Eşek Sütü Ve Çiftliği - Koniks.com

Koniks.com
Kullanıcı adı:
Şifre:
Şifremi hatırla

Ana Sayfa          Forumlar          Arama          Yardım           Kayıt Ol

Eşek Sütü Ve Çiftliği

Küçük Ağa
Üye

Toplam 683 yazı
20/05/2012 :  12:13:33 Bu yazıdan alıntı yaparak yorum yaz Alıntı

YORUMSUZ...
SADECE BİR UFUK TURU OLMASI BABINDAN...

Kırklareli'de kurulma çalışmaları devam eden Türkiye'nin ilk eşek çiftliğinde süt üretimi yapılacağı bildirildi.

Kırklareli'de ailesinin kurucusu olduğu eşek çiftliğinin danışmanlığını yapan Doç. Dr. Ufuk Usta, 2009 yılında başlanan Türkiye'nin ilk eşek çiftliği kurma projesinde sona yaklaşıldığını söyledi. Televizyonda izledikleri İtalya'daki bir eşek çiftliğinin kendilerine ilham kaynağı olduğunu anlatan Usta, şöyle konuştu:

''Kırklareli'de aldığımız arazi üzerine önceleri inek ve keçilerin bulunduğu bir çiftlik kurma fikrimiz vardı. Ancak piyasa araştırması yaptığımızda bunun ekonomik getirisinin beklediğimizin altında kalması nedeniyle arayışlarımız sürerken, şirket ortaklarımızdan biri İtalya'da bir eşek çiftliğinin varlığını keşfetti. Biz de bunu hem internetten hem de piyasada araştırdık ve araziye 3,5 yıl önce eşek çiftliği kurmaya başladık.''

Bugüne kadar 2,5 milyon lira harcadıklarını, 1,5 milyon lira daha harca**** çiftliği tamamlamış olacaklarını vurgulayan Usta, ''Proje bittiğinde 1000 eşek kapasiteli bir çiftlik kurmuş olacağız. Çiftliğimizde eşek sütünü elde ettikten sonra, amacımız sütü işleyerek kozmetik ürünler elde etmek'' diye konuştu.

Eşek sayısının gün geçtikçe azalması nedeniyle eşek bulmakta zorlandıklarını çiftlikleri için bugüne kadar 180 eşek toplayabildiklerini anlatan Doç. Dr. Usta, şöyle devam etti:

''Eşek ırkının üretimi zor. Çünkü, 1 yıl gibi bir gebelik süresi var. Damızlık hale gelmesi için 4 yıl geçmesi gerekiyor. Tüm sürünün yüzde 20'si aynı anda sağılabilen bu hayvanların her birinden günde ortalama 1 litre süt alınabiliyor. Bütün bu güçlükleri göğüslemek için planlarımızı yaptık. Piyasadan 3-5'er sağlıklı dişi eşekleri almaya başladık. Şu anda çiftliğimizde 180 eşeğimiz oldu. Çiftliğimizdeki eşeklerimizin 20'si 6 ay içinde doğum yapacaklar ve süt sağımına başlanacak. Bu eşekler zaman içerisinde ezilmiş, yıpranmış, işe koşulmuş hayvanlar. Nesilleri geliştirebilmek ve süt verimi yüksek sağlıklı damızlık eşekler elde edebilmek için çalışmalarımızı bu yönde de devam ettireceğiz. Bunun için zamana ihtiyacımız var. Bu zaman içerisinde biz Türkiye'de yeni bir sağlık, endüstriyel ve üretim sektörü yaratmış olacağız.''

Eşek çiftliği tescillendi

Türkiye'de bir ilki gerçekleştirecek olmaları nedeniyle bir çok güçlükle karşılaşmalarına rağmen hepsini bir bir aşmayı başardıklarını ifade eden Doç. Dr. Usta, şunları kaydetti:

''Ülkemizde eşekle ilgili damızlık ve süt üretimi ile ilgili bir mevzuat bulunmuyor. Mevzuat olmadığı için kayıt sistemi de, eşek sütü ve ürünleri ile ilgili bir düzenleme de yok. Bu konuda İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü aracılığı ile bakanlıkla temasa geçtik. Bu yeni sektör için henüz bir mevzuat oluşturulmamış olsa dahi, il müdürlüğünün girişimi ve Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının talimatı ile en azından eşek çiftliğimizin tescilini sağlamış olduk.''

