İşte Murat Ülker'in Bilinmeyenleri - Koniks.com

Koniks.com
Kullanıcı adı:
Şifre:
Şifremi hatırla

Ana Sayfa          Forumlar          Arama          Yardım           Kayıt Ol

İşte Murat Ülker'in Bilinmeyenleri

eylülteran
Editör

Toplam 392 yazı
05/02/2008 :  19:13:06 Bu yazıdan alıntı yaparak yorum yaz Alıntı

MURAT Ülker, karakter olarak göz önüne çıkmayı sevmiyor. Davetlerde gören olmamış. Buna karşın özel hayatında arabalara ve silaha merakı var.

Sabri Ülker'in kurduğu Ülker Grubu'nun başında bugün Murat Ülker var. Basının karşısına çıkmıyor. Nedenini “Sokakta rahat dolaşmak istiyorum, tanınmak hoşuma gitmiyor” diye açıklıyor. Çünkü Ülker, hâlâ ekmeğini fırından kendisi alıyor

Günde sadece 200 kilo bisküvi üretebilen yıkıntı bir fabrikada temelleri atılan Ülker, bugün 7,5 milyar dolar ciro yapan bir gıda devi. Kırım'dan Türkiye'ye beş kuruşsuz gelen bir ailenin derslerden sonra işportacılık yapan küçük oğlu Sabri Ülker'in kurduğu bisküvi imparatorluğunun tahtında şimdi oğlu Murat Ülker oturuyor. Merak edilen patronu ve satın almalarıyla çok hızlı büyüyen bir grubun hikayesini Platin dergisi araştırdı.

SADE BİR HAYAT...

Ülker Grubu'nda aile üyeleri kamuoyunda fazla tanınmıyor. Sabri Ülker ile başlayan bu geleneği oğlu Murat Ülker de sürdürüyor. Sabri ve Murat Ülker'e en rahat ulaşabilenler toptancıları. Murat Ülker medyanın karşısına ilk kez 2006 yılının aralık ayındaki basın toplantısında çıktı. Ancak bir şartı vardı, fotoğrafı çekilmeyecekti. Ülker, basında görünmeme isteğinin ardındaki nedeni, “Sokakta rahat dolaşmak istiyorum. Tanınmak hoşuma gitmiyor” sözleriyle açıklıyor. Kendi deyimiyle sade bir hayatı seviyor ve kişisel alanını korumak istiyor. “Ekmeğimi hâlâ fırından alıyorum” diyen Ülker'in basında görünmemesi uyguladığı bir prensip.

Eşi ile İngilizce kursunda tanıştı

MURAT Ülker, ilk çocuğu Yahya doğduğunda 32 yaşındaydı. Eşiyle İngilizce kursunda tanışan Ülker'in üç oğlundan en büyüğü Yahya, şimdiden şirkete uğra**** işlere ısınıyor. Murat Bey, Godiva'yı alma sürecinde ABD'ye Yahya'yı da ***ürmüştü.

Hafızası çok iyi, asla not tutmuyor

İŞ arkadaşları, Murat Ülker'in hafızasına hayran. Çalışanlarının çoğunu ismen tanıyor. Toplantılarda not tuttuğuna çok ender rastlamışlar. Üretim konusundaki ketumluğuyla ünlü. Patron olarak bütün teknik detayları öğrenmeye de çok meraklı.

Davetlere gitmez ama sürat tutkunu

MURAT Ülker, karakter olarak göz önüne çıkmayı sevmiyor. Davetlerde gören olmamış. Buna karşın özel hayatında arabalara ve silaha merakı var. Yelken sporu ve avcılıktan da hoşlanıyor. Yakınları onun gerçek bir hız tutkunu olduğunu söylüyor.

Davutoğlu lise arkadaşı

MURAT Ülker, Almanca ve İngilizce'yi iyi derecede biliyor. Biraz da Arapça'sı var. Alman ekolüne yatkın biri.

İstanbul Erkek Lisesi öncesi 14 yaşında İsviçre'ye gitmişti. Ülker de bu nedenle bir dönem Bavyeralı yöneticiler çalıştırdı.

