Bugün İşe Gelmeyi Canım İstemiyor İzni - Koniks.com

Koniks.com
Kullanıcı adı:
Şifre:
Şifremi hatırla

Ana Sayfa          Forumlar          Arama          Yardım           Kayıt Ol

Bugün İşe Gelmeyi Canım İstemiyor İzni

akinselcuk
Editör

Toplam 5590 yazı
20/07/2008 :  16:59:14   Yazarın websitesini ziyaret et Website  Bu yazıdan alıntı yaparak yorum yaz Alıntı

Personel: Ben bugün çalışmak istemiyorum

Patron: Olur canım sen keyfine bak, gelme.

'Başım ağrıyor', 'Doktora gideceğim', 'Bankada işim var', 'Trafik var, yolda kaldım' gibi bahanelere paydos! Artık canı işe gitmek istemeyenler için de bir izin var. 'Bugün Çalışmak İstemiyorum İzni'
'Bugün Çalışmak İstemiyorum İzni'nin fikir babası ise yönetim danışmanı Burak Özdemir. amacının insanların daha verimli çalışabilmesini sağlamak olduğunu söylüyor: Dürüstlüğün kapılarını açmak istedim

Herkes hayatında bir kez de olsa işe gitmemek için bir bahane uydurmuştur. Kimi zaman yoğun stres altında çalışan insanlar, yorgunluk ya da isteksizlik gibi sebepler yüzünden işe gitmemek için binbir türlü bahane uydurur. Kimi zaman da gerçekten zor durumda olan ya da morali çok bozulan biri çeşitli mazeretlere başvurmak zorumda kalır. Artık işe gitmek istemeyenler için daha dürüst davranmalarını sağlayacak bir sistem geliyor: Bugün Çalışmak İstemiyorum İzni!

YILDA TAM BEŞ KEZ İZİN
'Bugün Çalışmak İstemiyorum İzni'nin fikir babası 30 yaşındaki Burak Özdemir. Yönetim danışmanlığı yapan ve www.yenibir.com isimli internet sitesinde kişisel gelişim üzerine yazılar yazan Özdemir'in aklına bu fikir, sitede gördüğü 'İşe gitmemek için hangi mazeretleri kullanıyorsunuz?' isimli anket sayesinde gelmiş. Bu fikri Ekol Lojistik yetkilileri ile paylaşan Özdemir'in teklifi olumlu karşılanmış. Böylelikle yaz döneminde yıllık izinleriyle yetinen Ekol çalışanlarının önümüzdeki yıldan itibaren, yılda beş kez 'Bugün işe gelmek istemiyorum" deme hakları var. İnternette gördüğü anketten çok etkilendiğini vurgulayan Özdemir, şunları söylüyor: "Hepimiz zaman zaman çalışmamak için çeşitli bahaneler uydururuz. Anketi görür görmez böyle bir fikir aklıma geldi. Ankete katılanların yüzde 47'si hiçbir zaman bahane uydurmadıklarını söylerken, yüzde 53'lük bölüm ise 'Hastayım', 'Bankaya gideceğim' gibi pek çok bahane uydurarak işe gitmediklerini itiraf etmişti. Ama Türkiye'de insanlar çok zor şartlar altında çalışıyor ve iş hayatında yurtdışına oranla daha fazla yıpranıyor. Ben artık, işe gitmemek için bahane uyduran insanların haklı olduğunu düşünüyorum. Bu bahaneler gereksiz yere üretilmiyor. Çünkü morali bozuk olan ya da dışarıda yapması gereken çok önemli bir işi olan kişi, o gün işe gelse de işine motive olamaz ve o işyeri için verimli olamaz."

İNSANA DEĞER VERİLMİYOR
Amacının herkesin verimli olarak çalışabilmesi olduğunu belirten Özdemir, sendikaların da artık insanları düşünmediğini söylüyor. Bu sistemin yaygınlaşacağına ve çalışanların motivasyonunu yükselteceğine inanıyor Özdemir: "Her şirketin, çalışanına değer vermesi gerekiyor. İnsanların yoruldukları zaman verimsiz olacakları bir gerçek. Türkiye'de bir yöneticinin, çalışanının isteğini yerine getirmesi 'taviz vermek' olarak algılanıyor."

BİR FİKRİ DAHA VAR
Burak Özdemir: "Normalde yalan söylerken yüzü kızaran bir insanım ama ben de eskiden müdürüme, işe gelmemek için bahaneler uyduruyordum." Bu arada Özdemir'in henüz uygulanmayan bir fikri daha var: 'Asprim'. Bu çalışanların maddi baş ağrılarını giderici bir sistem. Şirket; maddi sıkıntıları nedeniyle işinde verimsiz olan çalışanlara yılda bir kez olmak üzere kredi verecek.

'Çalışanın dürüstlüğüne inanıyoruz'

Ekol Lojistik Firması Pazarlama ve İletişim Direktörü Banu Aydoğan, çalışanlarına değer verdikleri için bu izni kabul ettiklerini söylüyor. Çalışanları en önemli müşterileri ve değerleri olarak kabul ettiklerini belirten Aydoğan şöyle devam ediyor: "Yeni fikirlere açık bir şirketiz ve bizim için en önemlisi çalışanlarımızın verimli olması. Çalışanlarımızın hem kendilerine hem de Ekol'e daha çok katkı sağlamaları için onların işe gelemeyecek kadar kendilerini verimsiz hissettikleri günlerde bahane öne sürmelerini değil, dürüstlükle bugün çalışmak istemiyorum demelerini istiyoruz."

Kaynak : Sabah Gazatesi
tamnland.com

Yerleşim : Türkiye / Türkiye  |  Meslek : Diğer

Mesaj gönderebilmek için öncelikle giriş yapmış olmanız gerekmektedir.

Henüz kayıt yaptırmadıysanız buradan üye olabilirsiniz.

Üye olarak:

• Yeni yazılar gönderebilir,
  • Varolan yazılara yorum yapabilir,
  • Arkadaşlarım, favorilerim, kişisel mesajlaşma, haber merkezi, dosya merkezi, online üyeler gibi pek çok yardımcı araçlardan yararlanabilirsiniz.

» Hemen üye olmak için tıklayınız.

1.02 saniye.
15:57:16, 16 Mayıs 2024, Perşembe

Buradaki yazılar, yazarlarının ve Koniks.com®'un izni olmaksızın hiçbir yazılı, görsel yada sesli yayın organında yayınlanamaz. Eğitim amacı dışında, herhangi bir şekilde çoğaltılması yasaktır. Eğitim amaçlı çoğaltıldığı durumlarda, yazarla ilgili bilgilerin ve URL'nin belirtilmesi zorunludur.

Bu web sitesi bilgilendirme amacıyla iyi niyetle, amatör bir ruhla hazırlanmıştır ve yer alan her türlü bilgi genel nitelikte olup, doğruluğu, eksiksiz olması, güvenilirliği, yeterliliği ve güncelliği hiçbir surette sitemiz tarafından garanti ve taahhüt edilmemektedir. Yer alan görüş ve yorumlar tamamen Koniks.com üyelerinin kişisel görüşlerini yansıtmaktadır. Sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak iş kurma/yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir ve söz konusu bilgilere dayanılarak alınacak kararların neticesinde oluşabilecek yanlışlık veya zararlardan Koniks.com sorumlu tutulamaz.

© 2000-2024 Koniks.com İletişim   ||   Kullanım Şartları   |   Kurallar   |   Sitenin Kullanımı   |   Gizlilik   |   Yardım