Türkiye Neden İhracat Yapamıyor? - Koniks.com

Koniks.com
Kullanıcı adı:
Şifre:
Şifremi hatırla

Ana Sayfa          Forumlar          Arama          Yardım           Kayıt Ol

Türkiye Neden İhracat Yapamıyor?

vokri
Üye

Toplam 170 yazı
23/06/2015 :  01:43:21 Bu yazıdan alıntı yaparak yorum yaz Alıntı

arkadaşlar selamlar,

öncelikle neden böyle bir başlık açtım anlatayım. Bir kaç yıldır Rusya için ufak tefek ürün araştırması yapıyorum.. Gördüğüm manzara içler acısı.. Firma sahibi arkadaşlar yanlış anlamayın ama devir internet devri ve bir çok firmanın hala internet sitesi yok. Olan da oldukça amatör ve açmış olmak için açılmış siteler.. (son güncellemeler 2009-2010 gibi) email atıyorsun cevap veren yok yahu bu insanlar Rusya'dan veya dünyanın diğer ucundan sizi nasıl bulacak? Diyelim ki size ulaştık ve derdimizi anlattık adama firmanı anlatan bir tanıtım yazısı,katalog düzgün resimli bir fiyat listesi yap diyorum 'abi katalog yok whatsapp'dan foto atayım diyor. Yahu dünya'da nerede böyle ticaret anlayışı var.Geçenlerde deri eldiven arıyorum google da 3-5 üreticinin sayfası ya var ya yok.. birine sordum neden böyle dedim Çin bizi bitirdi herkes kapattı diyor.. Çin tabi bizi bitirir adamlar neredeyse 24 saat alibaba'da online bekliyor biri sipariş verse de mal satsak diyor kimse whatsapp var mı diye sormuyor.. Dış cephe kaplama firmasına ürünlerle ilgili teknik 5-6 soru soru sordular firmaya gönderdim adam 5-6 satır cevap yazıp göndermiş.. Aynı soruları aynı malı satan Hintli firmaya gönderdim adamlar 3 sayfa teknik bilgi gönderdiler.. En basitinden sattığınız dış cephe kaplaması kaç derece soğuğa kadar dayanır diye soruyorlar ona bile cevap veremediler.. Çoğu sitenin ingilizce sayfası bile yok mal almak isteyen senin sayfanı nasıl anlasın. Benim bildiğim son 3 üründe Ruslar Türkiye'yi bırakıp Çin'e döndü oradan aldılar, sebebi de yetersiz info.. Yabancılar leb demeden leblebiyi anlayan insanlar değil sen bırak leblebiyi gerekirse leblebinin yapılışını, tarihini bile anlatacaksın.. 3 satırla bu işler yürümüyor.. Nacizane görüşlerim böyle nasıl düzelir bilmiyorum ama değişmesi şart..

herkes bol kazançlar

Yerleşim : Türkiye / Ankara  |  Meslek : Ticaret

UYARI: Sitede yer alan ilanların doğruluğundan ilan sahibi sorumludur. Tanımadığınız kişilerle ticaret yapmayınız, yapıyorsanız dikkatli olunuz, tedbiri elden bırakmayınız, denemeden görmeden almayınız, alışveriş yöntemi olarak garanti yöntemler seçiniz. Hiçbir zaman kesinlikle birilerine para yada mal göndermeyiniz veya hesabına para aktarmayınız!
Detaylı bilgiler ve sorumluluklar için kullanım şartlarını okuyunuz.

