İndirim = Indream, Sizce Bu İkisi Aynı Şey Mi ??? - Koniks.com

Koniks.com
Kullanıcı adı:
Şifre:
Şifremi hatırla

Ana Sayfa          Forumlar          Arama          Yardım           Kayıt Ol

İndirim = Indream, Sizce Bu İkisi Aynı Şey Mi ???

ecitaH
Yeni Üye

Toplam 83 yazı
28/08/2006 :  22:36:13 Bu yazıdan alıntı yaparak yorum yaz Alıntı

Uzmanlara göre dünyada her iki haftada bir dil ölüyormuş. Acaba bizim dilimiz, güzel türkçemiz ne durumda, bu istatistiğin neresinde, can mı çekişiyor yoksa daha uzun yıllar yaşayacak mı??

Bu sorunun cevabını bulabilmek için çok da düşünmeye gerek yok. Sokakta kafamızı kaldırıp etrafımıza bakmamız yeterli. Küçüğünden büyüğüne hemen hemen tüm işyerlerinin ya ismi yabancı ya da astıkları ilanlar.

Mesela neden indirim kelimesi yerine indream yazıyorlar? Ya da bir mağazaya hiç bir isim bulamadıklarından dolayı mı NO NAME adını veriyorlar???

Maddi kazançlar uğruna dilimizi katletmek ne kadar doğru?

Bu işin mantığını ben kavrayamıyorum. Kavrayabilen, anlayabilen varsa lütfen bana da açıklasın ..............

Yerleşim : Türkiye / Karabük  |  Meslek : Öğretmen
M. Orhun Eskici

Yazar

Toplam 175 yazı
29/08/2006 :  20:48:13 Yazarın websitesine git Website   Alıntı
sevgili ecitah,

forumu son ziyaretimden sonra yazılan 26 yazı içerisinde başlığı görüp senin yazını okudum.

aynen benim gibi 28 tane hit alması indream yazmanın etkisini gösteriyor sanırım.

bazen sadece dikkat çekmek, bazen biraz komplex bazen de alakasız bir neden...

ama genelde farklı olmaya çalışmak sanırım esas neden...

Yerleşim : Türkiye / İstanbul  |  Meslek : Ekonomist
iburdur
Yeni Üye

Toplam 12 yazı
29/08/2006 :  22:02:56  Alıntı
evet gerçekten de Türkçemiz şu an için kötü bir gidişat içinde.Fakat ileride neler olur bilemiyorum.Özellikle çağın en önemli iletişim araçlarından biri olan TV de yayınlanan dizi,hele hele reklamlar bu durumun tetikleyicisi.
Ben üniversite öğrencisiyim.Özellikle gençler arasında yaygınlaşan kelimeleri yuvarla**** konusma özentisi bir anlamda da bu durumu destekler durumda.Bİr yandan da ülkemizde çok rağbet gören ulusal özel radyolarda program yapan kişilerin konusma biçimleri taklit edilir durumda.

Ben kısa bir özet geçtim.Bu konuyu yazacak olsak galiba bu forum sitesinin mb alanı yetmez diye düşünüyorum...:)

Yerleşim : Türkiye / KAYSERİ  |  Meslek : Öğrenci
tunahanakcay
Yeni Üye

Toplam 54 yazı
29/08/2006 :  23:13:32 Yazarın websitesine git Website   Alıntı

Bence bir mağazanın adının indream yada noname olmasının türkçenin bozulmasıyla alakası yok.Türkçenin bozulmasının tek nedeni gençlerdir yani biziz diye düşünüyorum.Bugün nerede dikkat ederseniz edin bir çok soru ve cümleye gençler yani diye cevap veriyor.Bir cümle kurmaktan aciz.İşyerlerine gelince bugün türkiye şartlarında bir mağazanın eğer öne çıkmak yada ürün satışında belirli seviyeyi yakalayabilmesi için bir çok farklılık yapması gerekiyor.Bunlardan biriside vitrinine yada işyerinin görünen bir yerine ilgi çekecek bir şeyler yazmaktır.Çünkü markalaşmaları yok.Ürün satma problemleri var.Kötü bir durum ama türk halkının çok ilgisini çekiyor bu tip şeyler.
Saygılar
BASİTLEŞTİR, SADELEŞTİR, EKONOMİKLEŞTİR

