Karışık bir durum için yardım talebi - Koniks.com

Koniks.com
Kullanıcı adı:
Şifre:
Şifremi hatırla

Ana Sayfa          Forumlar          Arama          Yardım           Kayıt Ol

Karışık bir durum için yardım talebi

omertuncer
Yeni Üye

Toplam 7 yazı
08/07/2004 :  16:03:02 Bu yazıdan alıntı yaparak yorum yaz Alıntı

A ülkesinde exclusive temsilcilik verdiğimiz müşterimiz (adı E olsun), komşu B ülkesinde de zaman zaman faaliyet göstermekte. İhracat ciromuzun en önemli kısmını E ile gerçekleştiriyoruz. Bu arada B ülkesinden yerli bir firma (bu da G) olsun bizimle önemli bir projede işbirliği yapmak için talepte bulundu ve bu proje için sadece kendisiyle çalışmamızı rica etti. Kabul etmemiz üzerine söz konusu işi de büyük bir başarıyla almayı başardı.

Aslında işler de bundan sonra karışmaya başladı. "E" temsilcimiz beni arayıp, o projede bizim ürünlerimizin kullanılmasını aslında kendisinin sağladığını, tam işi bitirme aşamasında "G" firmasının devreye girip projeyi kendisi üzerinden sonuçlandırdığını iddia etti. Bize daha önce haber vermemesinin hata olduğunu kabul etti, ancak yine de "G"'yi devreden çıkarmamız ve ürünleri onun üzerinden göndermemiz yönünde son derece gözü kara bir şekilde baskı yapmaya başladı.

Benim fikrime göre burada "G" haklı olan taraf, ancak "E" en önemli müşterimiz ve bu projeyi almayı gurur meselesi haline getirmiş durumda. Öte yanda "G" de kendi ülkesi içinde çok güçlü ve iyi bir gelecek vadediyor. Ayrıca bu proje haricinde en az bu kadar önemli iki projeyi de başarıyla bizim adımıza bağladı.

Durum oldukça karışık olmasına karşın elimden geldiğince açık yazmaya çalıştım. Umarım anlaşılır. Konu halen güncelliğini koruduğu için kodlamak zorunda kaldım.

Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

Yerleşim : Birleşik Arap Emirlikleri / Dubai  |  Meslek : Mühendis
the_she
Yeni Üye

Toplam 8 yazı
31/07/2004 :  21:53:16  Alıntı
aslında durum cok karısık degil.olayin tum detaylari bilinmeden su hakli yada digeri haksiz denemez. fakat su da var, exculusivite verilen firmanin tedarikciden boyle onemli bir proje uzerinde oldugunu bildirmelidir ki, tedarikci de potansiyel bir siparise kendini hem ekip hem de hammadde olarak hazırlamalıdır. Boylelikle olması muhtemel yeni projeye kanalize olmalidir.

Ticari ahlak projenin G ile surdurulmesini gerektirir. Durum da E'ye izah edilmelidir. aksini dusunursek,yani E ile calisilip G'nin bertaraf edilmesi... bu, gorunurde G'yi kaybetmek anlamina gelir, aslinda kaybedilen sizin tedarikci olarak kendi benliginizdir. Cunku exclusivite verilen firmaya surum yaratiyor o yuzden kaybetmemeliyiz gibi bir yaklasimda bulunursaniz bu uzun vadede onun tum isteklerine boyun egmeniz anlamina gelir.
Boylelikle de her zaman uzerinizde anlasmanin getirdigi bir stres olur cunku E daima kendi isteklerinin yerine getirilmesini isteyecektir.
umarim cozersiniz.

