Yüksek Lisans Gerekli Mi? Vakit Kaybı Mı? - Koniks.com

Koniks.com
Kullanıcı adı:
Şifre:
Şifremi hatırla

Ana Sayfa          Forumlar          Arama          Yardım           Kayıt Ol

Yüksek Lisans Gerekli Mi? Vakit Kaybı Mı?

mertsancak1981
Yeni Üye

Toplam 31 yazı
30/06/2004 :  08:44:53 Bu yazıdan alıntı yaparak yorum yaz Alıntı

merhabalar..bir arkadaşımızın mezuniyet sonrası ne yapması husunda yazdıklarının üzerine benimde aklıma takılan bazı soruları sorma ihtiyacı duydum. Malum konu yine mezuniyet sonrası ve soru şu; akedemik kariyer hedeflemeyen kişilerin yüksek lisans yapması ne derece gerekli? yani özel sektörde iş ararken elimizde bulunacak olan bu yüksek lisans belgesinin bize iş bulma konusunda ve o işi bulduktan sonra yükselme hususunda ne derece faydası olacak.. forumda mutlaka bu konuda tecrübeli insanlar vardır.yani yaptıkları yüksek lisansın kendilerine ne fayda sağladığı yada yüksek lisans yapmadıkları için ne gibi sorunlarla karsılaştıkları hususunda görüşlerinizi bildirirseniz çok sevinirim. teşekkürler..

Yerleşim : Türkiye / İstanbul  |  Meslek : Öğrenci
kadirdolas
Yeni Üye

Toplam 1 yazı
20/07/2004 :  16:50:18  Alıntı
İlk olarak eğer mezuniyet sonrası askerlik görevinizi hemen yapmak istemiyorsanız bu iyi bir yöntem. :)
Özel sektörde çalışmak istiyorsanız veya çalışıyorsanız yksk lisans veya diğer bir akademik eğitimin ekstra faydaları vardır ancak tek şartla (tabi bana göre) çalıştığınız/çalışağınız firma kurumsallaşmasını tamamlamış ve profesyonelce yönetilen bir firma ise. Eğer bu şartlar yoksa, hele anadoluda faaliyet gösteren bir firmada çalışıyorsanız firmanız sizin üzerinizden bolca reklam yapara ancak bunun size herhangi bir getirisi olmaz.
Ama okumaktan zarar gelmez mantığından hareketle imkanlar dahilinde yükek lisans ve doktora yapmanın bir çok faydaları olduğu kanaatindeyim. En azından ufkunuz biraz daha genişliyor. Ve bir diğer avantajı da kartvizitinizde ünvanınızın önünde "Yüksek" yazıyor :).
Umarım ufakta olsa bir katkım olmuştur.

Yerleşim : Türkiye / Konya  |  Meslek : Kimyager
koray
Yeni Üye

Toplam 25 yazı
19/08/2004 :  10:29:36  Alıntı
BEN DE BU KONU ARASINDA İKİLEM YAŞIYORDUM AMA ŞU DA BİR GERÇEK NE YAPARSANIZ YAPIN KURUMSALLAŞMIŞ BİR FİRMA EĞİTİMDE ÜZERİNDE BAYAĞI DURUYOR HİÇ BİRŞEY BİLMEZSENDE DİPLOMA SANA BİR EK GETİRİ VE KARIYER İMKANI TANIYOR BEN BUNLARA BİREBİR ŞAHİT OLDUGUM İÇİN MASTER YAPILMASINI SAVUNUYORUM MASTER YAPIPTA MUTLU OLMAYAN BİRİ OLURSA BUNUNLA İLGİLİ KRİTİK YAPARIZ SAYGILARIMLA
koray

Yerleşim : Türkiye / İstanbul  |  Meslek : Diğer
homer
Üye

Toplam 110 yazı
10/09/2004 :  12:21:07  Alıntı

Kurumsal yada değil bir firma işe alımda yüksek lisans şartına bakıyorsa bu işte bir gariplik vardır.Yüksek Lisans;akademik kariyer isteyen ,iş hayatında kendini 2 senelik bir iş tecrübesinden daha ileriye ***ürceği gibi batıl inanç sahiplerine,askere gitmek için yada bu süre zarfında bedelli çıkacağına inananan,ben okudum x oldum ancak kesmedi;ben bunu daha ileri ***üreceğim hatta bunu yurtdışında yapıp vizyonumu geliştireceğim diye yapılır.Makbul olanı sonuncudur.
Askerlikten kaçılmaz,para için 2 sene harcanmaz.
Saygılar.

