İstiridye Mantarı Nasıl Yetişrilir ? - Koniks.com

Koniks.com
Kullanıcı adı:
Şifre:
Şifremi hatırla

Ana Sayfa          Forumlar          Arama          Yardım           Kayıt Ol

İstiridye Mantarı Nasıl Yetişrilir ?

baykut
Yeni Üye

Toplam 13 yazı
06/04/2017 :  22:22:58 Bu yazıdan alıntı yaparak yorum yaz Alıntı

Merhaba arkadaşlar İstiridye mantarı yetiştirmeyi düşünüyorum ama hiç bilgim ve deneyimim yok. Konuya hakim tecrubeli arkadaşların yardımına ihtiyacım var.
İhtiyacım olan bilgiler şöyle..

1-Tohumunu Nasıl bulabilirim?
2-Nasıl yetiştirilir ve yetişmesi için gereken ortam ve ortam sıcaklıkları nelerdir?
3-Pazar olayında sıkıntı çekermiyim?
4-Şuan ki parakende ve toptan kilogram fiyatları nedir?

Yerleşim : Türkiye / Tekirdağ  |  Meslek : Turizm
tcoalngsau
Üye

Toplam 229 yazı
08/04/2017 :  17:13:02  Alıntı
bu konu için yanlış yerdesin. Facebookta istridye mnatar üretici grupları var..Oraya bakabilirsin..

Yerleşim : Türkiye / Antalya  |  Meslek : Diğer
jenerator
Üye

Toplam 223 yazı
08/04/2017 :  20:55:22 Yazarın websitesine git Website   Alıntı
Merhaba arkadaşım,kompost alacaksın yani içimde tohum olan karışım bütün mesele burada nereden alacağın da,verim oranı % 30 diyecekler telafisi olmayacak,sonuç alamazsan havanı alacaksın.Kompos u sen yapamazsın,ben bu deneyi yaşadım havamı aldım.Nedeni aldığım firma ürünü bana 2 gün geç teslim etti sonuç verimsizlik.Araştırmanı iyi yap her söylenene inanma verim oranı bu işin en hassas noktası.

Yerleşim : Türkiye / Trabzon  |  Meslek : Ticaret
tcoalngsau
Üye

Toplam 229 yazı
12/04/2017 :  16:11:26  Alıntı

en az 5-6 ay ufak tefek uğraş amatörce kendin yapmaya çalış 5-10 poşet kompost v.s başkasından alırsan kar oranın düşer para kazanamazsın..

Yerleşim : Türkiye / Antalya  |  Meslek : Diğer
necati3333
Yeni Üye

Toplam 15 yazı
13/05/2017 :  15:30:12 Yazarın websitesine git Website   Alıntı
Baykut merhaba. Öncelikle bu işin kursuna giden bir kişi olarak buraya yorum yapıyorum. Bu işin belli teknikleri var, zor diyenlere, yapamazsın diyenlere aldırış etme ve cebinde belli sermaye varsa zaman geçmeden bu işe girmeye çalış.
Öncelikle en az 100 m2 kapalı bir alana ihtiyacın var. Bu kapalı alana (100 m2 için) 12 - 24000 lik bir adet klima, havalandırma sistemi, ışıklandırma, nemlendirme sistemleri kurulması gerekiyor.

Bu iş 2 şekilde yapılıyor;
Birincisi kompostla
İkincisi de kütüklerde

Kompostla üretimde en fazla %30 oranında ürün alırsın. 100 m2 yere raflama sistemi yaptığınızda (internetten görsellere bakabilirsiniz.) en fazla 10 ton kompost almaktadır. Bu 10 ton kompost size 2 ayda geri dönecektir. Mantarların ilk hasatını 22-25 gün sonra yaparsınız ve 10 ton komposttan (en fazla) bir aksilik olmaması durumunda 3 ton istiridye mantarı alırsınız. Şuanda ben Mersin'de yaşıyorum ve toptancılar (uyanık toptancılar) ürünün kilosunu 6.5 TL'den almaktadır.

2 aylık kazancınız ise 6.5 x 3 ton desek 16 bin lira olacaktır ANCAK burada dikkat etmeniz gereken nokta kompostu siz parayla alacaksınız. Kompostun tonu ise 600 ile 800 TL arasında değişmektedir ki her kompost üreten kişiye de güvenemezsiniz. Bu kompostların bozuk çıkma ihtimali de vardır. Yani 10 ton kompost 600 TL'den 6 bin tl etmektedir ki bunun elektrik faturası, su faturası gideri de olacaktır.

Yani uzun lafın kısası orta seviyede kazancı olan bir iştir istiridye mantar üreticiliği. Çok para var lafıyla gaza gelmektense, iyice araştırıp sektöre girin. Hatta imkanınız varsa halk eğitim kurslarına giderek kurs talebinde bulunun ve işin ayrıntılarını anlamaya çalışın.
http://www.hizlibayilik.com Bayilik veren firmalar

Yerleşim : Türkiye / Mersin  |  Meslek : Bilgisayar-Bilişim
zizanet
Yeni Üye

Toplam 20 yazı
27/08/2017 :  10:18:21 Yazarın websitesine git Website   Alıntı
bu konuya bakabilirsiniz, epeyce açıklama var
https://www.mantarsatis.com/kategori_uretim-ve-maliyetler_33.htm

Yerleşim : Türkiye / İzmir  |  Meslek : Diğer

Mesaj gönderebilmek için öncelikle giriş yapmış olmanız gerekmektedir.

Henüz kayıt yaptırmadıysanız buradan üye olabilirsiniz.

Üye olarak:

• Yeni yazılar gönderebilir,
  • Varolan yazılara yorum yapabilir,
  • Arkadaşlarım, favorilerim, kişisel mesajlaşma, haber merkezi, dosya merkezi, online üyeler gibi pek çok yardımcı araçlardan yararlanabilirsiniz.

» Hemen üye olmak için tıklayınız.

3.19 saniye.
21:09:27, 18 Nisan 2024, Perşembe

Buradaki yazılar, yazarlarının ve Koniks.com®'un izni olmaksızın hiçbir yazılı, görsel yada sesli yayın organında yayınlanamaz. Eğitim amacı dışında, herhangi bir şekilde çoğaltılması yasaktır. Eğitim amaçlı çoğaltıldığı durumlarda, yazarla ilgili bilgilerin ve URL'nin belirtilmesi zorunludur.

Bu web sitesi bilgilendirme amacıyla iyi niyetle, amatör bir ruhla hazırlanmıştır ve yer alan her türlü bilgi genel nitelikte olup, doğruluğu, eksiksiz olması, güvenilirliği, yeterliliği ve güncelliği hiçbir surette sitemiz tarafından garanti ve taahhüt edilmemektedir. Yer alan görüş ve yorumlar tamamen Koniks.com üyelerinin kişisel görüşlerini yansıtmaktadır. Sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak iş kurma/yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir ve söz konusu bilgilere dayanılarak alınacak kararların neticesinde oluşabilecek yanlışlık veya zararlardan Koniks.com sorumlu tutulamaz.

© 2000-2024 Koniks.com İletişim   ||   Kullanım Şartları   |   Kurallar   |   Sitenin Kullanımı   |   Gizlilik   |   Yardım