Öğretmenlik Başvurusunda Yaş Sınırı - Koniks.com

Koniks.com
Kullanıcı adı:
Şifre:
Şifremi hatırla


    Ana Sayfa          Forumlar          Arama          Yardım           Kayıt Ol

Öğretmenlik Başvurusunda Yaş Sınırı


akinselcuk
Editör

Toplam 5579 yazı
29/05/2010 :  21:07:42   Yazarın websitesini ziyaret et Website  Bu yazıdan alıntı yaparak yorum yaz Alıntı


Öğretmenliğe başvurmak için yaş sınırı nedir sorusuna güncel, kanuni cevabı bulmakta, işin içinde biri olarak epeyce zorlandığım için bunun kıymetli bir cevap olduğuna kanaat getirdim. Bu bakımdan yazayım da en azından üç beş kişiyi bu sıkıntıdan kurtarayım dedim . . .

2010 Mayıs-Haziran atamaları yapılmaya başlandı. 2010 Temmuz ayındaki KPSS sınavı sonucunda da bir çok öğretmen ataması yapılacak.

Ancak çevremde bu konuda başvuru yapmak isteyen vasıfları uygun olduğu halde yaş sınırının neresinde olduğunu tam olarak bilemeyen insanlar var.

Ayrıca acizane yazdığım bir kaç yazıyı okuyup bilse bilse bu sorunun cevabını Akın kardeşimiz biliyordur diye bir medet eposta atanlarda mevcut.

Güzel girişler yapıp sonrada "ben başvursam olur mu" diye soran herkese de ; "yok kardeşim benim bu işlerle ilişkim nreden bileyim" diye cevap yazmak mümkün olmuyor. İnsan sıkılıyor.

Önce okulda bu mesleğin yıllardır içinde olanlara sordum. Çoğu bir cevap verdi ama kaynak neresi, bu bilgi hala güncel mi dediğimde bilmiyoruz dediler.

Başladım araştırmaya. Tebliğler dergisi, resmi gazete, google ve ilgili bloglar-siteler, olmadı aksakallı dede . . .

Çok cevap buldum amma, güncel olduğuna kesin kanaat getirdiğim, göğsümü gere gere budur işte diyebileceğim cevabı bulamadım.

Nefesimi tutup iyice bir daha araştırdım. Sıradan bir vatandaş olarak sonunda mutlu sona ulaştım. Zor iş ülkemizde sıradan vatandaş olmak vesselam. Çok dayanıklı ve uzman olmak gerek bir çok konuda canı yanmamak için !

En güncel cevap Koniks de olsun diye yazıyorum.


Öğretmenlikteki yaş sınırı kaçtır ?
Bakınız son geçerli cevap buydu. Ama artık değil !!!


Alıntı Yapılan Metin:

Öğretmenlik görevine aday olarak ilk defa atanacaklar bakımından, 31.12.2004 tarihi itibarıyla 40 yaşından gün almamış olmak (01.01.1966 tarihi ve sonrasında doğanlar) gerekmektedir. Bu sınırlama diğer kamu kurumlarında çalışıp da ilk defa öğretmen olarak atanacaklar için de geçerlidir. Örneğin bir kamu kurumunda mühendis olarak çalışıp da, öğretmenliğe atanma şartlarına haiz bir adayın naklen geçiş başvurusunda bulunabilmesi için 40 yaşından gün almamış olması gerekmektedir.Bu ifadeye göre şimdiki KPSS ye öğretmenlik için gireceklerin 44 yaşını tamamlamış 45 yaşından gün almakta olanların ay farkıyla başvurma ihtimali vardı. Ancak atama, başvuru daha ileride bir tarihte olacağına göre 43 yaşını bitirip 44 yaşından dan gün almakta olanların sınava girmesi daha akıllıca olurdu. Atanma gününü baz alan bir kanun yani.

Fakat bu tarih değişti ;

Değişikliği insanlar dyumuşlar ama işlerine geleni anlamışlar. Öğretmenler bile diyor ki öğretmenlik yaşı yükseltildi. Yaş sınırı yukarı çekildi. Bunu duyan bir çok kişi bu bilgiyi teyit ettirmek için şöyle biraz daha akıllı gördüğü, kalıbını beğendiği, bir eğitim kurumunda yer kaplayan kişilere danışmaya başladı.

Bakalım doğru muymuş ?

Alıntı Yapılan Metin:

3) Öğretmenlik için yapılacak başvuruların ilk günü itibarıyla 40 yaşından gün almamış olmak,Yani anlayacağınız şudur ; Temmuz 2010 KPSS ye girdikten ve bir puan aldıktan sonra öğretmenlik için başvuruyu yaptığınız gün itibariyle 39 yaşını bitirip 40 yaşından bir gün bile almamamış olmanız gerekli.

39 yaşından gün almakta iseniz başvuru yapabilirsiniz. Başvuru günü başladığında daha 38 yaşında olmalısınız.

Bütün bu bilgiler ilk başvuracaklar için geçerli. Kadrolu öğretmen iken istifa edip yeniden başvuruyorsanız bu yaş sınırlaması ile ilginiz yok.

Sözleşmeli çalışan öğretmenler için de özel olarak çıkarılmış başka kurallar geçerli.

