Yeni İşletmeler İçin Kosgeb Kredileri - Sayfa 2 - Koniks.com

Koniks.com
Kullanıcı adı:
Şifre:
Şifremi hatırla


    Ana Sayfa          Forumlar          Arama          Yardım           Kayıt Ol

Yeni İşletmeler İçin Kosgeb Kredileri
 2 


dt_turan
Girişimci Editör

Toplam 544 yazı
02/01/2008 :  08:14:46 Bu yazıdan alıntı yaparak yorum yaz Alıntı


Yeni bir iş kurmanın en zor yanı, finansman darboğazını aşabilmek. Girişimciler, kendi öz sermayeleri yeterli olmadığı durumda genelde banka kredilerine başvuruyor. Ancak tek yol, banka kredileri değil. Küçük ve orta ölçekli firmalar için hazırlanmış yurtiçi ve yurtdışından birçok kuruluşun verdiği krediler mevcut.

Örneğin, Sanayi ve Ticaret Bakanlığı Küçük ve Orta Ölçekli Sanayi Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGE yeni iş kurmak isteyen girişimciler için desteklere dikkat çekiyor. 'Yeni Girişimci Desteği' adı altındaki kredinin amacı; ekonomik kalkınma ve istihdam sorunlarının çözümünün temel faktörü olan girişimciliğin desteklenmesi, yaygınlaştırılması ve başarılı işletmelerin kurulmasını sağlamak.

4 eşit taksitte geri ödeme
Başlangıç giderlerinin karşılanmasına yönelik destekler şu başlıklar altında veriliyor:

- Sabit yatırım giderleri geri ödemeli olan kredi kapsamına; satın alınacak ofis donanımı, mobilyası ve makina, teçhizatın bedelleri giriyor. Bu kapsama alınacak kredilerde, arsa temini, bina satın alımı veya bina onarımı, satın alınacak olan makine ve teçhizat ile ilgili katma değer vergisi, noter ve banka masrafları, nakliye ve sigortası destek kapsamı dışında bırakılıyor.

- Sabit işletme giderleri geri ödemesiz. Bu destek kredisine ise ısıtma, aydınlatma, su, kira, telefon, internet giderleri giriyor.

- Bu arada, destek üst limiti adı altında ise, işletme başına 10 bin euro karşılığı Türk lirasına ulaşabilen krediler veriliyor. Sabit yatırım için en çok 8 bin euro karşılığı, sabit işletme giderleri için en çok 2 bin euro karşılığı Türk lirası destek veriliyor. Bu krediden yararlanmak için birçok üniversitenin bünyesinde bulunan 'Genç Girişimci Geliştirme Programları'ndan mezun olmak gerekiyor.

Bunun yanı sıra İş Geliştirme Merkezleri'nde yer alan işletmeler ve İş Kurma Danışmanlık Desteği'nden yararlanılarak kurulan işletmeler KOSGEB'e başvurabiliyor.

Olumlu ya da olumsuz sonuç başvuru sahibine yazılı bildiriliyor. Başvurusu kabul edilen iş sahipleri ile imzalanan protokol çerçevesinde sabit yatırım giderlerinin yüzde 80'i tutarındaki meblağ protokolde belirtilen işletmenin banka hesabına yatırılıyor. İşletme KOSGEB tarafından verilen geri ödemeli destek miktarını 1 yılı geri ödemesiz olmak üzere takip eden 2 yıl içerisinde 4 eşit taksitte geri ödüyor.

Özelleştirme mağdurları
KOSGEB'den bir destek de KİT'lerin özelleştirilmesinden dolayı işlerinden çıkarılacak olan veya işinden çıkarılmış ve işsizlik kaydını yaptırmış kişilere ya da son 6 ay içinde işletme açmış girişimcilere veriliyor.

