Kararlilik Ve Azim. Ama. . . Durustluk - Koniks.com

Koniks.com
Kullanıcı adı:
Şifre:
Şifremi hatırla

Ana Sayfa          Forumlar          Arama          Yardım           Kayıt Ol

Kararlilik Ve Azim. Ama. . . Durustluk

muratik2002
Üye

Toplam 581 yazı
11/11/2008 :  17:02:15 Bu yazıdan alıntı yaparak yorum yaz Alıntı

En basta lazim olan sey budur is hayatinda. Bakin ben ticareti 9 sene yasadigim Amerika'da ogrendim. Orada olan biten bunca entrikalara ragmen, kucuk olcekli bir sirket sahibiyseniz, size lazim olan ilk sey Durustluktur. Sermaye bulmak, is acmak, pazar edinmek cok kolay oralarda. Ama insanin adi cikacagina cani ciksin misali, cografik olarak dev bir ulke olan amerika'da is hayatinda dunyaniz o kadar kucukki. Yanlis bir adim veya karar sizin is kariyerinizin sonu olur. O yuzden orada insanlar taahhutlerini veya satislarini buna gore yaparlar. Uckagitcilik, dolandiricilik yokmu? Var tabiiki. Ama oda cok dusuk seviyelerde. Gerci asil konumuz olan imkanlar.. Orada imkanlar cok buyuk. Turkiye'de ise bu yok, hatta durustluk herkesin dilinde olup, benim cok nadir gordugum bir kavram olmus. Ben cok uzun badirelerden sonra memleketime dondum ve ticaretten kopamadim. Basarmak icin gereken herseyim vardi. Tecrubem, ticari bilgilerim, yabanci diller, presentable, giriskenlik, cesaret. Param yoktu. Yeterli sermayem olmamasina ragmen, elimdekileride riske ederek Arap Marketine yoneldim. Bugun geldigim konum, Amerika'dakine gore (tabiri caiz ise ) devede kulak misali, cok fazla degil. Ama KARARLIYIM, azmimde var. Durustluk ilkemden hic taviz vermedim. Cogu zaman kaybettim ama basim dik, yuzum ak bugun ve kimseye borcum yok veya verilecek hesabim.

Demem odurki, zaman ve teknoloji bizlere bugun cok fazla imkanlar taniyor. Iyi degerlendirmek lazim. Organize olarak, elele vererek ve karsilikli guven sagla**** bunu yapmak mumkun. Burada yazilarindan tanidigim ama sevdigim, saygi duydugum insanlar olusmaya basladi. Bu o dedigim imkanlardan sadece bir tanesi. Birbirimize firsatlar ve sanslar vererek, el birligi olusturarak Turkiye'nin bugun geldigi Ekonomik, siyasi, kuturel basta olmak uzere, bir cok alanda ulkemizi ve tabiatiyle kendimizi kalkindirmak bir ruya degil. Sadece AZIM lazim.

Butun hepsini biraraya koyup baktigimizda, bu fikri, bu dusunceyi, bu istegi hayata gecirmek icin bize lazim olan ilk sey DURUSTLUK.

Bir insanin baskalarina durust olabilmesi icin once kendine durust davranmasi gereklidir. Sapkayi onune koyup dusunmek lazim. Baskalarinin fikirleriyle, onerileriyle, hayalleriyle, daha onemlisi; gelecekleriyle oynayan, alay eden birisi kendisine yapilan veya yoneltilen seylerden rahatsizlik ve ofke duymazmi? Verecegi tepki piskin piskin gulmekmi olur? Burasi fikir ve tekliflerin ortaya konuldugu bir platform gibidir. Bir yazar arkadasimizin yazdigi gibi, herkes ortaya bir cuval elbise koymus, dileyen kendine yakisani alip giyecek. Aramizda cok degerli insanlar var, bunlari kazanmak icin ugrasmaliyiz. En iyi yatirim insana olan yatirimdir. Ruzgar ekende firtina bicer. Benim bir cuval elbisemde bu yazimla beraber ortaya konmustur. Isteyen istedigini, kendine yakistirdigini alip giysin.

Saygilarimla.
Murat Gocmen

Yerleşim : Türkiye / Istanbul  |  Meslek : İthalat / İhracat
okanbaray
Üye

Toplam 691 yazı
11/11/2008 :  20:34:05 Yazarın websitesine git Website   Alıntı
Yalnız degilsin basarılarının devamını diliyorum.

