Şahıs Firması Kurmak Mantıklı Mı Hesaplama İçeride - Koniks.com

Koniks.com
Kullanıcı adı:
Şifre:
Şifremi hatırla

Ana Sayfa          Forumlar          Arama          Yardım           Kayıt Ol

Şahıs Firması Kurmak Mantıklı Mı Hesaplama İçeride

darnglove
Üye

Toplam 335 yazı
22/08/2016 :  13:48:43 Bu yazıdan alıntı yaparak yorum yaz Alıntı

instagram ve face üzerinden takı satışı yapıyoruz , resmi olması için şahıs şirketi açmak istiyorum ancak konuştuğum birçok yerin bana söylediği ciron en az 5000 tl değilse kesinlikle şahıs firması açma sürekli ödeme yapmaktan başka bir işe yaramaz şeklinde...Bu yüzden kafam çok karıştı ve ufak bir hesap yaptım

Kuruluş işlemi tamamlandıktan sonra aylık ya da 3 aylık olarak yapacağınız ödemeler aşağıdaki gibi olacaktır.

- Her ay KDV
5000 tl satış yaptığımızda %18 kdv oranı 900 tl

- Her ay çalışanınız var ise sigorta primi
çalışan yok

- Her ay BAĞ – KUR priminiz
ödenecek sigorta pirimi yaklaşık 580 tl

- Üç ay da bir ya da aylık Stopaj
Ev babamın üzerine , onun üzerine açarsak stopajda ödenmiyor öğrendiğim bilgiye göre sadece rayiç bedel üzerinden bir oda kirası ödeniyor ve bu oda kirasını 250 tl olarak düşünüyorum

- Üç ay da bir Geçici Vergi
Geçici vergi mecburi fakat daha sonra gelir vergisinden düşülüyor mu onu anlayamadım açıklarsanız sevinirim.
5000 tl olarak baz aldığım zaman 3 ayda 15000 tl nin %15 geçici vergisi 3 aylık 2250 tl aylık ise 750 tl olarak hesapladım

- Yılda bir Yıllık gelir Vergisi
Geçici vergiden farkı nedir ?
aylık 5000 bin tl ciro yılda yaklaşık 60 bin tl ciro yapar.2016 oranlarına baktığımda 60bin tl ye kadar 5,370 TL olarak hesapladım aylık 447 tl ye gelir.

- Yılda bir yasal defter tasdik ücretleri
Mecburi olarak yapılacak
500 tl yıllık , aylık ortalaka 50 tl masraf

- Yılda bir ya da iki meslek odası üye aidatları.
1 kere ödenecek

300tl yani aylık masraf 25 tl

- Aylık Mali Müşavir Ücretleri
aylık ve muhtasar olarak 3 ayda bir ödenecek
150 tl aylık muhasebeci ücreti ve muhtasar yılda 3 kere
150*12 + 450 toplamda 2250 tl aylık ortalama 187,5 tl

hepsini topladığımda aylık sabit giderim yaklaşık 3200 tl oluyor eğer yazdıklarımda bir yanlışlık yok ise... yaptığım ciro ise aylık 5000 bin tl den bu kadar masraf çıkıyor bir yerde hata mı yapıyorum anlayamadım.

Yerleşim : Türkiye / İstanbul  |  Meslek : Esnaf
wordsman
Üye

Toplam 150 yazı
22/08/2016 :  16:51:41  Alıntı
En doğru bilgiyi bir muhasebeciden alırsın.
Ben kısaca şunu söyleyim, senede 20 tane damga pulu yanlış hatırlamıyorsam 31,5 TL.'den 630 TL. damga pulların tutar. 150 TL. muhasebeci ücretin + 300-400 TL. yılda 1 defa defter tastik ücreti verirsin toplam 2200 TL. muhasebeci,
onun dışında muhtasar ve stopaj olur, oda kiralayacağın yerin kirasına göre yani evin bir odasını kira göstersen fazla bişey tutmaz. yani kısaca 3000-3500 TL. yıllık sabit giderin olur. Bunun dışında bağkur ve ödeyeceğin vergiler kazancına göre çıkartılır. Örneğin 15000 TL.'lik satışın var. 10.000 TL'lik gider faturan var.
kar nedir. 5000 TL. 5000 TL'nin %15'ini vergi olarak ödersin. KDV de aynı şekilde hesaplanır.

