Gelecekte Ne Olacaksınız Profesyonel Testler Var - Koniks.com

Koniks.com
Kullanıcı adı:
Şifre:
Şifremi hatırla

Ana Sayfa          Forumlar          Arama          Yardım           Kayıt Ol

Gelecekte Ne Olacaksınız Profesyonel Testler Var

akinselcuk
Editör

Toplam 5590 yazı
02/08/2008 :  00:00:57   Yazarın websitesini ziyaret et Website  Bu yazıdan alıntı yaparak yorum yaz Alıntı

Ben ortaokuldayken bir ekip geldi Ankaradan bize bir test uyguladılar neye eğilimimiz var hangi meslek dallarına yönelmeliyiz diye. Çok ilgilenmiştim hoşuma gitmişti gelecekle ilgili anlattıkları. Test 1,5 saat sürdü , farklı katagorilerde yüzlerce soru cevaaplandı , çok samimiyetle ve hiç sıkılmadan büyük bir ciddiyetle cevapladım soruları kendimi merak ediyordum açıkcası .

3 saatin sonunda sonuçları açıkladılar. Birçok arkadaşa, mühendis, sekreter, mekaniker, elektronikci, elektrikci, öğretmen, inşaat işcisi, çiftçi, asker gibi meslek dallarından sonuçlar çıktı bazısına çok makul geldi bazısı biraz şaşırdı ama ailelerindeki mesleklere bakınca hepsininki garipsenmeyecek sonuçlardı.

Koca okulda bir bana ne çıktı dersiniz ?

Posta arabası sürücüsü !!!

İşte o gün bıraktım olaylara ciddi yaklaşmayı.

Test beni çok ürkütmüştü aslında , bu sonucun doğru olabileceğinden şüpheleniyordum çocuk aklımla. Yıllar geçti aradan şimdi neye eğilimim var artık biliyorum, mekanik ve elektronik konularında ilgim ve becerim çok yüksek. Paramı elektronik dallarından kazanıyorum. Sosyal ve tahsil hayatım beni nereye çekerse çeksin hep elektroniğe yöneldim kendiliğinden. Öylede kaldı. Sanıyorum test bendeki başka bir şeyleri açığa çıkardı ama bunu yorumlayabilecek kimse yoktu o zamanlar . . .
tamnland.com

Yerleşim : Türkiye / Türkiye  |  Meslek : Diğer
Adren
Yeni Üye

Toplam 25 yazı
08/08/2008 :  10:52:20 Yazarın websitesine git Website   Alıntı
orta okuldayken çoçuk sayılırız daha herşeye çoçuk gözüyle bakarız kimin umrudaki o yıllarda para kazanmak ekmek elden su gölden yaşayıp gideriz. hep böyle gidecek sanırız bu yüzden o yaşlarda bu testler bence biraz saçma doğru sonuç alınamaz. tabi ön yargılı davranmamak lazım adamların bildiği mutlaka bişeyler vardır ama bence o adamlar o testleri çoçukların ilerde ne olabileceğini bulmak için değil kendi geçimlerini sağlamak için yapıyolardır.

Yerleşim : Türkiye / Samsun  |  Meslek : Muhasebe
Güzin Aksoy
Yeni Üye

Toplam 2 yazı
08/08/2008 :  11:32:33  Alıntı
bence test senin için doğru çıkmış aslında;
Şöyleki! Posta arabasının ne amaç için kullanıldığını düşün. farklı kimliklerden farklı yörelerden farklı eğitim ve kültürlerden oluşan yüzlerce insana bir çeşit hizmet ulaştırır, Günümüzün posta arabalarının da İnternet olduğunu düşünüyorum.
şuanda mekanik ve elektronik üzerine belki ulusal bir firma aracılığı ile dünyaya bir hizmet ulaştırıyorsun (posta arabanla). Bunuda severek yapıyorsun.
Güzin Aksoy

Yerleşim : Türkiye / Bursa  |  Meslek : Reklam
BUGÜN
Üye

Toplam 226 yazı
22/01/2009 :  12:52:01 Yazarın websitesine git Website   Alıntı

Güzin Aksoyun yorumuna katılıyorum.
http://sultanaorganizasyon.blogcu.com
kutlamaya değer herşeyde yanınızda..

