Eczane Satışlarımı Nasıl Arttırabilirim? - Koniks.com

Koniks.com
Kullanıcı adı:
Şifre:
Şifremi hatırla

Ana Sayfa          Forumlar          Arama          Yardım           Kayıt Ol

Eczane Satışlarımı Nasıl Arttırabilirim?

ukorlu
Yeni Üye

Toplam 6 yazı
05/11/2014 :  11:09:54 Bu yazıdan alıntı yaparak yorum yaz Alıntı

Merhabalar;

Maddi imkanlarım el verdiği kadarıyla kendi kasabama bir eczane açtım.Kasaba merkezinde benle beraber 2 tane daha eczane var, diğer eczaneler 5-10 yıllık ve müşteri çevresi oturmuş.ben piyasaya yeni yeni giriyorum ama yeterli başarıyı gösteremedim.Nasıl satışları arttırabilirim?Ecza sektörü&pazarlama&satış sektöründe çalışan sayın abilerimden yardım istiyorum çünkü çok zorlanmaktayım

Yerleşim : Türkiye / Eskişehir  |  Meslek : İşsiz
borneo
Yeni Üye

Toplam 29 yazı
05/11/2014 :  12:01:07 Yazarın websitesine git Website   Alıntı
diğer eczanelerde güzel kızlar varmı :)
küçük biz kasaba olduğunu varsayarsak ilk olarak günlük alışverişlerinizde ihtiyaçlarınızı komşu potansiyel esnaflardan yapabilirsiniz bu kesin müşteri olarak döner (örneğin pantolon ve gömlek için 2 ayrı konfeksiyon çay ve şeker için 2 ayrı market gibi gibi ) (en azından hasta olduklarında) Güler yüzlülük ve kibarlık her zaman kazandırırı buyrun hoş geldiniz geçmiş olsun gibi bunları zaten yapıyorsunuzdur muhtemelen
ıslak imza

Yerleşim : Türkiye / Bursa
borneo
Yeni Üye

Toplam 29 yazı
05/11/2014 :  12:06:36 Yazarın websitesine git Website   Alıntı
bunlara ek olarak tüm gelen müşterilerinize çay, kahve ikram edebilirsiniz su sebili yada otomat olabilir su sebilinin yanına kahve ve çay paketlenmiş şeker koyulabilir müşterilerinizin kendini özel hissetmesi için her gittiğinizde size çay kahve ikram edildiği yeri tercih edersiniz ve tezgah üzerine küçük şeker her müşteriye ikram edilebilir.
bunlara ek olarak kapınızın önüne ayak masaj aleti konulabilir yada hızlı şarj insanlar sizin orada olduğunuzu bilsin ve hasta olduklarında ilk akıllarına siz gelin
ıslak imza

ukorlu
Yeni Üye

Toplam 6 yazı
05/11/2014 :  13:25:52  Alıntı

Hocam aynen dediginiz gbi ilk soylediginizi az az yapmaya calisiyorum ama artik dahada yogunluk vercem kucuk bi kasaba oldugundan kozmetik satisi olmuyur cocuk urunleride pek yok isler pek iyiye gitmiyor asil urunler satmaliyim neler alabilirim ecza haricinde bolgede tarim ve hayvancilik uzerine de uretim var o alanlarda biseyler yapablrmym diye dusunmekteyim

borneo
Yeni Üye

Toplam 29 yazı
05/11/2014 :  13:57:07 Yazarın websitesine git Website   Alıntı
arazi kiralayıp işlettirerek taım yapabilirsiniz, muhtemelen size yardımcı olacak günlük çalışacak traktör, işçi de bulabilirsiniz.
ayçekirdeği ekebilirsiniz. (tabi bölge iklimide önemli sulattırmanız yada damlama sulama yapmanız yani iyi bakmanız lazım, ama buğday işine girmeyin arazi kirası, ilaç, tohum, vs vs anca masrafınızı çıkartır )
ıslak imza

NLN
Yeni Üye

Toplam 31 yazı
05/11/2014 :  20:21:01  Alıntı
Ucuz ilaçlarda MF olarak aldığın ağrı kesicileri blisterden kesip anlık ihtiyacı olana verebilirsin , firmalardan mümkün olduğunca tanıtım numunesi iste bunları uygun hastalara ver , reçetedeki ucuz bir ilacı bedelsiz karşıla.
Alışkanlık haline getirmeden , fazla alıştırmadan bu dediklerimi uygula.
Tecrübe ile sabittir , periferde bu tip uygulamalara değer veriliyor.

