Alibaba İthalat - (lojistik Kısmı?) - Koniks.com

Koniks.com
Kullanıcı adı:
Şifre:
Şifremi hatırla


    Ana Sayfa          Forumlar          Arama          Yardım           Kayıt Ol

Alibaba İthalat - (lojistik Kısmı?)


fozcengiz
Yeni Üye

Toplam 3 yazı
25/11/2014 :  00:04:37 Bu yazıdan alıntı yaparak yorum yaz Alıntı


İyi günler, öncelikle verceğiniz cevaplar için şimdiden teşekkür ederim.


AliBaba ve Aliexpress tarzı sitelerden Sanayi ürünleri ithalatı yapmayı düşünüyorum yapmam gerekenlerin bi listesini çıkardım sizinde yardımlarınızı bekliyorum, eksiklerim varsa tamamlarsanız sevinirim...

Öncelikle esas sormak istediğim kısım ve çözemediğim kısım Lojistik! Alibaba üstünden üreticiyle anlaştık ürünün ülkeye girişine kadar olan lojistik nasıl işliyor? Mesela ilk başta 2-3 kolilik mal getircem ülkeye girine kadar olan lojistik kısmı nasıl olcak ve kim tarafından ayarlancak? Birde ben şuan Erzurumdayım mallar Erzuruma gelicek'de ben burdamı gümrük işleriyle ilgilencem?

Şimdi gelelim baştan sona kadar anladığım kadarıyla işleyişe;

1-) Şahış şirketi kurulcak ve Ticaret odasına kayıt oluncak.(açılış masrafı, ticaret odasına kayıt defter tasdiği, fatura bastırılması tahminen 2bin üstü masraf. )
2-) İlgili mevzuat hükümleri çerçevesinde almam gereken belgelerle birlikte doğrudan gümrük idarelerine başvurmak;
a) Vergi Mükellef yazısı
b) Ticaret sicil gazetesi (kuruluş, en son değişiklik)
c) Faaliyet belgesi
d) Mali müşavir bilgisi, Evraklarının sunulması ile başlanır.

3-) Üreticiye ulaşıp fiyat'da anlaşma sağlamak. (Sipariş vermeden önce kesinlikle numune istemek.)
4-) İthal edilecek malların bedellerinin ödenmesine ilişkin olarak bankalarca veya özel finans kurumlarınca yapılacak işlemler.
5-) Bu kısımdan sonra anladığım kadarıyla Gümrük Müşaviri bulmam gerekiyor.
6-) Gümrükleme işlemleri(Bu kısım baya karışık gibi?): Malların gümrüklere gelmesini müteakip, İthalat Rejimi Kararına Ekli Listelerde belirtilen oranlarda varsa Gümrük Vergisi ve Toplu Konut Fonu ödenmesi gerekir. (Ürünün G.T.İ.P numarasına bağlı olarak mevzuatlarla ilgilenme, gerekli belgeleri temin etme. )
- GEÇICI OLARAK YURDA GIREN MALLARIN KESIN ITHALI IÇIN HANGI MERCILERE BAŞVURMAK GEREKLIDIR?
Mali mükellefiyetleri teminata bağlanmak suretiyle geçici olarak yurda giren mallardan
(ATA Karnesi kapsamında gelenler dahil);
Kesin ithalinin talep edildiği tarihte yeni ve kullanılmamış malların bedelleri ödenmek suretiyle kesin ithali (kısıtlayıcı hükümler saklı kalmak kaydıyla) gümrük idarelerince sonuçlandırılır.
Bunun dışındaki tüm kesin ithal başvuruları, biri asıl iki nüsha proforma fatura, maddelerin yurda girişi sırasında düzenlenen geçici gümrük beyannamesi ve Harçlar Kanunu uyarınca gerekli harcın yatırıldığını gösteren makbuzun aslı ile birlikte Dış Ticaret Müsteşarlığı’na yapılır. Müsteşarlık uygun gördüğü talepleri, başvuru sahibine ve ilgili gümrük idaresine bildirir.

- İTHALAT BEDELLERI HANGI PARA BIRIMI CINSINDEN VE NASIL ÖDENIR?
İthalat bedelleri Türk Parasının Kıymetini Koruma Hakkında 32 Sayılı Karar ve bu Karar’a ilişkin 2008/32-34 Sayılı Tebliğ ve Hazine Müsteşarlığı tarafından bunlara ek olarak yapılan düzenlemeler çerçevesinde ithalatçı ile ihracatçı arasındaki sözleşme ve uluslararası kurallar ile bankacılık teamüllerine göre bankalar aracılığıyla konvertibl döviz veya TL olarak ödenir.

