İşi Fazla Büyütmek Tehlikeli- Yeni Dersimi Aldım - Koniks.com

Koniks.com
Kullanıcı adı:
Şifre:
Şifremi hatırla

Ana Sayfa          Forumlar          Arama          Yardım           Kayıt Ol

İşi Fazla Büyütmek Tehlikeli- Yeni Dersimi Aldım

ripvanwinkle
Yeni Üye

Toplam 98 yazı
23/03/2013 :  21:31:10 Bu yazıdan alıntı yaparak yorum yaz Alıntı

İşinizi fazla büyütürseniz , fazla eleman çalıştırırsınız.Mesela ülke şartlarına göre küçük bir işletme için size sabah 8:30 akşam 18:30 ve cumartesi 10-17:30 normal gelir ama haftalık maksimum çalışma saati 45 saattir bir gün gelir işi bırakıp giden sizi en zor zamanda yüzüstü halde bırakan iki elemanınız sizi işten çıkarıldık diye mahkemeye verir.

- Mesai ücretlerini talep ederler (haklılar) ama size normal geliyordu değil 45 saat üstüne mesai ödemeniz lazımdı , 5 seneye geriye hesaplayın brütü 1300 tl olan bir adama yaklaşık 11000 tl borçlandınız.

- Kıdem Tazminatı talep ederler haksızlar ama ispat yükümlülüğü sizin onca işin arasında birde bununla uğraş.Artı sizin tüm süreci belgelemeniz lazım tanık beyanlarınız değersizdir.

- İhbar tazminatı talep ederler haksızlar sizde karşı talepte bulunacaksınız ispat yükümlülüğü sizin.Yine tüm süreci belgelemeniz ve ispatlamanız lazım.

- Dava dilekçesinde servis vardır yemek vardır denilecek (bunlarda tazminat hesabında kullanılıyor) siz sadece maaşı verirsek yemezler yemeklerini yesinler diye ayrı para veriyordunuz buyrun ödeyin bedelini.

- Elemanların birimi bu arada nerede ise hiç para kazandırmadığından siz kapatalım demiştiniz ortağınız masrafları çıktığı sürece devam etsinler işsiz kalmasınlar demişti hata bir para kazandırmıyor ise kapat , çünkü riskin inanılmaz.İşin daha kötüsü elemanlar gidince adamların keyfe keder iş yaptıklarını görmeniz işi dışarıya yaptırıyorsunuz kazanç artıyor ve iş yaptırdığınız adamlar mutlu ders 2 : dışarı yaptırabileceğin işleri dışarıya yaptır.Bir eleman verimsiz ise muhakkak işten çıkarın.

Sigortayı asgari ücretten yatırıyordunuz sizinki dahil üzerinde düşünmemiştiniz bile artık düşünün geriye dönük mahkemeye verilebiliyor ve eksik yatırmanız işçinin kıdem tazminatına hak kazanmasını sağlıyor.

Velhasılı kelam kötü denilen patronlar gökten zembille inmiyormuş (elemanı her ay çıkarıp tekrar sigortasını başlatanlar vb)ama eğer siz düzgün çalışacaksanız bunlara dikkat edin ve mümkün olan en az elemanla çalışın yoksa benim gibi hala işin %70'ini kendiniz yapıp birde uğraşırsınız benden uyarması ben dersimi aldım bugün mahkeme yazısı ile :)

Yerleşim : Türkiye
abugraokur
Yeni Üye

Toplam 21 yazı
09/04/2013 :  10:36:40  Alıntı
Ne yazık özel sektörde neredeyse her firma sizin gibi çalıştırıyor elemanlarını. Eksik sigorta ödemesi, prim varsa bordroya yansıtılmaması, fazla çalıştırma ve mesai ödememe, zamanı geldiğinde zam vermeme (ki bununla ilgili yasada kesin bir madde yok ) ve elemanı işten çıkarırken de tazminat üzerinden pazarlık yapma.
Ben de maaşlı çalışıyorum, primlerimi maaşımı zamanında alamıyorum ama bir şekilde alıyorum, elimden geldiği kadar mal satmaya çalışıyorum, biliyorum ki mal satarsam iş yerim para kazanır, kazanırsa da bana hakkımı verir...her zaman böyle olmuyor ama, hakkımızı her zaman alamıyoruz, eksik alıyoruz vs.
Ben burada kötü niyetli iş verenlere ve kötü niyetli çalışanlara çok kızıyorum.
Patronlar vermemek çalışanlar da çalmak için uğraşıyor, sistem buna döndü. Halbu ki çözümü gayet basittir bu işlerin. Oturur konuşur eğer iyi niyetliysen orta yolu bulursun.
Size mahkemede kolaylıklar dilerim ama unutmayın ki mahkemeler işçinin arkasındadır çoğu zaman.
Sevgiler

Yerleşim : Türkiye / İstanbul  |  Meslek : Otomotiv
ibofet
Üye

Toplam 137 yazı
09/04/2013 :  17:32:21  Alıntı
CANIM TÜRKİYEM ESNAF OLMAYA GÖR:(

Yerleşim : Türkiye / Muğla  |  Meslek : Diğer
ripvanwinkle
Yeni Üye

Toplam 98 yazı
14/04/2013 :  22:09:28  Alıntı

Alıntı Yapılan Metin:
Size mahkemede kolaylıklar dilerim ama unutmayın ki mahkemeler işçinin arkasındadır çoğu zaman.

