Pazarlama Hakkında Tecrübe Edilmiş Küçük Notlar - Koniks.com

Koniks.com
Kullanıcı adı:
Şifre:
Şifremi hatırla

Ana Sayfa          Forumlar          Arama          Yardım           Kayıt Ol

Pazarlama Hakkında Tecrübe Edilmiş Küçük Notlar

Kenan Kablan
Üye

Toplam 1236 yazı
02/05/2001 :  13:24:01   Yazarın websitesini ziyaret et Website  Bu yazıdan alıntı yaparak yorum yaz Alıntı

· Müşteriler, satıcılar ve diğer firmalar için sicil bilgileri ile diğer bilgilerin yer aldığı dosyalar açılmalı.
· Bu dosyalar gelişmeler ve çalışmalar doğrultusunda güncel tutulmalı.
· İş yüklenilen adama işin niteliği ve niceliği ile ilgili yeterli bilgi verilmeli. · Bilgi bir tek kişide kalmamalı. İş akış düzeni içinde muhakkak ortak kullanılmalı.
· Senaryo olmalı. Satışta, tanıtımda ve diğer her yerde her eleman ne diyeceğini nasıl davranacağını bilmeli.
· Hedef ve/veya hedefler belirlenmeli. Hem firma için hem de elemeanlar için ayrı ayrı hedefler konmalı.
· Danışma olmalı. Elemanlar karşılaştıkları problemleri danışabilecek ve hızla çözümleyebilecekleri bir ortamda çalıştırılmalılar.
· Güven sağlanmalı. Her bir eleman iş akışı içinde kendinden bir önceki ve bir sonraki elemana güvenmeli. Bu iş bana sağlam mı geldi veya aktarıyorum ama düzgün devam edecek mi kaygısı olmamalı.
· Bunlardan önce muhakkak yetenek tecrübe ve eğitime göre görev bölümleri yapılmalı.
· Her müşteri grubuna göre ayrı satış planı satış yönetimi uygulanmalı.
· Muhasebe departmanı aksaksız ve mükemmel çalışmalı.

Yerleşim : Türkiye / İstanbul  |  Meslek : Danışmanlık
Kenan Kablan
Üye

Toplam 1236 yazı
10/05/2001 :  18:35:23 Yazarın websitesine git Website   Alıntı
Yaklaşık dört yıl önce bir yerlere yazdığım yukarıdaki notlar, şu anda bana çok önemliymiş gibi görünmüyor.

Pazarlama ile ilgili başımdan daha bir sürü tecrübe geçtikten sonra bu detaylar bana biraz gereksiz gibi görünmeye başladı.

İşler gerçekte daha başka yürüyor öyle değil mi?

Bana neden gereksiz geldiğini açıklamadan öne sizlerin pazarlama ile ilgili neler düşündüğünüzü öğrenmek istedim.

Sizce nedir pazarlama?

Kapı kapı dolaşıp tencere, tava satmak mı?

İnsanları hiç gereksiz yere bir şeyler almaya zorlamak mı?

nedir?

SELÇUK
Yeni Üye

Toplam 1 yazı
15/05/2001 :  13:36:05  Alıntı
Pazarlama müşteri memmüniyetidir.... İade edilmediği ve parasını geri istemediği sürece pazarlama doğrudur. Engüzeli müşterinin sana tekrar sipariş geçmesi ve tavsiye etmesidir.
Yanlış olan müşteriyi madur bırakmaktır. ürün iyi veya kötü müşteri mutlu işse seni destekler. sende memmuniyeti artırmak için elinden geleni yapmaya mecbur kalırsın.
Zamanla müşteri ihtiyaçları değişkenlik gösterdikce pazarlama büro dışına sarkar kapı kapı dolaşılır. Müteriye ulaşım nasıl sağlanbilirse o yol kullanılır. Pazarlamada tek bir yöntem kullanılmaz. Zamanla yöntm çeşitlenir. ulaşılamayan kişiler ulaşma yöntemlri bulunur.(telfon,fax, internet,posta,eşantiyon,duyuru,halk göstrileri gerekirse kapı kapı) Ama kaliteli ürün ile yoksa kapı kapı dolaşırken kafamızın kırılması ve sağlık masraflarının armasından dolayı firmanın iflası söz konusu olur. Daima KALİTE ve ÜSTÜN ÜRÜN ile müşteri memmüniyetine gidilebilir.