• İlanın kalitesi ve ilan sahibinin yaptığı önceki alışverişler için ilan sahiplerine referans sorabilirsiniz.
  • womart
    Üye

Toplam 352 yazı
    23/06/2015 :  12:59:44 Yazarın websitesine git Website   Alıntı
    bu bahsettigin eksikliklikler eveldende yoktu ruslar gene ürün alıyordu .halada alıyor.ancak ab kriterleri varki en başında para alış verişi gelir bürokratiktir mesele
    bay -bayan-cocuk dış giyisi imalatı ve tekstil tasarım işleri
    https://www.facebook.com/groups/aficgiyim/

aficgiyimsanayi.tr.gg

Yerleşim : Türkiye / İstanbul  |  Meslek : Hazır giyim
    vokri
    Üye

Toplam 170 yazı
    23/06/2015 :  14:34:54  Alıntı
    mevzuatla ilgili sıkıntılar olabilir ben sadece Rusya için de söylemedim bakın siz de diyorsunuz ki Rusya'ya mal satılıyor ama belki kaç müşteri de yetersiz bilgi akkışından aradığını bulamadan başka pazara dönüyor..

FikretBulut
    Üye

Toplam 150 yazı
    23/06/2015 :  14:50:58  Alıntı

Alıntı Yapılan Metin:
    Yazıyı gönderen - vokri
    mevzuatla ilgili sıkıntılar olabilir ben sadece Rusya için de söylemedim bakın siz de diyorsunuz ki Rusya'ya mal satılıyor ama belki kaç müşteri de yetersiz bilgi akkışından aradığını bulamadan başka pazara dönüyor..

Türk Milletinin zihniyetinden kaynaklanıyor bence birincisi Armut piş Ağzıma düş diye bekliyorlar ikincisi hemen bir kazık atalım ne kadar Büyüğünü atarsak o kadar kazanırız sanıyorlar, sonrada oturup Ağlıyorlar çin artık çoğu üründe Türkiyeden avantajlı değil
    tabiki düzgün çalışılırsa.

Yerleşim : Türkiye / Tekirdag
    Varsova
    Yeni Üye

Toplam 3 yazı
    23/06/2015 :  15:49:04  Alıntı
    Vokri ; yazdıklarının altına bende imzamı atarım malum bu ülkemizin kafa yapısıyla ilgili, bu durumu anlayacak kapasitede çok az girişimci bulursun , Turkiyede çoğu kısa yoldan zengin olmanın ve günü kurtarmanın peşinde yarını düşünen yok .

Yerleşim : Polonya / Warszawa  |  Meslek : İthalat / İhracat
    vokri
    Üye

Toplam 170 yazı
    24/06/2015 :  00:24:33  Alıntı
    Sizin hazırlamış olduğunuz siteden 1 firmaya mail attım, bakalım dönüş yapacaklar mı? Çok zor değil herkesin elinde akıllı telefonlar var şirket web sitesine hotmail veya gmail'den bir email adresi belirleyecekler ve e-mail adresini cep telefonuna tanımlayacaklar ve gelen mailler telefona düşecek.. Yok bakmadım,yok görmedim durumu da olmayacak.. Ayrıca en büyük saçmalık facebook sayfalarında yaşanıyor. Diyelim ki tekstil firması bir sayfa açmış ürünlerini tanıtıyor ama sayfada 3 ürün bilgisi varsa 15 siyasi veya boş paylaşım var.. Kardeşim mal mı satmak istiyorsun siyaset yapmak mı? Bu yüzden kaç kişiyi silmek zorunda kaldım.. Yahu bizim ülkede hala iş yapılıyorsa da şükretmek lazım.. (facebook örneğini ihracat ile ilgili değil genel ticarete ve müşteriye bakışımıza örnek olarak verdim)

Alıntı Yapılan Metin:
    Yazıyı gönderen - turk5
    Ben de Vokriye hak veriyorum. 2002'den beri Almanya'da yasiyorum. Belli bir süre sonra burda kendi sirketimi kurdum. Firmam internet ve reklam üzerine. Alman müsterilerimiz var ve onlarin maliyetten cok profesyonellige ne kadar önem verdiklerini görüyoruz. Bircok Türk vatandaslarimiz ise bize fiyat sorduktan sonra gidip ucuz olsun diye bir ögrenciye veya bu isten cok anlamayanlara veriyorlar isi. Ortaya ise profesyonellikten uzak bir web sitesi cikiyor.