Yerleşim : Türkiye / Şanlıurfa  |  Meslek : Memur
sefulik
Yeni Üye

Toplam 97 yazı
07/02/2012 :  00:57:07  Alıntı
Çok hoşuma gitti yorumlar, fal veya rüya yorumu gibi.ama eğitimcilerin bu ölçme biçme işleri bayağı bir falcılığa yaklaşıyor.muhabbetle...

Yerleşim : Türkiye / Muğla  |  Meslek : Öğretmen
hemperi
Üye

Toplam 508 yazı
07/02/2012 :  08:41:11  Alıntı
bende neye eğilimim var bir bulabilsem :)

Yerleşim : Türkiye / Mersin  |  Meslek : Ticaret
Erdi Eryılmaz
Üye

Toplam 326 yazı
27/03/2012 :  23:28:22  Alıntı
Alıntı Yapılan Metin:
Yazıyı gönderen - hemperi
bende neye eğilimim var bir bulabilsem :)

Bende hala çözemedim tek sektöre yönelmemiz gerek olmıcak böyle :)
Ne Olursa Olsun Mücadeleni Bırakma Ki, Bir yerlere Gelebilesin ..

Yerleşim : Türkiye / Bandırma  |  Meslek : Serbest meslek
elite
Üye

Toplam 317 yazı
29/05/2012 :  03:19:51  Alıntı
Gelecekte (bildiğim kadarıyla) Türkiyedeki eğitim sistemide, yurt dısındaki gibi kademe kademe kişisel eğilime göre yönlendirilirse,, bu testlerden çok yararlanılır :)

Yerleşim : Türkiye / İstanbul  |  Meslek : Diğer
muyıl
Yeni Üye

Toplam 23 yazı
29/05/2012 :  07:52:40  Alıntı
Testler bizim testlerimiz olursa gerçekten faydalı olur.
muyıl

Yerleşim : Türkiye / Ankara  |  Meslek : Emekli
VSL
Üye

Toplam 628 yazı
29/05/2012 :  13:32:12  Alıntı
muyıl Bizim testler nedir, onların testleri nelerdir izah edebilirmisiniz,

Güzin hanım bence en doğru yorumu yapmış zaten.

Yerleşim : Türkiye / İstanbul  |  Meslek : İthalat / İhracat
Gökmen Demet
Üye

Toplam 433 yazı
29/05/2012 :  14:07:19 Yazarın websitesine git Website   Alıntı
Bence sadece eğilim olmak o işi çok iyi yapılacak anlamına gelmez. İnsanın yaşadığı yer aldığı eğitim maddi durumu vs vs daha sayabileceğim bir sürü etken var. Bir jokey acaba aklına gelirmiydi veya o yaptığı işten başka nelere merak sarıyordur. Zengin doğan bir kişi ben şuna eğilimim var diyemez veya çok uç nokta olacak ama imamın oğlu ben şu olacam diyemez istisnalar vardır mutlaka ama yinede insanlar içlerinde hissettiklerini yaşayamaz. Aşk gibidir aşık olduğunuz kişi ile evlenirseniz aşık olmadığınızı düşünürsünüz insan hayalindeki yaşantısıyla gerçek yaşantısını karıştırmamalı seni günün zaman şartları ne istiyorsa onu yaparsın. İSTİSNALAR HARİÇ.

elite
Üye

Toplam 317 yazı
29/05/2012 :  14:36:28  Alıntı
Gökmen hocamında dediği gibi, bir çok etken var elbette, Güzin hocamın dediği gibi anlam çıkartmak ne derece doğru bilemem, tabiri caizse bugun olan bir olayı geçmişteki yaşantıyla yorumlanmış.

