Yeni Çıkan Kanunlara Dikkat. . . - Koniks.com

Koniks.com
Kullanıcı adı:
Şifre:
Şifremi hatırla

Ana Sayfa          Forumlar          Arama          Yardım           Kayıt Ol

Yeni Çıkan Kanunlara Dikkat. . .

METTİN
Üye

Toplam 2311 yazı
16/10/2009 :  14:26:58 Bu yazıdan alıntı yaparak yorum yaz Alıntı

Kanun değişti sakın imza atmayın!
16 Ekim 2009 Cuma 09:04
Yeni kanunda öyle bir madde var ki çalışırken fark etmeden önünüzde duran kağıda attığınız imza başınıza büyük bela açabilir.
TBMM Genel Kurulu’nda görüşülen “Türk Borçlar Kanunu Tasarısı” yürürlüğe girdiğinde kiracı-ev sahibi başta olmak üzere işçi-işveren, kefalet, alacak-borç ilişkileri gibi hayatın her alanına ilişkin önemli değişiklikler yaratacak.

AÇIĞA ATILAN İMZA GEÇERLİ
Açığa atılan imza geçerli olacak. Boş bir kağıda imza atan kişi, daha sonra bu kağıdın üzerine “Falanca kişiye şu kadar borcum var” yazılması halinde o borçtan sorumlu olacak.

Genel Kurul’da ilk bölümü kabul edilen tasarı 5 yıl önce Adalet Bakanlığı tarafından hazırlanmıştı. Zaman aşımı süresini ’dünyada ilk kez’ olay meydana geldiğinde başlatan kanun, ’sessiz bir devrim’ olarak tanımlanıyor

KİRACI EV SAHİBİ İLİŞKİLERİ SİL BAŞTAN

Kiracı-ev sahibi ilişkilerini silbaştan düzenleyen yeni kanun, zaman aşımını olayın olduğu değil sonucun öğrenildiği tarihte başlatmasıyla ’sessiz bir devrim’ yaratacak. Bu düzenlemeye göre örneğin bir inşaat 50 sene sonra bile yıkılsa sonuç unsuru o zaman meydana gelmiş olacak ve zamanaşımı yıkımdan itibaren işlemeye başlayacak.

Yeni Borçlar Kanunu günlük hayatımızla ilgili şu değişiklikleri beraberinde getirecek:

SEVGİLİYE TAZMİNAT İSTEME HAKKI

* Hakim, sadece ölüm halinde değil, ağır bedensel zararlarda da zarar görenin eşine, nişanlısına, sevgilisine yakınlarına manevi tazminat ödenmesine karar verebilecek.

KRİZ ÇIKTI ÖDEYEMİYORUM

* Sözleşmenin yapıldıktan sonra afet, ekonomik kriz gibi olağanüstü bir olaydan dolayı sözleşmenin devamı kendisi çok ağır bir yük haline gelen taraf sözleşmenin feshini veya değiştirilmesini isteyebilecek.

TACİZDEN PATRON DA SORUMLU OLACAK

* İşyerinde tacize uğrayan bir çalışan, hem tacizde bulunan kişiye hem de işverene karşı manevi tazminat davası açabilecek. İşverenler, kadın ve erkek işçilerin cinsel tacize uğramamaları için yardım isteyebilecekleri bir güvenlik sistemi kurma, güvenlik personeli bulundurma gibi önlemleri almakla yükümlü olacak.

FAKİRE AZ TAZMİNAT BİTTİ

* “Herkesin kanun önünde eşit olduğu” düşüncesiyle manevi tazminat kişinin zengin-fakir olup olmadığına göre değil, duyduğu manevi üzüntünün giderilmesini sağlayacak miktar üzerinden hesaplanacak.