Demek istedigim, bu internet caginda bilgi ve reklamin bu denli bol oldugu ortamda yetersiz kalmamak gerek. Birakin yabancilara birsey satymayi, biz yetersiz info nedeniyle türkler olarak birbirimizin ne is yaptigini bile bilmiyoruz ki birbirimizle ticaret yapalim. Bu konu kafami birkac senedir kurcaladigi icin, uzun ugrasilar sonunda dünya'da Türk sirketlerinin ve insaninin birbirini bulabilmesi ve dayanismayi saglamak amaciyla http://www.turk5.com platformunu olusturduk. Dünyanin neresinde olursa olsun Türk sirketleri ücretsiz kayit yapabiliyorlar. Resim, Katalog vs. yükleyebiliyorlar. Gelen ziyaretciler de, gerek ülke-sehir gerek sektör bazinda arama yaparak Türk sirketlerine ulasabiliyorlar. Ayni zamanda, burasi gibi fikir alisverisi yapabilmek amaciyla yakin zamanda bir forum da olusturduk.

Platformu actigimizdan beri cok zaman gecmemesine ragmen, fikir insanlarin hosuna gitti ve cok ilgi gördük. Bana dünyanin degisik ülkelerinden mailler geliyor. Bulunduklari ülkeye gelmek isteyen türk girisimcilere yardim ederiz diyorlar. Facebook fan sayfamizi 8 bine yakin kisi bizi begendi ve su an 37 ülekden Türk firmalari kayit yaptilar. Gelin sizde Firmanizi kayit edin, kimin nerede ne is yaptigini bilelim.

Henry Ford'un dedigi gibi: "Bir araya gelmek başlangıçtır. Bir arada kalmak ilerlemedir. Beraber çalışmak başarıdır."

Hayirli Ramazanlar.

havadis
    Yeni Üye

Toplam 52 yazı
    19/12/2015 :  15:53:10  Alıntı
    Dogru tespitler. Bende oldum olasi Turk firmalari yurtdisina neden acik hesap ihracat yaparlar diye dusunurum.

Yerleşim : Türkiye / Gaziantep  |  Meslek : İthalat / İhracat
    ketenci
    Yeni Üye

Toplam 3 yazı
    26/01/2018 :  21:49:59  Alıntı
    ithalat ve ihracat yapacak girisimcilere iyi bir egitim verilmeli ..
    A&KETENCI

Yerleşim : Avusturya / Linz  |  Meslek : Diğer
    tablom
    Üye

Toplam 518 yazı
    26/01/2018 :  23:11:44 Yazarın websitesine git Website   Alıntı
    Bunun cevabı çok basit.
    Bizde kendine girişimci diyen insanlar bildik al-sat, kafe işlet, lokanta aç işlerine yönelerek kolay yoldan zengin olmaktan öte bir şey düşünmüyor.
    Tabii bu düşünceler ve hayaller gözlerini o kadar boyuyor ki tüm dünyada düşündükleri kadar zengin (aslında başarılı diyelim zira aslında zenginliğin belli bir ölçütü olmaz lakin bizim sözde girişimciler bunu da idrak edemez) olan insanların yaptıkları işi bir kopya iş olmaktan çok üzerine yeni ve kaliteli bir şeyler koyup o seviyeye ulaştıklarını göremiyorlar.