Yerleşim : Türkiye / Samsun  |  Meslek : İmalat
yusuf_export
Üye

Toplam 110 yazı
05/11/2014 :  21:01:20  Alıntı
eczacılık işi ticaret işi insanlarla bire bir ilişki kur kahveye git cay ocağına git tavla oyna kasabada sosyal faaliyetlere katıl insanlar bu bizim eczacı desinler.
ilacları evlerine kendin ***ür arada raporlu ilac alanlara ilac bitmesine yakın ara haberdar et yani kısaca cevreyi bağla eczanede cay kahve ikramını bol yap
yaşlıları arabanla evlerine bırak mesela Türk insanı sever ilgiyi birde 3 ay önce ilac alan birisi tekrar geldiğinde ona adıyla hitap edersen seni bırakmaz

Yerleşim : Türkiye / Ankara  |  Meslek : İthalat / İhracat
arikaya
Yeni Üye

Toplam 99 yazı
05/11/2014 :  22:01:27  Alıntı
dostum ailemde 4 eczaci var.yorumcular harika belirtmisler.bu siteyi bu yuzden cok begeniyorum.ben bunlara ilaveten derim ki.kasaba halki eczaci lafini dinlemeyi sever.bol bol ahkam kes.doktorlarlara saygi gosterirler ama sevmezler.hastaliklari hakkinda konusan akil veren uyaran eczaci gormek ister.tabiri caizse onlara doktor ne bilir sen su ilaci kullan gecmezse yuzune tukur tarzi konusmaya bayilir.bu arada eczaneye geldiklerinde etrafta seni doktor arkadaslarinla cay icerkende gormek ister.o yuzden bir kac doktorla arani iyi tut.malesef havali olmanida ister.iyi bir araban olsun.ye kurkum ye kulturunu kisacasi turk halkini iyi gozlem yap .satis ciron hemen artar.
arikaya

Yerleşim : Türkiye / Konya  |  Meslek : Mühendis
ukorlu
Yeni Üye

Toplam 6 yazı
05/11/2014 :  22:31:21  Alıntı
Üstadsiniz gercekten cok aydinlatici oluyor bu gunden itibaren gececem uygulamalara cok saolun baska onerileriniz olursa lutfen yazin su garibani aydinlatin

bitirim06
Üye

Toplam 213 yazı
06/11/2014 :  00:50:26  Alıntı
sac urunlerı sampuan falan fılan urunlerı gıttıgıdıyor tarzı sıtelerden satmayı denıyebılırsın. size bir kaynak saglamıs olur
mesela mınoksil forte derı spreyı ınternette cok satılan bı urun bıde eczana garantılı olunca alan sayısı cogalır ornek olarak bu tarz urunler

Yerleşim : Türkiye / Ankara  |  Meslek : Diğer
gokhantriko
Yeni Üye

Toplam 6 yazı
06/11/2014 :  08:55:55  Alıntı
kahve de takil çalışma saatlerin sabit olsun. hangi kasaba nere eğitim durumu ne bilmediğim için bisey diyemiyorum. Çağdaş olmalisin. ege deki kasaba ile doğuda ki kasaba arasında uçurum var.

