Imdb. Com: Saplantısı Başarısının Yolunu Açtı - Koniks.com

Koniks.com
Kullanıcı adı:
Şifre:
Şifremi hatırla

Ana Sayfa          Forumlar          Arama          Yardım           Kayıt Ol

Imdb. Com: Saplantısı Başarısının Yolunu Açtı

nellsanell
Üye

Toplam 347 yazı
22/09/2007 :  21:32:06 Bu yazıdan alıntı yaparak yorum yaz Alıntı

Dünyanın internet üzerindeki en büyük film bilgi arşivine sahip sitesi imdb.com'un hem kurucusu hem de yöneticisi işyerinde tek başına çalışıyor. Ne bir sekreteri ne çalışanı var. Ofisiyse iş görüşmelerine kesinlikle açık değil. Çünkü o yatak odasının kişiye özel kalmasına inananlardan. Evet, yatak odasındaki tek bir bilgisayarla dünyanın en popüler web sitelerinden birini yaratan Col Needham 'biraz' rahatına düşkün. Zaten hobisini işe çevirmesinden de anlaşılıyor bu. Internet Movie Data Base (imdb) yani Türkçe anlamıyla internetin film veritabanı, internet kullanıcısı sinemaseverlerin en çok ziyaret ettiği site unvanını taşıyor. Bu ay başında dünyanın en popüler 10. eğlence sitesi de seçilen www.imdb.com 'un bu başarısının arkasındaki isimse şüphesiz Col Needham.

Imdb'nin hikayesiyle başlamak lazım önce.

Hobisini işi yapanlardanım ben. Aslında filmlerle aramdaki ilişki bir tür hobinin çok daha ötesinde, belki de kelimenin tam manasıyla bir nevi saplantı boyutundaydı.

FOX REKLAM VERİNCE

Ne yapıyordunuz saplantı haline getirecek?

Örneğin sıradan bir günde arka arkaya, 10 film izleyebilirim. Tabii eskiden filmlerle alakası olmayan tam zamanlı bir işim olduğu için bunu sadece pazar günleri yapabiliyordum. Yılda en az 1100 film izlerdim o zamanlar. Üstelik izlediğim ve izlemediğim filmlerle ilgili detayları da özel bir programda arşivlerdim.

Bu saplantı nasıl dünyaca ünlü bir web sitesine dönüştü?

1989 yılının sonlarına doğru imdb'yi oluşturmaya karar verdim. O yıllarda internet pek de yaygın değildi. O yüzden biraz uzun sürdü bu fikrin doğuşu. Üyesi olduğum bir film kulübü vardı o yıllarda. Genelde üniversite öğrencilerinin takıldığı ve 'En sevdiğim aktör/film/sahne vs.' konularının etrafında dönen muhabbetler olurdu toplantılarında. Ama bir süre sonra herkes bilgi birikimini paylaşmaya başladı. Sonunda çok büyük bir database oluştu. 1990'ın ortalarına doğru da bekleneni gerçekleştirdim. 1993'te Cardiff Üniversitesi'nin bilgisayar departmanından yardım almaya başladık. Ama üniversitenin server kapasitesini aşınca bize yardımcı olabilecek birkaç üniversite daha arayışına girdik. Böylece Mississipi, Almanya, İtalya, Avustralya, Güney Afrika, Kore, Japonya ve İzlanda'da siteler açtık. 1995 yılındaysa internet de internet kullanıcıları da almış başını gidiyordu. Artık gönüllü çalışan editörlerim iş yoğunluğundan bitap düşmüştü. Ya beş yıllık emeği çöpe atacaktım arkama bile bakmadan ya da reklamlarla büyüyecektim.

O yıllarda online reklamlar o kadar gündemde değildi ki...

Zaten bu kadar uzun zaman beklememizin nedeni de buydu. 1996'da artık imdb'yi reklam alan bir site olarak açmaya karar verdim. İlk reklamımı ikinci haftada sattım. Derken o yaz Fox, evet dünyaca ünlü medya devi Fox 'Independence Day' filminin reklamını siteme verdi. İşte o zaman anladım, doğru bir yoldaydım.

Birlikte çalıştığınız editör ekibini nasıl seçtiniz?

İngiltere'den İsviçre'ye, Almanya'dan Ortadoğu'ya kadar onlarca ayrı medeniyetten yüzlerce editörle çalışıyorum ve inanın hiçbiriyle yüz yüze tanışmadım. Sadece internet üzerinden sohbet ettik.

Merkez ofisinize gelmezler mi? Hiç buluşmaz mısınız?

