Merhaba, Lütfen Yardımcı Olur Musunuz ? - Koniks.com

Koniks.com
Kullanıcı adı:
Şifre:
Şifremi hatırla

Ana Sayfa          Forumlar          Arama          Yardım           Kayıt Ol

Merhaba, Lütfen Yardımcı Olur Musunuz ?

ASRca
Yeni Üye

Toplam 4 yazı
12/12/2017 :  14:52:17 Bu yazıdan alıntı yaparak yorum yaz Alıntı

Herkese merhaba, sevgi ve saygılarımı sunuyorum.

Arkadaşlar yakın zaman içerisinde teoride olan projemi artık pratiğe dökmek hayata entegre etmek istiyorum.

Projenin çalışma prensibi kısaca şöyle:

Resim, animasyon ve fotoğraf sanatçılarının eserlerini sergileyip satışını yapabileceği aracı bir web/mobil platform.

Buna benzer en bilinen örnekler "Shutterstock" ve "500px" web projeleridir. Benim proje biraz daha farklı çalışma prensibine sahip olacak.

Proje, yapılan her satış için proje %5 ya da %10 gibi bir komisyon alacak. Komisyon aldığı için de vergi mükellefi gibi konular devreye giriyor galiba. Kısacası alışveriş sitelerinin çalışma prensibi gibi satıcı ve alıcıyı buluşturan ve her satış için komisyon alan aracı bir site mantığını oluşturuyor.

Böyle bir proje için nasıl bir şirket kurmam gerekiyor ? Daha doğrusu gerekiyor mu ? Vergi levhası ve vergi mükellefiyeti var mı ? Bu konuda bilgisi olanlar temel ve kabaca bilgilendirebilir mi ?

Şimdiden teşekkür eder, herkese iyi çalışmalar dilerim.

Yerleşim : Türkiye / İzmir  |  Meslek : Bilgisayar-Bilişim
diekrieg
Yeni Üye

Toplam 30 yazı
12/12/2017 :  15:09:13  Alıntı
Merhaba,
Temel bir zorunluluk olarak eğer şirketlerle çalışacaksanız yani vergi mükellefi firmalara hizmet verecekseniz, bu firmalar aldıkları ürün veya hizmet için yaptıkları ödeme karşılığında sizden mutlaka fatura isteyeceklerdir.
Fatura kesebilmek için şirket kurmak zorundasınız.Bunun alternatifi yok.
Başarılar...
Arbeit Macht Frei-Çalışmak Özgürleştirir!

Yerleşim : Türkiye / İstanbul  |  Meslek : Mühendis
ASRca
Yeni Üye

Toplam 4 yazı
13/12/2017 :  20:35:15  Alıntı
Çok teşekkür ederim

ankara2929
Üye

Toplam 574 yazı
13/12/2017 :  22:39:24  Alıntı

sayın ASRca;
projede kazanç %5 yada %10 olacak diyorsunuz, bunu siz mi belirlediniz, yani eserini sitenizde satacağınız kişi ile konuştunuz mu? ayrıca görsel olarak bunu sitenizde nasıl göstereceksiniz, misal yağlıboya tablosu, siz sitede bir tablo göstereceksiniz, ancak bu resim gerçeği yansıtacak mı? çünkü birisi diyebilir ki bu benim eserimdi, birisi almış benden habersiz satmaya kalkmış derse, siz nasıl hesap vereceksiniz? fikir ve telif hakkı yasası konusunda detaylı bilginiz var mı?

Yerleşim : Türkiye / Ankara  |  Meslek : Mühendis
ASRca
Yeni Üye

Toplam 4 yazı
19/04/2018 :  21:46:59  Alıntı
ankara2929:

Platform/ İşlem ücret oranını örneklendirme yaptım. İşlem ücret oranı satıcıdan değil alıcıdan kesilebilir. Resim yanlış olmuş, sadece fotoğraf ve kısa film/animasyonlar sergilenebilir. Tipik shutterstock, 500px gibi bir formata sahip olacak.