Evet bende zaten iş yapmayı düşünen arkadaşlar ders alsınlar diye yazdım , mesela elemanın tanığı geçerli sizin ise süreci belgelemeniz lazım ve öyle böyle belgeleme değil , bordro vb herşey geçersiz , yıllık izin için yıllık izin çizelgesi şart , sizin beş şahidiniz olsun elemanların bir şahidi geçerli çünkü siz firmasınız.Bunlara dikkat edin.

Şu an işi dışarıya veriyorum eskiden verimliklik %30 iken şu an %70 maliyet daha düşük , risk daha az , bir eleman verimli değil ise hızlı bir şekilde işten çıkarın mesela bu arkadaşlardan sonra iki kişi aldım işe ay sonunda ikisinide gönderdim çünkü gelişme hızları yeterli değildi.Normal şartlarda bu arkadaşları idare ederdim.

Ben bu dersi uygulamalı aldım sizler teorik olarak alın.

İş yerinde mesela bayramlarda yarım maaş ikramiye vb vardı bunları tamamen kaldırdım , bundan sonra belgesiz hiç bir ödeme yok.

haciogluticaret

Üye

Toplam 116 yazı
31/05/2013 :  11:48:10  Alıntı
Ne Demisler;
ALMA MAZLUMUN AHINI CIKAR AHESTE AHESTE. gecmis olsun

Yerleşim : Türkiye / Sakarya  |  Meslek : İlaç Sektörü
baharım
Yeni Üye

Toplam 25 yazı
31/05/2013 :  12:16:55  Alıntı
bu anlattıklarınıznın büyümeyle ne alakası var yapılan haksızlığa karşı katmerli haksızlık deseydiniz daha yerinde olurmuş . bir yol atıp 3 gol yemişsiniz kendi sahanızda üstelik :)))

Yerleşim : Türkiye / İstanbul  |  Meslek : Diğer
ripvanwinkle
Yeni Üye

Toplam 98 yazı
02/06/2013 :  11:17:26  Alıntı
Haksızlık şçyle inceleyelim :
Yıllık izinleri kullandılar : Kullanmadık diyorlar - haksızlar
Kendileri bırakıp gitti , sebepsiz işten çıkarıldık diyorlar, - Kıdem ve ihbar tazminatı istiyorlar haksızlar ( Ki ben yinede kıdem tazminatlarını verecektim)
Mesai konusunda haklılar ama en kötü 3 ayda bir yarım maaş ikramiye vardı.
Sigorta konusunda haklılar - ama en azından yarım ağızla bir sitem beklerdim 6 yıl bir yerde çalışıyorsan kaldı ki benimkiside farklı değildi.

Burada zaten haklı ve haksızdan çok herkesin kendini duruma göre ayarlamaları için bilgi veriyorum niyetim haklı çıkmak değil , bir eleman verimsiz mi hemen işten çıkarın asla ve asla tutmayın çünkü riskiniz çok büyük.Şu an bu olay benim için iyi oldu , iş yerinde kimse işe yaramıyorsa kalıcı değil , eskisi gibi idare etmiyorum (aman evden ayrıldı paraya ihtiyacı var , doğum yapsın idare edelim en azından sigortası olsun sonra çıkarırız , epilepsisi var başka yerde tutmazlar kalsın gibi durumlar oluyordu eskiden bunlar yok artık mesela).

Durum bu haklı ve haksızlıktan çok iş yapan eleman çalıştıran arkadaşlar kendilerini mevcut sisteme göre ayarlasınlar diye yazıyorum.