Yerleşim : Türkiye / İstanbul  |  Meslek : Tekstil
eymen33
Yeni Üye

Toplam 5 yazı
06/11/2014 :  13:17:09  Alıntı
mutluluğun anahtarı küçük şeyler bunu unutma..
minik şekerler ve balon alarak gelen hastalara şeker ve kolonya ikram et,gelen küçük çocuklara ise balon vermeyi unutma .bir daha doktora gittikten sonra ayaklar direk sana yönelecektir,çocuklar anne babalarının ellerini tutup sana yönlendirecektir.
çocuklar anne babayı bir an önce eczaneden çıkarmaya çalışırlar,dikkatlerini dağıtmak için bir oyuncakçıya git ve 'sallanan at' lardan iki tane alıp koy,hastanın bekleme bekleme süresi eziyete dönüşmesin.Dİğer eczacılarla ve orada çalışanlarla aranı bozmamaya çalış ve hiçbir zaman müşteri onları sana şikayette etse dinler pozisyonda kal ve onları kötüleme.kesinlikle etraftaki esnaflarla sohbetini ve alişverişini sıcak tut,geri dönüşü mutlaka olacaktır.hastaların telefon numaralarını alıp mutlaka sisteme işle,raporlu hastalarını takip et ve ilaçları bitmeden önce haber ver,ilgi ve alakayı müşteri sever bunu unutma.hastaların adını mutlaka öğren ve onlara isimleriyle yaklaş ...dayıcım,...teyzecim,...abicim gibi.güler yüzü eksik etme moralin hernekadar bozuk olursa olsun bunu otama yansıtma ve yüzün hep gülsün.DÜNYANIN EN ZOR İŞİ İNSANLARLA UĞRAŞMAKTIR,kaldıki hasta insanla uğraşmak daha bir sorumluluk ve sabır gerektirir,sabırlı ol ve müşteriyle tartışma.
hiç iş bilmiyorsa bile kasabanın sevilen çevresi geniş akrabası fazla olan yaşı uygun birini yanına al,merak etme müşteri potansiyeli ile giderini karşılayacaktır : )..,,,ikramı eksik etme mutlaka herkese çay yada kahve içermisiniz sorusunu sor,süslü eczane poşetlerinden al ve müşteriye göre bunları kullan.iş yerinde disiplini eksik etme,çalışanın varsa bile sen sürekli iş yerinde ve kasanın başında dur.sakın sürekli emanet ilaç vereyimde hastanın gönlü olsun diye çabalama malın elinde dursun ama başkasının cebinde durmasın,eğer emanet ilaç verdiysende hastana ne zaman yazdıracağını yada ödeyeceğini sor notunu al,o tarihte gerekli hatırlatmayı yap yoksa unut,takibi eksik etme bu iş tamamen takiple alakalı,rafında giden ürünü eksik etme,ortaya güzel bir sepet koy ne alırsan 1 milyon tarzında 8-10 kalem ürün koy ıslak mendil,diş macunu,diş fırçası gibi.
sana ilk koşarak gelecek olan müşteri potansiyeli muhtemelen diğer iki eczane ile sorun yaşamış problemli olma ihtimali yüksek hastadır,şunu ver sonra yazdırayım tarzı tekliflere temkinli yaklaş,emanet ve veresiye olayına kesinlikle çok özen göster.Bunlar önemli ayrıntılar mutlaka uygula faydasını en kısa zamanda almaya başlayacaksın,işin ticari ve işleyiş boyutundada fikirlerimi paylaşabilirim mail adresime yazarsan sana dönüş yaparım.uzun yıllarımı alan bir sektör,tecrübelerden faydalanmak gerekir,yaşayıp sıkıntısını çekerek tecrübe etmeye gerek yoktur.paylaşmak güzeldir..iyi çalışmalar saygılarımla...

Yerleşim : Türkiye / Mersin  |  Meslek : Diğer
ukorlu
Yeni Üye

Toplam 6 yazı
06/11/2014 :  16:29:39  Alıntı
gerçekten çok teşekkür ederim hepinize ayrı ayrı.Daha dün kaydoldum siteye ve cok güzel işler, fikirler, yorumlar.... gerçekten hepinize ayrı ayrı teşekkürü bir borç bilirim.

asbahcivan
Üye

Toplam 108 yazı
06/11/2014 :  22:18:50  Alıntı
Küçük kasaba derken merkez nüfus önemli.. Diğer 2 eczacı nereli ? Siz nerelisiniz ? (Aynı kasabadanmı) Küçük yetde aynı yüzler ve sabit müşteriler olur..Klişedir yani.. Yeni müşteri kazanımı zor diğer eczanenin müşterisini kapmak gerekir.. Çünkü 10000 müşteri var 2 yerde yığılma.. Sağlık sektörünün olmazsa olmazı ilgi dir.. Arkadaşların emeğine sağlık gelene şunu yap bunu yap demiş eyvallah ama öncelik 'nasıl getirebileceğin' :) önemli noktası burası... Çevresi geniş olan kişilerle aranı sık tut.. Orada soyisim yapmış kişileri mekanına davet et.. Onlarla yemeğe git kahvede takıl.. En iyi dedikodu kadınlar arasında yayılır..Bayan eleman al ve akşamları komşularının tansiyonu nu ölçmeyle başlasın.. Kadınlara ilaç poşeti yerine ilaç çantası yaptır dağıttır ;) (elişini onda gezdirirler) bitmedi..İşyeri açılışlarına çiçek gönder, resmi kurumlarda görev değişimi olunca çiçekle hayırlı olsun mesajı gönder ( mesela ilk sınavın 24 kasım Öğretmenler Günü ilçe milli eğitim e okullara çiçek gönder.. Şimdi diyeceksin bu kadar masrafmı yapacağım.. Ekmeden biçilmez..Birde olmazsa olmazlar Düğünler..Halkının bu mutlu gününde orda ol.. Eczacı da gelmiş desinler... Devamı haftaya :)
EGE

