Yeni İşletmeler İçin Kosgeb Kredileri - Koniks.com

Koniks.com
Kullanıcı adı:
Şifre:
Şifremi hatırla


    Ana Sayfa          Forumlar          Arama          Yardım           Kayıt Ol

Yeni İşletmeler İçin Kosgeb Kredileri
 1 


dt_turan
Girişimci Editör

Toplam 544 yazı
02/01/2008 :  08:14:46 Bu yazıdan alıntı yaparak yorum yaz Alıntı


Yeni bir iş kurmanın en zor yanı, finansman darboğazını aşabilmek. Girişimciler, kendi öz sermayeleri yeterli olmadığı durumda genelde banka kredilerine başvuruyor. Ancak tek yol, banka kredileri değil. Küçük ve orta ölçekli firmalar için hazırlanmış yurtiçi ve yurtdışından birçok kuruluşun verdiği krediler mevcut.

Örneğin, Sanayi ve Ticaret Bakanlığı Küçük ve Orta Ölçekli Sanayi Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGE yeni iş kurmak isteyen girişimciler için desteklere dikkat çekiyor. 'Yeni Girişimci Desteği' adı altındaki kredinin amacı; ekonomik kalkınma ve istihdam sorunlarının çözümünün temel faktörü olan girişimciliğin desteklenmesi, yaygınlaştırılması ve başarılı işletmelerin kurulmasını sağlamak.

4 eşit taksitte geri ödeme
Başlangıç giderlerinin karşılanmasına yönelik destekler şu başlıklar altında veriliyor:

- Sabit yatırım giderleri geri ödemeli olan kredi kapsamına; satın alınacak ofis donanımı, mobilyası ve makina, teçhizatın bedelleri giriyor. Bu kapsama alınacak kredilerde, arsa temini, bina satın alımı veya bina onarımı, satın alınacak olan makine ve teçhizat ile ilgili katma değer vergisi, noter ve banka masrafları, nakliye ve sigortası destek kapsamı dışında bırakılıyor.

- Sabit işletme giderleri geri ödemesiz. Bu destek kredisine ise ısıtma, aydınlatma, su, kira, telefon, internet giderleri giriyor.

- Bu arada, destek üst limiti adı altında ise, işletme başına 10 bin euro karşılığı Türk lirasına ulaşabilen krediler veriliyor. Sabit yatırım için en çok 8 bin euro karşılığı, sabit işletme giderleri için en çok 2 bin euro karşılığı Türk lirası destek veriliyor. Bu krediden yararlanmak için birçok üniversitenin bünyesinde bulunan 'Genç Girişimci Geliştirme Programları'ndan mezun olmak gerekiyor.

Bunun yanı sıra İş Geliştirme Merkezleri'nde yer alan işletmeler ve İş Kurma Danışmanlık Desteği'nden yararlanılarak kurulan işletmeler KOSGEB'e başvurabiliyor.

Olumlu ya da olumsuz sonuç başvuru sahibine yazılı bildiriliyor. Başvurusu kabul edilen iş sahipleri ile imzalanan protokol çerçevesinde sabit yatırım giderlerinin yüzde 80'i tutarındaki meblağ protokolde belirtilen işletmenin banka hesabına yatırılıyor. İşletme KOSGEB tarafından verilen geri ödemeli destek miktarını 1 yılı geri ödemesiz olmak üzere takip eden 2 yıl içerisinde 4 eşit taksitte geri ödüyor.

Özelleştirme mağdurları
KOSGEB'den bir destek de KİT'lerin özelleştirilmesinden dolayı işlerinden çıkarılacak olan veya işinden çıkarılmış ve işsizlik kaydını yaptırmış kişilere ya da son 6 ay içinde işletme açmış girişimcilere veriliyor.

Özelleştirme Sosyal Destek Projesi adı altındaki kredi desteği işsizlerin küçük ölçekli işletme kurmak için gerekli yatkınlık ve beceriye sahip olup olmadıklarını tayin etmelerine yardımcı olmak ve yeterli bulunan kişilerin gerekli iş planlarını geliştirmek, iş yerini açmak ve başarıyla devam ettirmek konusunda yardımcı olmayı hedefliyor. Ama öncelik işten çıkarılanlara.

Bu destek kapsamında işsizler Küçük Ölçekli İş Kurma Desteği danışmanlık hizmetlerinden ücretsiz olarak yararlanabiliyorlar. Danışmanlık hizmetlerini sivil toplum kuruluşları, özel kuruluşlar, resmi meslek kuruluşları, vakıflar ve dernekler üstleniyor.

Proje başvuru formu ve İŞKUR'dan temin edilen işsizlik belgesi yeterli. Her bir danışmanlık aşaması için kişi başına teklif edilen maksimum süreler aşılamıyor. İş fikrinin yapılabilir çıkmaması durumunda danışmanlık hizmetine devam edilmiyor.

'Kendi İşim Olsun'

Avrupa Birliği Komisyonu ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOB'un Kocaeli'nde kurduğu İş Geliştirme Merkezi'nde KOBİ'lerin yanı sıra yeni iş kuracaklara ücretsiz danışmanlık eğitimi veriliyor.
Avrupa Birliği Komisyonu ve TOBB Türkiye'de üç İş Geliştirme Merkezi kurulması projesini finanse ediyor. Merkezler için Gaziantep, İzmir ve Kocaeli kendi bölgelerini temsilen seçildi. Bölgelerde projenin Türk ortağı TOBB'u temsilen sırasıyla Gaziantep Ticaret Odası, Ege Bölgesi Sanayi Odası ve Kocaeli Sanayi Odası projeye destek veriyorlar.
Bu merkezlerden Kocaeli'de, girişimci adayları için 'Kendi İşim Olsun' programı başlatıldı.

Teşvik destekleri

KOSGEB'in verdiği diğer teşvik desteklerinden bazıları şöyle: Patent, faydalı model, endüstriyel tasarım, ortak kullanım amaçlı makine - teçhizat, yerel ekonomik araştırma, nitelikli eleman istihdamı, teknoloji araştırma ve geliştirme, bilgisayar yazılım, ihracat amaçlı yurtdışı iş gezisi katılım, yurtdışı fuarlara katılım, ihracata yönlendirme, eğitim.