Bu doğrultuda nasıl bir şirket açılabilir ? Her halukarda bir şirket açılacak fakat ne tür bir şirket olacağı hakkında bilgim yok. Yardımcı olur musunuz ?

tablom
Üye

Toplam 518 yazı
20/04/2018 :  11:27:49 Yazarın websitesine git Website   Alıntı
Hukuki anlamda dünyanın her yerinde, hangi iş kolu olursa olsun, sanatçı muafiyeti olmadığı sürece (ki sanatçılara tanınan bu muafiyetin de bir sınırı vardır)
kazanç elde edilen her türlü oluşumun VERGİ MÜKELLEFİYETİ vardır öncelikli olarak bunu belirteyim.

Ardından nasıl bir şirket. Yeni projelerde (startup) şirketin nevi çok fazla önemli değil yani Şahıs firması, LTD veya AŞ hepsi olabilir. Netice itibari ile hepsinde sabit belli giderlerin olacaktır. Ancak proje yeni olduğu ve akıbeti belli bir süre sonra belli olacağı için Şahıs firması açıp işler artık büyüdüğünde LTD'ye çevirmeni tavsiye ederim.
Neticede şahıs firması ilk açılışta daha az maliyetlidir. Kapatmak gerektiğinde daha çabuk kapatabilirsin.
Şirket tipi ne olursa olsun SGK STOPAJ DAMGA VERGİSİ gibi bir çok sabit giderin zaten aynı olacak. Bu açıdan bir farkları yok.

Girişiminin hayırlı olmasını dilerim.
Tablo Uzmanından Alınır!
Türkiye'nin tablocusu: www.tablom.com

Yerleşim : Türkiye / İstanbul  |  Meslek : Sanatçı
ASRca
Yeni Üye

Toplam 4 yazı
23/04/2018 :  02:40:15  Alıntı
Sayın tablom çok teşekkür ederim değerli bilgileriniz ve dileğiniz için.

Mesaj gönderebilmek için öncelikle giriş yapmış olmanız gerekmektedir.

Henüz kayıt yaptırmadıysanız buradan üye olabilirsiniz.

Üye olarak:

• Yeni yazılar gönderebilir,
  • Varolan yazılara yorum yapabilir,
  • Arkadaşlarım, favorilerim, kişisel mesajlaşma, haber merkezi, dosya merkezi, online üyeler gibi pek çok yardımcı araçlardan yararlanabilirsiniz.

» Hemen üye olmak için tıklayınız.

3.61 saniye.
04:41:16, 25 Nisan 2024, Perşembe

Buradaki yazılar, yazarlarının ve Koniks.com®'un izni olmaksızın hiçbir yazılı, görsel yada sesli yayın organında yayınlanamaz. Eğitim amacı dışında, herhangi bir şekilde çoğaltılması yasaktır. Eğitim amaçlı çoğaltıldığı durumlarda, yazarla ilgili bilgilerin ve URL'nin belirtilmesi zorunludur.

Bu web sitesi bilgilendirme amacıyla iyi niyetle, amatör bir ruhla hazırlanmıştır ve yer alan her türlü bilgi genel nitelikte olup, doğruluğu, eksiksiz olması, güvenilirliği, yeterliliği ve güncelliği hiçbir surette sitemiz tarafından garanti ve taahhüt edilmemektedir. Yer alan görüş ve yorumlar tamamen Koniks.com üyelerinin kişisel görüşlerini yansıtmaktadır. Sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak iş kurma/yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir ve söz konusu bilgilere dayanılarak alınacak kararların neticesinde oluşabilecek yanlışlık veya zararlardan Koniks.com sorumlu tutulamaz.

© 2000-2024 Koniks.com İletişim   ||   Kullanım Şartları   |   Kurallar   |   Sitenin Kullanımı   |   Gizlilik   |   Yardım