Merkez ofisimde hiç buluşmayız, çünkü ben yatak odasının kişiye özel kalması gerektiğine inanlardanım. Yani merkez veya şubelerimiz yok. Ben evimden, yatak odamdaki bilgisayarımdan çalışıyorum. Onların bilgisayarları nerede bilmiyorum.

Bir röportajınızda Amazon ve imdb'nin kardeş siteler olduğunu söylemiştiniz. Halbuki Amazon imdb'nin sahibi değil mi?

Sahibi demek olmaz. 1998 yılında belirli bir orandaki hissemi Amazon'un kurucusu Jeff Bezos'a sattım. Önce ortak olmaya karar verdik sonra birleşmeyi uygun gördük. Kimse kimsenin sahibi değil, biz kardeşiz.

Peki nasıl başladı bu kardeşlik?

Aslında her şey Amazon'un kurucusu Jeff Bezos ile bir davette tanışmamızla başladı. Jeff'le ayaküstü yaptığımız birkaç dakikalık muhabbeti izleyen eşimin söylediğine göre daha yeni tanışmış iki yabancı gibi değil de kafası aynı çalışan ama farklı görüntülere sahip iki robot gibi gözüküyormuşuz. Anlaşılan Karen haklıymış çünkü Jeff beni hemen ertesi gün ara**** buluşmak istediğini söyledi. Bir barda içkilerimizi içerken sitelerimizin nasıl birbirlerine kar getirebileceğini tartıştık ve el sıkıştık.

HALA YATAĞIMDAYIM

Haklı çıkmıış olmalısınız ki bu kardeşlik 10 yıldır devam ediyor...

Çok daha ötesini yakaladık. Amazon'un filmleri VHS olarak sattığı video teyp döneminden DVD'ye birlikte geldik. Aramızdaki sinerjiyi bir düşünsenize. Diyelim ki siz imdb'den bir Tom Cruise filmine bakıyorsunuz. Site hemen size soruyor 'Bu DVD'yi Amazon'dan satın almak ister misiniz?' Tıpkı el ile eldiven gibiyiz.

Amazon'la anlaşmanızın rakamları hakkında yazılanlar doğru mu?

Ben bunu açıklamakta hiçbir zaman sakınca görmedim. Evet Amazon'la birleşmemiz sırasında yani 1998 yılında bir takım haklarımızı 55 milyon dolara sattım. Ama bu hisselerin bugünkü değerinin 213 milyon doları bulduğunu da söylemek gerek.

Pişman mısınız yoksa?

Elbette hayır. Bugün olsa yine aynı anlaşmayı yaparım. Bir tek Amazon'la yapardım böyle bir şeyi.

Bu kadar parayla neler yaptınız?

Size bu maili yazdığım evimden 15 dakika uzaklıkta başka bir ev daha yaptırdım. Benim rüyalarımdaki evdi burası. Yaklaşık 7.500 filmlik arşivimi sakladığım özel bir odası, kızlarımın oynaması için bir çocuk bahçesi ve muhteşem bir mutfağı var. Eski evimi de karımla birlikte ofis olarak kullanıyoruz. Ama yanlış anlamayın evin şeklini hiç bozmadık, hiç ofis mobilyası almadık. Ben hala eski yatağıma uzanarak çalışıyorum mesela.

Col Needham kimdir?

26 Ocak 1967'de Manchaster'da doğan Colin Needham'ı annesi dışında herkes Col olarak çağırıyor. Öğretim hayatının tamamını İngiltere'de sürdüren ve bilgisayar programcısı olan Needham, halen İngiltere'nin Bristol kentinin Stoke Gifford adındaki kasabasında yaşıyor. Imdb'yi kurmadan önce dünyaca ünlü Hewlett - Packard firmasında sistem mühendisi olarak çalışıyordu. İki kez internet dünyasının önemli ödüllerinden olan Webby Awards'un sahibi oldu. Sadece kariyerinde değil tüm hayatı boyunca en büyük desteği hayatının en büyük aşkı ve biricik karısı Karen'den gördü. 22 Temmuz 1989'dan beri evli olan Needham'ın iki de kızı var.