Yerleşim : Türkiye / aydın  |  Meslek : İthalat / İhracat
Kenan Kablan
Üye

Toplam 1236 yazı
09/08/2004 :  03:58:33 Yazarın websitesine git Website   Alıntı
G ile E nin ortak çalışmasını sağlayıp birlikte çalıştıkları işlerde E'ye katkısı oranında kar payı 'prim verin'.
İşin niteliğini bilmediğimiz için ortak çalışma prensiplerini belirlemek size düşüyor.
Zann ile yakin zail olmaz. - Mecelle'den

Yerleşim : Türkiye / İstanbul  |  Meslek : Danışmanlık
omertuncer
Yeni Üye

Toplam 7 yazı
09/08/2004 :  10:29:01  Alıntı

Yorumlar için teşekkür ederim. Konuyu şu şekilde sonçlandırdım:

Bu projeyi sadece G ile yürütmeye karar verdim. E'nin gönlünü de bundan sonraki projelerde ikisinin birlikte çalışmasını sağla**** aldım. Yani B ülkesinin temsilciliğini E üzerinden G'ye verdim.

Sonuç olarak E şirretliği ve şımarıklığı sayesinde G'nin bütün işleri üzerinden komisyon alacak gibi görünse de, ortak geçmişimiz ve iş kapasitemiz göz önüne alındığında bu kadarlık kaprise katlanabileceğimizi düşündüm.

Bütün bu düzenleme sırasında G'ye hiçbir şekilde ek bir maliyet oluşmayacağına dair söz verdim ve şu anda hem G hem de E durumdan oldukça memnun ve B ülkesinden siparişler hızla artmaya başladı.

tekrar teşekkür ederim

Kenan Kablan
Üye

Toplam 1236 yazı
09/08/2004 :  21:59:30 Yazarın websitesine git Website   Alıntı
Hatta aynı bölgede gerektiğinde ikisini de yedekleyebileceğiniz bir üçüncü temsilci bulmanız uzun vadede sizin yararınıza olacaktır.
Kolay gelsin.
Zann ile yakin zail olmaz. - Mecelle'den

Yerleşim : Türkiye / İstanbul  |  Meslek : Danışmanlık
omertuncer
Yeni Üye

Toplam 7 yazı
17/08/2004 :  14:20:37  Alıntı
Sayın MİM,

Sanırım olayı biraz yanlış anlamışsınız. Lütfen ilk paragrafıma bir kez daha dikkat ediniz. Etik gibi hassas bir alanda bol keseden suçlama yaparken biraz daha dikkatli okumak gerekmez mi?

Aslında yanlış anlamakta biraz da haklısınız, çünkü şimdi bakıyorum da şifre gibi yazmışım...

E sadece A ülkesinde exclusive kontrata sahip. B ülkesinde ise coğrafi yakınlık nedeniyle zaman zaman faaliyet gösteriyor. G ise B ülkesindeki yerel bir firma.

Şu anda ise E'ye B (A'ya ek olarak) ülkesinde de exclusive temsilcilik verdim, daha sonra da E'nin G'ye bayilik vermesini sağladım.