- İTHALATTA UYGULANAN GÜMRÜK VERGILERI HAKKINDAKI BILGILERE NEREDEN ULAŞILIR ?
İthalatta uygulanacak gümrük vergisi oranları, İthalat Rejimi Kararı’na ekli listelerde (Liste I, II, III, IV ,V, VI) belirtilmektedir.

- İTHALATTA UYGULANAN GÜMRÜK VERGILERI NASIL HESAPLANIR ?
İthal konusu eşyanın gümrük vergisi, gümrük yükümlülüğünün doğduğu tarihte yürürlükte olan gümrük tarifesine göre, eşyanın CIF kıymeti üzerinden hesaplanır.

- İTHALATTA GÜMRÜK VERGISI NEREYE ÖDENIR?
Gümrük vergisi, gümrük idarelerinde gümrük saymanlıklarına veya yetki verilen bankalara Türk Lirası olarak ödenir.

- İTHALATTA ALINAN KATMA DEĞER VERGISI (KDV) NE ZAMAN VE NEREYE ÖDENIR?
İthalatta alınan Katma Değer Vergisi, gümrük vergisi ile birlikte ve aynı zamanda, gümrük idarelerinde gümrük saymanlıklarına veya yetki verilen bankalara Türk Lirası olarak ödenir. Gümrük vergisine tabi olmayan ithalata ait KDV ise, gümrük beyannamelerinin verilme süresi içinde ödenir.

7-) Ürünleri kendim gümrükden alıp satışa başlıyorum...

Bu kısımlarda benim aklıma takılanlar:

- Gümrükle işlemini düşük bütçeyle nasıl aşabilirim yardımcı olabilirseniz çok sevinirim, bu kısım kafama çok takılıyor...
- En başta dediğim gibi Ürünlerin gümrükleme işlemlerini bulunduğum şehirde yapıyorsam sıkıntı yok ama bulunduğum şehre gelmiyorsa nasıl yapacağız bu işlemleri?

Tekrardan yardımlarınız için şimdiden teşekkürler...

Yerleşim : Türkiye / Erzurum  |  Meslek : Grafiker

 UYARI: Sitede yer alan ilanların doğruluğundan ilan sahibi sorumludur. Tanımadığınız kişilerle ticaret yapmayınız, yapıyorsanız dikkatli olunuz, tedbiri elden bırakmayınız, denemeden görmeden almayınız, alışveriş yöntemi olarak garanti yöntemler seçiniz. Hiçbir zaman kesinlikle birilerine para yada mal göndermeyiniz veya hesabına para aktarmayınız!
Detaylı bilgiler ve sorumluluklar için kullanım şartlarını okuyunuz.

 • İlanın kalitesi ve ilan sahibinin yaptığı önceki alışverişler için ilan sahiplerine referans sorabilirsiniz.
 • maxomillian
  Yeni Üye

  Toplam 38 yazı
  25/11/2014 :  15:58:54 Yazarın websitesine git Website   Alıntı
  merhaba;

  bildiğim tek kısmı, mallar gümrüğe gelir (istanbul-yalova-adana-mersin vs) gümrükten siz alıp erzuruma ***ürebilirsiniz.

  bunun dışında net olarak bilgi alabilmeniz için en iyisi bir gümrük müşaviri ile görüşün derim. onlar bu işlerde daha derin bilgilere sahip oldukları için size daha net bilgi verebilirler.

  tşkler
  Rıdvan..

  Yerleşim : Türkiye / İstanbul  |  Meslek : Bilgisayar-Bilişim
  TiMeCoDe
  Yeni Üye

  Toplam 72 yazı
  25/11/2014 :  16:41:44 Yazarın websitesine git Website   Alıntı
  Kardeş sana yardım edebilirim.
  Bende çinden mal getirttim ilk başlarda şirket kurmadan getirtim sonradan şirket olayı felan olunca bıraktım.
  Şimdi internet üzerinden elektronik satışı yapmaya başlıyacagım.
  Yanlış anlama sana ücretsiz komisyonsuz yardım edecegim.
  dersyerim1@gmail.com bana burdan yaz ben sana yardımcı olurum gümrükle ilgili farklı konularda var.
  ve alibaba aliexpress ile ilgili tüyolar da var
  E TİCARET
  İTHALAT İHRACAT
  ALİBABA & ALİ EXPRESS YARDIM
  İthalat Yapmak İstiyormusunuz ?
  İhracat Yapmak İstiyormusunuz ?
  Alibabayardim.com
  Aliexpressyardim.com
  Chevroletyolyardim.com
  Opelyolyardim.com
  Enucuzubudur.com