Yabancı kuruluşların payına düşenler

IFC: Dünya Bankası'nın yan kuruluşu International Finance Corporation (IFC) özel sektör aracılığıyla ekonomik kalkınmayı geliştiriyor. Bu kuruluş iş ortaklarıyla çalışarak gelişmekte olan ülkelerde sürdürülebilir özel girişime katkı yapıyor ve müşterilerine uzun vadeli kredi, garanti ve risk yönetimi sağlıyor. Kurum bunun yanında danışma hizmeti de veriyor. Özel sektörden yatırımcıların uygun bulmadığı bölge ve sektörlerde yatırımda bulunan IFC, kendi katkısı olmadan ticari yatırımcıların fazla riskli buldukları piyasalarda ümit vaat eden fırsatları geliştiriyor. (IFC Home)

IDB: İslami Kalkınma Bankası üye ülkelerin ve çeşitli ülkelerde yaşayan Müslümanların ekonomik gelişmelerinin ve sosyal ilerlemelerinin sağlanmasını amaçlıyor. Banka, üye ülkelerin çeşitli projelerini İslami kurallara uygun olan farklı sayıdaki finansman yöntemleriyle finanse ediyor. Bu finansman şekilleri; faiz yüksüz borçlanma, sermaye katılımı, leasing, taksitli satışlar ve kâr payı olarak sıralanabilir. (www.isdb.org)

BSTDB: Karadeniz Ticaret ve Kalkınma Bankası (Black Sea Trade and Development Bank) Arnavutluk, Ermenistan, Azerbaycan, Bulgaristan, Gürcistan, Yunanistan, Moldova, Romanya, Rusya, Türkiye ve Ukrayna'nın işbirliğiyle kuruldu. 1999 yılından beri 1.3 milyar dolarlık sermayesiyle üye ülkelerin bölgesel işbirliği ve kalkınma çabalarını gerekli projeleri garanti altına alarak ya da finansman olanakları sağla**** destekliyor. (Black Sea Trade & Development Bank)

EIB: Avrupa Yatırım Bankası (European Investment Bank), Avrupa Birliği'nin finans kurumu. AB üyesi olmayan ülkelere, ulaşım ve telekomünikasyon ağlarının geliştirilmesine, çevrenin korunmasına, enerji kaynaklarının devamlılığının sağlanmasına ve endüstri ve küçük işletmelerin uluslararası düzeyde rekabet gücünün artırılmasına yönelik projelere finansman sağlıyor. (Welcome to the European Investment Bank

OPIC: Yurtdışı Özel Yatırım Şirketi (Overseas Private Investment Corporation) gelişmekte olan ülkelerde ve gelişen yeni pazar ekonomilerinde yatırım yapan ABD'li firmalara uzun vadeli kredi sağla**** ve siyasi risk sigortası yaparak destekliyor. Kredilerde ABD'li firmaların uluslararası rekabet gücünün geliştirilmesi ile yapılan yatırımın ABD ekonomisine ve çevreye etkisinin yanı sıra, o ülkedeki işçilerin sahip olduğu hakları da dikkate alıyor. (Overseas Private Investment Corporation)

KfW: Almanya Kalkınma Kredileri Teşkilatı (Kreditanstalt für Wiederaufbau) küçük ölçekli işletmelerin finansman taleplerini inceleyip uygun olan projelere finansman desteği sağlıyor. (KfW Bankengruppe - Deutsche Homepage)

(*) KOSGEB: Küçük ve Orta Ölçekli Sanayi Geliştirme Destekleme İdaresi Başkanlığı

Yerleşim : Türkiye / İstanbul  |  Meslek : Bilgisayar-Bilişim
Yalaz
Yeni Üye

Toplam 25 yazı
10/01/2008 :  12:22:31  Alıntı
var hepsi var belki de daha fazlası var... ama her baba yiğit alamıyor bu destek ve kredileri ne yazık ki. bir de küçüklük anlayışları baya büyük .

Yerleşim : Türkiye / İstanbul  |  Meslek : Yöneticilik
şükrüdeveci
Yeni Üye

Toplam 24 yazı
02/11/2009 :  22:44:40  Alıntı
veriliyor ama bu desdekler nedense hiç gerçek ihtiyacı olan işletmeler alamıyor buna ben bizzat şahidim kırk dereden su getitdiyorlar iş bankaya kalıyor bankada adamın varsa işleniyor yoksa çoook tırmalarız
devecioğullarıunlumam.gıd.san ltd.şkti

Yerleşim : Türkiye / Antalya  |  Meslek : Gıda
merktap
Üye

Toplam 157 yazı
03/11/2009 :  00:57:30  Alıntı


""Bu krediden yararlanmak için birçok üniversitenin bünyesinde bulunan 'Genç Girişimci Geliştirme Programları'ndan mezun olmak gerekiyor. ""

YAZININ BU KISMINI ANLAMADIM BEN DIŞ TİCARET BÖLÜMÜ MEZUNUYUM OKULUMUN BUNYESİNDE DE "GENC GİRİŞİMCİ GELİŞTİRME PROGRAMI" DIYE BİR ŞEY YOKTU.

