Karaman Valisi Fatih Şahin'in İnovasyonu - Koniks.com

Koniks.com
Kullanıcı adı:
Şifre:
Şifremi hatırla

Ana Sayfa          Forumlar          Arama          Yardım           Kayıt Ol

Karaman Valisi Fatih Şahin'in İnovasyonu

e-karaman
Yeni Üye

Toplam 1 yazı
01/03/2008 :  10:55:15   Yazarın websitesini ziyaret et Website  Bu yazıdan alıntı yaparak yorum yaz Alıntı

Ferman Gazetesinin geçen haftaki sayısındaki sür manşeti görünce sevindim. Karaman ne kadar ve ne yönde büyümüştü. Bu konu hep aklımdaydı. Bana ilham verdi. Üzerinde düşündüğüm konuyu işlemişti. Bu konu Karaman için çok önemliydi.

Karaman il olalı üzerinden on sekiz yıl gibi bir süre geçti. Karamanın ilçe halindeki günlerine baktığımızda büyüdüğümüzü hissedebiliriz. Gazetede bahsedildiği gibi yatay bir gelişme ve büyüme bu. Dağınık. Hizmet dağıtmak bir sorun. Gerek Belediye gerek diğer kurumlar açısından. Bana sorarsanız henüz şehirleşemedik biz. Buradaki suçu da çok önceki yönetimlerde bulunan Karamanlılara buluyorum. Biraz ileriyi görebilselerdi, Şu an ki Karamanı daha modern şehir olarak tanımlayabilirdik.

Binalarımız dahi düne kadar aynı tip projelerle üretilmiş, bırakın Dünyadaki güzel örnekleri en yakın illerin yapılaşması dahi dikkatimizi çekmemişti. Nüfusumuzun çoğu Avrupa ülkelerinde yaşamasına rağmen etrafımıza bu kadar kapalı kalabiliyoruz. Penceremizden büyük şehirli gözüyle bakamadık Dünyaya.

Öz sermayelerimizle yatırımlar yaptık. Farklı sektör araştırmaları yapmadık. Karamanımızda mevcut sektörlere yöneldik. Birbirimizi örnek mi aldık taklit mi ettik anlayamadık. Rakibimiz kazanıyorsa biz de kazanırız dedik,fizibilite raporları düzenlemedik,pazar araştırmalarına, Ar-Ge çalışmalarına değer vermedik.
İl olalı hak ettiğimiz yatırımı alamadık. Politikacılarımızı bu yönde çalışma yapmaları için harekete geçiremedik. O kadar vilayet olmayı bekleyen ilçeler arasında bizi vilayet yapan gücü “politikacı” olgusunu lehimize çeviremedik.

Bizimle il olan Aksaray’ın politikacıları her dönem iktidardan çok büyük pay kapmayı başardıkları halde yanı başımızdaki Konya’nın etkisinden kurtulamadık,gölgesini üzerimizden atamadık. Özellikle üniversite konusunda beklide Konya engeline takıldık. Onlar ikinci üniversite için hazırlık yaparken,üniversiteli olmak için ilk sıraya yeni oturabildik. Yerel yöneticilerimizin tanıtım gayretlerine rağmen Türkiye’de kendimizi Karaman olarak anlatamama eksikliğimiz hala var. Konya’dan dışarı çıktığınızda ‘Karaman’ derseniz; “Konya-Karaman mı? “ sorusuna muhatap olmanızın sebebi bu olsa gerek.

Geçen yıl Dil bayramı ve Yunus Emre anma etkinlikleri ulusal platforma taşınmaya çalışılmıştı. Bu yıl Sayın valimizin yaptığı girişimler ve kurduğu tanıtım komitesinin etkinliğinin ulusal basında geniş yer bulması,büyüyeceğimize dair umut verdi. İllerin tanıtım fuarlarında Karamanın ilgi görmesi, güzel. TV programlarında turistik beldelerimizin sıkça yer alması,tanıtılması da güzel. Daha fazlasını yapmalıyız.
Yerelde sorunlarımızın tartışıldığı her platformda dile getirilen en büyük eksikliklerimizden biri de konaklama sorunudur. Karamanı tanımak, görmek, yatırım yapmak isteyenler, öncelikle bu konuya dikkat etmektedirler.