Yerleşim : Türkiye / Ankara  |  Meslek : Memur
darnglove
Üye

Toplam 335 yazı
22/08/2016 :  18:49:05  Alıntı
Alıntı Yapılan Metin:
Yazıyı gönderen - wordsman
En doğru bilgiyi bir muhasebeciden alırsın.
Ben kısaca şunu söyleyim, senede 20 tane damga pulu yanlış hatırlamıyorsam 31,5 TL.'den 630 TL. damga pulların tutar. 150 TL. muhasebeci ücretin + 300-400 TL. yılda 1 defa defter tastik ücreti verirsin toplam 2200 TL. muhasebeci,
onun dışında muhtasar ve stopaj olur, oda kiralayacağın yerin kirasına göre yani evin bir odasını kira göstersen fazla bişey tutmaz. yani kısaca 3000-3500 TL. yıllık sabit giderin olur. Bunun dışında bağkur ve ödeyeceğin vergiler kazancına göre çıkartılır. Örneğin 15000 TL.'lik satışın var. 10.000 TL'lik gider faturan var.
kar nedir. 5000 TL. 5000 TL'nin %15'ini vergi olarak ödersin. KDV de aynı şekilde hesaplanır.

Bilgiler icin tesekkur ederim zaten bende yukarida bildigim detaylari yazdim ama damga vergisini eklememistim ama senede 20 defa nasil oluyor biraz fazla geldi sanki bana....Benim esas anlayamadigim simdi hem 3 ayda bir gecici vergi hemde yil sonunda bir kere gelir vergisi veriliyor.Bu iki verginin farki ne cunku esnafin durumu cok zor gercekten hal boyleyse....Hemn kdv uzerine gecici vergi uzerine gelir vergisi yillik kayit yaptirmak hic mantikli degil gibi...

wordsman
Üye

Toplam 150 yazı
22/08/2016 :  21:05:10  Alıntı

Merhaba tekrar,
Yazdıklarımız fazlası vardır eksikleri yoktur. Damga pulu devlete ödediğin her tahakkuk fişinde olur, (stopaj, kdv muhtasar, geçici vergi, vs.).
En doğru bilgiyi muhasebeciden alırsın. Seni detaylı bilgilendirir.

Yerleşim : Türkiye / Ankara  |  Meslek : Memur
bayburt
Üye

Toplam 151 yazı
22/08/2016 :  21:09:54  Alıntı
zor iş

Yerleşim : Türkiye / İstanbul  |  Meslek : Öğretmen
darnglove
Üye

Toplam 335 yazı
22/08/2016 :  22:25:10  Alıntı
ben hesaplamamda fazla birşey var mı diye onu öğrenmek istedim aslında

redirect
Üye

Toplam 255 yazı
23/08/2016 :  02:08:39  Alıntı
Farklı bir kuruluş (Ltd.Şti gibi vs. )yapsanızda durum değişmeyecektir sanırım. Kdv sonuçta sattığınız mal için ödediğiniz rakam. Sizde ürün alırken size fatura kesileceği için kdv girişi olur ve bu kdv tutarı tahakkuk olan kdv den düşer. Bağkur yine var, muhasebe ücreti yine var hatta daha fazla, stopajda var vs. vs. Varsa daha detaylı bilgiye sahip olan bir arkadaş yazabilir.
redirect

Yerleşim : Türkiye / Bursa  |  Meslek : Ticaret
hezarfenx
Yeni Üye

Toplam 3 yazı
24/08/2016 :  02:13:17  Alıntı
aylık 5.000 TL kar mı yoksa satış mı?
aylık 5.000 TL kar ise hesap üç aşağı beş yukarı doğru
ama aylık 5.000 TL satış ( ciro ) ise bu hesabı şu
düzeltmen gerekir. şöyle ki
1.Vergi kar üzerinden ödenir.
2. Kdv aldığın mala ödediğin kdv ile sattığın malın kdvsi arasındaki farkı ödersin. ( karın kdv si gibi düşünebilirsin ama bazı maliyetlerin kdv olmaz işçi gideri gibi..)
3. Bağ-kur,oda gibi ödemeleri satış yap yada yapma ödersin
4. Kira ödemesi, muhasebecinin ödemesi veya işcilerden yaptığın gelir vergisi kesintisini stopaj olarak ödersin.
umarım aydınlatabilmişimdir...
iyi çalışmalar dilerim.