Eşek sütünün sağlığa etkisi

Eşek sütünün anne sütüne en yakın süt olduğunu bildiren Usta, sözlerini şöyle sürdürdü:

''eşek sütü, inek sütü ve diğer süt ürünlerine göre yağ ve kazein (süt içinde bulunan bir protein) oranının düşüklüğü nedeni ile sindirimi son derece kolay bir süttür. Eşek sütünün sağlık açısından önemi birçok bilimsel makale ile ortaya konmuştur. Eşek sütünün içerdiği yüksek orandaki immunglobulinler ile bağışıklık sistemi üzerine doğal destekleyici etkisi vardır. Bu etki ile çeşitli alerjik hastalıklarda, sindirim sistemi hastalıklarında, kalp damar sistemi hastalıklarında ve diğer bir çok hastalık durumunda belirgin yarar sağlamaktadır.''

Batıda inek sütü proteini alerjisi olan çocukların beslenmesi ve tedavisinde eşek sütünün kullanıldığına dikkati çeken Usta, ''Vitamin ve mineral yönünden zengin olan eşek sütünün yaşlandırmayı geciktirici özelliği bulunuyor. Avrupa piyasasında buna yönelik krem, sabun ve şampuan gibi bir çok kozmetik ürün kullanıma sunulmuştur'' dedi.

Yaşlanmaya etkisi

Eşek sütünde Türkiye'nin dünya markası olabileceğini savunan Usta, sözlerini şöyle tamamladı:

''Hedefimiz bu hayvanları çoğaltmak, süt üretmek ve sonrasında gıda ve kozmetik sektörüne sunmak. Türkiye, hala bu şansını kaybetmiş değil. Ülkemizde 250-300 bin civarında bir eşek varlığından söz ediliyor. Ülkemizde kısa, orta ve uzun vadeli planlar yapılarak, gül sektöründe olduğu gibi eşek sütü ve eşek sütünden kozmetik üretme şansımız var. Hayvan yetiştirerek süt elde etmek, sütü toz haline getirmek ve butik kozmetik sektörünü kurup bunu iç ve dış piyasa satışını sağlayabiliriz. Erkek yavruları turizm sektörüne verebiliriz veya ihraç edebiliriz. Eşek çiftliklerinin çoğalmasını istiyoruz. Bu alanda Türkiye'ye yılda 500 milyon dolar bir getiri sağlayıp, eşek sütünde dünya markası olabiliriz.''

Yerleşim : Türkiye / İstanbul  |  Meslek : Yayıncılık
hb
Yeni Üye

Toplam 62 yazı
20/05/2012 :  21:34:20  Alıntı
[ umarım üretim sadece sütLe sınırLı kaLır :))

Yerleşim : Türkiye / İzmir  |  Meslek : Memur
asaf
Üye

Toplam 185 yazı
21/05/2012 :  07:31:08  Alıntı
Neden olmasın !!! Domuz gibi bir hayvanın çiftlikleri varken,hatta et ve diğer ürünleri kolayca işlenip satılabilirken ,eşek gibi biçok yönden faydalı bir hayvanın üretimi neden olmasın güzel ülkemde...Ama röpörtajın bir noktasına şaştım,ülkemizde bunca ''EŞŞEK'' varken girişimciler 180 de kalmışlar.Güzel İstanbul da bile binlerce ''EŞŞEK'' var aramasalar bile kolayca karşılaşabileceklerine eminim...
Ormanda tilki en akıllı, koyun ise en saf hayvandır, ancak tilki her zaman aç koyun ise tok gezer...

