Balık Atık Suları İle Tarımsal Bitki Üretimi - Koniks.com

Koniks.com
Kullanıcı adı:
Şifre:
Şifremi hatırla

Ana Sayfa          Forumlar          Arama          Yardım           Kayıt Ol

Balık Atık Suları İle Tarımsal Bitki Üretimi

fatih öğreten
Yeni Üye

Toplam 3 yazı
16/12/2018 :  21:56:52 Bu yazıdan alıntı yaparak yorum yaz Alıntı

Su ürünleri mühendisiyim. Uzun yıllar balık üretimi işinde çalıştım. Şu an kendi işimi yapmaktayım. Bu konuda yeterli deneyim ve tecrübem var. Akuaponik yada orjinali 'aquaponics' kelimesi balıkların atık sularında bitki yetiştirme ve bitkilerin arıttığı su tekrar balıklara vererek kapalıdevre hem balık hem bitki üretimi anlamına gelmektdir. Google da tarama yaparsanız sünyada çok yapılan bir iş olduğunu görebilirsiniz. Bu sayede organik balık ve bitkiler üretilebilmektedir ben konularında özellikle merakı ve mümkünse biraz bilgisi olan ciddi iş arkadaşları arıyorum. Akuaponik ve akvaryum balıkları üretimi konusunda büyük şehirlerde çalışma ortakları arıyorum. Bana mail ile ulaşabilirsiniz.
fatih

Yerleşim : Türkiye / Adana  |  Meslek : Mühendis
Deniz.27
Yeni Üye

Toplam 1 yazı
26/12/2018 :  11:14:35  Alıntı
Fatih son iki aydır hydroponic ve aquaponic üzerine araştırmalar yapıyorum. Aquaponic sistemdeki en büyük problemlerden birisi yetiştirilen bitki ile balığın ph ve ec gibi değerlerinin birbirini karşılamaması olduğunu ve genellikle bu sistemler için tilapia balığı gibi toleranslı balık yetiştirildiğini gördüm. Bu balığın bizim ülkemizdeki pazarı nasıldır bilemiyorum. Gaziantep bölgesi için düşündüğüm bu sistemlerde fizibilite çalışmalarımda kar getirecek doğru dürüst bir meyve(çilek vb.) yada sebze(marul vb.) bulamadım. Sadece süs bitkisi yetiştiriciliği uygun gözükmesine rağmen bu bitkiler için deneyimim yada bilgim bulunmamaktadır. Senin de görüşlerini almak ve bilgi alışverişi yapmak isterim.

Yerleşim : Türkiye / Gaziantep  |  Meslek : Mühendis
fatih öğreten
Yeni Üye

Toplam 3 yazı
26/12/2018 :  11:38:23  Alıntı
Ben daha önce marul ile tilapia kültürü denemesi yaptım özel bir şirkette, marulda üretimde bir sıkıntı yok. Bu balığın bizim ülkemizdeki pazarı pek yok ama oluşturulabilir ama karlılık sizinde belirttiğiniz gibi iyi analiz edilmeli. Ayrıca japon balıklarıda kullanılabilir kapalı devrede bitki olarakta belki çilek daha ekonomik olabilir. Bu arada mesleğiniz nedir bilmiyorum ama ülkemizde bu günlerde üretimden ziyade pazarlama ve satış daha çok analiz edilmeli. Çünkü piyasalar biraz durgun. Ayrıca ben yurt dışında gezdiğim işletmelerde hepsinde devlet desteği ve kontrolü vardı. Bugün yatırım masrafları ve girdiler yüksek ama yeriniz ve su kaynağınız varsa yapabilirsiniz. konu hakkında hiç bilginiz yoksa tavsiye etmem.
fatih

Yerleşim : Türkiye / Adana  |  Meslek : Mühendis
acenkoz
Yeni Üye

Toplam 15 yazı
09/01/2019 :  22:46:06  Alıntı

Bence meyve ya da sebze değilde yosun düşünmelisiniz
Herkezin bir hikayesi vardır ...

Yerleşim : Türkiye / İzmir  |  Meslek : Mühendis

Mesaj gönderebilmek için öncelikle giriş yapmış olmanız gerekmektedir.

Henüz kayıt yaptırmadıysanız buradan üye olabilirsiniz.

Üye olarak:

• Yeni yazılar gönderebilir,
  • Varolan yazılara yorum yapabilir,
  • Arkadaşlarım, favorilerim, kişisel mesajlaşma, haber merkezi, dosya merkezi, online üyeler gibi pek çok yardımcı araçlardan yararlanabilirsiniz.

» Hemen üye olmak için tıklayınız.

2.39 saniye.
02:21:37, 29 Mart 2024, Cuma

Buradaki yazılar, yazarlarının ve Koniks.com®'un izni olmaksızın hiçbir yazılı, görsel yada sesli yayın organında yayınlanamaz. Eğitim amacı dışında, herhangi bir şekilde çoğaltılması yasaktır. Eğitim amaçlı çoğaltıldığı durumlarda, yazarla ilgili bilgilerin ve URL'nin belirtilmesi zorunludur.

Bu web sitesi bilgilendirme amacıyla iyi niyetle, amatör bir ruhla hazırlanmıştır ve yer alan her türlü bilgi genel nitelikte olup, doğruluğu, eksiksiz olması, güvenilirliği, yeterliliği ve güncelliği hiçbir surette sitemiz tarafından garanti ve taahhüt edilmemektedir. Yer alan görüş ve yorumlar tamamen Koniks.com üyelerinin kişisel görüşlerini yansıtmaktadır. Sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak iş kurma/yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir ve söz konusu bilgilere dayanılarak alınacak kararların neticesinde oluşabilecek yanlışlık veya zararlardan Koniks.com sorumlu tutulamaz.

© 2000-2024 Koniks.com İletişim   ||   Kullanım Şartları   |   Kurallar   |   Sitenin Kullanımı   |   Gizlilik   |   Yardım