Yerleşim : Türkiye / Afyon  |  Meslek : Muhasebe
serorbay
Yeni Üye

Toplam 84 yazı
24/08/2016 :  11:37:39  Alıntı
şahsen ben bu hesap kitap işlerinden anlamıyordum kafam iyice karıştı.Bilen biri cidden 5.000 tl ciro kazanan bir işletmenin gideri ne kadar olduğu konusunda bilgi verebilirmi?

Yerleşim : Türkiye / İstanbul  |  Meslek : Satış / Pazarlama
darnglove
Üye

Toplam 335 yazı
24/08/2016 :  12:03:06  Alıntı
Alıntı Yapılan Metin:
Yazıyı gönderen - hezarfenx

iyi çalışmalar dilerim.

Detaylı bilgiler için çok teşekkür ederim elime net geçen 5 bin tl kar üzerinden bu hesaplamayı yapmıştım ancak bütün ay uğraşıp didindiğine değecek bir para bırakmıyor kırpa kırpa kalan para 1800 tl sadece....İnsanların dükkanlarını çeviremeyip neden kapattıklarını daha iyi anlayabiliyorum şimdi....

Bunun tek çözümü ise heralde çok satış yapmak başka çaresi yok ki yukarıda daha dükkan kirasından ve çalışan birinin maaşından söz bile etmedim...

darnglove
Üye

Toplam 335 yazı
31/08/2016 :  14:33:34  Alıntı
halen günceldir...

Grozny
Üye

Toplam 118 yazı
31/08/2016 :  23:18:16  Alıntı
Size özelden mesaj atıyorum muhasebecim yardımcı olsun.

Yerleşim : Türkiye / İstanbul  |  Meslek : Diğer
Murat2023
Yeni Üye

Toplam 2 yazı
13/09/2016 :  23:28:01  Alıntı
Selamlar...
Geçici vergi " yıl sonunda ödenecek olan yıllık gelir vergisinin " devlet tarafından 3 aylık aralıklarla peşinen alınmasıdır. Şirketinizin aylık 5000 liralık net karı var ise yıllık gelir verginiz % 20 dir. 3 ayda bir 3000 tl geçiçi vergi verirsniz. Yıl sonunda net 60.000 tl lik yıllık verginiz 12.000 tl olacağından ve siz bunu her 3 ayda ödediğinizden yıl sonunda ayrıca bir gelir vergisi ödemezsiniz.
Saygılarımla

Yerleşim : Türkiye / Ankara  |  Meslek : İmalat
Murat2023
Yeni Üye

Toplam 2 yazı
13/09/2016 :  23:39:54  Alıntı
Kdv konusundada şirketiniz aracı konumundadır. Zira kdv'nin muhatapı malı alan kişidir.
Şahıs İşletmesi Katma Değer Vergisi açısından sadece aracıdırlar.Üzerlerine kalan bir vergi yükü yoktur,ilk etepta finansal bir yük oluşur.

Katma Değer Vergisinin yükü tüketiciyedir.KDV Tüketim vergisidir.Şahıs İşletmesi her ay Katma değer Vergisi Beyannamesi verirler.Bir ay içinde işletme tarafından tahsil edilen ve ödenen KDV nin gösterildiği bir beyannamedir ve bir sonraki ayın 24.sine kadar beyan edilir, tahsil edilen KDV ödenen KDV den fazla ise 26 sında Gelir İdaresine ödenir, tersi durumda ise alacaklı olunan KDV bir sonraki aya devreder.

