Topraksız Tarımda Çilek Yetiştirme Projem - Koniks.com

Koniks.com
Kullanıcı adı:
Şifre:
Şifremi hatırla

Ana Sayfa          Forumlar          Arama          Yardım           Kayıt Ol

Topraksız Tarımda Çilek Yetiştirme Projem

yasin_erdogan
Yeni Üye

Toplam 3 yazı
07/06/2017 :  11:33:07 Bu yazıdan alıntı yaparak yorum yaz Alıntı

Arkadaşlar merhaba, İzmirde 4 dekar arazim var. Seraların olduğu bölgede. İnternette araştırma yaptıktan sonra en az işgücü ile yetiştirceğim ürün çilek olduğuna karar verdim.

----- 1 DEKAR SERA İLK KURULUM MALİYETİ-----
Tünel tipi Sera: 30.000 Tl
Çilek için demir aksam : 30.000 Tl
1 yıllık solüsyon, gübre: 3.500 Tl
Fide 25.000 adet: 10.000 Tl
topraksız kültür (Cocopeat): 20.000 Tl
Sulama Sistemi(artijen hariç): 10.000 Tl

----YILLIK AMORTİSMAN MALİYETİ-------

Sera naylonu yıllık gider: 7.000 Tl
Çilek Fidesi:5.000 tl
Gübre: 3.500 tl
cocopeat: 6.500 tl

----GELİR GİDER----------

25.000 Fide, yılda fide başında 0.60 kg ürün hasadı ile
Tüm yıl ortalama satış fiyatı 3 tl olsa
25.000 * 0.60 * 3 : 45.000 Tl

45.000 ciro 22.000 gider ile en iyi ihtimal 23.000 tl yılda dekar başına gelir sağlanır.

1 aile 5 dekar alana çok rahat bir şekilde idare edeceğine inanıyorum. Tek sorun ilk yatırım maliyeti çok fazla. Bir de bazı arkadaşlar yıllık 4.5 TL kg satış fiyatı dediler ama bana inandırıcı gelmedi.

Bu yatırım maliyetine ne diyorsunuz.

Yerleşim : Türkiye / İzmir  |  Meslek : Esnaf
tcoalngsau
Üye

Toplam 229 yazı
08/06/2017 :  15:47:14  Alıntı
öncelikle hayırlı olsun, daha önce sera veya tarım ile uğraşmadıysanız riskli bir yatırım sizin için bilmediğiniz bir iş sonuçta. Topraksız tarımın artı ve eksilerine iyi bakmak gerekiyor.

eksileri;
İlk yatırım maliyeti yüksek
hassas besleme ve iklimlendirme istekleri var
en ufak hatada bitkileri kaybetme riski var (topraklı tarıma göre tölerans cok az)

artıları;
birim alandan daha fazla ürün alma imkanı
Hastalıklardan ve ot mücadelesinden kısmen kurtulmuş olursunuz
işçilik daha kolay ve masrafsızdır (özellikle çilekte)

Topraksız tarımda solüsyonu açık sistem mi yoksa kapalı sistem mi yaparak kullanacaksınız ? iyice araştırın..hastalık ve verim için sistem seçimi önemli..açık sistem ekonomik olur ama su ve solüsyon masrafı cok olur(hastalık riski azalır,verim fazla olur)..kapalı da ise ozon sistemi veya temizleme-arıtma sistemi şart ( pahalı sistemler)

Son olarak çilek fiyatları bölge ve illere göre farklılıklar gösteriyor..Mesela mart nisan aylarında mersinde toptan 2-2,5 Tl civarı iken antalya da 3-3,5 tl civarında..hatta şuanda antalyada toptan fiyatı 2-2,5 tl civarı..Özellikle aralık ocak şubat döneminde 6-8 tl toptan fiyat ile satışlar oluyor..zaten asıl para o zaman kazanılır (turfandalık)

size önerim eğer 4 dekar yeriniz var ise sezon sonlarında fide üretiminide deneyin..iyi para var çilek fidesinde..2 dönüm yerden yıllık 250 000 çilek fidesi üreten çiftçi ile geçen hafta konuştum ve fideleri 20-25 kuruştan deriyor toptan..kolay gelsin

Yerleşim : Türkiye / Antalya  |  Meslek : Diğer
tcoalngsau
Üye

Toplam 229 yazı
08/06/2017 :  15:51:07  Alıntı
Son olarak size tavsiyem bu işi yapan onlarca insan var ege ve akdenizde..Gidip ziyaret edin çok faydasını görürsünüz. Ayrıca önce deneme serası ile başlamanızı tavsiye ederim.500-600 mt karelik bir deneme serası ile başlayıp işi öğrenin..ilk sene büyük ihtimal acemilik yılınız olur.kaybınız az olur.

abdulilah
Yeni Üye

Toplam 34 yazı
08/06/2017 :  16:04:24  Alıntı

Arkadaşlar hiç ilgi alanım değil ama merak ediyorum.Ben şırnakta oturuyorum bizim burası yazın çok sıcak çilek yetiştirmek bu sıcakta olurmu acaba..

Yerleşim : Türkiye / Şırnak  |  Meslek : Ticaret
tcoalngsau
Üye

Toplam 229 yazı
08/06/2017 :  16:15:30  Alıntı
serada olmaz.çünkü sera içi 60-70 derecelere çıkar yazın..tarlada yetiştirebilirsiniz açık alanda.

Kenan Kablan
Üye

Toplam 1236 yazı
10/06/2017 :  14:08:42 Yazarın websitesine git Website   Alıntı
Harika bir konu ve harika yorumlar. Teşekkürler.
Zann ile yakin zail olmaz. - Mecelle'den

Yerleşim : Türkiye / İstanbul  |  Meslek : Danışmanlık

Mesaj gönderebilmek için öncelikle giriş yapmış olmanız gerekmektedir.

Henüz kayıt yaptırmadıysanız buradan üye olabilirsiniz.

Üye olarak:

• Yeni yazılar gönderebilir,
  • Varolan yazılara yorum yapabilir,
  • Arkadaşlarım, favorilerim, kişisel mesajlaşma, haber merkezi, dosya merkezi, online üyeler gibi pek çok yardımcı araçlardan yararlanabilirsiniz.

» Hemen üye olmak için tıklayınız.

3.17 saniye.
16:39:52, 29 Mart 2024, Cuma

Buradaki yazılar, yazarlarının ve Koniks.com®'un izni olmaksızın hiçbir yazılı, görsel yada sesli yayın organında yayınlanamaz. Eğitim amacı dışında, herhangi bir şekilde çoğaltılması yasaktır. Eğitim amaçlı çoğaltıldığı durumlarda, yazarla ilgili bilgilerin ve URL'nin belirtilmesi zorunludur.

Bu web sitesi bilgilendirme amacıyla iyi niyetle, amatör bir ruhla hazırlanmıştır ve yer alan her türlü bilgi genel nitelikte olup, doğruluğu, eksiksiz olması, güvenilirliği, yeterliliği ve güncelliği hiçbir surette sitemiz tarafından garanti ve taahhüt edilmemektedir. Yer alan görüş ve yorumlar tamamen Koniks.com üyelerinin kişisel görüşlerini yansıtmaktadır. Sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak iş kurma/yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir ve söz konusu bilgilere dayanılarak alınacak kararların neticesinde oluşabilecek yanlışlık veya zararlardan Koniks.com sorumlu tutulamaz.

© 2000-2024 Koniks.com İletişim   ||   Kullanım Şartları   |   Kurallar   |   Sitenin Kullanımı   |   Gizlilik   |   Yardım