Özelleştirme Sosyal Destek Projesi adı altındaki kredi desteği işsizlerin küçük ölçekli işletme kurmak için gerekli yatkınlık ve beceriye sahip olup olmadıklarını tayin etmelerine yardımcı olmak ve yeterli bulunan kişilerin gerekli iş planlarını geliştirmek, iş yerini açmak ve başarıyla devam ettirmek konusunda yardımcı olmayı hedefliyor. Ama öncelik işten çıkarılanlara.

Bu destek kapsamında işsizler Küçük Ölçekli İş Kurma Desteği danışmanlık hizmetlerinden ücretsiz olarak yararlanabiliyorlar. Danışmanlık hizmetlerini sivil toplum kuruluşları, özel kuruluşlar, resmi meslek kuruluşları, vakıflar ve dernekler üstleniyor.

Proje başvuru formu ve İŞKUR'dan temin edilen işsizlik belgesi yeterli. Her bir danışmanlık aşaması için kişi başına teklif edilen maksimum süreler aşılamıyor. İş fikrinin yapılabilir çıkmaması durumunda danışmanlık hizmetine devam edilmiyor.

'Kendi İşim Olsun'

Avrupa Birliği Komisyonu ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOB'un Kocaeli'nde kurduğu İş Geliştirme Merkezi'nde KOBİ'lerin yanı sıra yeni iş kuracaklara ücretsiz danışmanlık eğitimi veriliyor.
Avrupa Birliği Komisyonu ve TOBB Türkiye'de üç İş Geliştirme Merkezi kurulması projesini finanse ediyor. Merkezler için Gaziantep, İzmir ve Kocaeli kendi bölgelerini temsilen seçildi. Bölgelerde projenin Türk ortağı TOBB'u temsilen sırasıyla Gaziantep Ticaret Odası, Ege Bölgesi Sanayi Odası ve Kocaeli Sanayi Odası projeye destek veriyorlar.
Bu merkezlerden Kocaeli'de, girişimci adayları için 'Kendi İşim Olsun' programı başlatıldı.

Teşvik destekleri

KOSGEB'in verdiği diğer teşvik desteklerinden bazıları şöyle: Patent, faydalı model, endüstriyel tasarım, ortak kullanım amaçlı makine - teçhizat, yerel ekonomik araştırma, nitelikli eleman istihdamı, teknoloji araştırma ve geliştirme, bilgisayar yazılım, ihracat amaçlı yurtdışı iş gezisi katılım, yurtdışı fuarlara katılım, ihracata yönlendirme, eğitim.

Yabancı kuruluşların payına düşenler

IFC: Dünya Bankası'nın yan kuruluşu International Finance Corporation (IFC) özel sektör aracılığıyla ekonomik kalkınmayı geliştiriyor. Bu kuruluş iş ortaklarıyla çalışarak gelişmekte olan ülkelerde sürdürülebilir özel girişime katkı yapıyor ve müşterilerine uzun vadeli kredi, garanti ve risk yönetimi sağlıyor. Kurum bunun yanında danışma hizmeti de veriyor. Özel sektörden yatırımcıların uygun bulmadığı bölge ve sektörlerde yatırımda bulunan IFC, kendi katkısı olmadan ticari yatırımcıların fazla riskli buldukları piyasalarda ümit vaat eden fırsatları geliştiriyor. (IFC Home)

IDB: İslami Kalkınma Bankası üye ülkelerin ve çeşitli ülkelerde yaşayan Müslümanların ekonomik gelişmelerinin ve sosyal ilerlemelerinin sağlanmasını amaçlıyor. Banka, üye ülkelerin çeşitli projelerini İslami kurallara uygun olan farklı sayıdaki finansman yöntemleriyle finanse ediyor. Bu finansman şekilleri; faiz yüksüz borçlanma, sermaye katılımı, leasing, taksitli satışlar ve kâr payı olarak sıralanabilir. (www.isdb.org)