Yerleşim : Türkiye / İstanbul  |  Meslek : İthalat / İhracat
iturkmen
Üye

Toplam 406 yazı
10/09/2004 :  15:12:53  Alıntı
Arkadaşlar kendinizi günün şartlarında değil de minumum 10 yıl sonrasının şartlarına göre yetiştirin HAYATTA BAŞARILI OLANLAR GÜNÜN AŞRTLARINA UYANLAR DEĞİL GELECEĞİN ŞARTLARINA UYANLARDIR.
NE Mİ YAPACAKSIN Y.LİSANS VE AKADEMİK KARİYER,ÇOK İYİ DERECEDE İNGİLİZCE,ALMANCA,İSPANYOLCA,TEKSTİL SEKTÖRÜNDEYSEN İTALYANCA YI İYİ BİLECEKSİN .
TÜM BİLGİSAYAR PROĞRAMLARINI ÇOK İYİ KULLANACAKSIN.KOSGEB VE SANAYİ ODALARININ EĞİTİMLERİNE KATILACAKSIN VE ÇEVRE EDİNECEKSİN ,TÜM PİYASALARI ÇOK İYİ TAKİP EDECEKSİN.
ZOR MU ? O ZAMAN DEVLET MEMURLUĞU SINAVINA BAŞVUR YADA MİTCHE NİN SÜRÜ FELSEFESİNDEKİLERDEN BİRİ OLACAKSIN.

Yerleşim : Türkiye / Kayseri  |  Meslek : Satış / Pazarlama
homer
Üye

Toplam 110 yazı
10/09/2004 :  15:30:02  Alıntı
Gerçekten 10 yıl sonrası için belirlediğiniz ihtiyaçlar çok çarpıcı.Özelikle İtalyanca gerçeği hep gözardı edildi.
Sizin bu önkoşullarınızı okuyunca memurluk başvuruları patlar diye düşünüyorum.
Saygılarımla.

Yerleşim : Türkiye / İstanbul  |  Meslek : İthalat / İhracat
yalnız
Yeni Üye

Toplam 1 yazı
12/10/2007 :  14:47:14  Alıntı
ya benim yorumum degil de bi sorum olacak:ben gelecek yıl mezun oluyorum ve şimdiden telaşlanmaya başladım.düşündüm de yüksek lisans mı yapsam ve şunu sorcam:kendi alanım dışında yüksek lisans yapmam ne kadar mümkün ben bu konu hakkında pek bişey bilmiyorum ve umarım burdan biri bana yardımcı olabilir :)şimdiden tşkler...

Yerleşim : Türkiye / Ankara  |  Meslek : Öğrenci
cngzmrt
Yeni Üye

Toplam 1 yazı
26/08/2009 :  18:10:25  Alıntı
Alanın dışında yüksek lisans yapabilmen için ilgili üniversitenin seni alan dışı olduğun halde kabul etmesi gerekiyor.Tabi buda oldukça zor bir durum çünkü devlet üniversiteleri kendi alanında bile birçok öğrenciyi kabul etmiyor. Yalnız arkadaşlar yüksek lisans yapmanın başka avantajlarını bilen varsa paylaşmasını rica ediyorum.Çünkü bende bu konuda çok kararsızım.

Yerleşim : Türkiye / İzmir  |  Meslek : Öğrenci
akinselcuk
Editör

Toplam 5590 yazı
26/08/2009 :  18:16:35 Yazarın websitesine git Website   Alıntı
Benim asıl alanım elektronik olmadığı halde elektronikte yüksek lisansa kabul etmişlerdi. 3 sene önceydi. Selçuk Üniversitesinde.

Yüksek lisans yapmak gereklimidir derseniz gereklidir derim. dişinizi sıkın o kariyeri elde edin.

Kişiye ek bilgi olarak bir şey sağlamasa bile o evrağın varlığı sizin bilginizi daha kolay satmanızı sağlıyor.
tamnland.com

Yerleşim : Türkiye / Türkiye  |  Meslek : Diğer
aragon
Üye

Toplam 191 yazı
26/08/2009 :  21:26:40  Alıntı
Bu sorunun cevabı yapacağınız işte saklı. Yüksek lisans yapıp iş bulamayıp memur olmak istemek zaman kaybıdır hedeflerinizi koyar sağlam adımlarla ilerlersiniz yararlı olabilir 10 sonra ne olacağını pek kestirmek mümkün olmayabir çünki teknoloji çok hızlı gelişiyo kim bilir bir cep telefonu büyüklüğünde italyanca konuşan yapay zekada icat edilebilir...:D:D
ALIENWARE