Yerleşim : / İST  |  Meslek : MAK. MÜH.
sinem
Yeni Üye

Toplam 1 yazı
30/09/2003 :  14:38:48  Alıntı

merhaba
aslinda ben sidilik bir yorum yapmaktan ziyade pazarlama konusunda sizinle fikir alisverisi yapmak isterdim.simdiden tesekkur ediyorum..gorusmek umidiyle

Yerleşim : Azerbaycan / mersin  |  Meslek : marketing-pr
hakkaraca
Yeni Üye

Toplam 1 yazı
14/12/2003 :  01:14:24  Alıntı
pazarlamaya çok basit ve kısa bir şekilde şöyle diye biliriz insanların ürettiğiniz malın onlar için bir ihtiyaç olduğuna inandırmak ve gerekliliğini hissetirmektir.

Yerleşim : Türkiye / İstanbul  |  Meslek : turizm
Kenan Kablan
Üye

Toplam 1236 yazı
20/03/2004 :  12:07:58 Yazarın websitesine git Website   Alıntı
Sıklıkla örnek gösterilen 'Coca-Cola' bunu nasıl başardı? Bir meşrubat ne kadar gerekli ve ne kadar ihtiyaçtır? İnsanlar dünyanın her bir köşesinde kola tüketirken hangi ihtiyaçlarını tatmin ediyor? (veya ettiriliyor!?)

Bu sorular üzerinde yorumları bekliyorum.
Zann ile yakin zail olmaz. - Mecelle'den

k_dilek
Yeni Üye

Toplam 1 yazı
28/04/2004 :  11:10:15  Alıntı
coca cola örneğini yalnızca bir ürün olarak görmemek gerekli..başarısının altında yatan neden de bu zaten..insanlara sadece hoş bir tad değil ama genel kabul görmüş bir şeye katılma olanağı veriyorlar;herkes tarafından bilinen ve beğenilen bir MARKAyı paylaşma imkanını..

Yerleşim : Türkiye  |  Meslek : master öğrencisi
karya
Yeni Üye

Toplam 3 yazı
28/04/2004 :  22:13:38  Alıntı
ama önemli olan genel kabul görmüş bir şeye katılma olanağı vermesi değil aslında genel kabul görmüş bir marka olabilmesidir. bu olaya basitçe yaklaşmak çok yanlış olur. coca cola başlı başına bir pazarlama harikasıdır. gerçekten insanlar kola tüketirken hangi ihtiyaçlarını tatmin ediyorlar? bu sorunun cevabı net değildir. insanları sunulan ürünün ve marka imajının kişiler üzerinde yarattığı bir etkinin yansımasıdır. işte coca colanın en büyük başarısı imajı ile aslında ihtiyaç olmayan bir ihtiyaç yaratabilmesidir.

Yerleşim : Türkiye / İstanbul  |  Meslek : Öğrenci
Kenan Kablan
Üye

Toplam 1236 yazı
18/06/2004 :  12:46:19 Yazarın websitesine git Website   Alıntı
coca cola ve benzeri içecekler ile ilgili gözardı edilen bir gerçek var. meşrubat ile birlikte tüketilen yiyeceğin daha lezzetli olduğu.
her bir yudum meşrubat ağzımızdaki tadı bir manada resetleyerek her lokmanın ilk lokma tadında olmasını sağlıyor.
sizce coca-cola gücünü sadece bir pazarlama mucizesinden mi alıyor? aynı reklamlar herhangi bir başka ürün için yapılsaydı aynı başarı elde edilebilir miydi?

Kenan Kablan
Üye

Toplam 1236 yazı
19/06/2004 :  03:45:25 Yazarın websitesine git Website   Alıntı
Deyişler ve atasözleri çok geçmeye başladı. Bir tane de benden:
"Çok mal haramsız, çok laf yalansız olmaz."

Coca-cola veya benzeri gazlı içecekler ağızdaki tadı resetler. Bilimin gösterdiği gerçek bu.

