Kekik Yetiştirme Hakkında Bilgi - Koniks.com

Koniks.com
Kullanıcı adı:
Şifre:
Şifremi hatırla

Ana Sayfa          Forumlar          Arama          Yardım           Kayıt Ol

Kekik Yetiştirme Hakkında Bilgi

tute82
Yeni Üye

Toplam 47 yazı
26/09/2009 :  19:29:08 Bu yazıdan alıntı yaparak yorum yaz Alıntı

MERHABA ARKADAŞLAR BEN KEKİK YETİŞTİRMEK İSTİYORUM TBBİ ALANDAA RABET GORUYORMUŞ İLGİLELEN ARKADAŞLAR İLE ÇALIŞMAK İSTERİM 50 DONUM YERİM VARR MESAJLARINIZI BEKLIYORUM....

Yerleşim : Türkiye / Kırklareli  |  Meslek : Diğer
musti_900
Üye

Toplam 379 yazı
28/09/2009 :  21:43:29  Alıntı
kardeş çok iyi düşünmüşsün.kuru kekik kğ 40-50 tl civarında.

Yerleşim : Türkiye / Adana  |  Meslek : Yöneticilik
scetin
Üye

Toplam 261 yazı
29/09/2009 :  08:07:18  Alıntı
evet, ben de kekik olayını düşünmeye başladım. Özellikle yurtdışına satışı hakkında.

Yerleşim : Türkiye / İstanbul  |  Meslek : İletişim
fatih-60
Yeni Üye

Toplam 6 yazı
29/09/2009 :  18:00:10  Alıntı

arkadaşlar kekik derken hangisinden bahsidiyorsunuz bu sene ben bizim yaylalardan topladım adaçayı ve kekik demlenip içilen kekik ise ben size kuru halde 1 çuvala yakın var bizim kullandığımız kekik temmuzun ortasından intibaren toplanmaya başlanıyor talep olursa daha çok toplarım

Yerleşim : Türkiye / İstanbul  |  Meslek : Elektrik / Elektronik
cemalerd
Üye

Toplam 144 yazı
02/10/2009 :  16:39:42  Alıntı
Kekik tüm orta ve doğu anadoluda dağlarda bolca var.

Bunun için tohum alıp ekip toplamaya 50 dönüm araziyi buna ayırmaya gerek varmı bilmiyorum,

umarım kekik görmüşsünüzdür ,

çünki fatih beyin dediği gibi istediğiniz kadar toplatın köylerde ancak tıbbi pek katma değeri olduğu kanısında değilim,

Saygılar

Yerleşim : Türkiye / İstanbul  |  Meslek : Bilgisayar-Bilişim
tiooti
Yeni Üye

Toplam 50 yazı
02/10/2009 :  22:59:48  Alıntı
Arkadaşım, şifalı bitki üretimi ile ilgileniyorsan önce TEMA vakfına bir başvur. Ayrıda "Aktar" denilen, şifalı bitkiler ve yağlar satan dükkanlara git fikir sahibi olursun.

Birde Sn Ahmet Maranki ve Önder Sarac ın şifalı bitkiler kitaplarını alıp incele derim.

Iş kuran kişi elinden geldiğince titiz ve profosyonel davranmalı. Biz Avrupada bunu öğrendik.

Başarılar diliyorum.

Yerleşim : ALMANYA / Münih  |  Meslek : Diğer
amed
Yeni Üye

Toplam 1 yazı
08/06/2010 :  22:44:26  Alıntı
doğu anadoluda yaşıyorum kekik yetiştiriciliği hakkında yeni bilgiler edindim
bende bu işe başlamak istiyorum ama nasıl yapılacağı hakkında yardımcı olabilecek arkadaş
arıyorum.ekilecek arazi var hemde çok miktarda mesaj atarsanız sevinirim
abc

Yerleşim : Türkiye / Bitlis  |  Meslek : Diğer
nev_kap
Üye

Toplam 183 yazı
14/06/2010 :  18:14:50 Yazarın websitesine git Website   Alıntı
slm tute 82 kekik tıbbı ve aromatik bitki çeşidine giriyor kekik ekip para kazanacagını düşünüyorsan büyük bir yanılgı içerisinde oldugunu söylemeliyim arkadaşların bahsettiği tür dağ kekiği onunda para eden çeşidi ege bölgesinde bulursun bu işi yapmadan önce denizli tarım il müdürlüğüyle irtibata geç derim çünki türkiyede en çok kekik denizlide yetiştiriliğiyor.
www.nevkaptarim.com
nevkaptarim@windowslive.com
www.nevkaptarim.com.tr