BSTDB: Karadeniz Ticaret ve Kalkınma Bankası (Black Sea Trade and Development Bank) Arnavutluk, Ermenistan, Azerbaycan, Bulgaristan, Gürcistan, Yunanistan, Moldova, Romanya, Rusya, Türkiye ve Ukrayna'nın işbirliğiyle kuruldu. 1999 yılından beri 1.3 milyar dolarlık sermayesiyle üye ülkelerin bölgesel işbirliği ve kalkınma çabalarını gerekli projeleri garanti altına alarak ya da finansman olanakları sağla**** destekliyor. (Black Sea Trade & Development Bank)

EIB: Avrupa Yatırım Bankası (European Investment Bank), Avrupa Birliği'nin finans kurumu. AB üyesi olmayan ülkelere, ulaşım ve telekomünikasyon ağlarının geliştirilmesine, çevrenin korunmasına, enerji kaynaklarının devamlılığının sağlanmasına ve endüstri ve küçük işletmelerin uluslararası düzeyde rekabet gücünün artırılmasına yönelik projelere finansman sağlıyor. (Welcome to the European Investment Bank

OPIC: Yurtdışı Özel Yatırım Şirketi (Overseas Private Investment Corporation) gelişmekte olan ülkelerde ve gelişen yeni pazar ekonomilerinde yatırım yapan ABD'li firmalara uzun vadeli kredi sağla**** ve siyasi risk sigortası yaparak destekliyor. Kredilerde ABD'li firmaların uluslararası rekabet gücünün geliştirilmesi ile yapılan yatırımın ABD ekonomisine ve çevreye etkisinin yanı sıra, o ülkedeki işçilerin sahip olduğu hakları da dikkate alıyor. (Overseas Private Investment Corporation)

KfW: Almanya Kalkınma Kredileri Teşkilatı (Kreditanstalt für Wiederaufbau) küçük ölçekli işletmelerin finansman taleplerini inceleyip uygun olan projelere finansman desteği sağlıyor. (KfW Bankengruppe - Deutsche Homepage)

(*) KOSGEB: Küçük ve Orta Ölçekli Sanayi Geliştirme Destekleme İdaresi Başkanlığı

Yerleşim : Türkiye / İstanbul  |  Meslek : Bilgisayar-Bilişim
sonerya
Üye

Toplam 126 yazı
27/07/2011 :  22:22:00  Alıntı
"bilgisayar aldınız 1000 tl ye 600 tl geri alıyorsunuz"
hayır bu rakama göre cebinizden 400 tl cıkacagını sanıyorsanız yanılıyorsunuz. çünkü kosgeb hiç bir desteğinde kdv ödemez. Yani %18 mi artık kaç ise onuda ekleyin üstüne. 1000+ 180(%18) = 1180 - (1000* %60) 600 = 580 tl son rakam . eğer bu desteği alabilme gibi büyük bir şans yakalayabilmiş küççük bir yüzde içindeyseniz toplumda bravo alacagınız bilgisayarın yarısını devlete ödetmiş olursunuz. ama temel bir yasa vardır hiç birşey yoktan varolmaz vardan yok olmaz. yada kasaya girmedikçe çıkması mümkün değildir. yani bu para kime nereden kimin hakkına binaen ne için gelmiştir orası ayrı bir konu..
pozitif yaklaşım empati ile mümkündür.