Yerleşim : Türkiye / Osmaniye  |  Meslek : Esnaf
asbahcivan
Üye

Toplam 108 yazı
06/11/2014 :  22:27:51  Alıntı
Müşteri gelsin sonra kaybetmemek için yukarıdaki arkafaşlarımızın yazdıklarını da uygulamayı unutma.. Müşteri ile bizzat ilgilen.. Müşteri ile ilgilenmek onun ilacını raftan alıp poşet e koymak değildir. .Onu kalfa yada diğer çalışan arkadaşlarda yapar..Siz kalkın ilaçlarına bakın , şikayetini dinleyin, teşhise göre yorum yapın biraz sorgulayın derdini dinleyin.. Burda kale kimin elinde derseniz Kalfanın elinde.. Müşterilerin % 50 si kalfadadır.. Transferi mümkünse diğer eczane kalfalarına sellektör yap :) Sağlık ocağını içerden fethedemezsen başlı başına sıkıntı :) Ya bu sektörden kopalı 10 yıl oldu..Ama içim kıpır kıpır oldu.. Yazacak çok şey var ...
EGE

Yerleşim : Türkiye / Osmaniye  |  Meslek : Esnaf
hemperi
Üye

Toplam 508 yazı
07/11/2014 :  08:50:37  Alıntı
Alıntı Yapılan Metin:
Yazıyı gönderen - ukorlu
gerçekten çok teşekkür ederim hepinize ayrı ayrı.Daha dün kaydoldum siteye ve cok güzel işler, fikirler, yorumlar.... gerçekten hepinize ayrı ayrı teşekkürü bir borç bilirim.

Bende bu işler kuru teşekkürle olmaz.. İşindeki ve dükkanındaki yaptığın değişimleri buraya fotoğraf ekleyerek bizede göstermen lazım :)

Öncesi sonrası gibi..

Yerleşim : Türkiye / Mersin  |  Meslek : Ticaret
ukorlu
Yeni Üye

Toplam 6 yazı
07/11/2014 :  17:33:12  Alıntı
Öncelikle fikirleri suzgecleyip uygulamaya gecmek lazim hocam daha bismillah olur elbette o isler ama tum yorum yapanlara saygilar