Yerleşim : Türkiye / Ankara  |  Meslek : İmalat
darnglove
Üye

Toplam 335 yazı
16/09/2016 :  08:59:42  Alıntı
Alıntı Yapılan Metin:
Yazıyı gönderen - Murat2023
Selamlar...
Geçici vergi " yıl sonunda ödenecek olan yıllık gelir vergisinin " devlet tarafından 3 aylık aralıklarla peşinen alınmasıdır. Şirketinizin aylık 5000 liralık net karı var ise yıllık gelir verginiz % 20 dir. 3 ayda bir 3000 tl geçiçi vergi verirsniz. Yıl sonunda net 60.000 tl lik yıllık verginiz 12.000 tl olacağından ve siz bunu her 3 ayda ödediğinizden yıl sonunda ayrıca bir gelir vergisi ödemezsiniz.
Saygılarımla

Bilgiler icin tesekkur ederim o halde 3 aylik gecicu vergi disinda odenen baska bir yillik vergi yok tek sefer odeniyor bu iyi oldu farkini anlamaya calisiyordum

akinselcuk
Editör

Toplam 5590 yazı
28/09/2016 :  22:20:56 Yazarın websitesine git Website   Alıntı
Evden çalışmayı ancak 5000 TL cironun karlı hale getiriyor olmasına katılmıyorum.

Mükellefiyeti evde olanın pek bir masrafı olmaz hele ki babasının eviyse. Ama Kiracı olunan bir evin bir odasından çalışılsa bir ayda 300 lira gibi bir devlet harcaması olur ancak. Gelir vergisi yok elk telefon internet reklam masrafı yok. Sadece kapalı durulmuş bir ay için devlet babanın çorba parası 200-300 arası olur. Hepsi bu.

Zaten bir satış yakalandı ise hemen yasal düzene geçin. Bir evin odasına 200 lira kontrat yapıp başvurun. Kaşedir fatura irsaliye baskısıdır bunlar hesaplanmaz zaten bir kere yapılacak. Vergileri ödeyin unutmayın. Sigortanızı ödeyin ihmal etmeyin. İlle bağkurlu olmanız gerekmez. Varsa bir tanıdık sigortalı işe giriş yapın sigortanızı kendiniz ödeyin gene evde çalışın.

Fakat satışı faturasız yapmak büyük tehlike. Bu işte hesaplanacak tek şey ne kazanıldığı. Üretirken maliyet ne satışta ele masraf çıkınca ne kalıyor ? Bu hesap mantıklı ise sağdan devam edin hatta yolda zig zag lı bile devam edilebilir. Öyle 5000 TL ciraya falan gerek yok. Neye gerek var ? Aylık 300 lira devletin çorba parasına ve satış için gereken malzeme reklam elektrik internet kargo harcamalarının karşılanmasına . . .

Sattığınız şeye bağlı olarak 1500 lira ciro da sizi kurtarıyor olabilir Güzel günleri görmek açısından uğraşmaya değer.
tamnland.com

Yerleşim : Türkiye / Türkiye  |  Meslek : Diğer
darnglove
Üye

Toplam 335 yazı
02/10/2016 :  14:43:52  Alıntı
Zaten isin icine vergi ve fatura girince kazanmak ve kar etmek cok zor oluyor maalesef...

hakankaya2020
Üye

Toplam 345 yazı
02/10/2016 :  17:26:09 Yazarın websitesine git Website   Alıntı
5.000 tl anladığım kadarı ile hedef kar, o nedenle şahıs işletmesi kuruluş masrafları, kolay açma-kapama, kolay hesap açısından kolaylıklar sağlaması nedeniyle başlangıçiçinidealdir.

şöylevki buradaki hesabınızdan daha fazla devlet babaya para ödemek zorundavkalacağınızı unutmayın. Her sene farklı bir uygulama nedeniyle farklı kalem vergi ve harçlar çıkabilmekte.

o nedenle benim girişimcilere tavsiyem, ilk satışı yapıncaya kadar işletme kurmayı bekletin.vZira şahıs işletmesi aynı gün kurulabilen bir tür. Zira ilk satış bazen biraz zaman alabilir ve vergiye tabii olan kişi olarak kar etmediğiniz her ay zarardasınız demektir. Ülkemizde daha az vergiödemek vs.için ltd veya aş kurmak son derece risklidir. Siz ilk işinizi yapınca şahıs işletmenizi kurun, bir yılçalışın, cironuz ve karlılığınız belli rakamları geçerse büyük defter vs. geçmek yerine muhasebecinizin tavsiyesi ile şirket türlerine geçebilirsiniz.