  Yerleşim : Türkiye / Diyarbakır  |  Meslek : Ticaret
  fozcengiz
  Yeni Üye

  Toplam 3 yazı
  25/11/2014 :  17:05:29  Alıntı


  Çok teşekkürler Rıdvan bey bi konu daha açıklığa kavuştu en azından :)

  Alıntı Yapılan Metin:
  Yazıyı gönderen - maxomillian
  merhaba;

  bildiğim tek kısmı, mallar gümrüğe gelir (istanbul-yalova-adana-mersin vs) gümrükten siz alıp erzuruma ***ürebilirsiniz.

  bunun dışında net olarak bilgi alabilmeniz için en iyisi bir gümrük müşaviri ile görüşün derim. onlar bu işlerde daha derin bilgilere sahip oldukları için size daha net bilgi verebilirler.

  tşkler
  Rıdvan..

  Yerleşim : Türkiye / Erzurum  |  Meslek : Grafiker
  epal
  Yeni Üye

  Toplam 49 yazı
  25/11/2014 :  22:18:13  Alıntı
  3 koli mal kurtarmaz degmez hiç ugrasma

  Yerleşim : Türkiye / İstanbul  |  Meslek : Esnaf
  mustafabal67
  Yeni Üye

  Toplam 67 yazı
  26/11/2014 :  10:59:15  Alıntı
  Cengiz bey merhaba ,

  Şirketinizi kurduktan sonra ilk olarak alibaba com veya alibaba express siteleri üzerindeki üretici ve satıcılarla bağlantıya geçiniz. Malzemeleri siparişini verdikten sonra alibaba express zaten uçak kargo ile gönderiyor istediğiniz adrese yalnız Erzurum'a çinden direk uçak olmadığı için büyük ihtimalle İstanbul'a inecektir. Burada gümrükleme işlemleri yapılabilir bu konuda sizlere yardımcı olabilirim. dhl ups fedex tarzı uçak kargoları seçerseniz 3 veya 4 gün içinde istanbula gelir paket posta dediğimiz bir olay var onu seçerseniz 15 günü bulur İstanbul'a gelmesi. Bu arada paket posta diğerlerine göre biraz daha ucuzdur. alibaba express den alıdığınız ürünleri kredi kartından ödediğiniz için malzemeler ülkeye geldiğinde birde mal bedelinin %6 sı kadar kkdf vergisi ödersiniz alibabada banka transferi yapabilirsiniz , ozaman %6 kkdf vergisinden muaf kalırsınız. Para birim genelde USD olarak işlem görür. Gümrükleme sırasında oluşacak vergiler CIF değeri üzerinden hesaplanır. CIF değer mal bedeli + navlun bedeli + sigorta bedeli demektir. Bu vergiler malzeme çesidine göre değişmektedir tahmini hesaplama için malzeme cinsine kg ve adedidene ihtiyac vardır .

  Saygılarımla
  Mustafa BAL
  0507 247 41 14
  BALBAY GÜMRÜK MÜŞAVİRLİĞİ LTD ŞTİ
  MUSTAFA BAL 0507 247 41 14

  Yerleşim : Türkiye / İstanbul  |  Meslek : İthalat / İhracat
  oooantalya
  Yeni Üye

  Toplam 41 yazı
  26/11/2014 :  11:46:17 Yazarın websitesine git Website   Alıntı
  merhabalar foscengiz arkadaşım getirteceğin ürünler nedir bilmiyorum.Ancak bildiğim bir şey var 2-3 koli için çinden mal getirip ithalatıyla uğraşmak sana çok fazla bir maddi getirisi olmaz.Ama iş öğrenme ve tecrübe dersen işte onada değer biçilmez.Tüm bu saydıklarınla zaten kendi başına uğraşamazsınki gümrük müşavirleride işte bu yüzden var kardeşim.sana detaya girmeden ithalat ve ihracat işleyiş prosedürünü söyleyeyim.1-şahıs veya ortaklı şirket kurulur.2-şirket evrakları ile sanayi veya ticaret odalarına kayıt olunur.3-gerekli olan matbu evraklar (fatura-irsaliye,v.b.)gibi hazırlanır.4-ihracat veya ithalat yapacağınız ürün veya ürünlerin sektörüne göre ith.ve ihr. birliklerine üye olunur.5-Çalışmayı düşündüğünüz veya dünya bankaları ile çalışan bir bankada $ ve tl olarak şirket hesabı açtırırsınız.6-bulunduğunuz şehirde bir gümrük müşaviri yok veya şehrinizde gümrük kapıları mevcut değilse en yakınınızda olan gümrük kapılarındaki şehirden bir gümrük müşaviriyle anlaşılır.6-gümrük müşaviri artık sizin adınıza herşeye yetkilidir ki zaten siz antlaşmada o müşavire noterden vekalet vereceksiniz.7-ve çalışmaya hazırsınız.İstediğiniz ürün veya ürünleri ihracat veya ithalat ederken bir telefonla müşavirinize haber verip oda size gerekli olacakları bildirecektir.
  www.deluxe-bazaar.com