Yerleşim : Türkiye / Nevşehir  |  Meslek : Satış / Pazarlama
dortler21
Üye

Toplam 815 yazı
14/06/2010 :  19:00:22 Yazarın websitesine git Website   Alıntı

Türkiye kekik üretiminde dünya da birinci ülkedir. ve 1500 ton ihraç ederek 3 milyon dolar ülkemize gelir sağlamıştır.
kekik kilosu 50 lira etmez çünkü ihraç edildiğinde kilosu 2 dolardan satılmış yani 3 liradan birde bunun üreticiden toplanıldıgını düşünseniz kilosu 1-2 lira anca eder..
kebaplara sos niyetine serpilen ottur..

tıbbi alanda kulanılmaz sadece kocakarı ilaçlarında kullanılır. sadece kokusu için birde lezzeti oldugundan kullanlır
dortler

Yerleşim : Türkiye / Diyarbakır  |  Meslek : İletişim
akinselcuk
Editör

Toplam 5590 yazı
14/06/2010 :  21:50:40 Yazarın websitesine git Website   Alıntı
Kekik gerek tıbbi ve gerekse bitkisel ilaç terkiplerinde bolca kullanılır. Farmasötik değeri yüksektir. Bünyesindeki uçucu yağ tıbbi alanda oldukca değerlidir. Bu uçucu yağdan ayrılan timol sık kullanılan bir çok ilacın içinde kullanılır. Antiseptik, antibakteriyel, antiektoran, antispazmodik, ekspektoran, antifungus etkileri için kullanılan timol kekikdeki uçucu yağ içindeki bileşiklerden biridir.

Kısaca timol için mikrop öldürücü denilebilir. Hastalanan küçükbaşlar doğada beslenirken kendiliğinden kekik yerler. Hasta olmadıklarında zorlasanız yediremezsiniz. Üstelik belli bir miktarın fazlası zehirleyici etki gösterir. Küçükbaşlar sanki bunu biliyormuş gibi hasta iken sadece belli bir miktar yer sonra yemeyi bırakırlar.

Kekiğin faydası ve kullanım alanı çoktur ama kime hangi çeşidini satabileceğinizi bilmeden kekik yetiştirip parayı kıracağım diye bir hayale kapılmak yersiz bir iş olur.

50bin m2 bu işe ayrılabiliyorsa önce bir bağlantı kurup anlaşın. Ondan sonra yetiştirmeye kalkışın.

Kekikten para kazanmak için önce farmasötik bitki üreticisi gibi tüketicilerle irtibat kurmalı ve anlaşmalısınız. Hatta mümkünse işleyip öyle satmaya başlamalısınız.

Aksi taktirde pek para etmez....
tamnland.com

Yerleşim : Türkiye / Türkiye  |  Meslek : Diğer
barlas20
Yeni Üye

Toplam 7 yazı
16/06/2010 :  00:14:58  Alıntı
Kekik karlı bi iş değil.Her sene kumar oynarsın.Genelde 2-2.5 tl arası.Bazen artıyor ama bu sefer de herkes kekik ekince değeri 1 tl ye bile düşüyor.Tamamen kumar yani.Bizim buralarda çok.Her sene ekilir kekik ve tütün ama getirisi az.Tek hatırladığım 3 yıl önce bi 7 tl ye fırladı ama hemen düşüyor fiyatlar.sezon içinde bile çok değişiyor.Ama karnını doyurur.Çok kazanç bekleme.

Yerleşim : Türkiye / Denizli  |  Meslek : Sağlık hizmetleri
erokas
Üye

Toplam 515 yazı
16/06/2010 :  11:52:42  Alıntı
Bildiğim kadarıyla İzmir bölgesinde çok ekiliyor.
Hatta bir ara arıcılık la ilgili araştırma yaparken rastlamıştım.

İzmir bölgesinde bal satıcılarının bir çoğu kekik kokulu bal diye farklılık yaratmaya çalışıyorlardı.
O kadar çok ekiliyormuş ki orada çiftçiler arı sahibi olup kovanlarını kekik tarlalarına koyup
özel bir kokuya sahip bal üretiyorlar aynı zamanda.

Baharda gezici arıcılık yapanlardan bir kısmı ise trakya bölgesine ayçiçeği ekim alanlarına gitmek yerine
izmir bölgesine gitmeye başladı.
Kekik piyasasını o tarafta araştırmanı öneririm.