ZAMAN AŞIMI DEVRİMİ

* Bir kişinin haksız fiili nedeniyle açılacak manevi ve maddi tazminat davalarında zaman aşımı süresi 2 yıla çıkarılacak. Zaman aşımı süreci sonucun öğrenildiği tarihte başlayacak. Yani, inşaat 50 yıl sonra bile yıkılsa sonuç unsuru o zaman meydana gelmiş olacak ve zaman aşımı yıkımdan itibaren işlemeye başlayacak. TBMM Adalet Komisyonu Başkanı Ahmet İyimaya, bu hükmün “sessiz bir devrim olduğunu ve dünya hukukunda bir ilk” olduğunu söylemişti.

TAKSİTLİ SATIŞTA 7 GÜN SINIR OLACAK

* Taksitli satışlar yazılı yapılacak. Alıcı sözleşmenin yapılmasından itibaren 7 gün içinde cayabilecek. Taksitli satışlarda alıcı, satış bedelini bir defada öderse vade farkı alınmayacak.

KUMAR BORCU DEVLETE GİDECEK

* Hukuka ve ahlaka aykırı bir sonucun gerçekleşmesi amacıyla verilen şey geri istenemeyecek. Ancak önceki kanundan farklı olarak hakim bu şeyin devlete mal edilmesine karar verebilecek.

YAZARLARA KORUMA GELDİ

* Bir yayınevi ile yazdığı romanın basılıp dağıtılması için telif sözleşmesi imzalayan yazar, bir baskıda kaç kitap basılacağına yayınevi ile birlikte karar verecek. Sözleşmede basım sayısı belirtilmemişse, yayınevinin ancak bir basım yapma hakkı olacak. Yayınevi kitabın satış fiyatını belirlerken eserin satılmasını güçleştirmeyecek bir fiyatı belirlemek zorunda olacak.

MÜTEAHHİT BOZUK MALZEMEDEN SORUMLU

* Bir iş üstlenen müteahhit aldığı malzemeler ayıplı çıkmışsa, iş sahibine karşı satıcı kadar sorumlu olacak.

CHAT’TE ALIŞ-VERİŞ

* Anında yazışma olanağı sağlayan msn gibi programlarda veya e-mail yoluyla yapılan görüşmelerde yapılan bir alış-veriş önerisi, hukuken geçerli olacak.

ELEKTRONİK İMZAYLA SÖZLEŞME

* Güvenli elektronik imzayla gönderilen metinler de yazılı şekil şartı aranan sözleşmeler açısından geçerli olacak.

KARMAŞIKSA İPTAL EDİLECEK

* “Genel işlem koşulları” başlığıyla kredi kartları sözleşmeleri, taksitle satış, sigorta sözleşmeleri ve her türlü abonelik sözleşmelerinde açıkça bilgi verilmeyen koşullar geçersiz sayılacak.

İZİN ÜCRETİ PEŞİN ÖDENECEK

* İşveren, yıllık ücretli iznini kullanan her işçiye, yıllık ücretli izin süresine ilişkin ücretini, işçinin izne başlamasından önce peşin ödeyecek.

MAĞDURA PEŞİN ÖDEME

* Haksız fiiller nedeniyle (tren kazası, trafik kazası, yaralama gibi) açılan ve yıllar süren tazminat davalarında, hakim kişinin mağduriyetinden eminse dava sonuçlanmadan zararın bir kısmının önceden mağdura ödemesine karar verebilecek.

PİYASANIN İKİ KATI FAİZ OLMAYACAK

* Olağanüstü faiz oranları karşısında borçlu korunacak. Faiz, sözleşmede hüküm yoksa, mevzuat hükümlerine göre belirlenecek. Sözleşme ile kararlaştırılacak yıllık faiz oranı, belirlenen yıllık faiz oranının yüzde 50 fazlasını aşamayacak.

EŞ İZİN VERMEZSE KEFİL OLUNAMAYACAK

* Eşin yazılı rızası olmadan diğer eş kimseye kefil olamayacak.