Yerleşim : Türkiye / İstanbul  |  Meslek : Diğer
girisimci41
Üye

Toplam 305 yazı
28/07/2011 :  09:37:21 Yazarın websitesine git Website   Alıntı
Sayın sonerya,

size katılıyorum. Hiç kolay değil bu işler. Bu krediyi alabilen ülkemizde nadir insanlar vardır. Bende girişimcilik kursunu bitirdim. Ancak hibeyi almak için iş planı hazır olacak, şirketi açacaksınız... sıkıntı yok onda açabilirsiniz.(zaten parasız insanların işi değil) Ayda bir düzenlenen kurula girilecek, beğenirlerse olacak vs.. Uzun hikaye. Ancak denemekte fayda vardır. uğraşmak gerek..
Ticaretin sadece iki basit işlevi vardır: pazarlama ve yenilik
Peter F Drucker

girisimci41@hotmail.com

Yerleşim : Türkiye / Kocaeli  |  Meslek : Emlakçı
nc-senersa
Üye

Toplam 346 yazı
26/09/2011 :  21:48:24  Alıntı


akademisyen41 arkadasim
yurt dis derken arkadasim ben yurt disindayim konu acarsan bende burda arastirip bilgi paylasir elimden gelen yardimi yaparim....

Yerleşim : Türkiye / Bolu Almanya  |  Meslek : Esnaf
karahanlı
Yeni Üye

Toplam 26 yazı
13/11/2011 :  22:50:28  Alıntı
arkadaşlar herkese merhaba
koskeb kredilerini bende çok araştırdım, ve en sonunda bir proje ile gebzede başvurdum, ve sonra beni kursa çağırdılar, kurs bitti, sonra bir sertifika verdiler, ne oldu? hiç birşey.....

arkadaşlar kosgeb sadece milleti uyutma projesi, işsizleri umutlandırma ve sonrada umutlarını yerlebir etme projesidir. çok yazık.... benim param olsa sana niye geleyim, dertsiz başımı ağrıtayım,,,yukarıda yorum yazan arkadaşların hepside doğru söylüyor.......
Aydın

Yerleşim : Türkiye / Gebze  |  Meslek : Reklam
haydemir
Üye

Toplam 148 yazı
23/11/2011 :  12:58:29 Yazarın websitesine git Website   Alıntı
arkadaşlar ben 2 sene önce gittim kosgebe kredi için bu kredi falan filan hikaye veriyoruz diyorlar ne veriyorlar Allah aşkına neymiş projeyi öğrenecekmişler işlerine gelirse vereceklermiş yok 7 tane sigortalı personelin varmıymış yok bilmem ne bilmem ne 7 sigortalı personelim olsa, ipotek gösterecek malım olsa kosgebte ne işim var hepsi palavra neymiş kredi veriyorlarmış evet veriyorlar güçlü şirketin varsa hükümette ağbin varsa veriyorlar vallahada veriyorlar billahada yoksada yüzüne bile bakmıyorlar
www.turkisletmerehberi.com Türkiyenin En Kapsamlı Kobi Rehberi

Yerleşim : Türkiye / Bursa  |  Meslek : Bilgisayar-Bilişim
MousT
Yeni Üye

Toplam 76 yazı
27/11/2011 :  01:24:22  Alıntı
Yahu arkadaşlar sizinmi bir yanlışınız var bu yorumlarda benimmi bir farkım var. Hiçbir yerde dayım amcam akrabam yok onu belirteyim daha 3 ay oldu biz 27.000 TL lik geri ödemesiz kredi onaylanalı ve sağolsun devlet çok çok rahatlatıyor. Cebinizden 5 kuruş çıkmadan k.bakmayında sakız ticareti bile yapamazsınız ;)..
İmza yok parmak bassam?

Yerleşim : Türkiye / Afyonkarahisar  |  Meslek : Emniyet görevlisi
aydın-aydın
Yeni Üye

Toplam 71 yazı
19/12/2011 :  03:08:56  Alıntı
merhaba arkadaşlar;

