İnternet Satışı Ve Vergi Konusu. - Koniks.com

Koniks.com
Kullanıcı adı:
Şifre:
Şifremi hatırla


    Ana Sayfa          Forumlar          Arama          Yardım           Kayıt Ol

İnternet Satışı Ve Vergi Konusu.


arman
Yeni Üye

Toplam 38 yazı
05/12/2014 :  01:08:36 Bu yazıdan alıntı yaparak yorum yaz Alıntı


Arkadaşlar herkese merhaba. Kendim cafe-restaurant işi yapıyorum. İnternet üzerinden, bilinen sitelerde mağaza açarak ürün satışı yapmak istiyorum. Doğal olarak vergi mükellefiyim. Satmak istediğim ürünlerin bazıları kendi sektörümle alakalı, örneğin kahve, çay çeşitleri vb. Bazıları ise sektör dışı Dropship denilen olay. Şimdi, vergi mükellefi olarak kendi sektörüm ile alakalı durumlarda ismim ile fatura gönderebilir, kdv'sini ödeyebilir, gelir vergisinde gösterebilirim ancak dropship olarak yapmak istediğim satışlarda aklıma takılan bir iki konu var.

Bilinen internet satış sitelerinde satış yapan bazı kişilere geçtiğimiz yıllarda denetleme yapılarak ağır cezalar kesildi, vergi ödemedikleri gerekçesiyle. Böyle bir konuma düşmek istemiyorum.

Dropship'te mağazada ben satıyorum ancak faturayı benim sattığım fiyat üzerinden değil, bayi fiyatı üzerinden dropship firması adına gönderiyor.

Bu mağazada örneğin satacağım kendi sektörüm dışında bir tekstil ürününe kendi vergi levham üzerinden elle bir fatura daha keserek vergimi ödemiş olur muyum?

Yerleşim : Türkiye / Bs  |  Meslek : Esnaf
darnglove
Üye

Toplam 335 yazı
06/12/2014 :  11:20:16  Alıntı
bir kahve dükkanının spor malzemeleri satması gibi birşey bu....Her dükkan için ruhsat alınırken satabileceği ürünlerin sınırları göz önüne alınarak açılmasına onay verilir.Dükkanınızın içeriği ile uzaktan yakından alakası olmayan şeyler için fatura kesmeniz bence kesinlikle uygun olmaz

Yerleşim : Türkiye / İstanbul  |  Meslek : Esnaf
borneo
Yeni Üye

Toplam 29 yazı
09/12/2014 :  12:47:44 Yazarın websitesine git Website   Alıntı
satmak istediğiniz ürünleri vergi levhanıza vergi dairesinden ekleterek yapabilirsiniz diye biliyorum sonuçta vergi mükellefisiniz.
kaldı ki bu işi evinden yapanlar var ve herhangi bir ruhsat almıyorlar yani sadece vergi dairesine kayıt yaptırıp satış yapıyorlar ruhsat belediye ile alakalı bir durum diye düşünüyorum
ıslak imza

Yerleşim : Türkiye / Bursa
bitirim06
Üye

Toplam 210 yazı
09/12/2014 :  13:45:01  Alıntı


Ne uzerine satıs yapacaksanız muasebecıyle gorusup o sektorlerı kayıt ettırebılırsınız onlarında faturasını kesebılırınız direk kesseniz bıle ınceleme olmadıktan sonra sıkıntı olmaz. yinede zor bişey degil zaten mukellefsınız

Yerleşim : Türkiye / Ankara  |  Meslek : Diğer
arman
Yeni Üye

Toplam 38 yazı
10/12/2014 :  00:58:49  Alıntı
Dediğiniz gibi geçen gün kendi muhasebecim ile konuştum. Yeni şirket kurmaya gerek olmadığını, aynı vergi levhası üzerinden ek sektör açıp yürütebileceğimi söyledi. Satacağım ürünlerin bana geliş faturalarını da o sektörde satış yapan tanıdıklardan maliyetini ödeyerek temin edeceğim, sorun çıkmaması için.

Yerleşim : Türkiye / Bs  |  Meslek : Esnaf

2.95 saniye.
15:58:41, 30 Mart 2020, Pazartesi

Buradaki yazılar, yazarlarının ve Koniks.com®'un izni olmaksızın hiçbir yazılı, görsel yada sesli yayın organında yayınlanamaz. Eğitim amacı dışında, herhangi bir şekilde çoğaltılması yasaktır. Eğitim amaçlı çoğaltıldığı durumlarda, yazarla ilgili bilgilerin ve URL'nin belirtilmesi zorunludur.

Bu web sitesi bilgilendirme amacıyla iyi niyetle, amatör bir ruhla hazırlanmıştır ve yer alan her türlü bilgi genel nitelikte olup, doğruluğu, eksiksiz olması, güvenilirliği, yeterliliği ve güncelliği hiçbir surette sitemiz tarafından garanti ve taahhüt edilmemektedir. Yer alan görüş ve yorumlar tamamen Koniks.com üyelerinin kişisel görüşlerini yansıtmaktadır. Sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak iş kurma/yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir ve söz konusu bilgilere dayanılarak alınacak kararların neticesinde oluşabilecek yanlışlık veya zararlardan Koniks.com sorumlu tutulamaz.

© 2000-2020 Koniks.com İletişim   ||   Kullanım Şartları   |   Kurallar   |   Sitenin Kullanımı   |   Gizlilik   |   Yardım