Fikri Olana Sermaye Var - Koniks.com

Koniks.com
Kullanıcı adı:
Şifre:
Şifremi hatırla


    Ana Sayfa          Forumlar          Arama          Yardım           Kayıt Ol

Fikri Olana Sermaye Var


akinselcuk
Editör

Toplam 5590 yazı
01/09/2009 :  14:44:09   Yazarın websitesini ziyaret et Website  Bu yazıdan alıntı yaparak yorum yaz Alıntı


Fikri olana sermaye var

Risk sermayedarları, Türkiye’de de iyi kazandıracak işlere yatırım yapıyorlar. İşsiz ama iyi bir iş fikri olanlar, sermaye sorununu risk sermayesi şirketlerine giderek çözebilirler
Şükrü ANDAÇ

Kriz zamanlarında kendi işini kurmanın bir yolu da risk sermayedarlarından kaynak sağla****, iyi bir iş fikrine yatırım yapmaktır. Krizi fırsata dönüştürmek isteyenler, risk sermayesi yöntemiyle fikirlerini hayata geçirebilir, iyi bir kazanç düzeyi yakalayabilirler. İnandığınız bir projeniz var ise risk sermayedarlarına gidebilirsiniz.

Kâr garantiyse sermaye hazır
Bilindiği gibi ‘risk sermayedarları’, parasal kaynağa sahip olan ve kazandıracak iş fikirlerine yatırım yapma riskini alan kişilere deniliyor. Risk sermayesi uygulaması artık Türkiye’de de var. Özellikle yeni ekonomi ile ilgili fikri olup parası olmayan girişimcilere kaynak sağlamak için ortaya çıkan risk sermayedarları, artık kârlı olduğuna inandıkları başka sektörlere de yatırım yapıyorlar. Bu tip risk sermayesi bulabileceğiniz yerlerin ve nasıl başvuracağınıza ilişkin yönlendirici bilgileri aşağıda bulacaksınız. Öncelikle bir proje hazırlanması gerekiyor. Bu projenin en önemli özelliği fizibilitesi. Yatırım alanı, maliyeti, kadrosu, pazarı... Her şey inceden inceye hesap edilmiş olmalı. Ve tabiki inandırıcı, kesinlikle doğru hesaplamalara dayanmalı. Çünkü risk sermayedarları, inanmadıkları bir projeye asla yatırım yapmazlar.
Risk sermayesi sağlayan şirketler girişimcileri farklı seviyelerde ele alarak, fon aktarımı, teknoloji sağlanması, iş planının oluşturulması, stratejik yönetim ve karar alma gibi konularda destek ve danışmanlık sağlıyorlar. Bunun yanında fiziksel destek de (ofis, internet erişimi, gerekli altyapı donanımı gibi) sağlanabiliyor.

Risk sermayesi şirketleri çoğalıyor Koç Bilgi Grubu
Koç Bilgi Grubu’nda ‘yeni iş geliştirme birimi’ oluşturuldu. Bu birim şimdiye kadar iki projeyi destekledi. Bunlar GVZ (geveze) ve Biletix şirketleri. İnternet ve yazılıma yönelik girişimleri destekliyor. Girişimcilerden belli iş planları hazırlamış olmaları isteniyor. Görüşmeler sırasında plan üzerindeki tahminler tartışılıyor. Geleceğe yönelik hedefler tutuyorsa ve gerçekten girişimciye kazanç vaadediyorsa yatırım ortaklık şartları konuşuluyor. Koç Bilgi Grubu bünyesindeki ‘iş geliştirme birimine’ risksermayesi@koc.com.tr adlı e - mail adresinden ulaşabilirsiniz.