mustafa79
Yeni Üye

Toplam 47 yazı
07/06/2013 :  19:50:17  Alıntı
Aarkadaşlar bende size bir şey anlatayım istedim kendi hikayemi

bende 6 yıl bir yerde çalıştım ustabası olarak. nihayetinde anlaşarak girdik işe günde 12 saat çalışma
mecburi kabul ettik hafta sonu tatil neyse başladık işe
aybaşı oldu mesai yok dediler neden dedik siz bu şartlarda anlaştınız :) biz 12 saat mecburi çalışmaya tamam dedik onlar bunu 2 saati bedavaya getirdiler neyse dedik baktık sigortamızda asgari ücretten yatıyor ona itiraz ettik ya dediler son beş sene önemli emekli olmana 5 sene kala yüksek yatırrsan emekli maaşına o zaman etki olur dediler. ben tabi bu işi sürekli tekrarladım her fırsatta 2 yıl sonra gerçek degerinden yatırmaya başladılar kanunları biraz araştıdık baktıkki senelik iznimizide eksik veriyorlar .
yine cıktık söyledik olması gerekeni yine aldık cevabımızı anlaşma öyleymiş 2 gün bizden :) birde buna 3 ay maaşlar içerde kalmaya başladı baktık böyle olmuyor 2 yıl idare ettik cıkmak istedik tazminatımızı istedik (kıdem tazminatı) olumsuz mahkemeye gideriz dedik sizin bir avukatınız varsa benim on tane avukatım resti çekti verdik mahkemeye 1 yıl sonra sonuç aldık haklıyız temyize gitti 8 ay sonra karar geldi yargıtaydan yine haklıyız ödeyecegi meblağı başta kabul etse hiç bu yola cıkmasak 12.000 tl ama şimdi oldu 27.000 tl ve biz o fazla çalışmalarımızıda söylemedik söylesek dahada cıkacaktı ama hala ödememkte diretiyorlar icra yoluna gidecegiz bu gidişle. Velhasıl ben şimdi kendi işimi kurdum çalışanlarımada kanun ne diyorsa o şekilde yapıyorum kimsenin hakkı kimsede kalmaz insanlarının alın terini emeğini yersen asla düzlüge cıkamazsın

Hekese Saygılarımla

Yerleşim : Türkiye / İstanbul  |  Meslek : İmalat
abugraokur
Yeni Üye

Toplam 21 yazı
24/06/2013 :  12:05:35  Alıntı
Bu ülkede malesef işçi de işveren de olmak zor gözüküyor.
İşçisin: Fazla çalışırsın hakkını alamazsın, primini maaşını ikramiyeni yıllık iznini ve sigorta gününü tam alamazsın vs.
İşverensin: Dürüst işçi bulamazsın, mal satılmaz kar edemez işçinin parasını vermezsin. Dürüst davranırsın işçi kazığı yersin, hor görürsün küfür yersin vb.
Bu ülkede hakkınla çalışıyorsan ve yeteri kadar kalifiye değilsen işin çok zor.
Bazıları pembe gözlük takıp dolaşıyor, showroom a gelip "benim bir arabam var, eşimin de bir arabası var 3000 km de şimdi onu verip kendime büyük bir oyuncak almak istiyorum, 170.000 TL fena bir rakam değilmiş" diyebiliyor ama işçisinin maaşını zamanında vermeyip sigortasını eksik ödeyip mesai ücreti vermiyor.
Herkes böyle değil elbette ama malesef çoğu kesim böyle.
Sevgiler

Yerleşim : Türkiye / İstanbul  |  Meslek : Otomotiv

Mesaj gönderebilmek için öncelikle giriş yapmış olmanız gerekmektedir.

Henüz kayıt yaptırmadıysanız buradan üye olabilirsiniz.

Üye olarak:

• Yeni yazılar gönderebilir,
  • Varolan yazılara yorum yapabilir,
  • Arkadaşlarım, favorilerim, kişisel mesajlaşma, haber merkezi, dosya merkezi, online üyeler gibi pek çok yardımcı araçlardan yararlanabilirsiniz.

» Hemen üye olmak için tıklayınız.

4.45 saniye.
11:06:56, 5 Mayıs 2024, Pazar

Buradaki yazılar, yazarlarının ve Koniks.com®'un izni olmaksızın hiçbir yazılı, görsel yada sesli yayın organında yayınlanamaz. Eğitim amacı dışında, herhangi bir şekilde çoğaltılması yasaktır. Eğitim amaçlı çoğaltıldığı durumlarda, yazarla ilgili bilgilerin ve URL'nin belirtilmesi zorunludur.

Bu web sitesi bilgilendirme amacıyla iyi niyetle, amatör bir ruhla hazırlanmıştır ve yer alan her türlü bilgi genel nitelikte olup, doğruluğu, eksiksiz olması, güvenilirliği, yeterliliği ve güncelliği hiçbir surette sitemiz tarafından garanti ve taahhüt edilmemektedir. Yer alan görüş ve yorumlar tamamen Koniks.com üyelerinin kişisel görüşlerini yansıtmaktadır. Sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak iş kurma/yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir ve söz konusu bilgilere dayanılarak alınacak kararların neticesinde oluşabilecek yanlışlık veya zararlardan Koniks.com sorumlu tutulamaz.

© 2000-2024 Koniks.com İletişim   ||   Kullanım Şartları   |   Kurallar   |   Sitenin Kullanımı   |   Gizlilik   |   Yardım