Sizlere daha doğrusu bilgisi olanlara danışmak istediğim bir konu var
Konu: Kamu sağlığı çevre sağlığı açısından bir ilk olan patentli ürün hakkında
Bu ürün çok ciddi bir pazara sahip ve alternatifi yok ve patentli üretim geri dönüşüm ve bayilikler yoluyla dağıtımı içeriyor,ancak ciddi sermaye gerektiriyor. Çeşitli ortaklıklarda dili yanmış biri olarak ortakla işi yapmak istemiyorum en azından üretimi bir başıma yapmak istiyorum ancak finansman konusunda yada hibe veya teşvik konusunda hızlı ve formalitesi az bir çözüme ihtiyacım var. bu konuda bana yol gösterecek biri varmı? Türkiye yıllık satış potansiylei minimum 25 milyon adet gözükmekte ciro olarak 75 milyon karlılık olarak da %30 fikir ve önerilerinize ihtiyacım var

Yerleşim : Türkiye / İstanbul  |  Meslek : İmalat
dtajans
Yeni Üye

Toplam 6 yazı
20/12/2011 :  21:23:11 Yazarın websitesine git Website   Alıntı
Merhaba,

KOSGEB, ülkemiz KOBİ'lerine ve girişimcilerine farklı başlıklarda birçok destek sunuyor. Ülkemizin şirketlerinin %99,8'inin KOBİ olduğunu düşünürsek, KOSGEB'in oldukça büyük bir hedef kitlesi olduğunu kabul etmemiz gerekiyor. Bu kapsamda da kurumun çok önemli işler yaptığını söyleyebiliriz.

KOSGEB, KOBİ'lere önemli ölçüde destek oluyor, bununla ilgili destek miktarlarını vb. KOSGEB'in web sitesinde yer alan yıllık faaliyet raporlarından görebilirsiniz.

Girişimcilik programına gelirsek, KOSGEB tarafından verilen eğitimlerden başarılı olanlar ve sertifika almaya hak kazananlar bu destekten yararlanabilir. Yapmanız gereken tek şey, geçerli bir iş planı hazırlamak. Projeniz kabul edilirse, 27.000 TL hibe ve 70.000 TL kredi olmak üzere toplam 97.000 TL'lik destek almaya hak kazanırsınız; ancak bakkal açmak vb. amacıyla bu eğitimlere katılanlara doğal olarak destek olunmamaktadır.

Bunun dışında, yerelde yer alan Ticaret ve Sanayi Odaları bünyesinde "Genç Girişimciler" ve "Kadın Girişimciler" Kurulları var. Bu kurulların amacı, il düzeyinde girişimciliği teşvik etmek. Söz konusu kurulların toplantılarına katılmanızı öneririz.www.dtajans.com

Yerleşim : Türkiye / Ankara  |  Meslek : Danışmanlık
selcuk43
Yeni Üye

Toplam 75 yazı
28/01/2015 :  11:44:09  Alıntı
kosgeb aslında destek veriyor gözüküyor ama 100 kişi başvuruyor bunların 90 nın parası yok işi yok geri kalanları zengin ve iş zaten var bu 90 nına iş kurduruyorlar sonra iş makineleri almaya gelince bankalar devreye gidiyor böylece 1 yıl oyalıyorlar 1 yıl içerisinde bağkur+vergi+muhasebe ücretini siz söyleyin.bunları ödeyin yıllık her ilde 90 kişiden 5 bin tl aldığını düşünün tek bir ilden birde en az 90 kişi * 5 bin tl :) ne kadar güzel para değil mi devlet yardım etmiyor borçlandırıyor.Borçlandırdığı paralar ilede zaten var olan işletmelere destek veriyor

Yerleşim : Türkiye / Kütahya  |  Meslek : Gıda
mstbro
Yeni Üye

Toplam 5 yazı
15/06/2018 :  01:10:29  Alıntı
Alıntı Yapılan Metin:

Arkadaşımla bu Kosgeb 44000 TL girişimci kredisi için başvurduk.Oldukça parlak ve getirisi olan üstelik ihracata çalışan bu işe 8 kere evrak ***ürdük (Bu kısımlar eğitimleri bittikten ve işletme kurulduktan sonra)
6 kere kaybettiler evrakları. 7.cide eksik dediler.8.cide tamam dediler.
Sonra sizin işlyerinizi denetlemeye geleceğiz dediler.(4000 hibe için bu)
İşyeri vereceğiniz parayla kurulacak ne işyeri deyince siz niye acele ettinizki dediler.
Boşa kürek çekiyonuz dediler.
Neyse tamam en azından 40000 i alaım dedik
Ona da banka teminat mektubu istediler.50000 liralık
(Zaten adamın 50 000 TL banka teminatı bulabilecek olsa kosgebte ne işi var dediğinizi duyar gibiyim.)
Neyse burada devreye KGF yani Kredi Garanti Fonu Giriyor dediler. Ona başvurun.
Başvurduk.400 Tl inceleme ücreti alıyorlar bilginiz olsun.
Adamlardan gelen cevap daha senin bilançon yok kardeşim ne kredi kefaleti dedi.
Yani diyeceğim o BİLHASSA GENÇ VE YENİ GİRİŞİMCİ KARDEŞLERİM bunların kosgeb sözlerine kanmayın.
Paranızı kazanın ne yapacaksanız öyle yapın Yoksa aylık kafadan 250 bağkur 50 vergi+50 muhasebe parası ödersiniz
Kosgeb de buna kapak olur.
EVET CAN SIKICI .TÜRKİYE GİBİ KÖKLÜ BİR MİRASA SAHİP BİR MEDENİYETİN ÇOCUKLARINA BU TABLO YAKIŞMIYOR.
GÜZEL ÜLKEMİN GİRİŞİMCİ İNSANLARINA BAŞARILI OLMALARI DİLEĞİ İLEdediklerinize katılıyorum maalesef davulun sesi uzaktan hoş geliyor ancak prosedür ve şu evrak işleri gerçekten sinir bozucu ve bir süre sonra dediğiniz gibi 'boşa kürek çekiyorum' hissiyatı oluşturuyor

Yerleşim : Türkiye / İzmir  |  Meslek : Satış / Pazarlama
 

Mesaj gönderebilmek için öncelikle giriş yapmış olmanız gerekmektedir.

Henüz kayıt yaptırmadıysanız buradan üye olabilirsiniz.

Üye olarak:

  • Yeni yazılar gönderebilir,
  • Varolan yazılara yorum yapabilir,
  • Arkadaşlarım, favorilerim, kişisel mesajlaşma, haber merkezi, dosya merkezi, online üyeler gibi pek çok yardımcı araçlardan yararlanabilirsiniz.

» Hemen üye olmak için tıklayınız.


 

5.62 saniye.
21:28:39, 18 Haziran 2024, Salı

Buradaki yazılar, yazarlarının ve Koniks.com®'un izni olmaksızın hiçbir yazılı, görsel yada sesli yayın organında yayınlanamaz. Eğitim amacı dışında, herhangi bir şekilde çoğaltılması yasaktır. Eğitim amaçlı çoğaltıldığı durumlarda, yazarla ilgili bilgilerin ve URL'nin belirtilmesi zorunludur.

Bu web sitesi bilgilendirme amacıyla iyi niyetle, amatör bir ruhla hazırlanmıştır ve yer alan her türlü bilgi genel nitelikte olup, doğruluğu, eksiksiz olması, güvenilirliği, yeterliliği ve güncelliği hiçbir surette sitemiz tarafından garanti ve taahhüt edilmemektedir. Yer alan görüş ve yorumlar tamamen Koniks.com üyelerinin kişisel görüşlerini yansıtmaktadır. Sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak iş kurma/yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir ve söz konusu bilgilere dayanılarak alınacak kararların neticesinde oluşabilecek yanlışlık veya zararlardan Koniks.com sorumlu tutulamaz.

© 2000-2024 Koniks.com İletişim   ||   Kullanım Şartları   |   Kurallar   |   Sitenin Kullanımı   |   Gizlilik   |   Yardım