Ericsson Crea World
Ericsson, yeni iş fikirlerini hayata geçirmek için Crea World adlı merkezi kurdu. Merkezde 45’e yakın proje hayata geçirildi. Bunların birçoğu Türkiye’deki GSM operatörlerinin yanı sıra İsrail, Almanya ve İngiltere’deki GSM operatörlerine satıldı. İş fikirleri kazandırmaya başladı. Ericsson Crea World’da projenizi uzmanlar yardımıyla ve gerekli üstün teknolojik altyapı ile gerçekleştirirken bu merkezdeki toplantı odalarından, test odalarından, proje ve tasarım odalarından, fitness merkezinden, okuma ve yemek salonlarında karşılıksız olarak yararlanabiliyorsunuz.
Adresi: Creaworld’ün Web adresi: www.creaworld.com.

Siemens
Siemens bünyesinde kurulan Siemens Business Accelerator, bilgi teknolojileri ve hizmet sektöründe faaliyet gösteren şirketlerin projelerine destek veriyor. Almanya’dan sonra ilk defa Türkiye’de faaliyete geçirilen sistemle birlikte geliştirilmeye hazır projesi olan şirketler Siemens’e başvurark bu fırsattan yararlanabilir.
Ulaşabileceğiniz adres: www.siemens.com.tr

TTGV
Türkyi Teknoloji Geliştirme Vakfı, kendisine endüstriyel teknoloji projeleri kapsamında tahsis edilen 7 milyon dolar tutarında fon ile, en az iki adet risk sermayesi fonunun oluşumuna destek sağlayacak. Bu proje kapsamında risk sermayesi fonlarının ilki Türkiye İş Bankası ile birlikte İş Risk Yatırım Ortaklığı adı altında kuruldu. Diğer fonun uluslararası en iyi uygulama örneklerinden yola çıkılarak kurulması konusunda çalışmalar yürütülüyor.
İrtibat için: www.ttgv.org.tr

En çok tercih edilen alanlar Bu sistemde daha çok tercih edilen yatırım alanları katma değeri yüksek iş fikri ve projelerden oluşuyor. Bu projelerin gerçekleştirilebileceği alanlar ise şunlar:

• Bilgisayar teknolojileri
• Yazılım
• Biyoteknoloji ve tıp teknolojisi
• Enerji
• Telekomünikasyon
• Hizmet sektörü

Fikrinizi fizibilite çalışmasına dönüştürün
İlk başvuru
İlk olarak projenizin genel taslağını hazırlayıp risk sermayedarı şirkete sunmanız gerekiyor. Hazırlayacağınız genel taslak içerisinde yatırım maliyeti, işletme giderleri, pazarlama stratejisi, gelir tahminleri gibi bilgiler olmalı

Değerlendirme
Şirket kendisine sunulan projeyi ayrıntılı olarak inceler, piyasa koşullarına göre değerlendir, karşılaştırır ve uygun olan proje sahipleriyle yüz yüze görüşür

Ortak çalışma
Görüşmeler sonucunda her iki taraf anlaşırsa proje detaylandırılır, çalışmalar başlar ve fizibilite çalışması yapılır

Koşulların belirlenmesi
Ortak çalışmalar sonucunda ortaya çıkan sonuçlar değerlendirilir ve her iki taraf içinde projeye katılma koşulları belirlenir.
Böylelikle risk sermayesi şirketinin hangi oran ve koşullarda projeye katılacağı belirlenmiş olur

Sözleşme safhası
Risk sermayesi şirket ile girişimci eğer bütün koşullarda anlaşırsa bir gizlilik ve yatırım sözleşmesi imzalanır ve projenin hayata geçirilmesi için her iki taraf kendisine düşen çalışmalara başlar ve proje hayata geçirilir

Son aşama
Proje önceden belirlenen şart ve koşullarda hayata geçirildikten sonra risk sermayesi şirketi, yatırım sözleşmesinde belirlenen şekil ve koşullarda yatırımdan çıkar.

Kaynak: Milliyet
tamnland.com

Yerleşim : Türkiye / Türkiye  |  Meslek : Diğer
mould
Üye

Toplam 173 yazı
02/09/2009 :  05:54:26  Alıntı
özür dileyerek bir başka yazıya gönderdiğim cevabı konu aynı olduğu için aynen burayada yapıştırıyorum;

Vaktiniz varsa okursunuz. Bu yazıda Venture Capital (VC) ve diğer fon türlerinin açılarını , bakışlarını, fırsatçılıklarını yazmaya çalışacağım.