Yerleşim : Türkiye / Kocaeli  |  Meslek : Reklam
dortler21
Üye

Toplam 815 yazı
16/06/2010 :  12:30:53 Yazarın websitesine git Website   Alıntı
dün işyerinin önünde 8-9 yaşlarında 2 çocuk yarım torba kekik ellerinde kiloyla satıyordular keşke resim çekip size gösterseydim bu yazı için merak ettim kilosunu sordum cocukalr 2 lira dedi..
kasaba gittiler komşuya kasap pahalı dedi almadı
dortler

Yerleşim : Türkiye / Diyarbakır  |  Meslek : İletişim
erokas
Üye

Toplam 515 yazı
17/06/2010 :  13:51:21  Alıntı
Alıntı Yapılan Metin:
Yazıyı gönderen - dortler21
dün işyerinin önünde 8-9 yaşlarında 2 çocuk yarım torba kekik ellerinde kiloyla satıyordular keşke resim çekip size gösterseydim bu yazı için merak ettim kilosunu sordum cocukalr 2 lira dedi..
kasaba gittiler komşuya kasap pahalı dedi almadı

Güzel bir gözlem bence.
Birçok fikirden daha öğretici.

Yerleşim : Türkiye / Kocaeli  |  Meslek : Reklam
sefasalcan
Yeni Üye

Toplam 4 yazı
18/06/2010 :  15:20:35  Alıntı
bak abicim 500 dönüm arazin var bunun 250 dönümüne kekik ek tohumunu bulabilirsen vikisli kekik ek sebebini sorarsanz
parası güzel snra yurt dısından müsteri bulabilirsn kozmetike ve ilaç sanayilerine güzel fiyata satabilirsn bunu vikislisini bulup ekersen dediğim yerler 2. hasatta snden vikisli nane de isticeklerdir ve bağlantıyı kparmayacaklardır
benm yasadığm yerde var mesla 3,000 dönüm civarında ekiyo kurutuyo paketliyo tırlara yükletiyo yurt dışına gönderiyo altındaki araba porshe cayenna s parayı kırarsın abi sen kekiğin ve nanenin vikislisini ara
s.salcan

Yerleşim : Türkiye / Adana  |  Meslek : Mobilya
sefasalcan
Yeni Üye

Toplam 4 yazı
18/06/2010 :  15:22:50  Alıntı
pardon 50 dönüm yanls okumusum olsn abi dediğimi araştır :)
s.salcan

Yerleşim : Türkiye / Adana  |  Meslek : Mobilya

Mesaj gönderebilmek için öncelikle giriş yapmış olmanız gerekmektedir.

Henüz kayıt yaptırmadıysanız buradan üye olabilirsiniz.

Üye olarak:

• Yeni yazılar gönderebilir,
  • Varolan yazılara yorum yapabilir,
  • Arkadaşlarım, favorilerim, kişisel mesajlaşma, haber merkezi, dosya merkezi, online üyeler gibi pek çok yardımcı araçlardan yararlanabilirsiniz.

» Hemen üye olmak için tıklayınız.

6.94 saniye.
12:29:25, 30 Nisan 2024, Salı

Buradaki yazılar, yazarlarının ve Koniks.com®'un izni olmaksızın hiçbir yazılı, görsel yada sesli yayın organında yayınlanamaz. Eğitim amacı dışında, herhangi bir şekilde çoğaltılması yasaktır. Eğitim amaçlı çoğaltıldığı durumlarda, yazarla ilgili bilgilerin ve URL'nin belirtilmesi zorunludur.

Bu web sitesi bilgilendirme amacıyla iyi niyetle, amatör bir ruhla hazırlanmıştır ve yer alan her türlü bilgi genel nitelikte olup, doğruluğu, eksiksiz olması, güvenilirliği, yeterliliği ve güncelliği hiçbir surette sitemiz tarafından garanti ve taahhüt edilmemektedir. Yer alan görüş ve yorumlar tamamen Koniks.com üyelerinin kişisel görüşlerini yansıtmaktadır. Sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak iş kurma/yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir ve söz konusu bilgilere dayanılarak alınacak kararların neticesinde oluşabilecek yanlışlık veya zararlardan Koniks.com sorumlu tutulamaz.

© 2000-2024 Koniks.com İletişim   ||   Kullanım Şartları   |   Kurallar   |   Sitenin Kullanımı   |   Gizlilik   |   Yardım