız?

Yerleşim : Türkiye / İzmir  |  Meslek : Öğrenci
sparhawk
Yeni Üye

Toplam 8 yazı
17/10/2011 :  11:51:37  Alıntı
Merhaba arkadaşlar sitenizi uzun zamandır ilgiyle takip ediyorum.bi kaç sorum olacak konu hakkında hiç bir bilgim yok bana hem yardımcı olmanızı hemde yol göstermenizi istiyorum.

1 : Okulmarketim.com burdaki sistemi bayilik olarak alacağım.Ve bunun için bi firma kurmam gerekiyor.İşsizim babam ssk dan emekli şahıs firmasını onun üstüne açmam bana bi çok konuda kolaylık sağlıyacagını söylediler vergiler olarak.Ne kadar doğrudur?Bayilik ücretini gider olarak gösterebilirmiyim?
2 : Bi ürün satışı yapmıyacağım için sadece meb okullarında sinema ve tiyatro gösterimi olarak biletli bi satış yaapılcak anlaşmalı okullarda.İş yeri olarak bi yer açmıyacağım evi gösterebilirmiyim.
3 : Yazar kasa almak zorundamıyım neler yapmam lazım hiç bilmiyorum.Aylık vergisi ne kadardır ödüyeceğim.Neleri gider olarak gösterebilirim.Göstereceğim evde ise kiracıyız ne yapmam lazım bilmiyorum.Yardımlarınızı bekliyorum.

Yerleşim : Türkiye / Ankara  |  Meslek : Esnaf
ahmetgünay
Yeni Üye

Toplam 2 yazı
21/10/2011 :  12:06:15  Alıntı
şirket kurmak isteyen arkadaşlar; şirket kurmadan önce kendinizi bir sınava sokun .peki bunu nasıl yapacaksınız.bunu yazımın ilerleyen satırlarında bulacaksınız.eğer aileden birileri babanız, amcanız olabilir esnafsa ve siz onların yanında vakit geçirdiyseniz veya başka bir değişle bankonun arka kısmında satan tarafta olduysanız yapacağımız bu sınavı geçme olasılığınız daha yüksek . hep bankonun önünde yani alan tarafında iseniz işiniz zor. nedenine gelince esnaflık daha geniş bir kavramla ticaret erbebı olmak öyle basit bir olay değildir.esnaflık öğrenmek için çok emek ve zaman harcanması gereken çok zor mesleklerden biridir.Ticaret erbebı olabilmek için çıraklık,kalfalık ve ustalık zamanlarını geçirmiş olmanız gerekir.mesela bir oto tamircisinde çalışan çırak dükkana gelen müşteriyi karşılasın ve müşteri ona aracındaki şikayeti anlattığında çırak bu durum karşısında müşteriye arabanın arızası hakkında ne öneride bulunabilir veya bir teşhiste bulunabilir?peki ne yapar?tabiki sadece dinleyip bir dakika ustamı çağırayım der.işte burda anlatmak istediğim çırağın bilgisiz ve tecrübesiz olduğunu ispatlamak değil.yeterli donanıma sahip olmadan ve basamakları birer birer çıkmadan başarılı olmanın çok zor olduğunu anlamanız içindir.burdan küçük yaşta ticaret yapmaya başlamayanlar başarısız olur anlamı çıkarmayın.bir iş anlaşması yapmak bir profosörün çok citti bir ameliyat yapmasına benzer.cerrah ameliyatı yapabilmek için hem teoride hem pratikte çok şey öğrenmiş olması gerekir çünkü hasta ameliyat olmadan önce bütün testleri,ölçümleri veya flimleri çekilmiş olmasına rağmen operasyon sırasında ters giden bir durum karşısında ne yapması gerektiğini bilmezse hasta ölür veya sakat kalır.ticaret yapmak tıpkı bunun gibidir.bir iş yaparken o işle ilgili her şeye vakıf olabilirsiniz ama kriz anında ters giden durumlara çözüm bulamazsanız onca çalışmalarınız boşa gitmekle kalmaz zarar edersiniz.mal alıp satmak kulağa çok basit gelebilir ama aslında çok ince hesapların yapılması gereken bir iştir.gelelim şu sınava.bu sınav sonucunda sizin işçimi yoksa patronmu hangi vasıflara uygunsunuz öğreneceksiniz. analitik birisimisin mesela sayılarla aran nasıl?eğer sayıları sevmiyorsan soruların geri kalan kısmını okumana gerek yok demektir. pozitif birimisin her sabah kalktığında aynaya bakınca suratın asıkmı oluyor yoksa güleç yüzlü birisimisin?konuşurken insanların gözünün içine bakarak mı konuşuyorsun?.her ne durumda olursa olsun kişisel sorunların da dahil insanlarla konuşurken pozitif olabilirmisin?kradi kartı ekstiresi geldiğinde harcamalarına bakıp ben böyle biryerden alış veriş yapmadım deyip bankayı arayıp sonrada unuttuğunu anlayıp mahcup olanlardanmısın? eğer bu bu soruların hepsinin cevabı olumluysa sen patron ruhlusun demektir.ticaret hayatında başarılar dilerim şirket kurmaya karar verirsende bana ulaş defterini tutarım.eğer olumsuzsa hiç bu işlere girme dertsiz başına dert alma ne kendini nede aileni üz.gir bir işe çalış.

