Kültür Mantarı - Koniks.com

Koniks.com
Kullanıcı adı:
Şifre:
Şifremi hatırla

Ana Sayfa          Forumlar          Arama          Yardım           Kayıt Ol

Kültür Mantarı

muhasebe
Üye

Toplam 177 yazı
02/12/2008 :  17:57:50 Bu yazıdan alıntı yaparak yorum yaz Alıntı

kültür mantarcılıgı nasıl yapılır.150 metrekare yerde yapılırmı.ne kadar maliyet çıkar.

Yerleşim : Türkiye / Yozgat  |  Meslek : Gıda
akinozt
Yeni Üye

Toplam 34 yazı
15/12/2008 :  13:12:42  Alıntı
Bu ise yeni başlayacaksaniz hazır kompost alarak küçük çapta işe başlayabilirsiniz.3-4 ton kompost başlangiç için uygun olabilir.Mantar yetiştirilmesi başlıbaşina tecrube ve bilgi gerekmektedir.Mantarın yetişmesi için uygun ortamın hazırlanması kolay gibi gozukebilir.Bu sanıyorum fazla bir bilgiye de gerek yoktur ancak asıl onemli olan kompostun uretimidir, buda hayli zor ve zahmetlidir.Bundan dolayi yetistiricilige yeni baslayanlar icin kompostu hazir almalilar.Ancak Turkiyedeki mantar uretim tesislerinin sayica fazla olmasindan ve arz-talep dengesizliginden dolayi kompostu hazir alip,yetistirip daha sonra toptanciya satmak ne kadar gelir getirebilir onu da siz hesap edin.Kompostun kilosu 0,30-0,33 ytl arasinda degismekte ve 100 kilo komposttan 20-25 kilo Kultur Mantarı cikmaktadir.30-40 gun icerisinde mantarlarin hasadini yapabilirsin.Daha sonra 7-10 gün arayla 2-3 hasat yapılabilir. Böylece aynı komposttan 3-4 hasat elde ediliyor. Toptanciya da 2 -3 tl/kg sunu sattigini dusunursen,100 kg komposta=33 tl verdin,30-40 gun icerisinde yetistirdigin 25 kilo mantarida 25*2 tl=50 tl eder.Bunun uretmek icin baslangicta 33 ytl komposta verdin.50tl-33 tl=17 tl elde edersin.Bunlar kaba taslak hesaplardir.Bunlardan ne kadari uretim esnasinda gereken sogutma (klima v.s) elektrik gideri,su gideri,karsilastiginda kullanman gereken ilac giderleri nedir onlari bilemem.Az uretirsen fazla kazanamazsin.Egerki uretim sayin fazla olur ve direk pazara kendin satarsan o zaman bu isten para kazanabilirsin Turkiye sartlarinda.Piyasada cok onemli ogretim gorevlilerin konu hakkinda cikartmis olduklari kitaplar mevcuttur.Bunlardan kolaylikla yararlanabilirsiniz.Bana kalirsa daha once bu isle ugrasmis veya halen ugrasmakta olan birilerinden yardim almanizi oneririm.Turkiyede bir cok il tarim mudurlugunde Kultur Mantarciligi kurslari duzenlenmekte bunlara katilabilir ve konu hakinda daha fazla bilgiye sahip olabilir ve yetistirmek isteyenlerle tanisabilirsiniz.Benim bu konuda tecrubem yok ancak bende yetistirmeyi dusundugun icin elimde olan ve aklimdaki bilgilerimi ve dusuncelerimi size yazdim.Aşagida vermis oldugum linktende Antalyanin Korkuteli ilcesinde bulunan Mantar uretim ve kompost üretim yerlerinin telefonları mevcuttur.Umuyorum ki yardimci olabilmisimdir.

http://www.korkuteli.bel.tr/?page=26&gezik_ID=11&kategori=Mantarc%C4%B1lar%20ve%20Kompos%20%C3%9Creticileri

Saygilarimla...

Akın ÖZTÜRK
Akın ÖZTÜRK

Yerleşim : İngiltere / Exeter  |  Meslek : Mühendis
by_cevher
Yeni Üye

Toplam 6 yazı
16/12/2008 :  20:01:12  Alıntı
akın bey konu başlığı dikkatimi çekti ve yazılarınızı okudum , bende mantar üretimini düşünmüştüm .
ama şimdi vazgeçiyorum dediğiniz gibi gelir - gider oranlaması işin genişliğine bağlı .
vermiş olduğunuz bilgiden dolayı teşekkür eder iş hayatınızda başarılar dilerim..
DÜŞÜNCENİN AKIŞ YÖNÜ HÜR İRADE İLE BAĞIMSIZDIR...

Yerleşim : Türkiye / Türkiye  |  Meslek : İletişimci
mehmetil
Yeni Üye

Toplam 37 yazı
18/01/2009 :  19:41:59  Alıntı

kompost fiyatını araştırdım 260 tl / ton
üretimden ziyade pazarlama önemli

Yerleşim : Türkiye / Bursa  |  Meslek : Gıda

Mesaj gönderebilmek için öncelikle giriş yapmış olmanız gerekmektedir.

Henüz kayıt yaptırmadıysanız buradan üye olabilirsiniz.

Üye olarak:

• Yeni yazılar gönderebilir,
  • Varolan yazılara yorum yapabilir,
  • Arkadaşlarım, favorilerim, kişisel mesajlaşma, haber merkezi, dosya merkezi, online üyeler gibi pek çok yardımcı araçlardan yararlanabilirsiniz.

» Hemen üye olmak için tıklayınız.

2.56 saniye.
17:36:08, 28 Mart 2024, Perşembe

Buradaki yazılar, yazarlarının ve Koniks.com®'un izni olmaksızın hiçbir yazılı, görsel yada sesli yayın organında yayınlanamaz. Eğitim amacı dışında, herhangi bir şekilde çoğaltılması yasaktır. Eğitim amaçlı çoğaltıldığı durumlarda, yazarla ilgili bilgilerin ve URL'nin belirtilmesi zorunludur.

Bu web sitesi bilgilendirme amacıyla iyi niyetle, amatör bir ruhla hazırlanmıştır ve yer alan her türlü bilgi genel nitelikte olup, doğruluğu, eksiksiz olması, güvenilirliği, yeterliliği ve güncelliği hiçbir surette sitemiz tarafından garanti ve taahhüt edilmemektedir. Yer alan görüş ve yorumlar tamamen Koniks.com üyelerinin kişisel görüşlerini yansıtmaktadır. Sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak iş kurma/yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir ve söz konusu bilgilere dayanılarak alınacak kararların neticesinde oluşabilecek yanlışlık veya zararlardan Koniks.com sorumlu tutulamaz.

© 2000-2024 Koniks.com İletişim   ||   Kullanım Şartları   |   Kurallar   |   Sitenin Kullanımı   |   Gizlilik   |   Yardım