Öncelikle konuyu saptırmak diye algılamayın gerekli olduğu için yazıyorum "illimünati" diye birşeyden haberiniz varmı?. Olanaklarından, yaptıklarından, yapabildiklerinden. Bu çok büyük bir grup ve dünya finans ve medyası tekelinde. Yukarıda bahsedilen fonlar onların fonları. Ve onlardan olmayan kimse büyük bir atılım yapamaz. Medyayla, finansla ve devletle karşınıza çıkarlar. Yani dünyanın en iyi fikrini bulmuş olsanız gerçekleştiremezsiniz bile. Yada gerçekleştirme yolunda erir gidersiniz.

Konumuza dönersek Venture Capital kısaca girişim sermayesi demek. Ama sizi korumak şöyle dursun kendi alt yapı bağlantılarıyla fikrinizi başka yerlerde değerlendirme yoluna giden, güzel birşey bulup hemen trilyoner olma (maalesef Türk insanının yapısında bu var) hayalleri kuran insanımızın fikirlerini alarak (yada bu fikirden yola çıkarak diyelim) bunu başka yapılarda değerlendiren bir kurum.

Bu kurumun alt yapılarında yukarıdaki tarzda şirketler var. Ünvanları olan kişilerin oluşturduğu bu tarz şirketler aslında en büyük girişimcilik tehdidi. Bu tarz şirketler ve her yıl başka başka kişi yada grupların yaptığı "Fikir yarışmaları". Bu yarışmaları yapanlarda medyaca "kabul görmüş" kurum, kuruluş veya kişiler. 1996 dan beri çok sıkı takip ederim. Her yıl ülkemizde bir sürü kurum "fikir yarışması" yapar ama 3 yıl üstüste tekrarlananını görmedim. Neden acaba hiç düşündünüzmü?

Bu tarz alt şirketler bütün dünyada fikirleri topluyor.Yukarıdaki örnek şirkette 600 fikrş değerlendirip 4 tanesine VC verdiklerini söylüyorlar. VC verdikleri şirketlerin çoğu Amerikada yerleşik insanların ortaya koyduğu siteler. Bu tarzda sayamayacağım kadar çok alt şirket ve kuruluş var ülkemizde. Söylenen siteleri incelediğinizde pekçoğunun bırakın küresel liderler olmayı 1 sene sonra siteleri bile kapanacaktır. Bu kandırmacanın bir parçası.

Kalan 594 fikir nerede dersiniz. Sadece 1 firmada bu kadar fikir toplamış . Birde şu "fikir yarışmaları" var tabi. Fikrini getir beğenirsek ilk 3 e para verelim gibi. verdikleri paralarda 20-30000 USD yi geçmez. (isterseniz bana yazın size pekçoğunun ismini vereyim)

Gelelim çalışmasına; İyi fikirler hersene bu tarz yarışmalar ve alt şirketlerce toplanır. Toplanan fikirler önce her ülke yada birkaç ülkenin bir arada olduğu "masa"larda değerlendirilirler. Kendi kategorilerine göre tasnif edilip üstlerine yani anakara masalarına gönderilirler. bunlarda ingilteredeki merkezde değerlendirilir.

Değerlendirmenin sonucunda çok iyi bulunan fikirler gene bunların imalatçı olan alt şirketlerine yaptırılır. Birsüre sonra piyasaya çıkar. Sizde dersinizki ben bunu bulmuştum. Ama yarışmada derceye bile girememiştim. Yada falanca firma değerlemeye gerek görmemişti.
Hep duymuyormusunuz ülkemizde bir buluşunu devlete kabul ettiremeyen biri gidip Amerikada o işi yapmış ve çok başarılı olmuş. Devlet organlarının tamamen innovasyonun karşısında olmasınında sebebi budur.Yukarıda bahsettiğim illimünati'yi araştırmanızı tavsiye ediyorum. Devletin ne kadar bunların istediği yönde at oynattığını, başka bir deyişle istemedikleri yönde kimsenin bir şey yapmasına devletin müsaade etmediğini. Araştırırsanız anlayacaksınız.

