Beyin Fırtınası - Koniks.com

Koniks.com
Kullanıcı adı:
Şifre:
Şifremi hatırla

Ana Sayfa          Forumlar          Arama          Yardım           Kayıt Ol

Beyin Fırtınası

filfil06
Yeni Üye

Toplam 60 yazı
01/05/2010 :  15:37:38 Bu yazıdan alıntı yaparak yorum yaz Alıntı

Beyin fırtınası nasıl yapılır?

Yetişkinler genellikle belli bir konuya ilişkin görüşlerini hata yapma kaygısıyla rahatlıkla açıklayamazlar. Fikirlerini kendi kendilerine çok fazla irdeledikleri için ya konuşmayı tercih ederler yada bilindik görüşler ortaya atarlar. Yetişkin eğitiminde kursiyerlerin etkin katılımını sağlamak, yaratıcı düşünme becerilerini geliştirmek ve bazı sorunlara yeni çözüm yolları bulmak için BEYİN FIRTINASI tekniği kullanılabilir.

BEYİN FIRTINASI NEDİR? Beyin Fırtınası, birden fazla kişinin bir araya gelerek bir konuyla ilgili fikirlerini tartışmaksızın açıkla****, birbirleriyle fikir alışverişinde bulundukları, bireyin yaratıcı düşünme gücünü geliştiren bir öğretim tekniğidir.

BEYİN FIRTINASI NASIL UYGULANIR? Beyin fırtınası tekniği uygulanırken aşağıdaki etkinliklere yer verilmesi gerekir;

1. Katılımcılara önce fikir üretecekleri bir konu verilir. Örneğin "Bir kursta öğrendiğiniz bilgileri çevrenizdeki kişilere nasıl ulaştıracaksınız?"

2. Katılımcıların her birine bu konudaki görüşleri sorulur. Katılımcının görüşü üzerinde hiçbir yorum yapılmadan tahtaya ya da büyük bir kağıda yazılır.

Bu aşamada aşağıdaki temel ilkelere uyulmalıdır;

ÖNCE DÜŞÜN-SONRA TARTIŞ: Beyin fırtınası sürecinde katılımcının fikirlerini sınamadan, mantık süzgecinden geçirip elemeden olduğu gibi söylemesi gerekir. Katılımcı konuyla ilgili tüm düşüncelerini rahatlıkla söyleyebilmeli, yanlış yapmaktan korkmamalıdır. Tekniğin bu özelliği katılımcıya duyurulmalıdır.

· FARKLI FİKİRLER İYİDİR: Katılımcıların alışılmışın dışında, gerçekçi görülmeyen fikirlerine de değer verilmelidir. Saçma gelen bir fikrin, geliştirildiği zaman en iyisi olabileceği unutulmamalıdır.

· NİCELİK ÖNEMLİDİR: Konuyla ilgili ne kadar çok sayıda fikir üretilirse, o kadar iyidir. Çok sayıdaki fikir arasından en iyisini seçmek daha kolaydır.

· FİKİRLERİ BİRLEŞTİR VE GELİŞTİR: Katılımcıların gelen fikirleri geliştirmeleri, farklı fikirleri birleştirmeleri teşvik edilmelidir. 3. Katılımcıların fikirleri listelendikten sonra, ortaya atılan tüm fikirler katılımcılarla birlikte tek tek değerlendirilmelidir. Değerlendirme sırasında benzer olan fikirler birleştirilir. Açık olmayan fikirler sahibine açıklattırılır. Katılımcılarla birlikte en iyi olan fikirler seçilir ve uygulamaya koyulur.

EN BÜYÜK MUCİTLER EN ÇOK HAYAL KURANLARDIR
www.kendinigelistir.com
SIRADAN OLMAK EN TEHLİKELİSİDİR...

Yerleşim : Türkiye / Ankara  |  Meslek : İmalat
akinselcuk
Editör

Toplam 5590 yazı
01/05/2010 :  17:56:27 Yazarın websitesine git Website   Alıntı
Bu durumda en çok mucit ikizler burcundan çıkmış olmalı. Kova burcundan da pek fazla mucit çıkmamış olmalı.....