Eğer işinizin tutma ihtimalini riskli görüyorsanız, yada kara geçmeniz uzun sürecekse, en güzeli bir tanıdığınızın sizi sigortalı çalışan göstermesi ve sizin fatura işlerini bu kişi üzerinden ***ürmeniz olacaktır. Böylece hiç bir yükümlülük altına girmeden bağ-kur yerine ssk ödeyerek işinizi bir kaç ay test etme imkanınız olur. Baktınız iş akıyor, yapabilirim dediniz, fırsat maliyetlerini de hesapladınız o zaman hemen kendi işletmenizi açabilirsiniz.

Ülkemizde kurulan işletmelerin %40'ı ilk altı ayda kapanmaktadır. bunun nedeni de yasal yükümlülüklerin ve işletme maliyetlerinin çok yüksek olması nedeniyle, girişimcinin kara geçmeye başlayacağı 6 ay- 1 sene arasındaki zamana kadar bütçesinin sıfıra gelmesidir. O nedenle işinize başlarken "lean startup" denilen teknikler ile minimum masraf altında başlamaya çalışmak en idealidir.

Kabaklar çarpışır çekirdekler çıkar, fikirler çarpışır hakikatler çıkar.
https://www.mrhakankaya.com https://www.youtube.com/@hakankaya/

Yerleşim : Türkiye / Denizli  |  Meslek : Mühendis
knsderin
Yeni Üye

Toplam 39 yazı
02/01/2019 :  17:09:35  Alıntı
Öncelikle şahıs firması kurmak hiç kolay bir şey değil. Bu nedenle de her şeyi inciğine cıncığına kadar bilmek ve yapmak gerekiyor. Benimde en çok dikkat ettiğim şeylerden bir tanesi kiro stopaj hesaplaması.. Bende buradan: https://hesaplama.paratic.com/kira-stopaj/ yapıyorum hesaplamayı: Not edin lazım oluyor.

Yerleşim : Türkiye / Ankara

Mesaj gönderebilmek için öncelikle giriş yapmış olmanız gerekmektedir.

Henüz kayıt yaptırmadıysanız buradan üye olabilirsiniz.

Üye olarak:

• Yeni yazılar gönderebilir,
  • Varolan yazılara yorum yapabilir,
  • Arkadaşlarım, favorilerim, kişisel mesajlaşma, haber merkezi, dosya merkezi, online üyeler gibi pek çok yardımcı araçlardan yararlanabilirsiniz.

» Hemen üye olmak için tıklayınız.

8.77 saniye.
05:29:26, 20 Nisan 2024, Cumartesi

Buradaki yazılar, yazarlarının ve Koniks.com®'un izni olmaksızın hiçbir yazılı, görsel yada sesli yayın organında yayınlanamaz. Eğitim amacı dışında, herhangi bir şekilde çoğaltılması yasaktır. Eğitim amaçlı çoğaltıldığı durumlarda, yazarla ilgili bilgilerin ve URL'nin belirtilmesi zorunludur.

Bu web sitesi bilgilendirme amacıyla iyi niyetle, amatör bir ruhla hazırlanmıştır ve yer alan her türlü bilgi genel nitelikte olup, doğruluğu, eksiksiz olması, güvenilirliği, yeterliliği ve güncelliği hiçbir surette sitemiz tarafından garanti ve taahhüt edilmemektedir. Yer alan görüş ve yorumlar tamamen Koniks.com üyelerinin kişisel görüşlerini yansıtmaktadır. Sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak iş kurma/yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir ve söz konusu bilgilere dayanılarak alınacak kararların neticesinde oluşabilecek yanlışlık veya zararlardan Koniks.com sorumlu tutulamaz.

© 2000-2024 Koniks.com İletişim   ||   Kullanım Şartları   |   Kurallar   |   Sitenin Kullanımı   |   Gizlilik   |   Yardım