SİZDEN RİCAM BU KISMI BANA AÇIKLAYABİLİRMİSİNİZ

TESEKUR EDERIM

e-broker

Yerleşim : Türkiye / Mersin  |  Meslek : İthalat / İhracat
yanlizkovboy
Yeni Üye

Toplam 14 yazı
06/01/2010 :  00:16:05  Alıntı
Yani diyoki 40 derenin daha 1.ci suyu bu mezuniyet olayı

Yerleşim : Türkiye / İzmir  |  Meslek : Esnaf
hosemario
Yeni Üye

Toplam 7 yazı
13/01/2010 :  19:54:23  Alıntı
arkadaşlar ben geçen gün kosgeb e bu durum için bilgi almaya gittim durum şöyle;
bahsedilen miktarı elde etmek için üniversiterlede açılan genç girişimci kurslarına girmek gerek durumu şöyle ;
bulunduğunuz ildeki kosgeb şubelerini aradığınızda ( kosgeb sitesinde her ilin telefon numaraları var ) ilinizdeki üniversitede açılan kurslara başvuru yapabiliyorsunuz.
Yaş - eğitim v.s. gibi bir sınırlama yok.
66 saatlik kurs süresi mevcut.
devamlılık şart koşuluyor.
kurslar ücretsiz.
başarı ile bitirebilir iseniz; projenizi kosgebe sunma şansına sahip oluyorsunuz.
projeniz onaylandığı taktirde ( her türlü projeye açıklar ) krediyi alma hakkına sahip oluyorsunuz.

eğer bunları yapmak zor geliyor ve kendinize ait sermayeniz yoksa zaten ticaretten vazgeçin arkadaşlar. ticaret sorunlara çözüm bulma ve çabasını gösterme işidir. Ulu Önder ATATÜRK ün bir sözü vardır; "ben başarı için uğraş vermem, başarıya giden yoldaki engelleri kaldırmak için uğraşırım ve başarı zaten kendiliğinden gelir" demiştir. anlayanlara eminim çok şey ifade edecektir bu söz

herkese kazançlı , mutlu ve başarılı bir hayat dilerim

Yerleşim : Türkiye / Bursa  |  Meslek : İthalat / İhracat
şükrüdeveci
Yeni Üye

Toplam 24 yazı
13/01/2010 :  20:20:40  Alıntı
yani burda kimse bişiy bilmiyorda bi senmi biliyorsun mesela benim 18 yıllık ticari yaşantım boşunamıymış. sen asıl kendin bişiyler yap kimseden desdek almadan .ozaman tam anlamış olursun ulu önderimizin nedemek istediğini
devecioğullarıunlumam.gıd.san ltd.şkti

Yerleşim : Türkiye / Antalya  |  Meslek : Gıda
yanlizkovboy
Yeni Üye

Toplam 14 yazı
14/01/2010 :  00:23:04  Alıntı
Doğru Söylemişsiniz Şükrü hocam ...Sizin ve benim gibi Kosgeb FİYASKO sunun farkında olan işletme sahipleri bu durumdan mağdur çıkıyor...
Adı uzman olan (Kosgeb çalışanlarından bahsediyorum)hayatında ticaretin T sinde anlamayan 1 sigorta primini bile bazen yatırmakta güçlük çeken esnafın işletmenin şirketin halinden ne anlasın.Kıçı kuru üstüne gidince destek için sanki kendi cebinden para veriyor.Bize aşşağılar gözü ile bakıyorlar.Ne diyelim.Allah Islah etsin.Allah işimizi onlara düşürmeden işlerimizi yapmayı nasip etsin

Yerleşim : Türkiye / İzmir  |  Meslek : Esnaf
şükrüdeveci
Yeni Üye

Toplam 24 yazı
14/01/2010 :  20:04:14  Alıntı
valla doğru yanlizkovboy ne diyelim AMİN işde devlet bunu çözememiş yanım da çalışan 5 ssk lı 8 yöğmiyeci var valla bazen mazot parasını bulamıyom ama ver gi taksidin 3 gün geçdimi devlet yüzde35 zamı bize geçirmesinide iyi biliyor hani kobi desdekcisiydi
devecioğullarıunlumam.gıd.san ltd.şkti

Yerleşim : Türkiye / Antalya  |  Meslek : Gıda
yanlizkovboy
Yeni Üye

Toplam 14 yazı
28/03/2010 :  02:16:36  Alıntı
Arkadaşımla bu Kosgeb 44000 TL girişimci kredisi için başvurduk.Oldukça parlak ve getirisi olan üstelik ihracata çalışan bu işe 8 kere evrak ***ürdük (Bu kısımlar eğitimleri bittikten ve işletme kurulduktan sonra)
6 kere kaybettiler evrakları. 7.cide eksik dediler.8.cide tamam dediler.
Sonra sizin işlyerinizi denetlemeye geleceğiz dediler.(4000 hibe için bu)
İşyeri vereceğiniz parayla kurulacak ne işyeri deyince siz niye acele ettinizki dediler.
Boşa kürek çekiyonuz dediler.
Neyse tamam en azından 40000 i alaım dedik
Ona da banka teminat mektubu istediler.50000 liralık
(Zaten adamın 50 000 TL banka teminatı bulabilecek olsa kosgebte ne işi var dediğinizi duyar gibiyim.)
Neyse burada devreye KGF yani Kredi Garanti Fonu Giriyor dediler. Ona başvurun.
Başvurduk.400 Tl inceleme ücreti alıyorlar bilginiz olsun.
Adamlardan gelen cevap daha senin bilançon yok kardeşim ne kredi kefaleti dedi.
Yani diyeceğim o BİLHASSA GENÇ VE YENİ GİRİŞİMCİ KARDEŞLERİM bunların sözlerine kanmayın.
Paranızı kazanın ne yapacaksanız öyle yapın Yoksa aylık kafadan 250 bağkur 50 vergi+50 muhasebe parası ödersiniz
Kosgeb de buna kapak olur.
EVET CAN SIKICI .TÜRKİYE GİBİ KÖKLÜ BİR MİRASA SAHİP BİR MEDENİYETİN ÇOCUKLARINA BU TABLO YAKIŞMIYOR.
GÜZEL ÜLKEMİN GİRİŞİMCİ İNSANLARINA BAŞARILI OLMALARI DİLEĞİ İLE

Yerleşim : Türkiye / İzmir  |  Meslek : Esnaf
ismail tatlı
Yeni Üye

Toplam 45 yazı
28/03/2010 :  17:39:25  Alıntı
ihtiyacı olan değil parası olan alabiliyor.