Kenan Kablan
Üye

Toplam 1236 yazı
19/06/2004 :  05:56:14 Yazarın websitesine git Website   Alıntı
reset=silip atmak, sıfırlamak.
doğrudur.

Formülü bir eczacı tarafından geliştirildiğinde ilk önce iştah şurubu olarak piyasaya sürüldüğü de doğrudur.

Tad alma duyumuz diğerleri gibi bir uyarıcı ile sinirlerde oluşan sinyallerin beyne ulaşması şeklinde çalışır.

Fakat beyindeki ilgili bölge ilk uyarıdan sonra tadı oluşturan madde ağzımızda olduğu sürece (-ki yuttuktan sonrada tad ağzımızda kalır) sinyallerin seviyesine karşı duyarlılığını hızla düşürmeye başlar. Bu sebeple bazen çok tatlı bir yiyecekten sonra alınan gıda (örn.içilen çay) bize şekersizmiş gelir. Çoğu kez farkında olmasak bile yemek yerken de aynı olay gerçekleşir. Aynı yiyeceğin ilk lokması ile son lokması arasında tad azalması mevcuttur. Aroma arttırıcı ihtiva eden gıdalar hariç. Örneğin Mono Sodyum Glutomat tad alma bölgemizi uyararak daha fazla hassaslaştırır. Bu tip gıdaların yoğun tüketilmesinden sonra diğer MSG içermeyen gıdalardan tad almamız azalır.
Hazır çorba ile başlanan yemeklerde bu açıkça gözlenebilmektedir.

İşte gazlı içeceklerdeki bileşiklerin bir kısmı dilimizdeki artıkları hızla parçala**** midemize gönderirken diğer bir kısmı ise bunları nötrleştirir. Bu nedenle her lokma ilk lokmaymış gibi algılanır.

Herkesin anlayabileceği bir açıklıkla aktarmaya çalıştım. Umarım faydalı olmuştur. Daha fazla detay isteyenler internette ilgili konulara çok kolay ulaşabilir. (gıda kimyası, duyular, beyin, aromalar vs.)

Selam ve saygılar.

Kenan Kablan
Üye

Toplam 1236 yazı
20/06/2004 :  12:26:36 Yazarın websitesine git Website   Alıntı
mübadele=trampa, değiş-tokuş, takas.
mal mübadelesi = karşılıklı mal değişimi, takas.

Mesaj gönderebilmek için öncelikle giriş yapmış olmanız gerekmektedir.

Henüz kayıt yaptırmadıysanız buradan üye olabilirsiniz.

Üye olarak:

• Yeni yazılar gönderebilir,
  • Varolan yazılara yorum yapabilir,
  • Arkadaşlarım, favorilerim, kişisel mesajlaşma, haber merkezi, dosya merkezi, online üyeler gibi pek çok yardımcı araçlardan yararlanabilirsiniz.

» Hemen üye olmak için tıklayınız.

7.84 saniye.
22:39:24, 28 Mart 2024, Perşembe

Buradaki yazılar, yazarlarının ve Koniks.com®'un izni olmaksızın hiçbir yazılı, görsel yada sesli yayın organında yayınlanamaz. Eğitim amacı dışında, herhangi bir şekilde çoğaltılması yasaktır. Eğitim amaçlı çoğaltıldığı durumlarda, yazarla ilgili bilgilerin ve URL'nin belirtilmesi zorunludur.

Bu web sitesi bilgilendirme amacıyla iyi niyetle, amatör bir ruhla hazırlanmıştır ve yer alan her türlü bilgi genel nitelikte olup, doğruluğu, eksiksiz olması, güvenilirliği, yeterliliği ve güncelliği hiçbir surette sitemiz tarafından garanti ve taahhüt edilmemektedir. Yer alan görüş ve yorumlar tamamen Koniks.com üyelerinin kişisel görüşlerini yansıtmaktadır. Sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak iş kurma/yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir ve söz konusu bilgilere dayanılarak alınacak kararların neticesinde oluşabilecek yanlışlık veya zararlardan Koniks.com sorumlu tutulamaz.

© 2000-2024 Koniks.com İletişim   ||   Kullanım Şartları   |   Kurallar   |   Sitenin Kullanımı   |   Gizlilik   |   Yardım