Yerleşim : Türkiye / İstanbul  |  Meslek : Muhasebe
dereci
Yeni Üye

Toplam 2 yazı
09/01/2012 :  00:58:38  Alıntı
selamlar herkese biz turizm de bılet satıs ve turlar uzerıne ıs yapmayı dusunuyoruz sorum su bızım nasıl bır sırket kurmamız gerekıyor en ucuz malıyet acısından ve sartları nelerdır ofısımız olucak bu konuda bılgı sahıbı olan arkadaslardan bılgılenmek ısterım

Yerleşim : Türkiye / Antalya  |  Meslek : Turizm
tutkubebenet
Yeni Üye

Toplam 2 yazı
22/01/2012 :  23:38:54 Yazarın websitesine git Website   Alıntı
İyi günler
ilk defa bir forumda yazı yazmaktayım
öncelikle paylaşımcı ahlaka sahip bütün herkese teşekkür ederim

BeNİM kendi işyerim var
ayrıca ürünlerimi sattıgım teşhir sitemde mevcut
gün içinde fırsat buldukça ilan sitelerine reklam vererek kendimi müşterilere tanıtıyorum
yaklaşık 2 yıllık internet reklam çalışmasından sonra
belli oranda sabit bir gelire ulaştım
bunu yapmamda bütün illere ücretsiz kargo / kapıda ödeme kolaylıgı gibi sunumlarımın etkisi büyük oldu
artık e ticareti geliştirmek istiyorum
bunun içinde daha fazla vakit gerekli
ancak esnaf olarak bu pek mümkün değil
gün içinde mesai saatin ancak 5 te 1 ini e ticarete ayırabiliyorum
bu nedenle işyerimi kapatıp ev ofis kurmayı düşünüyorum
ancak eve iş yansıtmayı estetik bulmuyorum
geriye tek seçenek kalıyor
bir binanın giriş katı ucuz daire kiralayıp ticaret ofisi yapmak
aylık ofis kirası ,sınırsız internet kirası,aylık elekrik faturası,benim ve elemanlarımın (benim dışımda iki personel ),iki personelin ( ikiside lise ögrencisi ama aslan gibiler ) aylıkları,hesapta olmayan günlük giderler vs toplam aylık giderimin
( ofis olunca tabi ) 3000 tl oldugunu hesapladım 3000 tl 30 a bölersek günlük masraf 100 tl çıkıyor
şu an 2 yıllık çalışmamın sonucunda zaten günde tatmin edecek oranda sipariş alıyorum
ama daha fazla geliştirmem için günlük vakiti arttırmam şart
vakiti arttırmamın tek yolu esnaflıga elveda demek
zaten bu ülkede esnaf olunca sanki insanlığa karşı suç işlemiş muamelesi görüyoruz
belediyesi ayrı dert,zabıtası ayrı dert,maliyesi ayrı dert,gelen giden misafir eksik olmuyor her gelen en az 20 dk mızı çalıyor
ayrı dert, artık yeter demek istiyorum
işyerinde e ticareti güç kılan bir nedende aklımda kurdugum bir formüle konsantre olamayışım
ben tam bir denklem kurguluyorum
biri dükkana giriyor
şu kaç lira ya şu peki şu
tabi böyle olunca bütün denklemim ve konsantrem güneşi gören buz gibi eriyor
ama ofisim olursa konsantre sorunumda çözülecek
ama gelin görünki 10 yıl esnafların yanında çıraklık yaptım
4 yıldır kendim esnafım
bu geçmişe elveda demek zor görünüyor
sizce gerekli olan bu devrimi yapmalımıyım
veya yapınca esnaflıktan ticaret ofisi geçişine ruhen uyum saglayabilecekmiyim
şu an bile bunu yaparsam sanki ılıman iklimden buzul iklime geçeceğim gibi bir etki hissediyorum
sizce ne yapmalıyım

Yerleşim : Türkiye / Şanlıurfa  |  Meslek : Mobilya
aktif.muhasebe
Yeni Üye

Toplam 3 yazı
24/03/2013 :  16:43:06 Yazarın websitesine git Website   Alıntı
Ticari yaşamınızın sağlıklı ve düzgün yürütülebilmesi için öncelikli olarak doğru bir şirket türü seçilmelidir. Kuruluş aşamasında yapılacak tercih geri kalan ticari yaşamınızı doğrudan etkileyecektir. Bu nedenle şirket kuruluşu konusunda sağlık bir seçim yapılması önemlidir. En doğru seçim için muhakkak işinin uzmanı bir mali müşavir ile görüşmenizde fayda var


Yerleşim : Türkiye / İstanbul  |  Meslek : Muhasebe
uttuk
Yeni Üye

Toplam 1 yazı
05/03/2014 :  23:49:52  Alıntı
Kısaca şu şekilde;

Şahıs Şirketi Nasıl Kurulur ?