Boğaziçi yıllığına fotoğrafı girmedi

KAMUOYUNDA tanınmamanın temellerini daha üniversitedeyken attı. Boğaziçi yıllığına fotoğrafını vermedi. Hocası Prof.Dr. Güven Alpay, öğrencisi Murat'ı şöyle anlattı: Tuttuğunu koparan sonuç odaklı bir öğrenciydi. Demokratik ruhlu bir arkadaş grubu vardı...

Çok çalışan adamı sever

MURAT Bey'in şirket merkezindeki makam odası sade mobilyalarla döşeli. Fazla şatafata karşı. Odasını görenler 'dağınık' diye tarif ediyor. Yerde okunmuş gazeteler var. Etraf dağınıksa 'Demek ki burada iş yapılmış' diyor...

İşe almayı kendi yapar

ÜLKER Grubu'nda işe alınacak müdürlerle görüşmeleri bizzat kendi yapıyor. Hatta grup dışından gelen üst düzey müdür ve iyi eğitimli gençleri bir müddet yanında asistan olarak çalıştırıyor. Sonra o kişiye göre bir görev tanımı yapıyor.

ÜLKER'in A takımı

Bölgesel güç olma hedefindeki Ülker'i ileriye taşıyacak isimler ortalama 14 yıldır grup içinde.

İşte dev Ülker'in beyin takımında yer alan ve icra kurulunda söz sahibi o isimlerden bazıları:

Ülker İstişare Konseyi Üyesi ve Grup Sözcüsü. 1992'de Ülker Grubu'na katılmadan önce Henkel Yağ'daki görevi genel müdür yardımcılığıydı. Ülker Besler Gıda'da yönetim kurulu üyesi ve genel müdür olarak görev yaptı. 2000'de holdingin icra kurulu üyeliğini ve gıda grubu başkanlığını üstlendi.

ORHAN ÖZOKUR: Sabri Ülker'in kızı Ahsen Özokur'un eşi Orhan Özokur, holdingde yönetim kurulu başkan yardımcısı olarak görev yapıyor. Gruptaki ilk işi Ülker Gıda ticaret müdürlüğü olan Özokur'un basketbola yakın ilgisi biliniyor. Zaten aileyi bir basketbol takımını desteklemeye o ikna etti.

ALİ ÜLKER: Sabri Ülker'in torunu. Holding İcra Kurulu ve Yönetim Kurulu Üyesi. Bisküvi, Çikolata ve Şekerleme Grubu Başkanı. Henüz 12 yaşındayken dedesi Sabri Bey'in elinden tutarak fabrikaya getirdiği Ali Ülker, 2005'ten bu yana bisküvi, çikolata ve şekerlemenin başında. Kendisini ikibuçukuncu jenerasyon olarak tanımlayan Ali Ülker, 39 yaşında.

MEHMET TÜTÜNCÜ: Holding İcra Kurulu Üyesi. Gıda ve İçecek Grubu Başkanı. 2005 yılında gıda grubu başkanlığına getirilen Tütüncü, gruba 1996 yılında işletmeler koordinatörü olarak katıldı. 1998'de genel müdür, 2000'de Ülker Grubu başkan yardımcısı oldu.

CAHİT PAKSOY: Holding İcra Kurulu Üyesi. Ambalaj ve Bilişim Grubu Başkanı. Ülker'e 2005 yılı sonunda Avea'dan transfer oldu. Denizcilik, lojistik, yönetim danışmanlığı, IT ve telekom sektörlerinde yöneticilik deneyimi var. Grup şirketlerindeki yönetim kurulu üyeliklerinin yanı sıra Yıldız Ambalaj Grubu'nun da başkanlığını yürütüyor.

ZEKİ ZİYA SÖZEN: Holding İcra Kurulu Üyesi. Yurtdışı Yatırımlar, Ar-Ge ve İş Geliştirme Grubu Başkanı. 2003'ten bu yana holdingin iş geliştirme faaliyetlerinden sorumlu. Gıda alanında 20 yıllık iş tecrübesi var. Pınar Süt'te genel müdür yardımcılığı, Mis Süt'te genel müdürlük yaptı. Gruba 1996 yılında Ak Gıda Genel Müdürü olarak katıldı.