http://www.tekbisey.com

Yerleşim : Türkiye / İstanbul  |  Meslek : Bilgisayar-Bilişim
mak-bush
Yeni Üye

Toplam 13 yazı
29/08/2006 :  23:33:01  Alıntı
tunahanakçay beye kısmen katılıyorum. dilimizin bozulmasının nedenlerinden biri de gençlerin ona yeterince saygı duymaması ve önem vermemesidir. ama sokaklardaki yabancı dil kullanımının bununla bi alakası olamdığını söylemek kesinlikle yanlış olur. çünkü bu başlıbaşına bi bozulma hatta yok olma göstergesidir. eğitim seviyesi yüksek gençlerimiz (genelde bi kaç dil birden bildiklerinden) konuşmalarında yabancı kelimeleri çok fazla kullanmaktadırlar. ve aynı şekilde bu kelimelerin sokaktaki herhangi bi vatandaş tarafından da kullanıldığını görmek onları bu konuda daha da teşvik etmektedir. bence bu konuda bir an önce önlemler alınmalıdır. geçtiğimiz haftalarda yanılmıyorsam denizlide çok güzel bi uygulama başlatıldı. bundan sonra isimleri yabancı olan işyerlerine ruhsat verilmeyecek dendi. keşke hepimiz bu kadar duyarlı davranabilsek!! en azından üstümüze düşeni yapmış olurduk..
saygılarımla...

Yerleşim : Türkiye / Bartın  |  Meslek : Öğretmen
ecitaH
Yeni Üye

Toplam 83 yazı
21/03/2007 :  22:30:20  Alıntı
Bayrağımız söz konusu olunca hepimiz bir bütün oluyoruz. Ona yapılan hiç bir saygısızlığa tahammülümüz yok. Bayrağımız bizim için kutsaldır, Türklüğümüzün,bağımsızlığımızın simgesidir.
Peki ya dilimiz? Türkçemiz bağımsızlığımızın simgesi değil mi?Bizi biz yapan, türklüğümüzün en önemli unsurlarından biri değil mi? Neden aynı hassasiyet dil konusunda da gösterilmiyor?
Kazanılacak üç beş kuruş para daha mı önemli dilimizden?
Dilimizi kaybettiğimiz zaman onu geri getirmek o paraları kazanmak kadar kolay olur mu acaba?

Yerleşim : Türkiye / Karabük  |  Meslek : Öğretmen

Mesaj gönderebilmek için öncelikle giriş yapmış olmanız gerekmektedir.

Henüz kayıt yaptırmadıysanız buradan üye olabilirsiniz.

Üye olarak:

• Yeni yazılar gönderebilir,
  • Varolan yazılara yorum yapabilir,
  • Arkadaşlarım, favorilerim, kişisel mesajlaşma, haber merkezi, dosya merkezi, online üyeler gibi pek çok yardımcı araçlardan yararlanabilirsiniz.

» Hemen üye olmak için tıklayınız.

3.2 saniye.
23:45:27, 2 Mayıs 2024, Perşembe

Buradaki yazılar, yazarlarının ve Koniks.com®'un izni olmaksızın hiçbir yazılı, görsel yada sesli yayın organında yayınlanamaz. Eğitim amacı dışında, herhangi bir şekilde çoğaltılması yasaktır. Eğitim amaçlı çoğaltıldığı durumlarda, yazarla ilgili bilgilerin ve URL'nin belirtilmesi zorunludur.

Bu web sitesi bilgilendirme amacıyla iyi niyetle, amatör bir ruhla hazırlanmıştır ve yer alan her türlü bilgi genel nitelikte olup, doğruluğu, eksiksiz olması, güvenilirliği, yeterliliği ve güncelliği hiçbir surette sitemiz tarafından garanti ve taahhüt edilmemektedir. Yer alan görüş ve yorumlar tamamen Koniks.com üyelerinin kişisel görüşlerini yansıtmaktadır. Sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak iş kurma/yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir ve söz konusu bilgilere dayanılarak alınacak kararların neticesinde oluşabilecek yanlışlık veya zararlardan Koniks.com sorumlu tutulamaz.

© 2000-2024 Koniks.com İletişim   ||   Kullanım Şartları   |   Kurallar   |   Sitenin Kullanımı   |   Gizlilik   |   Yardım