Fâtih İstanbul'u Kaç Yaşında Fethetti? - Koniks.com

Koniks.com
Kullanıcı adı:
Şifre:
Şifremi hatırla

Ana Sayfa          Forumlar          Arama          Yardım           Kayıt Ol

Fâtih İstanbul'u Kaç Yaşında Fethetti?

mozsarac
Üye

Toplam 419 yazı
13/02/2008 :  16:27:38   Yazarın websitesini ziyaret et Website  Bu yazıdan alıntı yaparak yorum yaz Alıntı

Fâtih Sultan Mehmed Han’ın Konstantinopolis’i fethetme yaşı hakkında bildiğimizi sandığımız târihi gerçek onun bu şehri 21 yaşında fethetmiş olduğu şeklinde söylenegelen rivayetlerden ibârettir.

Elbette bu rivâyetler de bir hakikati ifâde ediyorlar. Yâni Fâtih Sultan Mehmed Han İstanbul’u maddi olarak 21 yaşında fethetmeye muvaffak olmuştur.Zâten bu gerçeği de bilmeyen yok gibidir.Ancak onun asıl fetih yaşı bana göre 19’dur.

Târih biliminin delillerden yola çıkarak iddialarını öne sürmesi gerektiği gerçeğini asla unutmadım. Zâten benim bu iddiam bir târihçinin bilimsel bir iddiası olarak algılanmamalı.Ben bir edebiyatçı olarak bu görüşümü dile getiriyorum.Bir edebiyatçı olarak, duygulara ruh dünyasına bakıyorum.Beni asıl oradaki fetihler ya da yenilgiler ilgilendiriyor.

Elbette bu büyük Hükümdârın maddi âlemdeki fetih yaşının 21 olduğunu da çok iyi biliyorum. Ancak onun ruh dünyasında ve zihnindeki fetih aslında 19 yaşında gerçekleşmiştir. Fâtih Sultan Mehmed Han 19 yaşında tahta oturduğunda İstanbul’un surlarının aşılamayacağı şeklindeki kabulleri öncelikle zihninde yıkmıştır. Prof. Dr. Ramazan Ayvallı’ya ve pek çok bilim adamına göre de “Fâtih daha 19 yaşındayken İstanbul’u fethetmeyi kafasına koymuştu.” İşte bu dönem onun fethi gerçekleştireceğine en güçlü şekilde inandığı dönemdir. Bize göre asıl fetih işte bu dönemde gerçekleşmiştir.Sırf bu gerçeğe istinaden Fâtih’in İstanbul’u 19 yaşında fethettiğini iddia ediyoruz.Yoksa onun 21 yaşında gerçekleştirdiği fiili fethi inkâr etmiyoruz.Fâtih’in Nirvanası sayılabilecek 19 yaşındaki ruhsal gelişmelerine dikkat çekmeye çalışıyoruz. Fâtih’in bu yaşlarda kafa planında gerçekleştirdiği feth-i mübin, gençlerimizin de önce zihinsel alanda, ardından da maddi platformlarda gerçekleştirebileceği fetihlerin bir öncü müjdesi oluyor.Ancak savaş önce içte kazanılacaktır.İçteki imkansızlık, olamazlık surları yıkılacak, ardından maddi fethin düğmesine basılacaktır.İşte Fâtih daha 19 yaşındayken kendisini engelleyen bütün surları paramparça etmesini bilmiştir.

Şimdi öğrencilerimize numune-i imtisal olarak öncelikle Fâtih’in birinci içsel fethini mi yoksa ikinci maddi fethini mi göstermeliyiz? Mekkenin asıl fethinin Hudeybiye'de yapılan antlaşma ile gerçekleştiğini bilmeyen yok gibidir. Bunun gibi bizce İstanbul’un da asıl fethi Fâtih Sultan Mehmed Han 19 yaşındayken gerçekleşmiştir. O, İstanbul’u fethetmeye dâir planlar yaptığı sırada, bu şehrin fethedilebileceği gerçeğine kendisini inandırmıştır.Bu fethin gerçekleşeceğinden o kadar emindir ki, herkesi bu fethi gerçekleştirebileceğine inandırmıştır.O bunu 19 yaşında başarmıştır.