IMDB'ye göre en çok beğenilen ilk 10 film

1- Baba (1972)

2- Esaretin Bedeli (1994)

3- Baba II (1974)

4- Yüzüklerin Efendisi: Kralın Dönüşü (2003)

5- Casablanca (1942)

6- Schindler'in Listesi (1993)

7- Yedi Samuray (1954)

8- Yıldız Savaşları: Bölüm V - İmparator (1980)

9- İyi Kötü Ve Çirkin (1966)

10- Ucuz Roman ( 1994)

Kaynak: Akşam

Yerleşim : Türkiye / Eskişehir  |  Meslek : Satış / Pazarlama
Bartoloucci
Üye

Toplam 1347 yazı
19/01/2012 :  18:39:16  Alıntı
internet projesine bir örnek.
Satılık Ziftin Olsun,

Selanik'ten Kel Gelir

Yerleşim : Türkiye / Özel  |  Meslek : Diğer
dikoryan
Üye

Toplam 192 yazı
20/01/2012 :  09:17:40  Alıntı
İMDB'sine bakmadan film izlenmez :)
Uzman, dar bir alanda yapılabiliecek tüm hataları yapmış olan insandır...

Yerleşim : Türkiye / Samsun  |  Meslek : Diğer
hemperi
Üye

Toplam 508 yazı
20/01/2012 :  09:22:42  Alıntı

bU ADAM O NOKTAYA GELENE KADAR KAÇ BİN SIKINTI çekmiştir Allah bilir

Yerleşim : Türkiye / Mersin  |  Meslek : Ticaret
sirac
Yeni Üye

Toplam 94 yazı
20/01/2012 :  09:36:23  Alıntı
burdan çıkan sonuç, başarılı olmka istiyorsan baskın yönünü keşfedip, sevdiğin işi yapacaksın, ayrıca çalışkan olacaksın, data toplamak da kolay değil, bir de düzenli olacaksın, başak ne özellikler var burda? aslında çok güzel sonuçlar çıkartılabilecek bir yazı,
paylaşım için teşekkürler
Siracboran

Yerleşim : Türkiye / Ankara  |  Meslek : Bankacılık-Finans
karanvekaran
Üye

Toplam 107 yazı
18/04/2012 :  00:51:11  Alıntı
evet bu tür başarı öyküleri her zaman dikkatimi çekmiştir..

Yerleşim : Türkiye / Denizli  |  Meslek : Diğer
ercanerkan
Üye

Toplam 167 yazı
31/07/2012 :  17:50:08  Alıntı
sonuçta:
bir alanda olan boşluğu herkesten önce görmüş,
demekki sinema ile ilgili
geniş kapsamlı
adam gibi doğru dürüst bir site yokmuş o zamanlar...
şu anda bile belkide
bilinemeyen,görülemeyen ne fırsatlar vardır..
herkese başarılar : )

Yerleşim : Türkiye / İstanbul  |  Meslek : Bilgisayar-Bilişim
haciogluticaret

Üye

Toplam 116 yazı
11/08/2012 :  01:42:38  Alıntı
allah hepimize nasip etsin inşallah çok şey istemiyorum.sadece rahat yaşamak o yeter

Yerleşim : Türkiye / Sakarya  |  Meslek : İlaç Sektörü

Mesaj gönderebilmek için öncelikle giriş yapmış olmanız gerekmektedir.

Henüz kayıt yaptırmadıysanız buradan üye olabilirsiniz.

Üye olarak:

• Yeni yazılar gönderebilir,
  • Varolan yazılara yorum yapabilir,
  • Arkadaşlarım, favorilerim, kişisel mesajlaşma, haber merkezi, dosya merkezi, online üyeler gibi pek çok yardımcı araçlardan yararlanabilirsiniz.

» Hemen üye olmak için tıklayınız.

4.27 saniye.
06:13:20, 4 Mayıs 2024, Cumartesi

Buradaki yazılar, yazarlarının ve Koniks.com®'un izni olmaksızın hiçbir yazılı, görsel yada sesli yayın organında yayınlanamaz. Eğitim amacı dışında, herhangi bir şekilde çoğaltılması yasaktır. Eğitim amaçlı çoğaltıldığı durumlarda, yazarla ilgili bilgilerin ve URL'nin belirtilmesi zorunludur.

Bu web sitesi bilgilendirme amacıyla iyi niyetle, amatör bir ruhla hazırlanmıştır ve yer alan her türlü bilgi genel nitelikte olup, doğruluğu, eksiksiz olması, güvenilirliği, yeterliliği ve güncelliği hiçbir surette sitemiz tarafından garanti ve taahhüt edilmemektedir. Yer alan görüş ve yorumlar tamamen Koniks.com üyelerinin kişisel görüşlerini yansıtmaktadır. Sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak iş kurma/yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir ve söz konusu bilgilere dayanılarak alınacak kararların neticesinde oluşabilecek yanlışlık veya zararlardan Koniks.com sorumlu tutulamaz.

© 2000-2024 Koniks.com İletişim   ||   Kullanım Şartları   |   Kurallar   |   Sitenin Kullanımı   |   Gizlilik   |   Yardım