KEFİLE “AZAMİ MİKTAR” KORUMASI

* Kefil kefalet sözleşmesinde, sorumlu olacağı azami miktarı kendi el yazısı ile yazacak ve sadece kendi yazdığı miktardan sorumlu olacak. Böylece gecikme faizi, temerrüt faizi borcundan kurtulacak. Alacaklının asıl borçludan önce kefil hakkında takip başlatması için, borçlunun ödeme güçsüzlüğü içinde olması ve ihtarın sonuçsuz kalması şart olacak. Alacak için rehnedilen taşınır paraya çevrilmeden kefile başvurulamayacak.

Hapis yerine para cezası gelecek karşılıksız çekten ‘yatanlar’ kurtulacak

KARŞILIKSIZ ÇEKE HAPİS KALKIYOR

Karşılıksız çekten hapse düşenlere ya da düşme riski altında olanlara iyi haber. Hapis cezasını kaldıracak tasarı çok yakında kanunlaşacak

Yerleşim : Türkiye / Antalya  |  Meslek : Satış / Pazarlama
brstskn
Yeni Üye

Toplam 71 yazı
16/10/2009 :  22:50:54 Yazarın websitesine git Website   Alıntı
her şey boş ama çek yasası başlı başına saçmalık.gerçi hapislikte boş ya.ödemiyecek adaam ödemiyor kanunun ****dan yana olduğunu zaten biliyor, kanundaki boş yerleri adamlar mükemmel kullanıyorlar,2 senedir haklı davamda hala bir arpa boyuu yer alamadım.ama o.....ç..... bmv 5.20 ye binmeyi biliyor.ve benim gibi niceleri yakarak...avukatlarlada anlaşıyor bildiğim kadarı adam kendi diyor ben yediriyorum kardeşim daha ne yapcan diye soruyor.bu memleketten hayır yok.ne krizi biter ne dolandırıcısı...ha niye diye sormayın o... ç... üstüne bit yok hiç bişeye sahip değil.3 çocuk sahibi ulan helelmi o para,bunun öbür dünyasıda var.2 elim yakanda olmuyacakmı ahirette.ben bu zor durumuma rağmen düşküne yardım ediyorum.daha doğmamış çocuğumun hakkını yiyor pzmk.hala dolandırıcıların önünü açıyorlar.hoş bu kanunu çıkartanlarlada hesbımız var.iki elim yakanızda çok yalvaracaksınız ben ettim sen etme diye ama nafile hakkım size helal değil.laik devlet her zaman laiktir laik kalacak.pis yalakacıların yolıu çok yakındır.....ve beni dolandıran kişi zatı muhterem çok ak bi adamdır......
iş fikirleri

Yerleşim : Türkiye / Kırklareli  |  Meslek : Esnaf
METTİN
Üye

Toplam 2311 yazı
16/10/2009 :  23:02:13  Alıntı
Kardeş dünyanı en güzel kanunlarını da çıkarsan sonuçta uygulayacak insan,insan a yatırımı unuttuğumuz sürece maskelerle dolaştığımız sürece,aklımızı ve vicdanı bir tarafa bıraktığımız sürece her çaba beyhude maalesef..

Yerleşim : Türkiye / Antalya  |  Meslek : Satış / Pazarlama
midhat
Yeni Üye

Toplam 8 yazı
20/05/2010 :  12:34:01  Alıntı

pekala karşılığı çıkmayan özellikle yurt dışı(ingiltere)kaynaklı çek tahsil edemeyen mağdur yani ben ne oalcağım bizi düşünen yok sanırım.öölece aç ve açıkta kalakaldık!?....yazık
m.boz

Yerleşim : Türkiye / Hatay  |  Meslek : Diş hekimi
mirsan
Yeni Üye

Toplam 1 yazı
21/05/2010 :  17:08:26  Alıntı
Kanunlar sanırım dolandırıcıların lehine işliyor ülkemizde. Bir çok insan, bankalar, çekler aracılığıyla dürüst insanları dolandırıyor. Bilgisi olan varmı bankalarla dolandırıcılar ortakmı çalışıyor. Çek defterlerini nasıl alıyor bu insanlar. Neden bankalar sorumlu tutulmuyor. Müşterisi hakkında olumlu dediği halde yüzbinlerce TL. çeklerini ödemeyen hesap sahipleri var.