ATİLLA KURAMA: Ülker Mali Hizmetler Grup Başkanı, Yıldız Holding CEO'su ve Holding İcra Kurulu Üyesi. Kurama, yurtdışında yöneticilik deneyimine sahip bir isim. 2001'de Türkiye'ye döndükten sonra Family Finans Kurumu'nda icra kurulu başkanlığı ve genel müdürlük şapkasını taktı.

FİKRET IŞIK: İcra Kurulu ve Yönetim Kurulu Üyesi. 2006'da Medya ve Dahili Ticaret Genel Müdürlüğü'ne getirildi. Ülker Grubu'na ise 2002'de katıldı. Gruptaki ilk işi Bizim Toptan Mağazacılık Projesi'nin uygulamaya konulmasıydı. Daha sonra burasının genel müdürlüğünü yaptı.

HÜSEYİN AVNİ METİNKALE: İcra Kurulu Üyesi. İştirakler Komitesi Başkanı. Ülker'in gayrimenkul şirketi Sağlam İnşaat'ın da ortaklarından. İş hayatına 1986'da proje uzmanı olarak başlayan Hüseyin Avni Metinkale, 2001 yılında Pripack'a genel müdür olarak Ülker Grubu'na katıldı. Metinkale, 2005 yılında Ambalaj Grubu Başkanlığı'na getirildi.

MUSTAFA YAŞAR SERDENGEÇTİ: Lojistik ve Ticaret Şirketleri İştiraklerinden Sorumlu Komite Üyesi. 2003 yılından bu yana grubun ticaret grubu başkanlığını yapıyor. Ülker Grubu'na 1985 yılında denetçi olarak katıldı. 1999'da Ülker ürünlerini yurtdışında pazarlayan İstanbul Gıda'nın genel müdürlüğü şapkasını taktı.

Kaynak: Platin

Yerleşim : Türkiye / İstanbul  |  Meslek : Ticaret

Mesaj gönderebilmek için öncelikle giriş yapmış olmanız gerekmektedir.

Henüz kayıt yaptırmadıysanız buradan üye olabilirsiniz.

Üye olarak:

• Yeni yazılar gönderebilir,
  • Varolan yazılara yorum yapabilir,
  • Arkadaşlarım, favorilerim, kişisel mesajlaşma, haber merkezi, dosya merkezi, online üyeler gibi pek çok yardımcı araçlardan yararlanabilirsiniz.

» Hemen üye olmak için tıklayınız.

1.55 saniye.
18:50:42, 8 Mayıs 2024, Çarşamba

Buradaki yazılar, yazarlarının ve Koniks.com®'un izni olmaksızın hiçbir yazılı, görsel yada sesli yayın organında yayınlanamaz. Eğitim amacı dışında, herhangi bir şekilde çoğaltılması yasaktır. Eğitim amaçlı çoğaltıldığı durumlarda, yazarla ilgili bilgilerin ve URL'nin belirtilmesi zorunludur.

Bu web sitesi bilgilendirme amacıyla iyi niyetle, amatör bir ruhla hazırlanmıştır ve yer alan her türlü bilgi genel nitelikte olup, doğruluğu, eksiksiz olması, güvenilirliği, yeterliliği ve güncelliği hiçbir surette sitemiz tarafından garanti ve taahhüt edilmemektedir. Yer alan görüş ve yorumlar tamamen Koniks.com üyelerinin kişisel görüşlerini yansıtmaktadır. Sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak iş kurma/yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir ve söz konusu bilgilere dayanılarak alınacak kararların neticesinde oluşabilecek yanlışlık veya zararlardan Koniks.com sorumlu tutulamaz.

© 2000-2024 Koniks.com İletişim   ||   Kullanım Şartları   |   Kurallar   |   Sitenin Kullanımı   |   Gizlilik   |   Yardım