Daha somut bir örnek ile bugün internet üzerinde dev olan Google ve Facebook girişimleri bizimkilere ait olmuş olsaydı batardı çünkü.
    1) Google aylık arama sayısı için kullanıcılara kontür satmaya çalışırdı.
    2) Facebook üyelerden aidat ücreti almaya çalışırdı.
    Bu iki konuyu kesinlikle abartı olarak görmeyin; zira 2000'lerin başında yerli bir arama motoru yaptılar üstelik Türkçe için oldukça da başarılı idi. Daha google Türkiye'de yok, dünyada da hükümdarlığını ilan etmemiş yani Yahoo hala kral, altavista fanları var iken. Türkiye'de insanlar ciddi anlamda çok kısa sürede bu arama motruna yöneldi, çünkü algoritması dilimizi anlayabiliyordu. Tabi başarılı olmaya başlar başlamaz arama motoruna site kayıtlarını ücretli yapmaya kalktı üstelik 3-6-9-12 aylık kayıt şartları ile yani sitenin gözükmesi için sürekli arama motoruna para verecektin çok yaratıcı değil mi(!) tabii 3 ay sonra battı. :)
    Yine aynı dönemlerde ciddi anlamda çok sağlam alt yapılar ile mesajlaşma, profil oluşturma üzerine portallarda yaptık biz bu ülkede, bunlar birer sosyal medya aracına dönebilirlerdi ama hatırlayın, bunların hepsi ne yaptı? 10-15 Bin üyeye ulaşınca üyelik aylık 50 TL Gold üyelik 100 TL ve 3 aylık yapmaya kalktı. Akibetleri belli.
    Diyeceğim o ki at gözlükleri ve çakal düşüncelerle olmaz bu işler. Karşımızdaki insanlar da akılsız değil, artık kendimizden başka herkesi akılsız zannetme alışkanlığını bir kenera bırakmamız şart.
    Tablo Uzmanından Alınır!
    Türkiye'nin tablocusu: www.tablom.com

Yerleşim : Türkiye / İstanbul  |  Meslek : Sanatçı
    amazonxxxx
    Yeni Üye

Toplam 68 yazı
    27/01/2018 :  13:19:26  Alıntı
    sayın vokri katılıyorum tam 2 aydır ruslara taban satmaya çalışıyorum katalog yok firmaların,ben aracıyım, resim göndereyim demek zorunda kaldım , resimleride beğenmediler.haklısınız sayın vokri bu kafayla ihracat olmaz tabiki...
    Durun bende varım....

Yerleşim : Türkiye / İzmir  |  Meslek : İmalat
    Arubali
    Yeni Üye

Toplam 33 yazı
    25/02/2018 :  23:38:41  Alıntı
    Selam hepinize,
    Bence hiç boşuna uğraşmayın, neden derseniz cevabı çok basit.
    Eşşeğe altın semerde vursan yarış atı yapamazsın.
    Adamlar alışmışlar, karşısındakini kaziklayamaz ise rahat uyuyamaz, illaki bir üç kağıt yapması gerekiyor ki içi rahatlasın.
    Ben giden bir tomar parama değilde, harcadığım zamana aciyorum.
    Baştan herşey dört dörtlük olsa bile, günü gelince seni şutlamakdir tek hedefi.
    Benden size tavsiye, boşuna emek vermeyin, günü gelince pişman olursunuz.
    Önümüzdeki senelerde Almanyada güzel paralar kazanma ihtimali çok büyük.
    Senede 3-5 Mio € hayal değil, ama malesef.

Saygilar

Yerleşim : ALMANYA / Hannover  |  Meslek : Ticaret
    doksan
    Yeni Üye

Toplam 94 yazı
    26/02/2018 :  00:37:26  Alıntı
    60-70 sene evvel Türkiye'den Avrupa'ya zeytinyağı ihracatı başlamış ve uyanığın biri içine kullanılmış motor yağı katmış. Uzunca bir süre bizden zeytinyağı almamışlar.

Sosyal deney yapıyorlar, yoldan geçenleri durdurup kulübeye alıp, yazı tura atmanızı, eğer tahmin doğruysa 5 euro kazanabileceğinizi söylüyorlar. Matematiksel olarak kulübeye girenlerin ancak %50 si doğru tahmin edebilir değil mi? En kötü Çin, ikinci Türkiye. 5 euro için giren herkes "evet doğru tahmin ettim" diyor.