Şahıs şirketleri, şirketin faaliyet göstereceği vergi dairesine; imza beyannamesi, tasdikli kimlik fotokopisi, muhasebe vekaletnamesi, ikametgah senedi, kira sözleşmesi veya tapu fotokopisi ile başvuru yapılarak kurulurlar.

kaynak: http://soru.ozgunduzhukuk.com/sahis-sirketi-nasil-kurulur/

Yerleşim : Türkiye / İstanbul  |  Meslek : Hukukçu
xnsen
Yeni Üye

Toplam 1 yazı
30/11/2015 :  11:30:02 Yazarın websitesine git Website   Alıntı
Alıntı Yapılan Metin:
Yazıyı gönderen - akinselcuk
Defter tutan mükellefler bağkur primlerini ödemiş olmak kaydıyla gider gösterebilirler. Şirket olan bir işletme ortaklarının bağkur primlerini gider gösterebilir. Ödenmiş primleri, ödemediklerini değil.

Şahış şirketi derken şahış firmasını mı kasdediyorsunuz anlamak zor. Şahıs firmalarından eski gotürüler, yeni basit usüller bağkur primlerini gider gösteremezler.

Basit usül değilseniz yani defter tutuyorsanız yani muhasebeciniz her yıl sonunda sizden notere vermek üzere defter onaylatma parası istiyorsa bağkur priminizin ödediklerinizi dönemine uygun olarak gider gösterebilirisiniz.


Akın bey merhaba,

Ben bir firmada tasarımcı olarak çalışıyorum.
Aynı zamanda kendime ait instagram üzerinde küçük bir sayfa açtım. Kendi tasarladığım takvimleri orada satmaya başladım. Ama benim amacım kendi tabak koleksiyonumu oluşturup bunu internet üzerinden satmak. Ama bu durumda gerek takvim gerekse tabak koleksiyonlarını internet üzerinden (örneğin kendi web sitemde) satmak istediğimde insanların kredi kartı ile alışveriş yapabilmeleri için fatura kesmem gerekiyor ya da uygun kargo firmaları ile anlaşmam gerektiğinde yine fatura kısmı karşıma çıkıyor.
Daha çok yeni olduğum için şu an sadece takvim boyutundayım ama üç ay kadar sonra kendi tabak koleksiyonumu çıkarmış olurum diye düşünüyorum.

Soracağım soru ise şahıs şirketi açmam şart. ama yazınızdan açıkçası korktum ve karamsarlığa düştüm. nasıl bir yol izlemem gerekir, bana maliyeti çok mu olur?
Gibi sorular.
Yardımcı olursanız çok sevinirim.

Yerleşim : Türkiye / İstanbul  |  Meslek : Grafiker
oben78
Yeni Üye

Toplam 52 yazı
18/01/2024 :  11:37:49  Alıntı
güncel bilgiler arkadaşlar https://www.parasut.com/blog/sahis-sirketi-kurmak

Yerleşim : Türkiye / İstanbul  |  Meslek : Asker
 

Mesaj gönderebilmek için öncelikle giriş yapmış olmanız gerekmektedir.

Henüz kayıt yaptırmadıysanız buradan üye olabilirsiniz.

Üye olarak:

  • Yeni yazılar gönderebilir,
  • Varolan yazılara yorum yapabilir,
  • Arkadaşlarım, favorilerim, kişisel mesajlaşma, haber merkezi, dosya merkezi, online üyeler gibi pek çok yardımcı araçlardan yararlanabilirsiniz.

» Hemen üye olmak için tıklayınız.


 

11.11 saniye.
03:45:56, 25 Temmuz 2024, Perşembe

Buradaki yazılar, yazarlarının ve Koniks.com®'un izni olmaksızın hiçbir yazılı, görsel yada sesli yayın organında yayınlanamaz. Eğitim amacı dışında, herhangi bir şekilde çoğaltılması yasaktır. Eğitim amaçlı çoğaltıldığı durumlarda, yazarla ilgili bilgilerin ve URL'nin belirtilmesi zorunludur.

Bu web sitesi bilgilendirme amacıyla iyi niyetle, amatör bir ruhla hazırlanmıştır ve yer alan her türlü bilgi genel nitelikte olup, doğruluğu, eksiksiz olması, güvenilirliği, yeterliliği ve güncelliği hiçbir surette sitemiz tarafından garanti ve taahhüt edilmemektedir. Yer alan görüş ve yorumlar tamamen Koniks.com üyelerinin kişisel görüşlerini yansıtmaktadır. Sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak iş kurma/yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir ve söz konusu bilgilere dayanılarak alınacak kararların neticesinde oluşabilecek yanlışlık veya zararlardan Koniks.com sorumlu tutulamaz.

© 2000-2024 Koniks.com İletişim   ||   Kullanım Şartları   |   Kurallar   |   Sitenin Kullanımı   |   Gizlilik   |   Yardım