Empatik Misiniz? - Koniks.com

Koniks.com
Kullanıcı adı:
Şifre:
Şifremi hatırla

Ana Sayfa          Forumlar          Arama          Yardım           Kayıt Ol

Empatik Misiniz?

deniz
Üye

Toplam 19 yazı
20/09/2001 :  17:08:28 Bu yazıdan alıntı yaparak yorum yaz Alıntı

Merhaba,
Bugün sizlerle empati hakkında konuşmak istiyorum, sizlerin empati’ye ne kadar başvurduğunuzu merak ediyorum.

Nedir empati , kendisini karşısındaki insanın yerine ko**** onun duygularını ve düşüncelerini doğru olarak anlaması hissetmesi ve bu durumu ona iletmesi süreci.

Bir kişiyle empati kurmak istiyorsak kendimizi onun yerine koymalı, olaylara onun penceresinden bakmalıyız. Empati kurmak için karşımızdaki kişinin duygularını ve düşüncelerini doğru olarak anlamamız gerekir, yani kendi yorumlarımızı katıp şekillendirmek yerine sadece empati kuracağımız kişinin duygu ve düşüncelerini bir anlık kendimizin ki gibi hissetmeli ve buna göre bir tepki vermek. İnsanlar her ne kadar birbirlerinden farklı iseler bile birçok olaya vereceğimiz tepki birbirleriyle benzerlikler taşır. Empati kurarken karşımızdaki kişinin vücut dili bize onun bulunduğu durumu kolayca anlatır. Karşımızdaki insan sıkılmışsa yada kızgınsa bunu vücut dilinden anlayabiliriz.

Karşımızdaki insana empatik tepki verirken, yüzümüzü ve bedenimizi kullanıp onu anladığımızı ifade edebiliriz. Empatik tepki vermenin en iyi yolu budur diye düşünüyorum, çok sıkıldığımız bir anda, bizimle dostça konuşan bir kişinin omuzumuza dokunup gülümsemesi , son günlerde sıkıntılı gözüküyorsun demesi, bizi ne kadar rahatlatır. O anda bize dostluğunu sunan kişi kendisini bizim yerimize koymuş ve vücut diliyle yardımcı olmuştur.

Alıntı Yapılan Metin:
Bir Halk Masalında Empati
Göğsü kınalı bir serçe varmış. Gök gürlediği zamanlar tir tir titreyerek yere yatar, gök yıkılmasın diye de ayaklarını havaya kaldırırmış. Bir yandan da "korkumdan kırk kantar yağım eridi" dermiş. Birgün birisi demiş ki "sen kendin beş dirhem gelmezsin; nerden oluyor da kırk kantar yağın eriyor?"Bunun üzerine serçe şu cevabı vermiş; herkesin kendine göre dirhemi, kantarı var; siz ne anlarsınız".

Her insanın ve hatta her canlının etrafında gelişen olaylara kendisine özgü bir bakış açısı vardır. Dışarıdan baktığımız zaman bu olayları göremez ve anlam veremeyebiliriz. Ancak bir yolla mümkündür o da empati…

Empatiyi hayatımızda iki şekilde kullanabiliriz, birincisi insanların sıkıntılı anlarında onlara yardımcı olmak, ikincisi ise karşımızda ki kişinin anlam veremediğimiz bazı davranışlarını tanımlamak ve onun gözüyle olaylara bakabilmek.

Bence bir yönüyle kendini eleştirmektir empati, karşınızdaki kişiye yaparken kendiniz de de kullanabilirsiniz. Karşınızdaki insan yaptığınız bir şey üzerine sizin hoşunuza gitmeyen bir davranış da bulundu, kendinizi onun yerine koyun, ben böyle bir olayda nasıl bir tepki verirdim, onun verdiği tepkiden farklı mı? –belkide hayır, belkide tıpatıp aynı davranışı sergilerdiniz. O halde bu kızgınlık niye?

Bence insanları anlamada ve kendimizi anlatmada bize yardımcı olacak, hayatımızı bir anlamda kolaylaştıracak, iletişim gücümüzü arttıracak yeni yüzyılın davranışı diye düşünüyorum sizce?

EMPATİ ne kadar hayatınızda?

Ya da hayatınızda olmalı mı?

Yerleşim : Türkiye / İstanbul  |  Meslek : İşletmenlik
cheeryarda
Yeni Üye

Toplam 30 yazı
02/11/2001 :  01:24:06  Alıntı
meraba deniz güzel bir konuya deyinmişsin...
Empati , empati yapmak günümüzde o kadar önemli o kadar gerekli ki....
hayatımızda neden empati yapmalıyız?
yahu arkadaş sen empati yapmazsan hayat at gözlüğüyle bakıyorsun demektir... bu da bencilik , kendini beğenmişlik ... gibi hoş olmayan isan davranşlarını meydana getirir...,
ben bir yöneticiyim ve mahiyetimde çalışanlarla hiç ilgilenmiyor onların bulunduğu mevcut duruma gelmemişsem eğer yönetöiş olduğum firmanın pazarlamadaki karı ne olacak.... anca beraber kanca berabar denmiş... içinde bulunduğumuz rol ve statü hiç önemli değildir.. önemli olan bir düşünebilmektir... frekansları aynı olmayan radyo dalgalarının bir şey ifade edeceğini sanmıyorm... ya siz?? anlaşıldığı kadarıyla empati her türlü şartlarda hayatımızın her evresinde yapmamız gereken bir zorunluluktur derim ben.... sizce??

sevgilerle
Arda KİRAZ

Yerleşim : Türkiye / Ankara  |  Meslek : Öğretim görevlisi / Asistan

Mesaj gönderebilmek için öncelikle giriş yapmış olmanız gerekmektedir.

Henüz kayıt yaptırmadıysanız buradan üye olabilirsiniz.

Üye olarak:

• Yeni yazılar gönderebilir,
  • Varolan yazılara yorum yapabilir,
  • Arkadaşlarım, favorilerim, kişisel mesajlaşma, haber merkezi, dosya merkezi, online üyeler gibi pek çok yardımcı araçlardan yararlanabilirsiniz.

» Hemen üye olmak için tıklayınız.

1.7 saniye.
18:37:19, 23 Nisan 2024, Salı

Buradaki yazılar, yazarlarının ve Koniks.com®'un izni olmaksızın hiçbir yazılı, görsel yada sesli yayın organında yayınlanamaz. Eğitim amacı dışında, herhangi bir şekilde çoğaltılması yasaktır. Eğitim amaçlı çoğaltıldığı durumlarda, yazarla ilgili bilgilerin ve URL'nin belirtilmesi zorunludur.

Bu web sitesi bilgilendirme amacıyla iyi niyetle, amatör bir ruhla hazırlanmıştır ve yer alan her türlü bilgi genel nitelikte olup, doğruluğu, eksiksiz olması, güvenilirliği, yeterliliği ve güncelliği hiçbir surette sitemiz tarafından garanti ve taahhüt edilmemektedir. Yer alan görüş ve yorumlar tamamen Koniks.com üyelerinin kişisel görüşlerini yansıtmaktadır. Sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak iş kurma/yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir ve söz konusu bilgilere dayanılarak alınacak kararların neticesinde oluşabilecek yanlışlık veya zararlardan Koniks.com sorumlu tutulamaz.

© 2000-2024 Koniks.com İletişim   ||   Kullanım Şartları   |   Kurallar   |   Sitenin Kullanımı   |   Gizlilik   |   Yardım