  Yerleşim : Ukrayna / Jitomir  |  Meslek : Satış / Pazarlama
  ugurum2211
  Üye

  Toplam 844 yazı
  26/11/2014 :  13:30:50 Yazarın websitesine git Website   Alıntı
  Merhaba sn fozcengiz,
  ben ithalat operasyon yapıyorum,

  Yüklü alımlar yapacaksanız, gümrük müşaviri ile anlaşın bence,
  ithalatta hava yolu istanbulda gümrük işlemlerini bitirip erzuruma getirtebilirsiniz,
  ama yüklü alım yapacagınız için deniz yolu ile size en yakın limana getirip orda işlemlerini yapabilirsiniz.
  ayrıca alibabayı kullanmayıp direk firmalarla kontak kurun bence.

  çalışmalarınız için yardımcı olabilirim. başarılar
  toptan Tesettür giyim
  http://instagram.com/butik_inegol


  iİletişim:
  0 530 274 94 93

  Yerleşim : Türkiye / Bursa  |  Meslek : İthalat / İhracat
  TiMeCoDe
  Yeni Üye

  Toplam 72 yazı
  26/11/2014 :  13:35:24 Yazarın websitesine git Website   Alıntı
  Dedigim gibi sektörde aç kurtlar çoktur.
  Paranızı yemek isteyen kişi veya kurumlar vardır.
  Danışmanlık hizmeti verebilen kurumlar çok var. (hepsi paranı almaya yönelik)
  Öncellikle biraz daha araştırma yap.
  Ne kadar çok araştırma yaparsan okadar senin için iyi olur.
  gümrük müşavirliği masraflarından ayrıca limanda konteynerden indirme masraflarıda çıkıyor bunuda unutma.
  E TİCARET
  İTHALAT İHRACAT
  ALİBABA & ALİ EXPRESS YARDIM
  İthalat Yapmak İstiyormusunuz ?
  İhracat Yapmak İstiyormusunuz ?
  Alibabayardim.com
  Aliexpressyardim.com
  Chevroletyolyardim.com
  Opelyolyardim.com
  Enucuzubudur.com

  Yerleşim : Türkiye / Diyarbakır  |  Meslek : Ticaret
  perge.import
  Üye

  Toplam 239 yazı
  27/11/2014 :  21:35:23  Alıntı
  2,3 koli ya da palet mal icin sirket kurmaya degmez ... biraz fazla vergi odersin olmadi aileden bir kac kisi adina siparis gecersin ;) olur biter. Bu tarz siparislerde ups , fedex , dhl gumruklemeyi yapiyor ve mal tesliminden senden parayi aliyor ! ( bu konu cok onemli eger mal tesliminde elinde para olmazsa malin depoya geri doner sana extra maliyet cikar )

  Bir kac tur cevir bak bakalim onunu gorebiliyon mu ? gorduysen denizi pacalari siva o zaman !
  Pardus Food
  10 Rue Waldeck Rochet Bat 521 3eme etg
  93300 Aubervilliers/ France

  Yerleşim : Fransa / Aubervilliers  |  Meslek : Satış / Pazarlama
  aslan59
  Yeni Üye

  Toplam 70 yazı
  29/11/2014 :  02:15:30  Alıntı
  Selam alibaba üzerinden satıcılar genelde komisyoncudur birde en az 1 konteyner mal Alman Lazım en uygun nakliye deniz yolu dur direk gidip mal yükleyince BAŞINDA durman en sağlamıdır ben bazen siparişle elektironik bir ürün alıyorum kolide hep bozuk çıkıyor veya Mümine 1 kalite. Gelen mal 2 kalite oluyor dikkat etmen Lazım sen yapmak istediğin işin ithalatçısını bul ve onunla yüklü alım yaptığında fiyat uygun alırsın mesala benim sattığım bir ürünü toptancıdan 7 tl alıyordum araya. Araya ithalatçı buldum 6 düştü sonra yüklü alım için pazarlık Yaptım 5 düştü Sende öyle yap hadi hayırlı işler