Yerleşim : Türkiye / Ankara  |  Meslek : Bilgisayar-Bilişim
masal06
Üye

Toplam 2659 yazı
26/09/2009 :  17:29:31  Alıntı
Sanat (Zanaat) Altın Bileziktir:)):)) Okuyup napcazzz:)):))
"BEDAVA PEYNİR SADECE FARE KAPANINDA OLUR"

"Zirvelerde Kartallar da bulunur, Yılanlar da. Ancak birisi oraya süzülerek, diğeri ise sürünerek gelmiştir. Önemli olan nereye gelmiş olduğunuzdan çok, nereden ve nasıl geldiğinizdir."

ßeLki Sandığınız Kadar Ukala,
ßeLkide Tahmin Edemeyeceğiniz Kadar Mütevaziyim
ßiraz SakLıyım ßazen YasakLıyım Kimseyi Örnek ALmam
Kimseye Örnek OLmam Arkama ßakmam 'AsLa' Demem
'Keşke'Leri Sevmem !!
ELeştiri DinLerim Nasihat DinLemem

Şüpheciyim ama kuruntu yapmam Kendimle çelişebilirim ama kafama takmam Dalga geçerim ama kırmam Ciddiye alırım ama kapılmam Huzur veririm ama söz vermem Sahip olurum ama ait olmam....

Yerleşim : Türkiye / Samsun  |  Meslek : Satış / Pazarlama
akinselcuk
Editör

Toplam 5590 yazı
27/09/2009 :  00:47:27 Yazarın websitesine git Website   Alıntı
18 inde çırak olan adam 30 unda da ancak usta müsvettesi olabilir. Çırak dediğin 12 yaşını geçmemiş olmalı ki 20 sinde zımba gibi usta olabilsin.

İlanın altında veteriner hekimin ücretsiz kesim yapması çırak yazısından daha komik aslında . . .
tamnland.com

Yerleşim : Türkiye / Türkiye  |  Meslek : Diğer
METTİN
Üye

Toplam 2311 yazı
27/09/2009 :  03:21:08  Alıntı
Peki şimdi okudun yüksek lisans yaptın gidin sektöründe de 5yıl deneyim kazanacağın bir iş hayatınız da oldu,askerliğide yedin bu arada,şimdi altın vuruş yapacaksınız,büyük bir yere iş başvurusunda bulunacaksınız,çünkü şartların hepsi adeta sizi tarif ediyor,yabancı dil,bilgisayar,oto ehliyetiniz,hatta bir sürü kurs belgeniz veya 2nci üniversite diplamanız bile var,iyi de soruyorum şimdi kaç yaşına geldiniz,ve iş ilanlarında yaş sınırlarına hiç baktınızmı hani şu kariyeri olmayan iş sitelerine,adam 25 i geçmesin,yok 30 u geçmemiş,ya sizce mantıklı geliyormu,sonra bırakın yükseği falan bölümü ile ilgili sektörde çalışan kaç arkadaşınız var,yada tanıdığınız..Evet cevapları alalım.....Bence yurt dışından belge getirmediğiniz sürece doğru bölüm seçmediğiniz de birde çevre faktörü tanıdık olmadığı sürece biraz zor..O y.dil olayına gelince bakın işte o acip fark atar ama öyle yarım yamalak değil gerçekten iyi konuşmak, iyi yazmak ve anlamak koşulu ile..

Yerleşim : Türkiye / Antalya  |  Meslek : Satış / Pazarlama
üretici
Yeni Üye

Toplam 11 yazı
03/02/2010 :  17:47:34  Alıntı
Ben mimarım, başka meslek alanları için konuşmam yanlış olabilir diye belirtme gereği duydum. Şu anda doktota yapıyorum ve
bunu çalışma hayatıma hiç ara vermeden yaptım/yapıyorum. Sürekli gelişmeye inanırım, okul da sana bunu
sağlıyor. Bazen isteyerek araştırıp öğreniyorsun, istemediğinde de geçmek için zorla.
Özellikle doktora aşamasına geldiğimde gördüm ki hocalardan çok sınıf arkadaşlarımdan öğreniyorum.
Sektörün farklı alanlarında bir yere gelmiş pek çok kişi ile fikir alış-verişinde bulunabiliyorsun ve
hiç tahmin edemeyeceğin iş ilişkileri yeşerebiliyor.
Bunların hiçbiri olmazsa "akinselcuk"un dediği gibi bilgini satmanı kolaylaştıracak bir belge olur elinde.