Beyin fırtınası cümle olarak bana hep itici gelmiştir. Fakat eylem olarak doğru insanlar bir araya geldiğinde harika sonuçlar ortaya çıkar bunu biliyorum. Kısa sürede hızlı bir fikir olgunlaşması yaşanır.
tamnland.com

Yerleşim : Türkiye / Türkiye  |  Meslek : Diğer
filfil06
Yeni Üye

Toplam 60 yazı
01/05/2010 :  23:25:09  Alıntı
akın bey sorun dogru insanları bulmak.amerikada bu toplantılar çok yaygın yapılıyor.ülke gelecegi üzerinde çok büyük etkisi oldugunu düşünüyorum.

mehmetustam
Üye

Toplam 643 yazı
01/05/2010 :  23:51:43  Alıntı

Alıntı Yapılan Metin:
Yazıyı gönderen - filfil06
....ÖNCE DÜŞÜN-SONRA TARTIŞ: Beyin fırtınası sürecinde katılımcının fikirlerini sınamadan, mantık süzgecinden geçirip elemeden olduğu gibi söylemesi gerekir. Katılımcı konuyla ilgili tüm düşüncelerini rahatlıkla söyleyebilmeli, yanlış yapmaktan korkmamalıdır. Tekniğin bu özelliği katılımcıya duyurulmalıdır.
....

Biz bunu da yanlış uyguluyoruz gibi geliyor bana...
ne dersiniz?
(önce tartışıyoruz, sonra düşünüyoruz :))
Yalancinin mumu yatsıya kadar yanar,
Keser döner sap döner, gün gelir hesap döner,
Aldatanlar bir gün olur aldanır,
Kimse sanmasın yaptığım yanıma kalır,
Kul hakkı yiyenler büyük günah alır.

Yerleşim : Türkiye / Kantinci  |  Meslek : Esnaf
filfil06
Yeni Üye

Toplam 60 yazı
02/05/2010 :  13:30:52  Alıntı
Albert Einstein bu konuda şöyle demiştir.Ortaya atılan yeni fikirlerde bir ilginçlik.saçmalık yoksa bu fikirde umut yok demektir.Dahası başlangıçta ***ca imiş gibi görünen bir fikir,beyin fırtınası ekibinin diger üyeleri üzerinde müspet tesirler icra edebilir .Beyin fırtınası seansında görüşler yüksek sesle söylenmeli ve hemen kaydedilmelidir.
www.kendinigelistir.com

Degişik fikirleri hemen bastırmak eleştirmek ileride gelecek muhteşem fikirlerinde oluşumunu engelliyor.
Dünyada çalışanlarının tümünü arge ekibi gibi kullanan büyük firmalar var.
Ve gelen yeni fikirler saçma yada degil hepsi bir elekten geçiyor.

Mesaj gönderebilmek için öncelikle giriş yapmış olmanız gerekmektedir.

Henüz kayıt yaptırmadıysanız buradan üye olabilirsiniz.

Üye olarak:

• Yeni yazılar gönderebilir,
  • Varolan yazılara yorum yapabilir,
  • Arkadaşlarım, favorilerim, kişisel mesajlaşma, haber merkezi, dosya merkezi, online üyeler gibi pek çok yardımcı araçlardan yararlanabilirsiniz.

» Hemen üye olmak için tıklayınız.

3.17 saniye.
00:48:48, 4 Mayıs 2024, Cumartesi

Buradaki yazılar, yazarlarının ve Koniks.com®'un izni olmaksızın hiçbir yazılı, görsel yada sesli yayın organında yayınlanamaz. Eğitim amacı dışında, herhangi bir şekilde çoğaltılması yasaktır. Eğitim amaçlı çoğaltıldığı durumlarda, yazarla ilgili bilgilerin ve URL'nin belirtilmesi zorunludur.

Bu web sitesi bilgilendirme amacıyla iyi niyetle, amatör bir ruhla hazırlanmıştır ve yer alan her türlü bilgi genel nitelikte olup, doğruluğu, eksiksiz olması, güvenilirliği, yeterliliği ve güncelliği hiçbir surette sitemiz tarafından garanti ve taahhüt edilmemektedir. Yer alan görüş ve yorumlar tamamen Koniks.com üyelerinin kişisel görüşlerini yansıtmaktadır. Sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak iş kurma/yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir ve söz konusu bilgilere dayanılarak alınacak kararların neticesinde oluşabilecek yanlışlık veya zararlardan Koniks.com sorumlu tutulamaz.

© 2000-2024 Koniks.com İletişim   ||   Kullanım Şartları   |   Kurallar   |   Sitenin Kullanımı   |   Gizlilik   |   Yardım