Yerleşim : Türkiye / İstanbul  |  Meslek : Ticaret
abrahamme
Üye

Toplam 228 yazı
21/05/2012 :  10:34:17 Yazarın websitesine git Website   Alıntı

Çok ilginç. Mesela bende at çitliği kurup kımız üretmek isterdim. Neden olmasın.
Eşek sütü deyince yazıyı okumadan ilk aklıma gelen, diğer hayvanlar için mama üretiminde filanmı kullanılıyor acaba diye aklıma geldi.

Yerleşim : Türkiye / İstanbul  |  Meslek : İnternet
asaf
Üye

Toplam 185 yazı
21/05/2012 :  10:39:43  Alıntı
Az evvel başka bir makale okudum,Eşek sütü altını ıslatan çocuklara içiriliyormuş bazı yörelerde:))) Ne ilginç değilmi?
Ormanda tilki en akıllı, koyun ise en saf hayvandır, ancak tilki her zaman aç koyun ise tok gezer...

Yerleşim : Türkiye / İstanbul  |  Meslek : Ticaret
finlandiya
Yeni Üye

Toplam 24 yazı
21/05/2012 :  13:40:35  Alıntı
eşek sütü dinimizde haram olarak belirtilmişken harama yatırım yaparak haram para kazanmanın ne paydası var.
uygur

Yerleşim : Finlandiya / Helsinki
abrahamme
Üye

Toplam 228 yazı
21/05/2012 :  16:55:06 Yazarın websitesine git Website   Alıntı
Alıntı Yapılan Metin:
Yazıyı gönderen - finlandiya
eşek sütü dinimizde haram olarak belirtilmişken harama yatırım yaparak haram para kazanmanın ne paydası var.

Dinimizde haram olan şeyler Kuranda açıkca belitrilmiştir.
1-Kan içmek
2-Domuz Eti ( Mecbur kalınınca yenilir )
3-Leş
4-Allahın adı anılmadan kesilenler.(Yani bir tören vs gibi bi yerde tanrılara adak adama vs gibi şeyler)

Bunun dışında herşey helaldir. Kedi,köpek eti bile helaldir. Peygamberimizin bile haram kılma yetkisi yokken bir takım imamlar bunu haram kılmıştır. Halbuki kuranı kerimde peygamberimizin bile helal denen birşeye haram deme yetkisinin olmadığı defalarca yazar. Bu saydığım 4 şeyin dışındaki herşey helaldir diyede yazar. Hatta denizden çıkanlarda size helaldir der. Ama o imamlara göre bazı balıklar hariç geri kalanı haram. Açıkca ayeti inkar ediyorlar. Çok enteresan.

Yerleşim : Türkiye / İstanbul  |  Meslek : İnternet
VSL
Üye

Toplam 628 yazı
21/05/2012 :  19:00:09  Alıntı
abrahamme ağzına sağlık kardeşim, yazıyı takip ediyorum bakalım daha neler çıkacak :-)

Yerleşim : Türkiye / İstanbul  |  Meslek : İthalat / İhracat
dortler21
Üye

Toplam 815 yazı
21/05/2012 :  20:01:31 Yazarın websitesine git Website   Alıntı
haram ile mekruh u karıştırmayın beyler..

binek hayvanları mekruhtur zorunlu haller dışında yenilmez ama binek olmayan hayvanlar yiyilir buna eşek ve at dahildir ama binildiği an mekruh olur...
bin kez yazdım bu sitede bir keresin de tatildeyken otelde açık büfe de tabi ingilizcem oldugundan yiyecekleri seçiyordum domuz eti olmasın diye baktım ki biri geldi ( oaly yabancı ülkede geçiyordu) kardeş domuz eti olmasın dedi .. ulan dedim kendi kendime bu adam degilmiydi dün gece hayat kadınıyla anlaşan evet bu dedim adamın yüzüne vurdum adam kardeş yabancı kadın zina değil araştır deyince şok geçirdim..

kısacası haram ı helal i mekruh u araştırmadan konuşmayalım hatta mezheplere göre de yiyecek değişir.