Yerleşim : Türkiye / Van  |  Meslek : İletişimci
dr.müh
Yeni Üye

Toplam 14 yazı
29/03/2010 :  08:46:14 Yazarın websitesine git Website   Alıntı
bu destekler sadece üretim için mi veriliyor? yani bir ortada bir ürün olması gerekli mi? ben mühendislik hizmetleri vs. yapıyorum ancak yazılım lisansları çok pahalı olduğu için o kısımları kredilendirmeyi düşünüyorum da o nedenle sordum. teşekkürler.
www.novosim.com
Ürün Geliştirme ve Ar-Ge Hizmetleri (Bilgisayar destekli tasarım ve analiz,test)

Yerleşim : Türkiye / İstanbul  |  Meslek : Mühendis
mustafa111
Yeni Üye

Toplam 91 yazı
12/04/2010 :  01:59:53  Alıntı
Yazılım için desteklerde var ama miktarları az diye biliryorum. http://www.kosgeb.gov.tr de desteklerle ilgili bilgiler var. Genelde kosgeb müracatlarda hemen hemen sıkıntı yapmıyor diye duydum .... Bu konuda çok şey yaşadım. Kaybolan evraklar la ilgili olarak kosgebin baglı oldugu yer olan sanayii bakanlıgına bilgi verebilirsiniz. Yazılı olan tüm başvurulara cevap veriliyor. Mailde atabilirsiniz. Arkadaşlar yaşadıklarınızı bakanlıga yazmalısınız ve hatta çözümü ile ilgili fikirleriniz varsa onuda yazın. Yalnız kimseyi kırmadan ve rencide etmeden.

Geçenlerde bir olay oldu sizle paylaşmak istiyorum. 500.000 tl kadar masraf edip aldıgım işyerini ipotek verip 30.000 usd ihracatçı desteginden istifade etmek istedim. 6 ay sonra ödenecek bir krediydi. Banada uygundu. İşimi de görebiliyordum. Kosgeb evrakları istedi ***ürdüm, şu da eskik dediler ***ürdüm, bu kalmış dediler ***ürdüm. Siz zahmet etmeyin kargoya verin dediler. Olsun buralarda işim dedim her gittigimde odada 2 uzman oluyordu ve digeri hangi firma sizinki diye soruyordu. Nihayeti halk vakıf gibi bankalara baş vurbilecegimi söylediler. Baş vurdum . Bankacı bayana durumu anlattım. Evraklar istedi :) ***ürdüm eksiklerin oldugunu söyledi ***ürdüm. Son 3 senenin blançolarını istedi ***ürdüm. Tanmam işlemleriniz onay bekleyecegiz dedi. Kredinin onaylandıgında ipotek isteyecegiz dedi. İş yerinin tapusunuda vermiştim. Bana 500.000 bine aldıgım iş yeri üzerinde 13.300 usd leasing ödemesinden dolayı ipotek oldugundan direk ipotek olarak kabul edemeyeceklerini, ama KGF nin buna onay verebilecegini söyledi ordaki bayan. Teşekkür ettim evraklarla birlikte KGF ye müracat ettim. Benden 200 tl ydi sanırım kesaplarına istediler yolladım. iş yerini görmeye geleceklerdi gelmediler 20.000 usd kredinin 16.000 usd sine (% 80 ine onay veriyorlar) onay verdiler. kalan 4 bin usd için artı ipotek istediler hatta bankadan bana nakit yatırın karşılıgında kredinizi verelim (Ben para istiyorum nakit yatırın dendi enteresan degilmi)diye lafda edildi. Kendime çok kızdım orda. Her şeyi düşünen ben neden Küresel krizi hesaba katmamıştım. 500 iş yerine +300 makinalara harcayıp 15 kişiye iş sunacak ben neden 50.000 tl ye sıkışmıştım. Bu kadar kafasızlık olurmuydu o kızgınlekla ordaki bayana yanımda çalışan arkadaşın 3.000 tl kredi kartı var 22.000 tl ye araç aldılar, benim 4.000 dolarışube yetkisinde ipoteksiz verseniz dedim. Bu kredide olmaz dediler. Sonrasındada kredim süreyi aştıgından sanırım ( 15 gün kalmıştı sürenin dolmasına bence) iptal edildi. Daha öncede istihdam kredisi için baş vurmuştum. Hani 5 kişi işe alındıgında verilen 1 yıl ödemesiz olana. Bana 10 kişi lazımdı herşey tamamdı birtek işletme sermayesinde sıkışmıştım. oda aslında vardı ama alacagımı alamadım yerine malımı aldım. onuda hemen satamadım. 10 uncu ayda müracat etmiştim o sene yıl sonuna kadar süresi vardı. Banka müdüresi bayan onay bekliyoruz dedi 2 ay boyunca her günde sorulmuyor canım ayıp. Sanırm ocagın 2 si olmuştu aradıgımızda müracatlar bitti denildi.

3 ay önce biriyle karşılaştım daha dogrusu bana gelen maillerden dolayı biriyle irtibat kurdum sagolsun randevu verdiler. 1 saate yakın sohbet ettik. Arkadaş bana bu kredilerin alınabilecegini söyledi. Hatta buluşlarım var oldugunu anlattım. Bununla ilgili proje başına 400.000 tl ye kadar kosgeb fazlasınada diger kurumların destekleri oldugunu %70 e kadardı sanırım hibe olabilecegini anlattı. Bunun için önce kosgeble şözleşmenin yapılacagını sonrada kredilere müracat edilecegini söyledi. Kosgeb danışmanlık destegi veriyor. 16.000 tlye kadar bunun % 60 ı hibe yani 9.600 tl gibisi hibe. Bunun için benden 7.500 tl alacaklarını ve çıkan kredinin %10 unu 7.500+1.600 : 9.100 ile başlayacaklarını. Sözleşme imzasında sonra istedigimiz destekleri listeleyecegimizi sırayla alacagımızı söyledi. Ve her alınan kredinin % 10 unu istediler. Bunun için bazı Proflarlada görüşeceklerini vs anlattı. Hatta hangi bankanın şubesinde hesap açılması gerektigini. Neyse orası farklı mevzuu. Ama takıldıgım tek nokta vardı. Yukarıda anlattıklarım normal şeylerdi eksiklerimden dolayı kredi alamadıgım vs. Bana dediki. ''Normal biri kredi alamaz'' ''alsada burnundan getirilir.'' Ben öyle olduguna inanmıyorum en azından her yerde öyle degildir olmamalıdır.