Peki bunu yıkabilen yokmu? yok..

Ama durun, hemen yılmak yok. Buluş üzerine çalışmanın 1. prensibi sorunlara çare aramaktır diye biliyorum. Bu sorununda bir çaresi var. Aklıma gelenleri yapabilirsem, onlara rağmen herkesi girişimci yapabileceğim bir çözüm var ve üzerinde çalışıyorum. İnşallah bitirip hayata geçirebilirsem ilk burada duyuracağım.

Son söz; İyi bir fikriniz varsa, iyi saklayın. VC şirketlerinden, devletten, ve fikir yarışmalarından uzak durun. Fikriniz sizde kaldığı sürece güvendedir. Sonra fikrinizi bir Amerikan, Hindistan veya Kore firmasının yaptığını görürseniz üzülürsünüz.

(saat sabah 5.48 olduğu için hatalarım varsa özür dilerim.)

Yerleşim : Türkiye / İstanbul  |  Meslek : Yöneticilik
kollektif
Yeni Üye

Toplam 7 yazı
01/07/2017 :  21:29:55  Alıntı
sayın mould

haklısınız sadece ilüminati topluluğunda değil bunları bürokraside sanayi bakanlığında kosgebde tübitakta malesef çok acı ama TPE de bile görebilirsiniz tabiki çözmek ve anlamak için çok farklı köşelerden gol yemeniz sonrada düşünüp bu noktaya gelmeniz zaten harcanmanıza ve yılmanıza yetiyor sonuç başladığınız yerdeki siyah saçlarınız beyazlamış ve yılgınlıkla yıllarınızı ve zamanınızı boşa harcamış oluyorsunuz. bu platform bile aynı amaca hizmet ediyor dikkat edin eğer siz bu yazınızı direk yazı olarak yazsaydınız yayınlamayacaklardı bile veya TPE nin bu halka değilde uluslararası çıkar gruplarına çalıştığını yazacak olsanız kiş ben yazdım sonuç yayınlanmayacaktı tıpkı benim yayınlanmayan yazım gibi
özetle insanları farkındalığa ve burdanda gerçek çözüme yöneltecek makaleleri bile yayınlatmıyor tartıştırmıyorlar
en acı olanı da bütün bunları ciddiye alması gereken iktidar ve sanayi bakanlığı bile uyuyor anlamıyorlar yada anlayamayacak kadar tecrübesizler size genel anlamda tecrübelerimle baştan sona kadar hak veriyorum kurun gerçek ve doğru çalışan bir platform .....
her köşeden tpe den fikri ve sanayi haklar mahkemesinden kamu kurumlarının arpalıklarındaki çetelerden adaletten maliye bakanlığından defalarca gol yemiş biri olarak bende elimden geldiğince bu yolda harcanacaklara elimden gelen danışmanlığı yapacağım aslında doğrusu şu nitelikli arkadaşlardan bir ekip kurmak lazım örneğin bilgisayar proğramcıları avukatlar grafikerlerden gruplar kurup projeleri kendimiz toparlayıp bu sistemi alt edecek taktiklerle gercek sahiplerine ve ülkemize kazandırabiliriz
bana ulaşın diyorum son olarak
sağlıcakla

Yerleşim : Türkiye / İstanbul  |  Meslek : İmalat
kollektif
Yeni Üye

Toplam 7 yazı
01/07/2017 :  21:36:36  Alıntı


şimdi iddialı bir söylem .......