Ücretli öğretmenler başvuruyorsa ilk başvuru gibi değerlendiriliyor. 38 bitmiş 39 dan gün alınıyor olunacak. Başvuru gününün başladığı tarihde.

ÖSYM ve MEB nın yal ancısısı olarak yazdığım son bilgiler bunlar arkadaşlar. Değişmezlerse son durum böyle. Şahsi fikrim değişmezler.

Çünkü artık güncelleme gerektirmeyen bir ifade bulmuşlar. Başvuru günü 40 yaşından gün almamış olmak. Yani 39 dan gün alıyor olmak. Yani en fazla 38 bitmiş olmak.

Yani KPSS ye öğretmenlik sınavına girecekler bundan sonra, hangi yılda olursak olalım KPSS sınav sonucu ile öğretmenlik başvuru formunu dolduracakları gün 40 dan gün alıyor olmayacaklarsa başvurabiliyor olacaklar.

Bu arada 2010 KPSS başvuruları artık bitti. Yani 39 dan gün alıyorsanız seneye kaldığınızdan ve dona kaldınız. Artık öğretmenliğe başvuramazsınız.

Bakanlık kadrolarına veya bazı başka mühendislik dallarına atanmayı umut edenler için farklı yaş sınırlamaları var. Yukarıdaki bilgiler sadece öğretmenlik başvuruları için düzenlenmiş durumda.

Sonuç olarak son yapılan ve kendi kendini güncelleyecek şekilde yazılmış olan kanun, öğretmenlik yaş sınırını yükseltmek yerine aşağı çekmiştir. Bilinenin tam tersine başvurmak için artık daha da genç olmak gerekmektedir.

Saygılar . . .
tamnland.com

Yerleşim : Türkiye / Türkiye  |  Meslek : Diğer
zeustasarim
Üye

Toplam 143 yazı
29/05/2010 :  22:26:30 Yazarın websitesine git Website   Alıntı
Büyük emek,
İlgi alanıma girmiyorsa da emeğe saygı babından elinize sağlık.

sevgiler

Yerleşim : Türkiye / Muğla  |  Meslek : Mimar
akinselcuk
Editör

Toplam 5579 yazı
23/02/2015 :  16:09:00 Yazarın websitesine git Website   Alıntı
2015 başında gene değişti bu durum. Yaş sınırı kalktı. Yani 50 yaşında iken de başvuru yapılabiliyor artık. Ama nasıl yaptılar biliyor musunuz ?

2014 yazlarında KPSS sınavı yapıldı. Öğretmenlik başvurularında yaş sınırı başvuru günü 40 dan gün almamış olmak şeklinde olduğundan bu şarta uymayanlar sınava girmedi mesela...

Başvuru günü gününe 3 gün kala başbakan müjdeyi verdi. "Yaş sınırı kalktı herkes başvurabilir bunu 28 Şubat mağdurları icin yaptık dedi." Yani yaşla ilgili hic kriter yok bu sefer 50 yaşında ol KPSS puanın varsa ve uygunsa başvuru günü başvurabilir hale geldin. Ama işte bunun böyle olacağını tahmin edemeyenler KPSS ye girmediğinden başvuru yapamadı.

Durum biraz saçma oldu herkes için hatta 28 şubat mağdurları için bile.
28 şubat mağdurları için yapıldığına göre herhalde onların bir listesi var ellerinde mektupla falan bildirdiler onlar da vakitlice KPSS ye girdiler. Başvurudan 3 gün önce söyenmez ki bu.

Hani bir de her yılın mağdurları var. Ne türbandan ne dindarlıktan ne 12 Eylülden ne de 28 şubattan mağdur değil yani mağduriyetini bunlarla ilişkilendirmeye gerek yok. Sırf efendi sade vatandaş olmaktan mağdur çünkü.....
tamnland.com

Yerleşim : Türkiye / Türkiye  |  Meslek : Diğer

0.06 saniye.
12:42:49, 20 Temmuz 2019, Cumartesi

Buradaki yazılar, yazarlarının ve Koniks.com®'un izni olmaksızın hiçbir yazılı, görsel yada sesli yayın organında yayınlanamaz. Eğitim amacı dışında, herhangi bir şekilde çoğaltılması yasaktır. Eğitim amaçlı çoğaltıldığı durumlarda, yazarla ilgili bilgilerin ve URL'nin belirtilmesi zorunludur.

Bu web sitesi bilgilendirme amacıyla iyi niyetle, amatör bir ruhla hazırlanmıştır ve yer alan her türlü bilgi genel nitelikte olup, doğruluğu, eksiksiz olması, güvenilirliği, yeterliliği ve güncelliği hiçbir surette sitemiz tarafından garanti ve taahhüt edilmemektedir. Yer alan görüş ve yorumlar tamamen Koniks.com üyelerinin kişisel görüşlerini yansıtmaktadır. Sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak iş kurma/yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir ve söz konusu bilgilere dayanılarak alınacak kararların neticesinde oluşabilecek yanlışlık veya zararlardan Koniks.com sorumlu tutulamaz.

© 2000-2019 Koniks.com İletişim   ||   Kullanım Şartları   |   Kurallar   |   Sitenin Kullanımı   |   Gizlilik   |   Yardım