Hızlı Şirketlerin Yöneticileri Hizmetçi Ruhuyla. . - Koniks.com

Koniks.com
Kullanıcı adı:
Şifre:
Şifremi hatırla


    Ana Sayfa          Forumlar          Arama          Yardım          

Hızlı Şirketlerin Yöneticileri Hizmetçi Ruhuyla. .


dt_turan
Girişimci Editör

Toplam 544 yazı
20/12/2008 :  16:44:55 Bu yazıdan alıntı yaparak yorum yaz Alıntı


Hızlı Şirketlerin Yöneticileri Hizmetçi Ruhuyla Çalışır

“Hızlı balık yavaş balığı yutar” yaklaşımının öncüsü, yönetim gurusu Jason Jennings, dünyanın en hızlı ve performansı en güçlü şirketlerinin 4 ortak sırrını, "İşe para için girmemişlerdir. Çalışanlar kendini şirket sahibi gibi görür. Şirkette hizmetçi ruhlu bir lider vardır" sözleriyle açıklıyor. Jennings, bu sırları şu detaylarla anlatıyor: "Bu şirketlerin başarılarının ardında mutlaka parayla hiç ilgisi olmayan bir neden var. Dünyanın en çok dolar milyoneri yaratan şirketi Microsoft’un kurucusu Bill Gates çok para kazanmak için bu işe girmedi. O tüm dünyadaki bilgisayarların yazılımını hazırlamak istedi. Finansal performansı iyi şirketleri incelediğimizde başarılarının parayla ilgisi olmadığını gördük. Nedeni bir misyon değil. Yaptığınız şeyi yapmanız için manevi nedeninizi bilmenizdir."


Patron Çalışanlar
Diğer sırrın, çalışanların kendini iş yerinin sahibi gibi hissetmesini sağlamak olduğunu kaydeden Jennings, "Eğer bunu sağlarsanız şirketi sahiplenen çalışan patron gibi düşünür, patron gibi davranır. Herkes şirkete ekonomik değer yaratmanın önemini bilir. Ve herkes yarattığı ekonomik değere göre ücretlendirilmelidir" diyor.

İş Tanımı Saçmadır
İş tanımı kavramına şiddetle karşı çıkan Jennings, dünyadaki en saçma sapan şeyin ise “iş tanımı” olduğunu söylüyor: "Birini işe aldınız ve ona ‘Senin işin şunlar. Başka bir şeye bulaşma’ Diyorsunuz. Eğer tanım verirseniz, kimse işin sahibi gibi davranmaz. İş sahibi gibi davranmalarına izin verirseniz, karar verme hakkı doğru insanlarda olur. Hatadan herkes sorumludur. Hata yapmaya da fırsat verilmeli."

Hizmetçi Ruhlu Yönetici
Doğru liderliğin, başarıyı getiren dördüncü sır olduğunu belirten Jennings, bir steaward (uçuş görevlisi-hostes) gibi davranan liderin, hizmet etme ruhuna sahip olması gerektiğini söylüyor: "Dünyanın en hızlı ve başarılı şirketleri, geleneksel liderler tarafından yönetilmez. Steward’lar tarafından yönetilir. İyi bir steaward hizmet vermeyi, kısa vadede kendi çıkarının üstünde tutar. Kılavuz olurlar, egoları yoktur. Üstün lider bilgiyi paylaşır, erişilebilir, işin içindedir, duruşu vardır, yüzeysel değildir, koçluk ve kılavuzluk eder, sabırsızdır ve sonuca ulaşmak ister."

Jason Jenning’e Göre Dünyanın En Hızlıları

Nebraskalı katalog firması Cabelas: Spor malzemeleri satıyor, Her yıl 1400 sayfalık katalog basıyor ve 250 milyon kopya dağıtıyor. ABD’de 23 eyalette mağazaları var.

İsveçli mağazalar zinciri H&M: Şirket 10 yılda değerini 50’ye katladı. 28 ülkede 60.000 çalışanı var.

O’Reilly oto yedek parçacısı: 74 yaşındaki Chap Oreilly, bir mağaza açtı ve otomotiv parçaları satıyor. ABD’de 2400 mağazaya ulaştı.

İsveç mobilya devi IKEA: Şirket her yıl çalışan başına 1,4 milyon dolar kazanıyor.

Kaynak: Bu yazı, Kolay İletişim tarafından, KobiFinans için hazırlanmıştır.

Yerleşim : Türkiye / İstanbul  |  Meslek : Bilgisayar-Bilişim

1.05 saniye.
22:00:39, 13 Mayıs 2021, Perşembe

Buradaki yazılar, yazarlarının ve Koniks.com®'un izni olmaksızın hiçbir yazılı, görsel yada sesli yayın organında yayınlanamaz. Eğitim amacı dışında, herhangi bir şekilde çoğaltılması yasaktır. Eğitim amaçlı çoğaltıldığı durumlarda, yazarla ilgili bilgilerin ve URL'nin belirtilmesi zorunludur.

Bu web sitesi bilgilendirme amacıyla iyi niyetle, amatör bir ruhla hazırlanmıştır ve yer alan her türlü bilgi genel nitelikte olup, doğruluğu, eksiksiz olması, güvenilirliği, yeterliliği ve güncelliği hiçbir surette sitemiz tarafından garanti ve taahhüt edilmemektedir. Yer alan görüş ve yorumlar tamamen Koniks.com üyelerinin kişisel görüşlerini yansıtmaktadır. Sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak iş kurma/yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir ve söz konusu bilgilere dayanılarak alınacak kararların neticesinde oluşabilecek yanlışlık veya zararlardan Koniks.com sorumlu tutulamaz.

© 2000-2021 Koniks.com İletişim   ||   Kullanım Şartları   |   Kurallar   |   Sitenin Kullanımı   |   Gizlilik   |   Yardım