Kolaylıklar

Yerleşim : Türkiye / İstanbul  |  Meslek : Mimar
FGA
Üye

Toplam 113 yazı
09/05/2010 :  18:05:19  Alıntı
Ayni ozellikte 2 kisiyi ise alacak olsam , birisi unv. digeri yuksek lisans mezunu oldugunu farzedersek , yuksek lisansli olan tabiki agir basar. En azindan bu lisansi benim acimdan birseyleri daha cok istediginin , hayallerinin daha ileri yonelik oldugunu gosterir. Boyle birinden daha cok randiman alirsiniz.
Ticaret, saygı duyulması gereken bir savaş gibidir Ana strateji doğruysa yapılacak sayısız taktik hata bile başarıyı engelleyemez
Robert E Wood

Bir malı, kusurunu söylemeden satmak, hiç kimseye helal olmaz Malın bu kusurunu bilene de, onu söylememek helal olmaz

Hadis-i Şerif

Yerleşim : Türkiye / Istanbul  |  Meslek : Ticaret
Shotokan
Yeni Üye

Toplam 34 yazı
09/05/2010 :  19:48:23  Alıntı
Yüksek lisans dendiği zaman sanki tak diye yapılan birşeymiş gibi algılanmamalı. Yüksek lisans için nerede ise lisansta harcadığınızdan daha fazla emek harcarsınız ve buda sizin çalışkanlığınızın bir göstergesi olur.

İleride bir işe alınacağınızda sizi işe alacak kişi okumuş bir insansa zaten sizin geçtiğiniz yolların ne kadar meşakkatli olduğunu bildiği için sizi tercih edecektir.İstediğini elde etmek için daha çok çalıştığını belgeleyen kişiyi kim işe almak istemez? Bu sizxin çalışkanlığınızın bir kanıtı sayılır.

Yabancı dil ve teknolojiye yatkınlıkta yüksek lisansın olmazsa olmazlarıdır. Tüm dünya da artık İngilizce ile iletişim kurulabiliyor yani olmazsa olmazlardan.Buna ilaveten 2. dil isterseniz tavsiyem, Çince veya japonca olur.

Yerleşim : Türkiye / Tekirdağ  |  Meslek : Sporcu
FGA
Üye

Toplam 113 yazı
09/05/2010 :  22:34:09  Alıntı
Alıntı Yapılan Metin:
Yazıyı gönderen - Shotokan
Yüksek lisans dendiği zaman sanki tak diye yapılan birşeymiş gibi algılanmamalı. Yüksek lisans için nerede ise lisansta harcadığınızdan daha fazla emek harcarsınız ve buda sizin çalışkanlığınızın bir göstergesi olur.

İleride bir işe alınacağınızda sizi işe alacak kişi okumuş bir insansa zaten sizin geçtiğiniz yolların ne kadar meşakkatli olduğunu bildiği için sizi tercih edecektir.İstediğini elde etmek için daha çok çalıştığını belgeleyen kişiyi kim işe almak istemez? Bu sizxin çalışkanlığınızın bir kanıtı sayılır.

Yabancı dil ve teknolojiye yatkınlıkta yüksek lisansın olmazsa olmazlarıdır. Tüm dünya da artık İngilizce ile iletişim kurulabiliyor yani olmazsa olmazlardan.Buna ilaveten 2. dil isterseniz tavsiyem, Çince veya japonca olur.

Bu ozelliklere sahip olan birisi birde tecrubeli ise cok iyi ucretlerle calisabilir. Gunumuzde en cok ihtiyac duyulan dillerden birisi haline geldi ithalat ihracatta cince japonca.
Ticaret, saygı duyulması gereken bir savaş gibidir Ana strateji doğruysa yapılacak sayısız taktik hata bile başarıyı engelleyemez
Robert E Wood

Bir malı, kusurunu söylemeden satmak, hiç kimseye helal olmaz Malın bu kusurunu bilene de, onu söylememek helal olmaz

Hadis-i Şerif

Yerleşim : Türkiye / Istanbul  |  Meslek : Ticaret
ripvanwinkle
Yeni Üye

Toplam 98 yazı
09/05/2010 :  23:02:36  Alıntı
Eğer yüksek lisans gerekli mi diye soruyor iseniz sizin için yüksek lisans gerekli değildir.(Bunu kötü manada algılamayın , yüksek lisans size temeli versede gerisini siz inşaa edeceksiniz , bunun gerekliliği üzerine kuşkunuz var ise zaten temel çürük olacaktır.)Marka gibi düşünün markaya önce kendinizin inanması gerekli.