Bir turnuva, bir sektör grubunun toplantısı yada buna benzer etkinlikler düzenlenecek olsa ilk sorulan soru konaklama kapasitesi olmuştur. Şehirdeki konaklama tesislerinin yeterli olup olmadığı araştırıldığında şehrimizin bu durumu kaldıramayacağı düşünülüp yakın illere kaydırılmıştır.

İlimizin turizm işletmecilerinden bir insanımızın Mevlana Yılında şehrimizin Mevlana için hiçbir etkinlik yapamadığından Konya’daki etkinliğin Karaman’ımızda bitkinliğe dönüştüğünden,turizm açısından yeteri kadar değerlendirilemediğinden yakındığını okudum. Halbuki Karaman, Mevlana'nın hayatında acıların, üzüntülerin ve sevinçlerin içice yaşandığı bir yer olmuştur. Yedi yıllık önemli bir yaşam süresi içinde burada evlenmiş; annesini ve ağabeyini burada kaybetmiş, iki çocuğu da burada doğmuştur. Sevdiği insanlar, Karaman'ın bağrında yatmaktadır. Her yıl binlerce insan, onların türbelerini ziyaret etmek için Karaman'a gelmektedir. Konyalının gönlünde ne kadar Konyalı ise; Karamanlının gönlünde de o kadar Karamanlıdır. Karaman halkı, yüzyıllar öncesinde O'na sahip çıkmış, ev sahipliği yapmış, sevgi ve saygı göstermiştir. Konya’ya gelen milyonlarca ziyaretçi ve turisti Karaman’daki Mader-i Mevlana (Aktekke) camiini ziyaret için girişim yapabiliriz. Etkinliklerin buradan başlaması için girişim yapabiliriz.
Artık büyük düşünelim. Karaman hak ettiği yatırımı almaya başladı, bu artarak devam edecektir eminim. İstihdam edilen yabancı insan, misafir gelen firma temsilcileri, pazarlamacı,turist Karamanda bulamadığı sosyaliteyi,konaklamayı,huzurlu ortamları başka ilde aramamalı.27/03/2007

İkram ALKAN
Serbest Muhasebeci
MALİ MÜŞAVİR
ikramalkan@e-karaman.com
Karaman'ın Çevrimiçi Gazetesi

Yerleşim : Türkiye / Karaman  |  Meslek : Muhasebe

Mesaj gönderebilmek için öncelikle giriş yapmış olmanız gerekmektedir.

Henüz kayıt yaptırmadıysanız buradan üye olabilirsiniz.

Üye olarak:

• Yeni yazılar gönderebilir,
  • Varolan yazılara yorum yapabilir,
  • Arkadaşlarım, favorilerim, kişisel mesajlaşma, haber merkezi, dosya merkezi, online üyeler gibi pek çok yardımcı araçlardan yararlanabilirsiniz.

» Hemen üye olmak için tıklayınız.

1.05 saniye.
23:29:32, 16 Mayıs 2024, Perşembe

Buradaki yazılar, yazarlarının ve Koniks.com®'un izni olmaksızın hiçbir yazılı, görsel yada sesli yayın organında yayınlanamaz. Eğitim amacı dışında, herhangi bir şekilde çoğaltılması yasaktır. Eğitim amaçlı çoğaltıldığı durumlarda, yazarla ilgili bilgilerin ve URL'nin belirtilmesi zorunludur.

Bu web sitesi bilgilendirme amacıyla iyi niyetle, amatör bir ruhla hazırlanmıştır ve yer alan her türlü bilgi genel nitelikte olup, doğruluğu, eksiksiz olması, güvenilirliği, yeterliliği ve güncelliği hiçbir surette sitemiz tarafından garanti ve taahhüt edilmemektedir. Yer alan görüş ve yorumlar tamamen Koniks.com üyelerinin kişisel görüşlerini yansıtmaktadır. Sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak iş kurma/yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir ve söz konusu bilgilere dayanılarak alınacak kararların neticesinde oluşabilecek yanlışlık veya zararlardan Koniks.com sorumlu tutulamaz.

© 2000-2024 Koniks.com İletişim   ||   Kullanım Şartları   |   Kurallar   |   Sitenin Kullanımı   |   Gizlilik   |   Yardım