Dünya üzerinde birçok memleket gördüm, iş yaptım, çalıştım. Bu tür  lık, rüşvet, mafyacılık düzenleri sosyalist, komunist, tek tipçi yan gel yat maaş al ülkelerinde olur. Bize has birşey değil. Bulgar EU değil mi? Rüşvet hâlâ hayatın bir parçası, düzen öyle kurulmuş çünkü

Yerleşim : / Tekirdağ  |  Meslek : Turizm
    toptansatis
    Yeni Üye

Toplam 8 yazı
    27/02/2018 :  01:00:46  Alıntı
    Ürün tanıtımı hakkında düşüncelerinize katılıyorum ancak devletin de teşviki yok.Tarım ve hayvancılık bitti.Sanayi desen yok.Gümrük vergi bürokrasi bu haldeyken olmuyor maalesef.
    Aliexpress diyorsunuz da adamlar 2-3 dolara çinden kargo gönderiyor.AB ve USA 1 kilo altı kargo 100 küsür dolar.Kurumsal ihracat firmaları zaten yazılanların dışında.

Yerleşim : Türkiye / Türkiye
    ikare
    Üye

Toplam 407 yazı
    27/02/2018 :  01:18:37  Alıntı
    Bişey ihracat yapabilmek için:
    1) bişey üretebiliyor olmak lazım.
    2) o şeyi tek üreten sen olmalısın. (ıphone yada samsung vs)
    3) o şeyi tek üreten sen değilsen bile onu ya daha kaliteli yada daha ucuza üretebiliyor olman lazım...

bu saydığım kriterlere uygun ürün bilen var mı?
    Finans
    Yönetim
    Denetim
    Kredi Derecelendirme
    Kurumsal Yönetim

Yerleşim : Türkiye / İstanbul  |  Meslek : Danışmanlık
    Lacremel16
    Yeni Üye

Toplam 18 yazı
    15/07/2018 :  17:16:16  Alıntı
    Çok doğru ve yerinde tespitler olmuş.. Bu başlıkta yazım bulunsun.
    Maalesef halen de içler acısıyız
    Sonrakilerede fırsat vermek lazım...

Yerleşim : Türkiye / Bursa  |  Meslek : Ticaret

Mesaj gönderebilmek için öncelikle giriş yapmış olmanız gerekmektedir.

Henüz kayıt yaptırmadıysanız buradan üye olabilirsiniz.

Üye olarak:

• Yeni yazılar gönderebilir,
    • Varolan yazılara yorum yapabilir,
    • Arkadaşlarım, favorilerim, kişisel mesajlaşma, haber merkezi, dosya merkezi, online üyeler gibi pek çok yardımcı araçlardan yararlanabilirsiniz.

» Hemen üye olmak için tıklayınız.

6.66 saniye.
    11:04:18, 29 Mart 2024, Cuma

Buradaki yazılar, yazarlarının ve Koniks.com®'un izni olmaksızın hiçbir yazılı, görsel yada sesli yayın organında yayınlanamaz. Eğitim amacı dışında, herhangi bir şekilde çoğaltılması yasaktır. Eğitim amaçlı çoğaltıldığı durumlarda, yazarla ilgili bilgilerin ve URL'nin belirtilmesi zorunludur.

Bu web sitesi bilgilendirme amacıyla iyi niyetle, amatör bir ruhla hazırlanmıştır ve yer alan her türlü bilgi genel nitelikte olup, doğruluğu, eksiksiz olması, güvenilirliği, yeterliliği ve güncelliği hiçbir surette sitemiz tarafından garanti ve taahhüt edilmemektedir. Yer alan görüş ve yorumlar tamamen Koniks.com üyelerinin kişisel görüşlerini yansıtmaktadır. Sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak iş kurma/yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir ve söz konusu bilgilere dayanılarak alınacak kararların neticesinde oluşabilecek yanlışlık veya zararlardan Koniks.com sorumlu tutulamaz.

© 2000-2024 Koniks.com İletişim   ||   Kullanım Şartları   |   Kurallar   |   Sitenin Kullanımı   |   Gizlilik   |   Yardım