örnegin ben şafi mezhebine tabi oldugumdan tilki eti yemişliğim var ama hanefiler de yok
dortler

Yerleşim : Türkiye / Diyarbakır  |  Meslek : İletişim
VSL
Üye

Toplam 628 yazı
21/05/2012 :  23:50:16  Alıntı
dortler21 sen çok yaşa emi, bende sadece benim başımamı denk geldi dedim, adamın biri saçı sakalı yerinde hani , evet yabancı kadın olursa zina olmaaazz demişti,, çok güldüm birde,, gavurun parasını yersen günah olmazmış ne diyelimki inanın Dinimize ne *********ler nede satanistler bukadar zarar veriyor onlar zaten zarar vermiyor ama yazıkki dindar geçinen örf ve adetleri de dinin emirleri gibi söyleyenler daha çok zarar veriyor . Biraz Türkçe Kuran okusalar eğriyi doğruyu görecekler ama Türkçe okumak da günahmış :-)

masal06
Üye

Toplam 2659 yazı
22/05/2012 :  08:30:33  Alıntı
Eşek Sütü içiliyormuymuş ?? Tövbe tövbe :)) Yazık yahu bunudamı duyacaktık :))
"BEDAVA PEYNİR SADECE FARE KAPANINDA OLUR"

"Zirvelerde Kartallar da bulunur, Yılanlar da. Ancak birisi oraya süzülerek, diğeri ise sürünerek gelmiştir. Önemli olan nereye gelmiş olduğunuzdan çok, nereden ve nasıl geldiğinizdir."

ßeLki Sandığınız Kadar Ukala,
ßeLkide Tahmin Edemeyeceğiniz Kadar Mütevaziyim
ßiraz SakLıyım ßazen YasakLıyım Kimseyi Örnek ALmam
Kimseye Örnek OLmam Arkama ßakmam 'AsLa' Demem
'Keşke'Leri Sevmem !!
ELeştiri DinLerim Nasihat DinLemem

Şüpheciyim ama kuruntu yapmam Kendimle çelişebilirim ama kafama takmam Dalga geçerim ama kırmam Ciddiye alırım ama kapılmam Huzur veririm ama söz vermem Sahip olurum ama ait olmam....

Yerleşim : Türkiye / Samsun  |  Meslek : Satış / Pazarlama
dortler21
Üye

Toplam 815 yazı
22/05/2012 :  14:06:36 Yazarın websitesine git Website   Alıntı
yahu arkadaşlar okudugunu anlamamak osmanlı dan kalma bir miras mı size Allah aşkına ;
osmanlı da okuma oranı %90 mış anlama ve yazma oranı %5 miş..

adam süt ü saglık ve endüstriyel alanında kullanacakmış çogunuz içilmez haram diyor adamlar krem de ilaçta kullanacakmış bu dinen de helaldir .. saglık alanında insan saglıgı için haram şey yoktur hatta domuz jelatini bir ameliyatta kullanılıyormuş..

ve insanlar kanser için kaplumbaga kanı için haberiniz var mı Türkiye de .. hemde kan İslamiyette günah oldugu halde ayrıca sürüngen bir hayvanın eti bile haram oldugu halde ama kanını bile içenler var..

saglık alanında kullanılan cogu ilaç yılan akrep vs.. zehiri bilmem neyi değilmi ?

lütfen başta da dedik İslamiyeti bilmeden haram demeyin yarım doktor candan yarım imam dinden eder.. sizde o sınıfa girmeyin..

ayrıca on kez dedik islamiyette binek olan hayvanlar haramdır ..
At konusu nda bazı ları o zaman cihatta kullanıldıgından bazı alimler hara demiş şimdi cihat yok ortada savaşlarda atla yapılmadıgına göre?

bazit bir örnek vereyim; ben şafii mezhebine tabiyim denizden cıkan her canlıyı yiyorum yemişimde ama somali de ki müslümanlarda şafi oldukları halde denizden canlı cıkarılan balıkları öldükleri için haram sayıp yemiyorlar ülkenin sahillerinin kaç km yanına japon denizciler gelip balıkları toplayıp ***ürüyorlar ama onlarda açlıktan kıvranıyor..

kısacası arkadaşlar haram helal fetvası vermeyin bilmiyorsanız gerçek bir din alimine sorun 5 vakit namaz kılmakla fetva verilmez
dortler