  Yerleşim : Türkiye / İstanbul  |  Meslek : İmalat
  eniser
  Yeni Üye

  Toplam 6 yazı
  22/12/2014 :  14:49:13 Yazarın websitesine git Website   Alıntı
  Merhaba arkadaşlar,

  Ben daha teknik bir kaç soru soracağım. Gümrükte hesaplanan ürün adedi en küçük birimin adedi midir? Örneğin "sakız" alınca tek tek sakızlar mı sayılacak yoksa sakız paketleri mi?
  Bir de Navlun bedeli ücretsiz taşıma olduğu durumlarda da mevcut mudur?(ya da uçakla geldiği zaman)

  Yerleşim : Türkiye / Antalya  |  Meslek : Turizm
  gumrukcu34
  Yeni Üye

  Toplam 4 yazı
  20/12/2018 :  15:51:17  Alıntı
  Gümrük ve nakliye işlemleriniz için lütfen benimle iletişime geçin

  Orhan Uçar
  05339238812

  Yerleşim : Türkiye / İstanbul  |  Meslek : İthalat / İhracat
  yldrn.furkan
  Yeni Üye

  Toplam 21 yazı
  12/02/2019 :  17:20:13  Alıntı
  Selamlar,

  kurumsal olarak iyi bir gümrük müşavirliğiyle çalışmak isteyen İthalat yada ihracat olsun;

  gümrük işlemlerine tabi hertürlü eşyanızın gümrüksel çalışmasını ve takibini, gerekli raporlamalarla birlikte alınması gereken izinlerin varsa kısıtlamaların uygulanması ile firma takibi açısından bilgilendirmelerin yapılması nihai ürünün firmaya ulaşana kadar sürecin tamamlanması bakımından gümrük müşavirliği veyahut danışmanlığı arayışınız varsa lütfen ulaşın.

  sadece müşavirlik olarak bakmadan hertürlü vergisel bilgilendirme veya risk kriterleri olarakta yardımcı olmaktayım.

  Furkan YILDIRAN /yldrn.frky@gmail.com
  0553 357 08 11
  ithalat - gümrük danışmanı

  Yerleşim : Türkiye / İstanbul  |  Meslek : İthalat / İhracat
  yigit.akdeniz
  Yeni Üye

  Toplam 51 yazı
  13/03/2020 :  12:10:07  Alıntı
  Merhaba,

  Karayolu, havayolu, denizyolu taşımacılığında freight forwarder olarak hizmet vermekteyiz. Konteyner veya parsiyel ithalat ve ihracat yükü olan müşterilerimiz teklif almak için bizimle iletişim kurabilirler.

  İletişim için mail adresinden veya özelden ulaşabilirsiniz. İzmir ve İstanbulda ofisimiz mevcuttur.


  Email: yigit.akdeniz@hotmail.com

  Yerleşim : Türkiye / İzmir  |  Meslek : Ticaret

  7.11 saniye.
  10:09:23, 30 Eylül 2020, Çarşamba

  Buradaki yazılar, yazarlarının ve Koniks.com®'un izni olmaksızın hiçbir yazılı, görsel yada sesli yayın organında yayınlanamaz. Eğitim amacı dışında, herhangi bir şekilde çoğaltılması yasaktır. Eğitim amaçlı çoğaltıldığı durumlarda, yazarla ilgili bilgilerin ve URL'nin belirtilmesi zorunludur.

  Bu web sitesi bilgilendirme amacıyla iyi niyetle, amatör bir ruhla hazırlanmıştır ve yer alan her türlü bilgi genel nitelikte olup, doğruluğu, eksiksiz olması, güvenilirliği, yeterliliği ve güncelliği hiçbir surette sitemiz tarafından garanti ve taahhüt edilmemektedir. Yer alan görüş ve yorumlar tamamen Koniks.com üyelerinin kişisel görüşlerini yansıtmaktadır. Sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak iş kurma/yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir ve söz konusu bilgilere dayanılarak alınacak kararların neticesinde oluşabilecek yanlışlık veya zararlardan Koniks.com sorumlu tutulamaz.

  © 2000-2020 Koniks.com İletişim   ||   Kullanım Şartları   |   Kurallar   |   Sitenin Kullanımı   |   Gizlilik   |   Yardım