Peki yıllar önce posta arabası çıktığında, böyle bir yorum yapmanın olasılıgı nedir? Zor.
Testler genel insanlar için midir acaba? sonuçlar insanı kısıtlar. Sana en uygunu seçmek zorundasındır. Genel itibariyle şu özelliklerden bu çıkar, bu özelliklerden şu çıkar sonucuna vardırılıyor. Farklı insanıda tipik insan kalıplarında düşünmeye(test üzerinde) sevkediyor, zorluyor. Sonuç posta arabası çıkabiliyor :)

muyıl
Yeni Üye

Toplam 23 yazı
29/05/2012 :  15:36:41  Alıntı
Sayın VSL, haddim olma**** belirtmek isterim ki; günümüzde çoçuklarımıza uygulanan testlerin çoğunluğu (başarı, ilgi, yetenek, meslek seçim testleri) yabancı kaynaklıdır. Bunların çoğunluğu çevrilmiştir yada adapte edilmeya çalışılmıştır. O kadar özveri ile yapılan testin sonunda Posta arabası sürücüsü çıkma nedeni de budur diye düşünüyorum. (Türkiye'de hiç böyle bir meslek var mıydı?).

Bizim testler demek istediğim, bizim kültürümüzü, yaşam biçimimizi ve eğitim öğretim düzenimize uygun testlerin olması gerektiğidir. Zeka testinde hiç domuz ya da mors gibi hayvanları görmeyen çocuklarımıza bunları gösterip zekaları hakkında yorum yapılmamalı demek istiyorum.

Teşekkürler...
muyıl

Yerleşim : Türkiye / Ankara  |  Meslek : Emekli
akinselcuk
Editör

Toplam 5590 yazı
23/02/2015 :  15:42:18 Yazarın websitesine git Website   Alıntı
O test elektronikle mekaniği bilemedi. Hep başka konularda tahsil yaptım ve hep başka işlerde calıştım ama hayatım hala elektronikle mekanikten dönüyor. 12 yaşında cocuğa posta arabası sürücüsü olacaksın denir mi ? Hep korktum bundan. Ama hayatımın hic bir yerinde ne postayla bağdaştırabileceğim bir durum olmadı. O zamanlar cıkan sonucu eğer şartları zorlarsak hayatımla posta arabası sürücülüğünü bağdaştırabiliriz. Başka türlü pek olur görünmüyor.
tamnland.com

Yerleşim : Türkiye / Türkiye  |  Meslek : Diğer

Mesaj gönderebilmek için öncelikle giriş yapmış olmanız gerekmektedir.

Henüz kayıt yaptırmadıysanız buradan üye olabilirsiniz.

Üye olarak:

• Yeni yazılar gönderebilir,
  • Varolan yazılara yorum yapabilir,
  • Arkadaşlarım, favorilerim, kişisel mesajlaşma, haber merkezi, dosya merkezi, online üyeler gibi pek çok yardımcı araçlardan yararlanabilirsiniz.

» Hemen üye olmak için tıklayınız.

6.16 saniye.
14:41:36, 26 Nisan 2024, Cuma

Buradaki yazılar, yazarlarının ve Koniks.com®'un izni olmaksızın hiçbir yazılı, görsel yada sesli yayın organında yayınlanamaz. Eğitim amacı dışında, herhangi bir şekilde çoğaltılması yasaktır. Eğitim amaçlı çoğaltıldığı durumlarda, yazarla ilgili bilgilerin ve URL'nin belirtilmesi zorunludur.

Bu web sitesi bilgilendirme amacıyla iyi niyetle, amatör bir ruhla hazırlanmıştır ve yer alan her türlü bilgi genel nitelikte olup, doğruluğu, eksiksiz olması, güvenilirliği, yeterliliği ve güncelliği hiçbir surette sitemiz tarafından garanti ve taahhüt edilmemektedir. Yer alan görüş ve yorumlar tamamen Koniks.com üyelerinin kişisel görüşlerini yansıtmaktadır. Sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak iş kurma/yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir ve söz konusu bilgilere dayanılarak alınacak kararların neticesinde oluşabilecek yanlışlık veya zararlardan Koniks.com sorumlu tutulamaz.

© 2000-2024 Koniks.com İletişim   ||   Kullanım Şartları   |   Kurallar   |   Sitenin Kullanımı   |   Gizlilik   |   Yardım