Şirketler İçin E-ticaret. . . - Koniks.com

Koniks.com
Kullanıcı adı:
Şifre:
Şifremi hatırla

Ana Sayfa          Forumlar          Arama          Yardım           Kayıt Ol

Şirketler İçin E-ticaret. . .

VolkanCelik
Yeni Üye

Toplam 9 yazı
03/03/2008 :  20:25:15   Yazarın websitesini ziyaret et Website  Bu yazıdan alıntı yaparak yorum yaz Alıntı

Sitede 7-8 konuyu okuduktan sonra e-ticaret yapmanın çok kolay olduğu yada çok daha masrafsız olduğunun yazıldığını gördüm. Bir çok e-ticaret projelerinin danışmanlığı ve çalıştığım firmaya proje üreten biri olarak sizlere kendi tecrube ve fikirlerimi yazmak istedim.

1. E-ticaret sitesi kurarken nelere ihtiyacınız olduğunu madde madde yazarak (yada bununlar ilgili bir danışmandan fikir alarak) bunların basamak sıralamasını yapmalısınız.

2. Sektörünüzü belirleyin, Türkiye'de internet üzerinde yapılmayan veya gerçekten rakibe ihtiyacı olan bir iş alanı seçmeniz gerekiyor. Rakibiniz ne kadar büyük bir şirket olduğu önemli değil. Pazarın %1 almak demek rakip olmak demektir.

3. İhtiyacınız olan sermaye iyi hesaplayın, kuracağınız e-ticaret sitesini yaptırabilmeniz için iyi bir yazılımcı/yazılım şirketi ile görüşün, referans isteyin. Unutmayın şuan yazılımcı/yazılım şirketleri en düşük bir e-ticaret sitesi için 3000$ fiyat ister.

4. E-ticaret aşamasının her noktasında bulunun, proje aşamasında teknolojik acıdan bilmediğiniz herşeyi sorun araştırın ve kesinlikle öğrenin.

5. Bu aşamada rakiplerinizin her konuda ki yeniliklerini araştırın, (kullanıcı portfoyu, satış oranları, reklamları) her zaman eksik olanı bulun ve ona odaklanın.

6. Interaktif bir firma olun ve mutlaka Call Center (Müşteri Hizmetleri) kurun. Her ne kadar internet üzerinden satış yapsanız dahi telefonda bilgi verebilecek biri olsun!

Bundan sonra ki başaranız, e-ticaret sitesi kurarken kendi fikirleriniz veya bir danışmandan aldığınız fikirler, alt yapının sağlam kurulması ve satış sonrası müşteri memnuniyetidir.

E-ticaret sermayesiz bir iş alanı değil aksine iyi planması gereken ve ciddi sermayeler isteyen bir pazarlama şeklidir. Yazılım üçreti, sanal pos üçreti, satış sonrası destek ekibi gibi.

Basit bir e-ticaret örneği. Arkadaşım bir bilgisayar firması vardır. Çok fazla stok yapacak durumu olmayan ama her üründen 1-2, sarf malzemeden 5-10 adet stok tutabilen bir bilgisayar şirketi. Arkadaşıma online satış yapma fikri ile gittim. Zaten çeşitli bankalar ile çalışıyor, sattığı bilgisayar ve yan ürünlerine taksit yapıyordu. Önce bir e-ticaret sitesi kurduk, ilkten kendisi oturup elinde bulunan tüm ürünlerin bir envanterini yaparak kategori kategori, marka marka sitenin paneline girdi. Kendi kartı ile kendi ürünlerini satın aldı. Sistemin nasıl çalıştığını kendisi birebir deneyerek gördü, bilmediklerini sordu, araştırdı ve öğrendi. Dükkana gelen yakın arkadaşlarına bilgisayar parçası satarken kredi kartı ile o anda sitesinden satın aldırdı. Sistemin tam anlamıyla çalıştığına 10 gün içerisinde emin olarak siteyi kullanıcı ziyaretine açtı.

Stoklarını yenileyen arkadaşımla fikir alışverişi yaptık. Çeşitli günlerde kampanya düzenleyerek %50 indirimler verdi. Sonra kendisi devam etti bu işe.

Arkadaşım normalde aylık 20.00YTL cirosu ile sade ve tek kişilik bilgisayar dükkanıydı. Şuan anda 10 kişilik bir ekip ile çok ciddi ciro elde eden, Türkiye'nin her yerine ürün satışı gerçekleştiren bir şirket haline geldi. İstanbul içine kendi araçları ile teslimat yaparken şehir dışına iyi bir kargo şirketi ile çalışıyor.

Umarım yazdığım ufak detaylar işinize yarayacaktır. Butür konularda site aracılığı ile mesaj atabilir tavsiye isteyebilirsiniz. Unutmayın, bilmediğinizi sorun, araştırın ve mutlaka öğrenin!

Selamlar
Volkan Çelik

Yerleşim : Türkiye / İstanbul  |  Meslek : Bilgisayar-Bilişim

Mesaj gönderebilmek için öncelikle giriş yapmış olmanız gerekmektedir.

Henüz kayıt yaptırmadıysanız buradan üye olabilirsiniz.

Üye olarak:

• Yeni yazılar gönderebilir,
  • Varolan yazılara yorum yapabilir,
  • Arkadaşlarım, favorilerim, kişisel mesajlaşma, haber merkezi, dosya merkezi, online üyeler gibi pek çok yardımcı araçlardan yararlanabilirsiniz.

» Hemen üye olmak için tıklayınız.

1.06 saniye.
19:55:06, 16 Mayıs 2024, Perşembe

Buradaki yazılar, yazarlarının ve Koniks.com®'un izni olmaksızın hiçbir yazılı, görsel yada sesli yayın organında yayınlanamaz. Eğitim amacı dışında, herhangi bir şekilde çoğaltılması yasaktır. Eğitim amaçlı çoğaltıldığı durumlarda, yazarla ilgili bilgilerin ve URL'nin belirtilmesi zorunludur.

Bu web sitesi bilgilendirme amacıyla iyi niyetle, amatör bir ruhla hazırlanmıştır ve yer alan her türlü bilgi genel nitelikte olup, doğruluğu, eksiksiz olması, güvenilirliği, yeterliliği ve güncelliği hiçbir surette sitemiz tarafından garanti ve taahhüt edilmemektedir. Yer alan görüş ve yorumlar tamamen Koniks.com üyelerinin kişisel görüşlerini yansıtmaktadır. Sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak iş kurma/yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir ve söz konusu bilgilere dayanılarak alınacak kararların neticesinde oluşabilecek yanlışlık veya zararlardan Koniks.com sorumlu tutulamaz.

© 2000-2024 Koniks.com İletişim   ||   Kullanım Şartları   |   Kurallar   |   Sitenin Kullanımı   |   Gizlilik   |   Yardım