nngfon
Yeni Üye

Toplam 9 yazı
30/11/2014 :  03:28:38  Alıntı
Yukarda yazılanlar eczacı açısından bakınca gerçekten not edilmesi gereken yazı olmuş.Ben eski bir sağlık çalışanı olarak şunu söyleyim.Benim zamanımda çalışırken o yıllarda eczacılar sağlık personellerinden yüzde almazlardı ve bu onlara fazlasıyla geri dönerdi.Nasıl mı bizimle iyi geçinen eczanenin olduğu gün hastaların reçetelerini eczaneden direk getirtirdik adamların sırf bize çalışan gelen giden servis elemanları vardı özellikle yatan hasta reçetelerini genellikle biz getirdirdik tabiki istediğimiz eczaneden.Kendi almak istersede engel olmazdık ama bu 10 hastadan 2 bilemedin 3 geçmezdi.Hastası varken kimse hastasını bırakıp gitmek istemez.
Yukarda yazılanlar eczane için geçerli olduğu gibi birçok işletme içinde geçerli olabilir.Market sahibiyseniz yapmanız gerekenler bunlar gibidir.
Para kazandıracak boyut sağlık personelidir özellikle hekim dışı ebe hemşire sağlık memuru gerekirse temizlik elemanı... onlar doktorlardan çok çok daha etkilidir doktoruda onlar etkiler.
Bizde bir eczanede bir sağlık memuru çalışırdı ataması olmayan, ve bizim personel arasında çok sevilirdi eleman çalıştığı eczaneyi 2 yıl üst üste vergi rekortmeni yaptı.Yıllar geçti ordan ayrıldı eczacı battı sayılır ben bile hatırlamıyorum eczanenin ismini.
Sağlık personeleine özel çalışma yapman gerek.Nöbetlerde ve özellikle nöbetçi olduğun gün kurumların pastasını böreğini eksik etmiyeceksin.Bir sağlık personeli sana geldi mi kesinlikle taklit ilaç vermeye çalışma çok aşırı negatif izlenim olur.Sanki kırk yıllık arkadaşın gelmiş gibi davran sevmesen bile geleni rol yap gitsin.Ve onun yanında hastanenin diğer elemanlarına doktoruna vs... atıp tutma sorunu sor ama eleştirme bırak ne anlatıyorsa anlatsın.
Para kazanmanın bence en kritik noktası hızlı getirisi olacak en önemli noktası budur.Hastayada referans olacak personeldir.Biz yeri geldiğinde adam a eczanesine gidecekse onda o ilaç yok b ye git diye yönlendiririz...
doktorlarlada iyi geçin tersleşirsen elinde olmayan ilacı üst üste yazarlar seni sıkıştırırlar sen muadil verirsin onlar hastaya yok bu olmaz derler sana negatif puan yazdırırlar.
Ben eczacı olsam 2 birim hastaya ilgi gösterriyorsam 10 birim personele yatırım yaparım.
Sende 1 lira var bende 1 lira var paraları değiştik yine 1 er liramız var.Sende 1bilgi vardı bende 1 bilgi var bilgileri değiştik sende 2 bilgi var bende 2 bilgi.

Yerleşim : Türkiye / Ankara  |  Meslek : Bankacılık-Finans
kinstd
Yeni Üye

Toplam 81 yazı
09/06/2016 :  13:31:36  Alıntı
SATIŞIN AYLIK NE KADAR BUNU YAZMIYORSUN?
HANGİ İL İLÇE?

NE YAPARSAN YAP SATIŞ ARTMAZ ECZANEDE.

ECZANEYI AYNI OLCUDE AZ ECZANE OLAN BIR YERE TASIMANI ONERIRIM.CEVRE ILCELERE BAK. ECZANEYI ORAYA TASI. BIR YERDE IS YAPMAZSAN DIYER YERDE MUTLAKA IS YAPARSIN

REKABETIN OLMADIGI YERDE IS YAPMAYA CALIS.

Yerleşim : Türkiye / İstanbul  |  Meslek : Otomotiv

Mesaj gönderebilmek için öncelikle giriş yapmış olmanız gerekmektedir.

Henüz kayıt yaptırmadıysanız buradan üye olabilirsiniz.

Üye olarak:

• Yeni yazılar gönderebilir,
  • Varolan yazılara yorum yapabilir,
  • Arkadaşlarım, favorilerim, kişisel mesajlaşma, haber merkezi, dosya merkezi, online üyeler gibi pek çok yardımcı araçlardan yararlanabilirsiniz.

» Hemen üye olmak için tıklayınız.

8.78 saniye.
11:46:29, 24 Nisan 2024, Çarşamba

Buradaki yazılar, yazarlarının ve Koniks.com®'un izni olmaksızın hiçbir yazılı, görsel yada sesli yayın organında yayınlanamaz. Eğitim amacı dışında, herhangi bir şekilde çoğaltılması yasaktır. Eğitim amaçlı çoğaltıldığı durumlarda, yazarla ilgili bilgilerin ve URL'nin belirtilmesi zorunludur.

Bu web sitesi bilgilendirme amacıyla iyi niyetle, amatör bir ruhla hazırlanmıştır ve yer alan her türlü bilgi genel nitelikte olup, doğruluğu, eksiksiz olması, güvenilirliği, yeterliliği ve güncelliği hiçbir surette sitemiz tarafından garanti ve taahhüt edilmemektedir. Yer alan görüş ve yorumlar tamamen Koniks.com üyelerinin kişisel görüşlerini yansıtmaktadır. Sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak iş kurma/yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir ve söz konusu bilgilere dayanılarak alınacak kararların neticesinde oluşabilecek yanlışlık veya zararlardan Koniks.com sorumlu tutulamaz.

© 2000-2024 Koniks.com İletişim   ||   Kullanım Şartları   |   Kurallar   |   Sitenin Kullanımı   |   Gizlilik   |   Yardım