Arkadaşlar kosgeb kredi vermez. Kosgeb size kefil olmaz. ancak bu kişi yada şirket faaldir üreticidir vs ile ilgili belgelendirme yapar. Bazı kredilerde sizin yerinize faizi öder. Egitim verir. Krediyi bankalar verir. Onlarda şartlar oluşmadan kredi vermez. Siz kosgebden kredi alacagım diye duygusal yaklaşırsınız. Ama bankalar kredi veriyorum diye bakar. Bunu öyle degerlendirin.

Ülkemizde bir araya gelenler için güzel fırsatlar var . Hiç bişi alamazsanız bir araya gelmemin gücü var. Az sermayelerle küçük işler dönemi bitti artık. Bir araya gelip birlikte ekip olma zamanı.

Çok doluyum bu konuda kusura bakmayın ordan ordan girdim sanırım yazıya. Ben bu kredşiyilerden birini alabilseydim yaklaşık 2.5 yıldır üretim yapıyordum 10 kişi diyelim iş bulmuştu. Bende çalııp üretiyor vergi ssk kdv ödüyordum sanırım devletimin kaybı benden 300.000 tl yi buldu. Birde ben bu süre zarfında makinalrımı satıp ayakta kalmaya çalışıyorum bendende o kadar gitmiştir. Toplam 600.bin :(( iyi sermayeydi. Ama ümitsiz olmayalım olacak inşallah.
mmmm

Yerleşim : Türkiye / İstanbul  |  Meslek : Gıda
M G
Yeni Üye

Toplam 1 yazı
28/04/2010 :  00:47:37  Alıntı
Kosgebe gittim yeni girişimci eğitimi aldığımda iş planımıda düzgün doldurduğumda 4000 geri ödemesiz 40000 geri ödemeli krediyi alabileceğimi söylediler.Bütün iş planımı bu alacağım krediye göre yapıyorum şu anda.Ama netten biraz daha bilgi almak için bu siteye girdiğimde yorumları görünce açıkçası büyük bir hayal kırıklığı oldu.İş planım hazır müşteriler hazır iş hazır elemanlar hazır ama tabiki param yok iş yerini açabilmek için aklıma kosgeb geldi gittim görüştüm.İş yeriyle ilgili almam gereken şeyleri aldığımda faturasını ***ürdüğümde % 80 hemen banka hesabıma geçileceği ve bir problemin olmayacağı söylendi.Elbette bende bu kadar kolay olmayacağını biliyorum ama bankadan teminat alınmasını falan hiç anlamış değilim.Ayrıca ben bu krediye güvenip işe kalkıştığımda alamassam birşey yapamadan iflas ederim zaten bu konuda alınabilecek önceden önlemler olmalı diye düşünüyorum.Ama nasıl?

Yerleşim : Türkiye / Bursa  |  Meslek : Tekstil
yanlizkovboy
Yeni Üye

Toplam 14 yazı
28/04/2010 :  10:33:25  Alıntı
Alıntı Yapılan Metin:
Yazıyı gönderen - M G
Kosgebe gittim yeni girişimci eğitimi aldığımda iş planımıda düzgün doldurduğumda 4000 geri ödemesiz 40000 geri ödemeli krediyi alabileceğimi söylediler.Bütün iş planımı bu alacağım krediye göre yapıyorum şu anda.Ama netten biraz daha bilgi almak için bu siteye girdiğimde yorumları görünce açıkçası büyük bir hayal kırıklığı oldu.İş planım hazır müşteriler hazır iş hazır elemanlar hazır ama tabiki param yok iş yerini açabilmek için aklıma kosgeb geldi gittim görüştüm.İş yeriyle ilgili almam gereken şeyleri aldığımda faturasını ***ürdüğümde % 80 hemen banka hesabıma geçileceği ve bir problemin olmayacağı söylendi.Elbette bende bu kadar kolay olmayacağını biliyorum ama bankadan teminat alınmasını falan hiç anlamış değilim.Ayrıca ben bu krediye güvenip işe kalkıştığımda alamassam birşey yapamadan iflas ederim zaten bu konuda alınabilecek önceden önlemler olmalı diye düşünüyorum.Ama nasıl?


Arkadaşım yol yakın iken direkt vazgec..
Girişimciliğini baltalamak adına demiyorum .ancak buna başvurduğun anda senden teminatı isteyecekler.Ev araba vs varsa ancak alırsın..yani boşa kürek çekme...
Üstüne üstlük kosgebin peşinde dolanırken para kaybedersin.bu hiç hoşuna gitmez....
yani nakitin varsa yapacağın işe hemen gir.
yoksa sadece şahıs işletmesi olduğunu varsayıyorum aylık 500 tl sadece bağkur muhasabe vergiye gider.
bunları katmadan işe girme..
aldığın 4000 tl hibe bunları 5 ay karşılar..
zaten o ana kadar bir bağkur SSk borcun varsa onuda direk 4000 liranın içinden keserler.yani yol yakınken gercekci ol ve kosgebe bulaşma..o kadar fazla tecrübe edindimki kosgeb den bankanın faizli kredisi daha mantıklı geliyor.bu tecrübelerin ışık olması dileği ile

Yerleşim : Türkiye / İzmir  |  Meslek : Esnaf
CoNNRoaD
Üye

Toplam 158 yazı
21/07/2010 :  00:55:06  Alıntı
Yani buradan benim anladığım.Kosgebin kapatılması en azından orayı meşgul eden personel parasının devlete kalmasını sağlar, bi eksiklikte hissedilmez.