Yerleşim : Türkiye
yclshn
Yeni Üye

Toplam 20 yazı
18/07/2010 :  00:54:43  Alıntı
Aslında iş hayatında iş deneyimi ve yabancı dil bilgisi daha önemli. Ancak ülkemizde özellikle şirketler arasında yaşanan rekabet, çalışanlar arasında da yaşandığı için bence zaman bulunabilinirse master da yapılmalı diye düşünüyorum. Ayrıca master ülkemizde etiket konusu olduğu için zaman ayırmakta yarar var. Cebinde bulunsunda belki 1 gün ...

Yerleşim : Türkiye / Ankara  |  Meslek : Reklam
erokas
Üye

Toplam 515 yazı
18/07/2010 :  02:00:37  Alıntı
Merhabalar,
Ben Türkiye piyasa şartlarında 11 yıllık reklam ajansı sahibi olarak yüksek lisans, doktora vb. akademik gelişim yöntemlerinden geçmiş kişilerin büyük çoğunluğunun sadece kağıt üzerinde ünvanlı kişiler olduğunu savunuyorum.

Satış mühendisinin satış yapamaması, cerrahın ameliyat yapamaması, mimarın autocad kullanamaması, makina mühendisinin teknik resim analizi yapamamasını çok gördüm. Yüksek inşaat mühendisinin yapı projelendirilmesi işini taşerona verip altına imza atması karşılığında kazanacağı 3-5 bin TL iyi para taş atıp kolu mu ağrıdı mantığıyla yaklaşmak çok ***ca bence.
Ben şahsen işe göre insan mantığını benimserim. Diploma ve ünvanlar hiç önemli değildir. Projeyi hazırlayan teknisyen, imzalayan yüksek mühendisten daha gereklidir bana.
İnsana göre iş ayarlamaya çalışırsanız yanılırsınız. Şirket ne kadar büyük olursa olsun, kurumsallaşmasını tamamlamış, A.Ş. olmuş hiç farketmez.
Mantık aynıdır. İşe göre insan...
Uluslararası İlişkiler mezunu ardından da master yapmış kişi bizim şirketin muhasebe elemanı pozisyonu için başvuru yaptı. Mülakat yaptık. Excel'i bilmiyor, hesap edin.
Renkli yaldızlı diplomalar duvarları süsler ancak.
Mühim olan yeteneklerini konuşturmaktır...
Saygılar.

Yerleşim : Türkiye / Kocaeli  |  Meslek : Reklam
lemon
Yeni Üye

Toplam 32 yazı
08/08/2010 :  05:42:37  Alıntı
..............

Yerleşim : Türkiye / İstanbul

Mesaj gönderebilmek için öncelikle giriş yapmış olmanız gerekmektedir.

Henüz kayıt yaptırmadıysanız buradan üye olabilirsiniz.

Üye olarak:

• Yeni yazılar gönderebilir,
  • Varolan yazılara yorum yapabilir,
  • Arkadaşlarım, favorilerim, kişisel mesajlaşma, haber merkezi, dosya merkezi, online üyeler gibi pek çok yardımcı araçlardan yararlanabilirsiniz.

» Hemen üye olmak için tıklayınız.

8.85 saniye.
11:34:44, 30 Nisan 2024, Salı

Buradaki yazılar, yazarlarının ve Koniks.com®'un izni olmaksızın hiçbir yazılı, görsel yada sesli yayın organında yayınlanamaz. Eğitim amacı dışında, herhangi bir şekilde çoğaltılması yasaktır. Eğitim amaçlı çoğaltıldığı durumlarda, yazarla ilgili bilgilerin ve URL'nin belirtilmesi zorunludur.

Bu web sitesi bilgilendirme amacıyla iyi niyetle, amatör bir ruhla hazırlanmıştır ve yer alan her türlü bilgi genel nitelikte olup, doğruluğu, eksiksiz olması, güvenilirliği, yeterliliği ve güncelliği hiçbir surette sitemiz tarafından garanti ve taahhüt edilmemektedir. Yer alan görüş ve yorumlar tamamen Koniks.com üyelerinin kişisel görüşlerini yansıtmaktadır. Sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak iş kurma/yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir ve söz konusu bilgilere dayanılarak alınacak kararların neticesinde oluşabilecek yanlışlık veya zararlardan Koniks.com sorumlu tutulamaz.

© 2000-2024 Koniks.com İletişim   ||   Kullanım Şartları   |   Kurallar   |   Sitenin Kullanımı   |   Gizlilik   |   Yardım