Yerleşim : İsviçre / Basel  |  Meslek : Turizm
akinselcuk
Editör

Toplam 5590 yazı
11/11/2008 :  21:32:03 Yazarın websitesine git Website   Alıntı
Sevgili Murat çok güzel yazmışsın. Uyanıklığın değil dürüstlüğün para etmesi gereken bir piyasa bulduğunda zengin olacak bir çok zorlama esnafın var olduğunu düşünmekteyim. Zorlama esnaf tabiri , esnaflık yapmak zorunda olan ama bünyesinde yeterince uyanıklık unsuru barındırmadığından sürekli kaybeden esnafları kast ediyorum. Esnaflığı biliyorlar ticaretten haberleri var sermayeleri ve sevenleri var ama yeterince cin fikirli değiller. Ancak iş yaptıran mal ve hizmet satın alan bir çok cin fikirli müşteri var. İşi kısır döngüye sokan , bulaşmasan iş yapmadan oturacağın bir sürü piyasa şarlatanı var.

Ben ilk dükkanımı İstanbul da açtım. Orada iş yaptım. Piyasa canlı müşteri çok. Eğer bir iş yapma yeteneğin varsa mutlaka iş yapabiliyorsun. Günün birinde Konya ya dönüp burada iş yapmaya başladım. Burada esnaflık çok daha farklı. Dünyanın en yetenekli insanı olmak bile işe yaramaz. Çevren yoksa hiç bir iş seni bulmaz. Bir farkı budur. İkinci bir fark daha yaşadım. İstanbulda 10 işin birinde karşıma cin fikirli biri çıkıyorsa burada 10 işin sadece birinde normal bir müşteriyle karşılaşıyorum.

Vardığım sonuç şudur ; İş aktivitesi bir yerde ne kadar çoksa cin fikirli insan oranı azalıyor. Amerika Türkiye veya İstanbul Konya aynı sonucu veriyor demekki. Burada bazen ilçelere iş yapmaya gideriz uyanıklığın bini bir para , oralarda da şehir merkezindeki piyasayı armaya başlarız.

Sırf bu cinliklerle uğraşmaktan bıktığımdan son bir yıldır sadece resmi kurumlara iş yapıyorum. Daha karlı çıktığıma eminim. Kaybolan iş gücü tahsil edilemeyen alacaklar bunlarla uğraşmaktansa hiç iş yapmamak daha iyi . . .
tamnland.com

Yerleşim : Türkiye / Türkiye  |  Meslek : Diğer
muratik2002
Üye

Toplam 581 yazı
11/11/2008 :  22:13:33  Alıntı

Okan, destekli ve pozitif tavrindan dolayi tesekkur ederim, yanlizlik ALLAH'a mahsustur. Bizler en yanliz kaldik dedigimiz zamanda etrafimizda milyon insan goruyoruz. Acaba bunun kac tanesi icten ve samimi? Kac tanesi senin gercek dostun? Bunlarin cevabini bulamadim ben. Ama bazen iki satir guzel soz insani motive etmeye yetiyor. Sen ve senin gibi birkac samimi arkadasim olsa bana gereken moral ve motiveyi yakalarim.

Akinselcuk Bey, yazdiklariniz bana karsi ilk tutumunuzdan daha farkli, daha pozitif. Tesekkur ederim. Aslinda sizin yorumunuz beni dusunmeye ve bu aciklamalari yapmaya zorladi beni. Acaba ben insanlara gereken guveni saglayamiyormuyum diye dusundum. Ama is ortaklik teklifimi yapmadan once bunlari yazsaydim iste o zaman insanlarda gereksiz soru isaretleri uyanmazmiydi? Bende sizin icin onyargili diye dusundum ve aslinda bu onyargililikti. Yazdiklarinizdan anlasilan, sizinde tecrubeleriniz olmus ve bundan dolayi insanlara guvenmekte zorluk cekiyorsunuz. Haklisiniz. Ama dedigim gibi, kimin ne oldugunu gormek icin en azindan birbirimize sans tanimaliyiz, yanlismi? Kalici ve samimi dostluklar kurmak ve pekistirmek umudu ile, saygilarimla.
Murat Gocmen

akinselcuk
Editör

Toplam 5590 yazı
11/11/2008 :  23:03:08 Yazarın websitesine git Website   Alıntı
Yazılara bir göz attım Alvatan ilanınızdaki yazınıza verdiğim cevabı kast ediyorsanız eğer , orada fazla bir bilgi yoktu. Çok çeşitli yorumlara maruz kalınabilir. Fakat burada samimi bir yazınız var. Bir çok bilgi içeriyor. Sohbet etmek gibi.