Yerleşim : Türkiye / Mersin  |  Meslek : Diğer
yanlizkovboy
Yeni Üye

Toplam 14 yazı
30/07/2010 :  08:28:04  Alıntı
Aynen öyle Connroad .Zaten yukarıda yazdıklarımdan sonra gittim bankadan faizli para çektim.Valla sağolsunlar 1 günde parayı verdiler.Sizde kosgebin peşinde koşturmak yerine gidin çekin paranızı bankadan .en azından kosgebin peşinde koşturarak zaman ve para kaybı yaşamazsınız.

Yerleşim : Türkiye / İzmir  |  Meslek : Esnaf
boselecta
Yeni Üye

Toplam 1 yazı
03/08/2010 :  11:19:06  Alıntı
Yanlı kovboy hangi bankadan kredi aldınız ve meblağ oran yazarmısınız

Yerleşim : Türkiye
yanlizkovboy
Yeni Üye

Toplam 14 yazı
01/10/2010 :  12:47:12  Alıntı
70 000 TL cektim hocam.Evi teminat gösterdim bilginize

Yerleşim : Türkiye / İzmir  |  Meslek : Esnaf
ispanyol
Üye

Toplam 329 yazı
01/10/2010 :  12:54:26  Alıntı
ben ve bir arkadaşım sakarya ticaret odasına ayrı ayrı başvuru yaptık ama ikimizin projesinide begenmediler cok güzel 2 projeyi beğenmediler acaba kim yada kimlerin yakınlarının projelerini beğendiler ve kredi verdiler
anlamıyorum
neyse dayın amcan baban bilmem-nen varsa bu işler yürüyo

Yerleşim : Türkiye / Sakarya  |  Meslek : Danışmanlık
elfida__
Yeni Üye

Toplam 1 yazı
12/12/2010 :  18:33:46  Alıntı

merhaba. arkadaşlar ben de girişimcilik kursunu tamamladım. ocak ayı içinde iş planımı sakarya kosgepe sunacağım. yorumlardan biraz umudum kırıldı. ama bir arkadaş 70000 aldım demiş. demekki alabiliyoruz. ayrıca ben geri ödemeliyi değil
hibe yi alma derdindeyim. 27000 hibe var çünkü. iş planlarınızda neler vardı neler uygun görülmedi. irtibata geçermisiniz?

Yerleşim : Türkiye / Düzce  |  Meslek : Bilgisayar-Bilişim
Black_Sea
Yeni Üye

Toplam 28 yazı
12/12/2010 :  19:07:51  Alıntı
elfida hocam girişimcilik kursuna bende gittim. ama kosgeb cebinde parası olana yardım edebiliyor. Elinde hiç sermaye yoksa biraz zor. 70.000TL dilim için banka teminatı istiyorlar. banka teminatından sonra önce işini kuracaksın sonra 2 yıl içinde alacağın makineler için 70.000Tl ye kadar kredi veriliyor. ama oda şu şekilde: Önce makineyi kendi paranla alacaksın. iş yerine getirteceksin sonra kosgebi arayıp ben şu şu makineleri aldım diyeceksin. kosgeb den görevliler gelip makinenin gerçekten alınıp alınmadığını tespit edip tutanak tutacaklar. sonra sen elindeki fatura ve dekont ile birlikte kosgebe gideceksin. ve onlarda fatura tutarının KDV hariç kalan kısmının %70'i ni belirttiğin hesaba 10-15 gün içinde yatıracaklar. evet KDV hariç fatura tutarının %70 ini veriyorlar. Bayan veya özürlü girişimci için bu oran %80. aldığın kredinin tek güzel tarafı faizsiz ve 2 yıl sonra geri ödemeye başlıyor olması. onun haricinde hiç bir avanatajı yok. sermayesi olmayanlar için. Adı girişimcilik kredisi ama hiç de girişimcilere yönelik bir uygulama olmamış.

Yerleşim : Türkiye / Trabzon  |  Meslek : İmalat
manta400
Üye

Toplam 355 yazı
12/12/2010 :  22:44:32 Yazarın websitesine git Website   Alıntı
bu kosgeb hakkında bu yazılan yazılar doğruysa kosgeb bir an önce kapatılsın
devlet vatandaşına hayatta yardım etmez bu anlamamız lazım
girişimcilere destek olacaksa devlet önce burada basit tezgahlarla üretilebilecek ürünlerin ithalatına kısıtlama getirsin işyeri acmak için vergi mükellefi oluyorsun daha başvurun işleme koyulmuş fatura bastırmak için levha bekliyorsun yani ama senin vergin bağkurun vs başvurduğun günden itibaren çalışmaya başlıyor bir işe başlarken en azından insaniyet namına bir müddet birtakım mevzuatlarda muaf tutulsa bu bile girişimciler için büyük destektir dünyada kendi insanıyla dalga geçen başka bir ülke varmıdır dünyada
geçenledede yazdım böyle bir başlık açılmıştı somalimidir endonezyamı ne hatırlamıyorum devlet köylülerin el emeği ile üretilen ürünleri ebay üzerinden satmaları için köylere internet kafeler kurmuş ve yabancı dili olmayan bu insanlar ürünlerini ebayda listeleyebilmeleri için özel bir yazılım desteğiyle donatmış bu işlemlerden bir kuruş masraf ve vergide almıyormuş
şimdi soruyorum hangisi destek
bizim destek paketlerini hazırlayan kurumlar ya çok çakal yada kurumsal zeka özürlü
kosgeb maceralarını anlatan arkadaşlar gerçek birer kahramandır diye düşünüyorum adamlar ben kazanayım işimi büyüteyim vergimi ödeyeyim eleman çalıştırayım diye kredi başvurusu yapıyor sözde kredi verecek kurum bana para ver yok şu masrafı yok bu masrafı yok girişimci kursu çok komik gerçekten
en iyisi hiç bulaşmamak yeteneği olan kişiler ufak yollu sermayeyi bulup küçük çaplı kaçak kayıtsız kuyutsuz işini yapmaya çalışıcak oradan yırtarsa yasal işlemlerini yapıcak devle zaten vatandaşlarının iş bulmasını yada iş kurmasını istemediğinşin resmi kanıtıdır bu kosgeb
bende diyorum niye buradaki yazılar bu kadar uzun demekki öyle bir yaralıyızki bu konularda yazdıkca yazası geliyor insanın
Allah herkezin yolunu açık etsin