Bana göre gençlerimize asıl örnek göstermemiz gereken fetih, Fâtih’in birinci fethi yâni zihinde gerçekleştirdiği fetihtir.Çünkü o fetih gerçekleştirilmeden hiçbir başarı elde edilemez.Başarılı olacağına kesin olarak, yürekten inanmayanlar başarıyı elde edemezler.Kendine güveni olmayan, gâyesiz ve kompleksli bir gençlik hangi başarıyı elde edebilir ki?İnsanımızın öncelikle kendisine güvenmesi gerekmektedir.İnanç olmadan ibâdetin ne kıymeti kalır?İşte asıl başarının fethi hayal kurmakla, inanmakla ve kendine olan güvenle gerçekleştirilebilecektir.

Evet Fâtih İstanbul’u 19 yaşında fethetmiştir.O nefsinin, yaygaracıların ve düşmanlarının güven duygusunu zedeleyen bütün vesveselerine kulaklarını tıkamış, İstanbul’u fethedebileceğine kesin olarak bu yaşta inanmıştır.En büyük cihat nefisle yapılan cihat olduğu gibi en büyük fetih, nefse karşı gerçekleştirilen fetihtir.İşte Fâtih bu fethi daha 19 yaşındayken gerçekleştirmeyi başarmıştır.

“Fâtih Sultan Mehmed Han Dirildi” adlı romanımda Fâtih’in diliyle ifâde etiğim gibi o, gerçek fethi 19 yaşında gerçekleştirmiştir. Çandarlı Halil Paşa gibi üstün yetenekli ve deha sahibi kimselerin yoğun muhalefetine rağmen o İstanbul’u fethedeceğini daha 19 yaşındayken tüm dünyaya ilan etmiştir. Ben bu gerçeğe bütün yüreğimle inanıyorum. Çünkü beni asıl ilgilendiren onun ruh dünyasında gerçekleştirdiği fetihtir. Onun 21 yaşında gerçekleştirdiği maddi fetih ise elbette askeri ve siyasi alandaki uzmanları ilgilendirmesi bakımından mühimdir.Elbette bu maddi fetih de büyük bir başarıdır. Ancak bu fiili fethin de temelleri Fâtih’in 19 yaşındaki içsel fethiyle atılmış değil midir? Bence bugün de gençlerimizin ve insanlarımızın asıl bu fethi gerçekleştirmeye ihtiyacı var.

Yazar: Oğuz Düzgün

Yerleşim : Türkiye / Gaziantep  |  Meslek : Muhasebe

Mesaj gönderebilmek için öncelikle giriş yapmış olmanız gerekmektedir.

Henüz kayıt yaptırmadıysanız buradan üye olabilirsiniz.

Üye olarak:

• Yeni yazılar gönderebilir,
  • Varolan yazılara yorum yapabilir,
  • Arkadaşlarım, favorilerim, kişisel mesajlaşma, haber merkezi, dosya merkezi, online üyeler gibi pek çok yardımcı araçlardan yararlanabilirsiniz.

» Hemen üye olmak için tıklayınız.

1 saniye.
20:23:19, 2 Mayıs 2024, Perşembe

Buradaki yazılar, yazarlarının ve Koniks.com®'un izni olmaksızın hiçbir yazılı, görsel yada sesli yayın organında yayınlanamaz. Eğitim amacı dışında, herhangi bir şekilde çoğaltılması yasaktır. Eğitim amaçlı çoğaltıldığı durumlarda, yazarla ilgili bilgilerin ve URL'nin belirtilmesi zorunludur.

Bu web sitesi bilgilendirme amacıyla iyi niyetle, amatör bir ruhla hazırlanmıştır ve yer alan her türlü bilgi genel nitelikte olup, doğruluğu, eksiksiz olması, güvenilirliği, yeterliliği ve güncelliği hiçbir surette sitemiz tarafından garanti ve taahhüt edilmemektedir. Yer alan görüş ve yorumlar tamamen Koniks.com üyelerinin kişisel görüşlerini yansıtmaktadır. Sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak iş kurma/yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir ve söz konusu bilgilere dayanılarak alınacak kararların neticesinde oluşabilecek yanlışlık veya zararlardan Koniks.com sorumlu tutulamaz.

© 2000-2024 Koniks.com İletişim   ||   Kullanım Şartları   |   Kurallar   |   Sitenin Kullanımı   |   Gizlilik   |   Yardım