Şirket Kurulumu Vergilendirme Hakkında Yardım - Koniks.com

Koniks.com
Kullanıcı adı:
Şifre:
Şifremi hatırla


    Ana Sayfa          Forumlar          Arama          Yardım           Kayıt Ol

Şirket Kurulumu Vergilendirme Hakkında Yardım


gocturk
Yeni Üye

Toplam 1 yazı
04/11/2018 :  14:59:11 Bu yazıdan alıntı yaparak yorum yaz Alıntı


Arkadaşlar herkese merhabalar, ben 22 yaşında üniversite öğrencisiyim ve internette şuan elektronik ürün etkinleştirme anahtarları satıyorum (dijital ürünler anlayacağınız ) ve aylık 500 tl değerinde bir satış yapabiliyorum. ben şuan bir şirket sahibi değilim ve ben istiyorum ki vergimi vereyim her şeyim yasal olsun ve işlerimi büyüteyim. Şahıs şirketini şuan öğrenci olduğumdan ve evimi şirket adresi gösteremeyeceğimden kuramıyorum ve sürekli ailemin yanına gidebiliyorum bundan dolayı şuan yeni bir ev, dükkan kiralayacak durumda değilim. Yaptığım iş gereği bu işi yasal bir şekilde nasıl yapabilirim basitçe. Yani şirket kurmadan bir şekilde bir başvuru yapıp vergimi ödeyebilme şansım var mıdır? Konumu ciddiye alıp cevaplarsanız beni çok memnun edersiniz :)

Yerleşim : Türkiye / Sivas  |  Meslek : Öğrenci
ratunca
Yeni Üye

Toplam 41 yazı
05/11/2018 :  21:24:11  Alıntı
Merhaba,

İkamet adresinizi merkez adresi göstererek (home office), gelir vergisi mükellefiyeti açtırabilirsiniz. Öğrenci olmanız, sürekli vergi mükellefi olmanıza da engel değildir.

Yaptığınız işin nev'i hakkında (verdiğiniz detaylardan çıkartamadım) bilgim yok. Serbest meslek faaliyeti sayılmayacak bir faaliyet ise fatura kesmeniz gerekir.

Yaptığınız iş sürekli değilse (sanırım işiniz sürekli) ve müşterileriniz sürekli mükellefiyeti olanlardan ise, sizin adınıza gider pusulası tanzim edebilirler. Böylece alacağınızdan, kesinti yapıp sizin adınıza verginizi onlar ödemiş olurlar.

İlave olarak, alıcıların kesinti yapmaları da zorunludur; tespit edildiğinde vergisiz ve/veya belgesiz sürekli ticaret yapmanın (alıcı ve satıcı için de) çeşitli idari yaptırımları vardır.Yerleşim : Türkiye / İzmir  |  Meslek : Danışmanlık

0.05 saniye.
03:37:46, 19 Nisan 2019, Cuma

Buradaki yazılar, yazarlarının ve Koniks.com®'un izni olmaksızın hiçbir yazılı, görsel yada sesli yayın organında yayınlanamaz. Eğitim amacı dışında, herhangi bir şekilde çoğaltılması yasaktır. Eğitim amaçlı çoğaltıldığı durumlarda, yazarla ilgili bilgilerin ve URL'nin belirtilmesi zorunludur.

Bu web sitesi bilgilendirme amacıyla iyi niyetle, amatör bir ruhla hazırlanmıştır ve yer alan her türlü bilgi genel nitelikte olup, doğruluğu, eksiksiz olması, güvenilirliği, yeterliliği ve güncelliği hiçbir surette sitemiz tarafından garanti ve taahhüt edilmemektedir. Yer alan görüş ve yorumlar tamamen Koniks.com üyelerinin kişisel görüşlerini yansıtmaktadır. Sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak iş kurma/yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir ve söz konusu bilgilere dayanılarak alınacak kararların neticesinde oluşabilecek yanlışlık veya zararlardan Koniks.com sorumlu tutulamaz.

© 2000-2019 Koniks.com İletişim   ||   Kullanım Şartları   |   Kurallar   |   Sitenin Kullanımı   |   Gizlilik   |   Yardım