Yerleşim : Türkiye / İzmir  |  Meslek : İmalat
Black_Sea
Yeni Üye

Toplam 28 yazı
13/12/2010 :  13:43:18  Alıntı
projeleri 3 ayda bir değerlendirmiyorlar. toplam proje sayısı 5-6'yı geçtiği zaman O ilin kosgeb müdürü, ticaret odası başkanı ve üniversiteden bir öğretmenden oluşan 3 kişi projeleri değerlendirip onay veriyorlar. yani projeyi verdikten sonra 3 ay bekletmezler. toplam proje sayısı 5i bulmasa bile en fazla 1-2 ay içinde projeyi incelemek zorundalar. Ya gerçekten şu girimcilik desteğinde çok saçma uygulamalar var. Hem bankadan teminat istiyorlar. Hemde alacağımız makine ekipmanların ücretlerinin bir kısmını veriyorlar. Bankadan teminatı niye alıyorsunuz o zaman. Yada verecekseniz fatura tutarının tamamını verinki girişimciler birşey yapabilsin. Kosgeb haricinde başka desteklerde var. İllerde bulunan Kalkınma Ajansları, TISVA, IPARD, TESK, SELP bunlarıda araştırabilirsiniz. %70 hibe verenler var.

Yerleşim : Türkiye / Trabzon  |  Meslek : İmalat
hakankaya2020
Üye

Toplam 345 yazı
13/12/2010 :  22:33:28 Yazarın websitesine git Website   Alıntı
Kosgeb den destek için uğraşıyoruz ama dayımız olmadan almamız zor gibi, formalite çok, tamamlayabilirsenizde kurul kararları nedense çok rastgele, Allah kolaylık versin hepimize
Kabaklar çarpışır çekirdekler çıkar, fikirler çarpışır hakikatler çıkar.
https://www.mrhakankaya.com https://www.youtube.com/@hakankaya/

Yerleşim : Türkiye / Denizli  |  Meslek : Mühendis
tuba0635
Yeni Üye

Toplam 85 yazı
16/12/2010 :  00:50:18  Alıntı
manta400 çok güzel ifade etmişsin çoğu tespitlerine katılıyorum uygulamada bazı saçma prosedür ve maddeler var aynı sıkıntı Kosgeb için değil ,SDYV içinde geçerli komik bir kısır döngü var..şunu da belitmeden geçemeceğim;''bizim destek paketlerini hazırlayan kurumlar ya çok çakal yada kurumsal zeka özürlü kosgeb maceralarını anlatan arkadaşlar gerçek birer kahramandır diye düşünüyorum adamlar ben kazanayım işimi büyüteyim vergimi ödeyeyim eleman çalıştırayım diye''' demişsin bu konuda biraz toplumsal ve bireysel karekterimizden yola çıkarak iğneyi biraz da kendimize batıralım diyorum..inanın çoğu kobi,patron iş sahibi ,artık adına ne derseniz deyin bu hibe ve kolay krediyi dediğiniz üzere uygun ve yerine yakışır şekilde kullanmadı kullanmıyor..nerden mi biliyorum :)çünkü bir çok firma ile çalıştım ,kimi 100 bin dolar lık ihracat kredisini aldı ama ihracat yapmadı,en yakınım akrabam 50 bin lira daha yeni aldı eşine sıfır araba alıyor,kimi var olan kredilerin faizinden kurtulmak için dolap çeviriyor. bir tanesi sırf hibe diye istenilen tüm kağıt üzerinde prosedürleri yaptı sebest bölgede yer bile kiradı ama bilanço istenince her şey kabak gibi ortada vs vs..... e durum böyle olunca da kredi veren kuruluşlar bu zihniyetin nasıl değişeceğini ve bu açıkların nasıl kapatılacağının yolunu düşünmekle kalıyor.Dikkat edilirse her yıl uygulama prosedürlerde birtakım değişikler olur. Avrupa örnek gösteriliyor ama avrupalının zihniyeti çalışma adabı farklı ,uydur kaydır işler peşinde dolaşmıyor avrupalı,bul karayı al parayı zihniyeti güdmüyor kural kanun ne ise ona uyuyor ve düzen öyle olunca da kanunlar düzgün işlevsel olarak işliyor.biz napıyoruz açık kapı arsızlığı..hala bankada tanıdık olan var mı ben kredi çekeceğim diyen yok mu aramızda..hep tanıdık arayışları içinde değil miyiz.çünkü eksikliğiz tolore edilmemiz gerek azccık hoşgörü ye komşuculuğa sığınsak ne olur?zamanında bende onun işine yardımcı olmuştum,karşılığını almam lazım düşünceleri kimin? hep bizim.. dürüst davranan firma sayısı çok az maalesef öle olsaydı çalışanların primlerini en yüksek hakedilen şeklinde yatırırlardı iş kanunlarına tam uyar ssk lı işçiyi mağdur etmezdi(üzülüyorum erkek çalışana bari ssk için girer girmez başatın evde çoluk çocukğu var bir ilaç için 120 +2 ay (60 gün) beklemek zorunda kalmasın )
sizden borç istesem birazını da hibe ver desem çalışıp 2-3 yıl içinde öderim fazlasyla desem ne düşünürsünüz kırk kat yabancı için kendinizi nasıl sağlama alırsınız..babam bile hibe verirken -yahu bu çocuğa verdik ama inşallah batırmaz demez mi ..o kadar prosedür olacak illaki ha biraz da mantıklı olabilir tabi.şu platformda bile neler var kimler hikayaden ..platformun tek babası da Akın hoca dır.
sevgi ve saygılarımla.....

Yerleşim : Türkiye / İzmir  |  Meslek : Danışmanlık
Esinbrs
Üye

Toplam 122 yazı
11/06/2011 :  12:47:50  Alıntı
Merhaba

Arkadşaımın Bijuteri dükkanı var ancak kredi çekip büyütmek ve caddeye taşımak istiyoruz, bunu kış gelmeden gerçekleştişrmeliyiz.

