Patronların Hobileri! - Koniks.com

Koniks.com
Kullanıcı adı:
Şifre:
Şifremi hatırla

Ana Sayfa          Forumlar          Arama          Yardım           Kayıt Ol

Patronların Hobileri!

eylülteran
Editör

Toplam 392 yazı
01/03/2008 :  09:39:29 Bu yazıdan alıntı yaparak yorum yaz Alıntı

İş dünyasının önde gelen isimleri, kariyelerlerinin yanı sıra ilginç hobileriyle de dikkat çekici...

İş dünyasından birçok kişi hem yaratıcılığını geliştirmek, hem zihinsel ve vücut yorgunluğunun yanında stresini de atmak için farklı hobiler ediniyor. Kimi yelken yapıyor, kimi at biniyor. Kimi fotoğrafçılığa merak salmış, kimi antikacılığa. Maket yapan da var aralarında motor merakı olan da...

İş adamlarının hobilerine bakarak onların kişilik özelliklerinin yanı sıra yönetim biçimlerini de anlamak mümkün. Yönetim danışmanlarına göre bir iş adamının baskı ve stresle kolayca başa çıkabilen, yaratıcı ve çözüm üreten, ya da bunlardan uzak bir yönetici olduğunu hobisine bakarak söylemek mümkün. Örneğin yelken yapan birinin tedbirli, iç uyumu olan, yüksek hırsa sahip bir kişiliği olduğu ifade ediliyor. Mustafa Koç golf sporuna olan tutkusuyla biliniyor

Fortune Danışmanlık Yönetici Ortağı Ayşen Arıdıru, işe alımlarda hobilerin mülakatlarda destekleyici ve güçlendirici bir unsur olduğunu söylüyor. Arıduru, konuşmasını şöyle sürdürüyor: “İşe alım yaparken iş yaşamı, deneyimler, eğitimler, ikamet lokasyonu, yaş gibi faktörler daha etkili. Ama tabii ki değişik hobiler işe alımlarda etkili oluyor" diyor. Bülent Eczacıbaşı sivil toplum ve sanatla ilgili işadamlarının başında geliyor.

Yurt dışındaki yöneticilerin daha çok bireysel hobiler edinirken, Türk yöneticilerin ise içine ailelerini de katacakları hobileri olduğunu gözlemlediğini söyleyen Nicholson International Yönetici ortağı Atiye Gökmen, “Türk yöneticilerin en büyük hobisi, seyahat etmek” diyor. Son dönemde özgeçmişlerde, özellikle Sivil Toplum Kuruluşları’nda (STK) aktif olarak çalışan kişi sayısının arttığını gözlemleniyor. Cem Boyner fotoğraf sergileriyle hobisini kamuoyuyla paylaşıyor.

İş dünyasında ilk kuşakla ikinci ve üçüncü kuşak arasında hobilerin de farklılaştığı görülüyor. Egon Zehnder Yönetici Ortağı Murat Yeşildere, ilk neslin, işi kuran ve kalıcı olmak için mücadele etmeyi hedef edinmiş olduğunu, onların pazar günlerini bile çalışarak geçiren, tatile çıkmayan ve bu tempoyu yıllarca devam ettiren bir nesil olduğunu söylesede Rahmi Koç denize olan tutkusuyla pek çok genç işadamına örnek oluyor...

Baltaş-Baltaş Danışmanlık Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Acar Baltaş, “Resim, puzzle ve tasarım gibi hobilere sahip olan kişiler düşük hırsa sahip, yeniliğe açık kişilerdir. Onlar estetik ve düzene özen gösterirler. Eğitime ve kişisel gelişime önem veren yönetim tarzına sahiplerdir. Baltaş'a göre golf tedbirli olmanın, yoga iç huzurun göstergesi. Sabancı Holding'in patronu Güler Sabancı stresini yoga ile atıyor.

İş adamlarının ilgi gösterdiği hobilerin başında dalış, yelken, golf, maket ve motosiklet başı çekse de farklı yollar izleyenler de var. İşbankası Genel Müdürü Ersin Özince stresini toprakla uğraşarak atanlardan biri.

Milliyet

Yerleşim : Türkiye / İstanbul  |  Meslek : Ticaret
izcen
Üye

Toplam 184 yazı
07/03/2008 :  10:05:45  Alıntı
bizim de okadar paramız olsa, refah seviyemiz onlarınkinin yarısı kadar olsa ben de mavi tura çıkmasını bilirim. :))))

Yerleşim : Kuzey Kıbrıs TC / Güzelyurt  |  Meslek : Mühendis

Mesaj gönderebilmek için öncelikle giriş yapmış olmanız gerekmektedir.

Henüz kayıt yaptırmadıysanız buradan üye olabilirsiniz.

Üye olarak:

• Yeni yazılar gönderebilir,
  • Varolan yazılara yorum yapabilir,
  • Arkadaşlarım, favorilerim, kişisel mesajlaşma, haber merkezi, dosya merkezi, online üyeler gibi pek çok yardımcı araçlardan yararlanabilirsiniz.

» Hemen üye olmak için tıklayınız.

1.62 saniye.
01:07:36, 9 Mayıs 2024, Perşembe

Buradaki yazılar, yazarlarının ve Koniks.com®'un izni olmaksızın hiçbir yazılı, görsel yada sesli yayın organında yayınlanamaz. Eğitim amacı dışında, herhangi bir şekilde çoğaltılması yasaktır. Eğitim amaçlı çoğaltıldığı durumlarda, yazarla ilgili bilgilerin ve URL'nin belirtilmesi zorunludur.

Bu web sitesi bilgilendirme amacıyla iyi niyetle, amatör bir ruhla hazırlanmıştır ve yer alan her türlü bilgi genel nitelikte olup, doğruluğu, eksiksiz olması, güvenilirliği, yeterliliği ve güncelliği hiçbir surette sitemiz tarafından garanti ve taahhüt edilmemektedir. Yer alan görüş ve yorumlar tamamen Koniks.com üyelerinin kişisel görüşlerini yansıtmaktadır. Sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak iş kurma/yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir ve söz konusu bilgilere dayanılarak alınacak kararların neticesinde oluşabilecek yanlışlık veya zararlardan Koniks.com sorumlu tutulamaz.

© 2000-2024 Koniks.com İletişim   ||   Kullanım Şartları   |   Kurallar   |   Sitenin Kullanımı   |   Gizlilik   |   Yardım