Yerleşim : Türkiye / Malatya  |  Meslek : Gıda
by_world
Yeni Üye

Toplam 65 yazı
21/05/2010 :  17:39:52 Yazarın websitesine git Website   Alıntı
%500 para kazanacagın bir ticarette yapsan çek alma kardeşim prensip de,çekle çalışmıyoruz de,allerjim var de,cek alacak lükse sahip degilim de vs.vs. ne dersen de amcanın oglu da olsa,dayının ogluda,yanıbaşındaki esnaf kardeşinde .....Çek-tir et gitsin..... saygılar.....
Zaman=para , para=parA
tijt is geld , geld is geld

Yerleşim : Türkiye / Mersin  |  Meslek : Ticaret
tokatlı
Üye

Toplam 103 yazı
21/05/2010 :  19:20:51 Yazarın websitesine git Website   Alıntı
turcell-igdaş-ekelktirik dagıtımkurumlarının uygulamalarıyle magdur olanlar aynen devam sirket borçluya bildirmeden hukiki yolları tüketiyor hacizlik hale kadar bildirmiyor magdur gene tüketici ..söyleki :kullanımımda olan bir türkcel numarasına 5 yıl evelden kalma borc için yasal takibat başlatılmış 5 tl vergi 120 tl olmus ama düzenli olarak faturasını ödüyorm ve bu durumu yasıyorum itirazlarada cevap verilmedigi gibi tekmuhatap işlemi yürüten avukat .kanun bunun neresinde adelet böylemi olur bilmiyorum imzayı atarken nereye degil neye attıgını bilmeli kişi sonra geri dönüşler çok pahalı olabiliyor insana deger veren yasamı sürekli ve yasanır kılan yasalar olmadıgı sürece türkiye tat vermeyecek
tokatlı

Yerleşim : Türkiye / İstanbul  |  Meslek : İmalat

Mesaj gönderebilmek için öncelikle giriş yapmış olmanız gerekmektedir.

Henüz kayıt yaptırmadıysanız buradan üye olabilirsiniz.

Üye olarak:

• Yeni yazılar gönderebilir,
  • Varolan yazılara yorum yapabilir,
  • Arkadaşlarım, favorilerim, kişisel mesajlaşma, haber merkezi, dosya merkezi, online üyeler gibi pek çok yardımcı araçlardan yararlanabilirsiniz.

» Hemen üye olmak için tıklayınız.

3.97 saniye.
20:23:08, 3 Mayıs 2024, Cuma

Buradaki yazılar, yazarlarının ve Koniks.com®'un izni olmaksızın hiçbir yazılı, görsel yada sesli yayın organında yayınlanamaz. Eğitim amacı dışında, herhangi bir şekilde çoğaltılması yasaktır. Eğitim amaçlı çoğaltıldığı durumlarda, yazarla ilgili bilgilerin ve URL'nin belirtilmesi zorunludur.

Bu web sitesi bilgilendirme amacıyla iyi niyetle, amatör bir ruhla hazırlanmıştır ve yer alan her türlü bilgi genel nitelikte olup, doğruluğu, eksiksiz olması, güvenilirliği, yeterliliği ve güncelliği hiçbir surette sitemiz tarafından garanti ve taahhüt edilmemektedir. Yer alan görüş ve yorumlar tamamen Koniks.com üyelerinin kişisel görüşlerini yansıtmaktadır. Sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak iş kurma/yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir ve söz konusu bilgilere dayanılarak alınacak kararların neticesinde oluşabilecek yanlışlık veya zararlardan Koniks.com sorumlu tutulamaz.

© 2000-2024 Koniks.com İletişim   ||   Kullanım Şartları   |   Kurallar   |   Sitenin Kullanımı   |   Gizlilik   |   Yardım