Cadde de dükkan kiraları 4.500- 5000 tl arasında ve aylık masrafımız (su, elektrik, ssk primleri, vergiler vb.) en fazla 10000 tl olur.

Şimdi biz iki bayanız ve ben 2. derece engelli statüsündeyim, bu durum da nereden kredi çekebiliriz? Ne kadarı uygun olur? Tecrübeli olanlar yardımcı olabilir mi?

Yerleşim : Türkiye / Bursa  |  Meslek : Esnaf
marques-accroch
eur

Yeni Üye

Toplam 83 yazı
22/07/2011 :  21:39:06  Alıntı
O Konuları Bende Araştırmıştım Sağlamına Torpil Yoksa Çokkkkk Zor İş.
Marques Accrocheur

Yerleşim : Türkiye / Bursa  |  Meslek : İthalat / İhracat
kunyecimehmet
Üye

Toplam 127 yazı
22/07/2011 :  23:35:39 Yazarın websitesine git Website   Alıntı
Arkadaşlar bursada genç girişimci kursuna katılmak için projeyle basvurduk ön elemeyi geçtik. mülakat için çagırdılar mülakatta da süper geçti daha sonra kursa geleceksin dediler 66 saat gündüz kurs 3 hafta haftanın belirli günlerinde
( sabah 10.00 ögleden sonra 15.00 e kadar yani ben sürekli gündüz calışıyorum iş yerinden izin alıp da gidemem... )
Daha sonra sonuçlar açıklandı kazanmışız ama derslere gitmiyecigim mail atımm .. daha mulkatlarda sunu diyorlar buişi yapmak istiyorsun ama sen önce bu işi yapman için gerekli parayı bulacaksın makineleri alıp kuracaksın daha sonra biz gelip sana okey.. verecegiz diyorlar yukarıdakı abilerimin dedigi gibi ben parayı bulduktan sonra her türlü iş olur... yani bu işler zor iş....
Fakir İnsan yok TEMBEL insan var İhtiyacın varsa ek iş yap ama tembel tembel asla oturma..Allah rızıka kefildir ama Rızık içinde gayret etmek gerekir..

EK İŞ İSTEYENLER’ e KONULU ...
YAZIMIZI TAKİP EDİN GELİN BİRLİKTE KAZANALIM ( Lütfen videoyu izleyiniz )


ersinhatir@gmail.com facebook adresim
http://www.ozgultermal.com
http://www.facebook.com/photo.php?v=2306744037006

Yerleşim : Türkiye / Bursa  |  Meslek : Satış / Pazarlama
OguzKaganAslan
Yeni Üye

Toplam 22 yazı
25/07/2011 :  17:35:37 Yazarın websitesine git Website   Alıntı
hep olumsuz bakıyorsunuz... kosgeb hibesini sizi rahatlatan bir hibe gibi düşünmelisiniz... parası sıfır olan biri için uygun değil evet... ama cebinde parası olan biri için harika bir fırsat... hibe ile finansal olarak çok rahatlıyorsunuz ve riskler sizin için azalmış oluyor...

ben eğitim aldım ve şu an danışmanlık alarak proje dosyamı hazırlama safhasındayım... Ve herkese tavsiye ediyorum... Düşünsenize hiç tanımadığınız birisi ödediğiniz faturaların %60 ını size geri veriyor... bilgisayar aldınız 1000 tl ye 600 tl geri alıyorsunuz... o 600 ile de başka bilgisayara veya başka bir ihtiyacınızı karşılarsınız... harika değil mi?
Seo | Google Reklam Satışlarınızı 6 ay içerisinde %30-40 oranında arttırmayı garanti ediyorum. Ayrıntılı bilgi için iletişim kurabilirsiniz...

Yerleşim : Türkiye / İstanbul  |  Meslek : Mühendis
akademisyen41
Yeni Üye

Toplam 59 yazı
26/07/2011 :  11:42:25  Alıntı
arkadaşlar yurt dışından nasıl bulunur kredi?

Yerleşim : Türkiye / Kocaeli  |  Meslek : Bankacılık-Finans
 

Mesaj gönderebilmek için öncelikle giriş yapmış olmanız gerekmektedir.

Henüz kayıt yaptırmadıysanız buradan üye olabilirsiniz.

Üye olarak:

  • Yeni yazılar gönderebilir,
  • Varolan yazılara yorum yapabilir,
  • Arkadaşlarım, favorilerim, kişisel mesajlaşma, haber merkezi, dosya merkezi, online üyeler gibi pek çok yardımcı araçlardan yararlanabilirsiniz.

» Hemen üye olmak için tıklayınız.


 

13.26 saniye.
20:56:55, 18 Haziran 2024, Salı

Buradaki yazılar, yazarlarının ve Koniks.com®'un izni olmaksızın hiçbir yazılı, görsel yada sesli yayın organında yayınlanamaz. Eğitim amacı dışında, herhangi bir şekilde çoğaltılması yasaktır. Eğitim amaçlı çoğaltıldığı durumlarda, yazarla ilgili bilgilerin ve URL'nin belirtilmesi zorunludur.

Bu web sitesi bilgilendirme amacıyla iyi niyetle, amatör bir ruhla hazırlanmıştır ve yer alan her türlü bilgi genel nitelikte olup, doğruluğu, eksiksiz olması, güvenilirliği, yeterliliği ve güncelliği hiçbir surette sitemiz tarafından garanti ve taahhüt edilmemektedir. Yer alan görüş ve yorumlar tamamen Koniks.com üyelerinin kişisel görüşlerini yansıtmaktadır. Sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak iş kurma/yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir ve söz konusu bilgilere dayanılarak alınacak kararların neticesinde oluşabilecek yanlışlık veya zararlardan Koniks.com sorumlu tutulamaz.

© 2000-2024 Koniks.com İletişim   ||   Kullanım Şartları   |   Kurallar   |   Sitenin Kullanımı   |   Gizlilik   |   Yardım