ciddi bir iş fikri var ancakkkkkkkkk onu bir noktaya taşıyacak bir sermayeye ihtiyaç var sizce kosgeb bunu başarabilirmi elbette hayır yönetmelikler vs vs peki bunu idrak edecek elemanları var mı malesef arada çakal tayfası var bilgi satan bunun dışında klasik memur risk alabilen karar verip gerekirse yönetmeliği bürokrasiyi tersten işletip sonuca gidebilecek cengaver kosgeblilerimiz var mı
varmıdır ne dersiniz

Yerleşim : Türkiye / İstanbul  |  Meslek : İmalat
jenerator
Üye

Toplam 223 yazı
02/07/2017 :  22:19:18 Yazarın websitesine git Website   Alıntı
Merhaba, arkadaşlar elime 4 adet patent alınmış siteleri kurulma aşamasında Türkiye için rekabeti yok,ürünler var.
Hepsi farklı sektörlerde,Para var diyen arkadaşlar,buyursunlar,
Patent aldığım için ciddi olan alıcılar ile iletişim kurabilirim.Patent satabilirim.

Yerleşim : Türkiye / Trabzon  |  Meslek : Ticaret
mezun
Yeni Üye

Toplam 67 yazı
21/07/2018 :  00:50:35 Yazarın websitesine git Website   Alıntı
ÖNEMLİ DUYURU ŞAKA DEĞİL GERÇEK 5.000 DOLARLA HAFTA 2000 DOLAR KAZANMAK İSTEYEN HELAL SÜT EMMİŞ DÜRÜST KAZANÇ DÜŞÜNEN İŞ GENEL GIDA ALIMINDA ALIP 3 GÜNDE SİPARİŞ YERİNE VERİLEREK KAZANÇ SAĞLAMAK İÇİN SERMAYELİ ORTAK BAY BAYAN FARKETMEZ ORTAKLIK SÜREKLİ ARANIYOR KALICI ORTAKLIK ŞAKA DEĞİL HAFTASINDA 2 BİN DOLAR KAR ciddi düşünen sedatbaba1935@hotmail.com PERİSOYLAR.LTD.ŞTİ
sedat

Yerleşim : Türkiye / Nevşehir  |  Meslek : Elektrik / Elektronik
 

Mesaj gönderebilmek için öncelikle giriş yapmış olmanız gerekmektedir.

Henüz kayıt yaptırmadıysanız buradan üye olabilirsiniz.

Üye olarak:

  • Yeni yazılar gönderebilir,
  • Varolan yazılara yorum yapabilir,
  • Arkadaşlarım, favorilerim, kişisel mesajlaşma, haber merkezi, dosya merkezi, online üyeler gibi pek çok yardımcı araçlardan yararlanabilirsiniz.

» Hemen üye olmak için tıklayınız.


 

3.53 saniye.
20:54:24, 18 Haziran 2024, Salı

Buradaki yazılar, yazarlarının ve Koniks.com®'un izni olmaksızın hiçbir yazılı, görsel yada sesli yayın organında yayınlanamaz. Eğitim amacı dışında, herhangi bir şekilde çoğaltılması yasaktır. Eğitim amaçlı çoğaltıldığı durumlarda, yazarla ilgili bilgilerin ve URL'nin belirtilmesi zorunludur.

Bu web sitesi bilgilendirme amacıyla iyi niyetle, amatör bir ruhla hazırlanmıştır ve yer alan her türlü bilgi genel nitelikte olup, doğruluğu, eksiksiz olması, güvenilirliği, yeterliliği ve güncelliği hiçbir surette sitemiz tarafından garanti ve taahhüt edilmemektedir. Yer alan görüş ve yorumlar tamamen Koniks.com üyelerinin kişisel görüşlerini yansıtmaktadır. Sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak iş kurma/yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir ve söz konusu bilgilere dayanılarak alınacak kararların neticesinde oluşabilecek yanlışlık veya zararlardan Koniks.com sorumlu tutulamaz.

© 2000-2024 Koniks.com İletişim   ||   Kullanım Şartları   |   Kurallar   |   Sitenin Kullanımı   |   Gizlilik   |   Yardım