Yerleşim : Türkiye / Diyarbakır  |  Meslek : İletişim
ErayEr
Yeni Üye

Toplam 26 yazı
22/05/2012 :  22:45:54  Alıntı
Eşeğin imajı neden bu kadar kötü acaba? Neredeyse domuz kadar olumsuz çağrışımlar uyandırıyor. Cinsellikle ilgili olabilir mi? İnsanı o hali rahatsız ediyor olabilir. Malum pek sınır tanımaz diye bilinir ya:) Ne Barış Manço düzeltebildi imajını ne de Nasreddin Hocanın sevimli eşeği :)
Bir de gavurun malının helal olduğunu duymuştum da karısını duymamıştım tüh be...

Yerleşim : Türkiye / Bursa  |  Meslek : Diğer
Küçük Ağa
Üye

Toplam 683 yazı
30/05/2012 :  17:24:10  Alıntı
Allah'ın haram kıldığı domuza nötr olanların, "eşek" denilince niye böyle tepki gösterdiklerini anlamak zor. Ayrıca adam bu işi, gıda üretimi olarak düşünmüyor; "kozmetik" diyor. Pahalı rujlardaki domuz yağını görmezden gelip, garip eşeğin sütüne itiraz komik.
Üslubu beyan, ayniyle insandır.

gangsta59
Üye

Toplam 159 yazı
30/05/2012 :  23:36:32  Alıntı
gıda üretimide olur sonuçta süt ya bazı şeyleri aşmak lazım

Yerleşim : Türkiye / Tekirdağ  |  Meslek : Bankacılık-Finans
Küçük Ağa
Üye

Toplam 683 yazı
10/07/2012 :  21:48:15  Alıntı
... güncel değil mi?

alışveriş
Üye

Toplam 340 yazı
10/07/2012 :  22:14:25  Alıntı
GÜNCELDİR BU ÇİFTLİĞE NASIL ULASABİLİRİZ
Fırat ALBAY
Satış Geliştirme Uzmanı / Dış ticaret

Küçük Ağa
Üye

Toplam 683 yazı
10/07/2012 :  22:35:56  Alıntı
Kırklareli Tarım İl Müdürlüğü'ne başvurursanız, size bilgi vereceklerdir.

Mesaj gönderebilmek için öncelikle giriş yapmış olmanız gerekmektedir.

Henüz kayıt yaptırmadıysanız buradan üye olabilirsiniz.

Üye olarak:

• Yeni yazılar gönderebilir,
  • Varolan yazılara yorum yapabilir,
  • Arkadaşlarım, favorilerim, kişisel mesajlaşma, haber merkezi, dosya merkezi, online üyeler gibi pek çok yardımcı araçlardan yararlanabilirsiniz.

» Hemen üye olmak için tıklayınız.

7.89 saniye.
12:08:43, 29 Nisan 2024, Pazartesi

Buradaki yazılar, yazarlarının ve Koniks.com®'un izni olmaksızın hiçbir yazılı, görsel yada sesli yayın organında yayınlanamaz. Eğitim amacı dışında, herhangi bir şekilde çoğaltılması yasaktır. Eğitim amaçlı çoğaltıldığı durumlarda, yazarla ilgili bilgilerin ve URL'nin belirtilmesi zorunludur.

Bu web sitesi bilgilendirme amacıyla iyi niyetle, amatör bir ruhla hazırlanmıştır ve yer alan her türlü bilgi genel nitelikte olup, doğruluğu, eksiksiz olması, güvenilirliği, yeterliliği ve güncelliği hiçbir surette sitemiz tarafından garanti ve taahhüt edilmemektedir. Yer alan görüş ve yorumlar tamamen Koniks.com üyelerinin kişisel görüşlerini yansıtmaktadır. Sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak iş kurma/yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir ve söz konusu bilgilere dayanılarak alınacak kararların neticesinde oluşabilecek yanlışlık veya zararlardan Koniks.com sorumlu tutulamaz.

© 2000-2024 Koniks.com İletişim   ||   Kullanım Şartları   |   Kurallar   |   Sitenin Kullanımı   |   Gizlilik   |   Yardım