İşinizi Bulutların Ötesine Taşımak - Koniks.com

Koniks.com
Kullanıcı adı:
Şifre:
Şifremi hatırla

Ana Sayfa          Forumlar          Arama          Yardım           Kayıt Ol

İşinizi Bulutların Ötesine Taşımak

obayram
Yeni Üye

Toplam 39 yazı
25/07/2008 :  17:37:43   Yazarın websitesini ziyaret et Website  Bu yazıdan alıntı yaparak yorum yaz Alıntı

BT altyapıları hızlı bir evrim sürecinde ilerlemeye devam ediyor. SalesForce ile başlayan SaaS , Software + Services ivmelenmesi ve Amazon' un öncülüğünde başlayan platform hizmetleri yaklaşan bir devrimin ayak izlerini gözler önüne seriyor. Peki sırada ne var?

Cloud Services / Cloud Computing

Cluod Services ya da Computing kavramı henüz yeni yeni duyulmakla birlikte kısa zamanda ortaya çıkan hizmetler ile kritik bir başarı kazandı. Cloud Services müşterilerin istenen işlemci kapasitesi ve platform hizmetini 3. parti hizmet sağlayacılar tarafından alabilmesini mümkün kılan bir kavram. Bu 3. parti hizmet sağlayıcılar sizin yerinize altyapı desteği, teknoloji ölçeklemesi, donanım hizmetleri, kurulum, konfigurasyon ve operasyonel süreklilik gibi bir çok maliyeti üstlenerek size profesyonel ve düşük maliyetli bir hizmet sağlıyor. Bu sayede müşteriler altyapı ve teknoloji bağımsız bir süreklilik kazanırken maliyetlerini ve operasyonel giderlerini minimize ediyorlar. Bugün Amazon' ın verdiği S3 depolama hizmeti bu alandaki en güzel örneklerden birisi.

İşin teorisine çok girmeden bu teknik bahsi kapatıyorum, konu hakkında daha detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Cloud Stratejisi ve Yakın Gelecek

Microsoft' un bir süreden beri Cloud Services konusunda çalıştığını duyuyor ve biliyoruz. Şimdiden Exchange ve Sharepoint hizmetleri on demand services olarak sunuluyor. Microsoft gelecek dönem stratejisini büyük ölçüde Cloud hizmetlere bağlamış durumda. Diğer aktörlerden Oracle, Google ve IBM' in de boş durduğunu sanmıyoruz. Sonuç olarak büyük aktörlerin buna yatırım yapması beraberinde önemli bir paradigma değişimini de getirecek.

Değişen kurallar ve paradigmalar ne getirecek derseniz ilk etapta şunlardan bahsedebiliriz;

* Kurumlar BT altyapılarını büyük oranda 3. parti Cloud Hizmet birimlerine taşımak ve orta/uzun maliyetlerini düşümek yoluna gidecek. Kurum bünyesindeki barındırılan atıl donanım envanterleri, yüksek işletme maliyetleri ve sürdürülebilirlik düşünüldüğünde kurumlar önemli bir rahatlama sağlayabilir. Elbette bu geçişin çok planlı yapılması koşuluyla.
* WebOS (Web Tabanlı İşletim Sistemi) ve Sanal işletim sistemlerinin gelişimine paralel artık Thin Client bilgisayarlar tekrar devreye girecek. Hizmetlerini büyük ölçüde sanallaştırmış ve mekan bağımsız Cloud hizmetlerden yararlanan firmaların client donanım maliyetleri önemli ölçüde azalacak. Artık yüksek maliyetli notebook ya da PC yerine çok düşük maliyetli Thin Client bilgisayarlar ile web tabanlı çalışma sistemi yaygınlaşacak.
* Geçtiğimiz dönemde açık kaynak projeler yazılım üreticisi firmaları bi hayli zorlamıştı fakat bu yeni dönem yazılım şirketleri için önemli bir fırsat sunuyor. Açık kaynağın sağlaması mümkün olmayan altyapı ve profesyonel hizmetler en azından yazılım tedarikçilerinin rekabet gücü kazanmalarını sağlayabilir. Açık kaynak iş modelinin yavaş yavaş ücretli modele dönüşmesinin yolu açılabilir.
* Yeni hizmet anlayışı ile birlikte BT sektörü genişlemeye devam edecek ve yeni hizmet türleri hayat bulacak.

İlerleyen zamanlarda bu alandaki gelişmelere değinmeye devam edeceğiz.
www.oguzbayram.com

Yerleşim : Türkiye / İstanbul  |  Meslek : Bilgisayar-Bilişim

Mesaj gönderebilmek için öncelikle giriş yapmış olmanız gerekmektedir.

Henüz kayıt yaptırmadıysanız buradan üye olabilirsiniz.

Üye olarak:

• Yeni yazılar gönderebilir,
  • Varolan yazılara yorum yapabilir,
  • Arkadaşlarım, favorilerim, kişisel mesajlaşma, haber merkezi, dosya merkezi, online üyeler gibi pek çok yardımcı araçlardan yararlanabilirsiniz.

» Hemen üye olmak için tıklayınız.

0.98 saniye.
21:47:13, 16 Mayıs 2024, Perşembe

Buradaki yazılar, yazarlarının ve Koniks.com®'un izni olmaksızın hiçbir yazılı, görsel yada sesli yayın organında yayınlanamaz. Eğitim amacı dışında, herhangi bir şekilde çoğaltılması yasaktır. Eğitim amaçlı çoğaltıldığı durumlarda, yazarla ilgili bilgilerin ve URL'nin belirtilmesi zorunludur.

Bu web sitesi bilgilendirme amacıyla iyi niyetle, amatör bir ruhla hazırlanmıştır ve yer alan her türlü bilgi genel nitelikte olup, doğruluğu, eksiksiz olması, güvenilirliği, yeterliliği ve güncelliği hiçbir surette sitemiz tarafından garanti ve taahhüt edilmemektedir. Yer alan görüş ve yorumlar tamamen Koniks.com üyelerinin kişisel görüşlerini yansıtmaktadır. Sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak iş kurma/yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir ve söz konusu bilgilere dayanılarak alınacak kararların neticesinde oluşabilecek yanlışlık veya zararlardan Koniks.com sorumlu tutulamaz.

© 2000-2024 Koniks.com İletişim   ||   Kullanım Şartları   |   Kurallar   |   Sitenin Kullanımı   |   Gizlilik   |   Yardım