teşekkür ederim

iturkmen
Üye

Toplam 406 yazı
08/09/2004 :  08:56:09  Alıntı
sizlerin yorumlarında da mantıklı taraflar var ancak ben olsam şu şekilde yapardım.
Size karşın ilk başta cephe koyan firmaya karşı izleyeceğim politika şu olurdu.
Bizlerin firmamızın kurumsal kimliğiitibariyle hiç bir bölgede tek bir şirkete bağlanamayacağımızı ve bu iştede kendilerinin yetersiz kalmasından dolayı G firmasının projeyi aldığını belirtirdim.
Yani adam haklıyken öyle bir duruma getirki kendini suçlu hissetesin ve başarızlığını telafi etme noktasında istediklerinizi yapsın.
Ticarette blöf şarttır sizin ona muhtaç olduğunuz değil onun size muhtaç olduğunu hayali iş bağlantılarını örnek göstererek verin ve firmanızın ilk 5 yıl içinde çok büyüyeceğini maliyetleri aşağı çekeceğini ve E firmasının ilgisinbi çekecek sektörlerle alakalı örnek göstererek verin .Buda sizin o bölgeden haberdar olduğunuzu ve her an tepesinde biteceğiniz imajını verir.
Kısaca kozlar her zaman sizde olsun oyunun mantığını gönül alma ve ayıp olur müşterimi kırmayayım mantyığıyla yapın.
VE SİZE DAHA ÇARPICI BİR YAKLAŞIM DAHA SİZ O İKİ FİRMAYI O BÖLGEDE KULLANIN VE O BÖLGEYİ İKİYE BÖLÜP ONLARA VERİN VE ONLARI YARIŞTIRIN BU ARADADA SİZİN ÜRÜNLERLE ALAKALI KAR MARJINI DA ONLAR AŞAĞI ÇEKİP ÜRÜNÜNÜZÜ DAHA UCUZA PİYASAYA VERECEKLERDİR VE YOĞUN SATIŞLA DAHA DA BAŞARILI OLACAKLARDIR.
BUNUN SAYESİNDE O İKİ FİRMAYIDA HARCAYIP DAHA GÜÇLÜ FİRMALARIN SİZE OLAN İLGİSİNİ CEZBEDİP DAHA BAŞARILI OLABİLİRSİNİZ.

Yerleşim : Türkiye / Kayseri  |  Meslek : Satış / Pazarlama
iturkmen
Üye

Toplam 406 yazı
09/09/2004 :  07:13:02  Alıntı
evet söylediklerinize sonuna kadar katılıyorum
benim söylediklerim türkiye piyasası için geçerli olan kurallara göre yazılmış gerçekler
haklısınız.biraz kayserili ticareti içime işlemiş:)

Yerleşim : Türkiye / Kayseri  |  Meslek : Satış / Pazarlama
ERCAN-E
Yeni Üye

Toplam 23 yazı
25/08/2005 :  00:03:07  Alıntı
BEYİN FIRTINASI...

Yerleşim : Türkiye / antalya  |  Meslek : Ticaret

Mesaj gönderebilmek için öncelikle giriş yapmış olmanız gerekmektedir.

Henüz kayıt yaptırmadıysanız buradan üye olabilirsiniz.

Üye olarak:

• Yeni yazılar gönderebilir,
  • Varolan yazılara yorum yapabilir,
  • Arkadaşlarım, favorilerim, kişisel mesajlaşma, haber merkezi, dosya merkezi, online üyeler gibi pek çok yardımcı araçlardan yararlanabilirsiniz.

» Hemen üye olmak için tıklayınız.

4.55 saniye.
09:34:37, 2 Mayıs 2024, Perşembe

Buradaki yazılar, yazarlarının ve Koniks.com®'un izni olmaksızın hiçbir yazılı, görsel yada sesli yayın organında yayınlanamaz. Eğitim amacı dışında, herhangi bir şekilde çoğaltılması yasaktır. Eğitim amaçlı çoğaltıldığı durumlarda, yazarla ilgili bilgilerin ve URL'nin belirtilmesi zorunludur.

Bu web sitesi bilgilendirme amacıyla iyi niyetle, amatör bir ruhla hazırlanmıştır ve yer alan her türlü bilgi genel nitelikte olup, doğruluğu, eksiksiz olması, güvenilirliği, yeterliliği ve güncelliği hiçbir surette sitemiz tarafından garanti ve taahhüt edilmemektedir. Yer alan görüş ve yorumlar tamamen Koniks.com üyelerinin kişisel görüşlerini yansıtmaktadır. Sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak iş kurma/yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir ve söz konusu bilgilere dayanılarak alınacak kararların neticesinde oluşabilecek yanlışlık veya zararlardan Koniks.com sorumlu tutulamaz.

© 2000-2024 Koniks.com İletişim   ||   Kullanım Şartları   |   Kurallar   |   Sitenin Kullanımı   |   Gizlilik   |   Yardım