Burada benimde verdiğim bazı ilan türü yazılar var onlarada olumlu olumsuz cevaplar geldi. Resmi ilan türü yazılara kişiler anlık düşüncelerine göre çok enteresan yaklaşımlarda bulunabiliyor. Bunları hoş görmek gerekiyor.

Saygılar sunarım.
tamnland.com

Yerleşim : Türkiye / Türkiye  |  Meslek : Diğer
muratik2002
Üye

Toplam 581 yazı
09/01/2009 :  13:12:27  Alıntı
Selcuk Bey, su yazidan sonra bircok haftalar gecti ve siz bir kere daha hakli ciktiniz.:)

Nerelerden kimlerden bana cevaplar geldi ve sonuc kocaman bir FIYASKO. Cunku millet halen son gidimina kadar kendine yontuyor yahu. Artik ben seviyeli bir teklif alamayacagimi anladigim icin o ilanim dahil, butun ilanlarimi geri cekmistim. Ya dusunsenize, insanlara her turlu ceremesini cektigim , masraflarini karsiladigim, sinir harbini yasadigim hazir kurulu duzenime, sirketime, metelik vermeden ortak edecegim dedigim icin, insanlarin tepkisine, saskinligina, hatta ***ca suclamalarina bakarmisin?
Ama bu benim kaybim olmadi, hatta kazancim oldu. Bakin, simdi sirketime iki ortak aldim, Sadece %27 hisseye mukabilen ve sadece kar ortakligi altinda anlasma yaparak, hem sermaye sagladim, hem getiri, hemde sirketimin tamamini elimde tutuyorum. Su anda ortak oluyorum diyen herkesten, masraflarim dahil, sirket hisse bedelini kurusuna kadar talep ediyorum. Gordugunuz gibi, ben kazancli ciktim, ama teklifim sui-istimal edilmeseydi, iyi niyetim yanlis anlasilmasaydi, bugun bircok ortagim (yada parazitlerim ) olacakti etrafimda, yaniliyormuyum?

Iyi niyet bazen yetmiyormus. E bende bunu 14 sene hic gelemedigim Ulkeme yeni dondugum icin, bilemiyordum, ogrenmis oldum. Halen yobazlar, menfaatci riyakar ve ikiyuzlu insanlar var.
Dikkat etmekte de yarar varmis. Maalesef..
Maalesef.
Murat Gocmen

Mesaj gönderebilmek için öncelikle giriş yapmış olmanız gerekmektedir.

Henüz kayıt yaptırmadıysanız buradan üye olabilirsiniz.

Üye olarak:

• Yeni yazılar gönderebilir,
  • Varolan yazılara yorum yapabilir,
  • Arkadaşlarım, favorilerim, kişisel mesajlaşma, haber merkezi, dosya merkezi, online üyeler gibi pek çok yardımcı araçlardan yararlanabilirsiniz.

» Hemen üye olmak için tıklayınız.

3.39 saniye.
13:22:54, 20 Nisan 2024, Cumartesi

Buradaki yazılar, yazarlarının ve Koniks.com®'un izni olmaksızın hiçbir yazılı, görsel yada sesli yayın organında yayınlanamaz. Eğitim amacı dışında, herhangi bir şekilde çoğaltılması yasaktır. Eğitim amaçlı çoğaltıldığı durumlarda, yazarla ilgili bilgilerin ve URL'nin belirtilmesi zorunludur.

Bu web sitesi bilgilendirme amacıyla iyi niyetle, amatör bir ruhla hazırlanmıştır ve yer alan her türlü bilgi genel nitelikte olup, doğruluğu, eksiksiz olması, güvenilirliği, yeterliliği ve güncelliği hiçbir surette sitemiz tarafından garanti ve taahhüt edilmemektedir. Yer alan görüş ve yorumlar tamamen Koniks.com üyelerinin kişisel görüşlerini yansıtmaktadır. Sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak iş kurma/yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir ve söz konusu bilgilere dayanılarak alınacak kararların neticesinde oluşabilecek yanlışlık veya zararlardan Koniks.com sorumlu tutulamaz.

© 2000-2024 Koniks.com İletişim   ||   Kullanım Şartları   |   Kurallar   |   Sitenin Kullanımı   |   Gizlilik   |   Yardım