Kabağın Sahibi Vardır Elbet - Koniks.com

Koniks.com
Kullanıcı adı:
Şifre:
Şifremi hatırla

Ana Sayfa          Forumlar          Arama          Yardım           Kayıt Ol

Kabağın Sahibi Vardır Elbet

keshifci
Üye

Toplam 103 yazı
21/04/2008 :  10:35:39 Bu yazıdan alıntı yaparak yorum yaz Alıntı

Vaktiyle bir derviş, nefisle mücadele makamının sonuna gelir.
Meşrebin usulünce bundan sonra her türlü süsten, gösterişten arınacak varlıktan vazgeçecektir.
Fakat iş yamalı bir hırka giymekten ibaret değildir. Her türlü görünür süslerden arınması gereklidir. .
Saç, sakal, bıyık, kaş, ne varsa hepsinden. Derviş, usule uygun hareket eder, soluğu berberde alır.

- Vur usturayı berber efendi, der.
Berber dervişin saçlarını kazımaya başlar. Derviş aynada kendini takip etmektedir
Başının sağ kısmı tamamen kazınmıştır. Berber tam diğer tarafa usturayı vuracakken, yağız mı yağız, bıçkın mı bıçkın bir kabadayı girer içeri…
Doğruca dervişin yanına gider, başının kazınmış kısmına okkalı bir tokat atarak

- Kalk bakalım kabak, kalk da tıraşımızı olalım, diye kükrer.
Dervişlik bu... “Sövene dilsiz, vurana elsiz gerek.” Kaideyi bozmaz derviş ses çıkarmaz, usulca kalkar yerinden. Berber mahcup, fakat korkmuştur;
Ses çıkaramaz.
Kabadayı koltuğa oturur, berber tıraşa baslar.
Fakat küstah kabadayı tıraş esnasında da sürekli aşağılar dervişi, alay eder;
'Kabak aşağı, kabak yukarı.'
Nihayet tıraş biter, kabadayı dükkândan çıkar. Henüz birkaç metre gitmiştir ki, gemden boşanmış bir at arabası yokuştan aşağı hızla üzerine gelir,
Kabadayı şaşkınlıkla yol ortasında kalakalır. Derken, iki atın ortasına denge için yerleştirilmiş uzun sivri demir karnına dalıverir.
Kabadayı oracığa yığılır, kalır.
Ölmüştür. Görenler çığlığı basar.
Berber ise şaşkın, bir manzaraya, bir dervişe bakar, gayri ihtiyarî sorar;
Biraz ağır olmadı mı derviş efendi?
Derviş mahzun, düşünceli cevap verir:
”Vallahi gücenmedim ona. Hakkımı da helal etmiştim. Gel gör ki kabağın bir sahibi var. O gücenmiş olmalı!”

Hikâye böyle...
Ama hayat da böyle...
Ensemize, kafamıza vurup vurup, dalga geçen sahte kabadayıların, kabağın da bir sahibi olduğunu, bu sahibin de en affetmeyeceği şeyin, kibir ve kul hakkı yemek olduğunu unutmaya başlayanlar, anlayacaklardır...

21–04–2008
Süleyman DÜNDAR

Yerleşim : Türkiye / Kayseri  |  Meslek : Diğer
zeynep_
Üye

Toplam 218 yazı
21/04/2008 :  14:34:32  Alıntı
ne güzel bir yazı bu,sagolasın keshifci.

Yerleşim : Türkiye / İstanbul  |  Meslek : Tekstil
kapol
Yeni Üye

Toplam 19 yazı
24/04/2008 :  10:34:28 Yazarın websitesine git Website   Alıntı
süleyman bey teşekkür ederim yazınız için ,,beni güne iyi başlattı ,kendimi kabak gibi hissediyordum ama sahibimin oldugunu düşününcede mutlu oldum.
kapol

Yerleşim : Türkiye / Kayseri  |  Meslek : Satış / Pazarlama
hascence
Üye

Toplam 1122 yazı
25/04/2008 :  13:28:15 Yazarın websitesine git Website   Alıntı

Çok güzel ve doğru bir yazı, insanları aşağlamamak, hor görmemek ve kınamamak lazım. Gün gelir bizim başımıza kötü bişey gelir, nede olsa herşey insanlar için...

Yerleşim : Kuzey Kıbrıs TC / Güzelyurt  |  Meslek : Bankacılık-Finans
alkanse
Yeni Üye

Toplam 8 yazı
06/01/2009 :  21:27:24 Yazarın websitesine git Website   Alıntı
Çok teşekkür ediyorum.Kendime getirdi bu yazı beni ve şu sözleri hatırlattı : " Alma mazlumun ahını , çıkar aheste aheste..."

Yerleşim : Türkiye / Malatya  |  Meslek : Öğretmen
keshifci
Üye

Toplam 103 yazı
06/01/2009 :  21:35:37  Alıntı
Bende size teşekkur ediyorum. Zulmun sınır tanımadığı, çocuk, ihtiyar tanımadığı şu gunlerde bu hikayenin anlamı bir kat daha artarak ortaya çıktı.
Süleyman DÜNDAR

Yerleşim : Türkiye / Kayseri  |  Meslek : Diğer
alkanse
Yeni Üye

Toplam 8 yazı
06/01/2009 :  21:41:24 Yazarın websitesine git Website   Alıntı
Evet.. Değerli hikayenizde bahsedildiği üzere "kabağın" da bir "Sahibi" var ve adamı böyle şaşırtır ve at arabasının altında bırakır.Bugün izlediğim haberlerde de çocuk,genç,ihtiyar tanımayıp bombalar yağdıranların namluları kendilerine dönmüş ve yanlışlıkla kendi bölüklerini vurmuşlar.Ne diyelim...Kabağın Sahibi ,Evrenin Sahibi.. Herkesin hesabı varsa O'nun da bir hesabı var...
Saygılarımla...

Yerleşim : Türkiye / Malatya  |  Meslek : Öğretmen
Küçük Ağa
Üye

Toplam 683 yazı
06/01/2009 :  22:45:24  Alıntı
Aslında bu tür kıssaler, insanımızın ufkunu açar. Bence bilenler devamlı yazmalı.
Üslubu beyan, ayniyle insandır.

Yerleşim : Türkiye / İstanbul  |  Meslek : Yayıncılık

Mesaj gönderebilmek için öncelikle giriş yapmış olmanız gerekmektedir.

Henüz kayıt yaptırmadıysanız buradan üye olabilirsiniz.

Üye olarak:

• Yeni yazılar gönderebilir,
  • Varolan yazılara yorum yapabilir,
  • Arkadaşlarım, favorilerim, kişisel mesajlaşma, haber merkezi, dosya merkezi, online üyeler gibi pek çok yardımcı araçlardan yararlanabilirsiniz.

» Hemen üye olmak için tıklayınız.

3.88 saniye.
05:38:03, 19 Nisan 2024, Cuma

Buradaki yazılar, yazarlarının ve Koniks.com®'un izni olmaksızın hiçbir yazılı, görsel yada sesli yayın organında yayınlanamaz. Eğitim amacı dışında, herhangi bir şekilde çoğaltılması yasaktır. Eğitim amaçlı çoğaltıldığı durumlarda, yazarla ilgili bilgilerin ve URL'nin belirtilmesi zorunludur.

Bu web sitesi bilgilendirme amacıyla iyi niyetle, amatör bir ruhla hazırlanmıştır ve yer alan her türlü bilgi genel nitelikte olup, doğruluğu, eksiksiz olması, güvenilirliği, yeterliliği ve güncelliği hiçbir surette sitemiz tarafından garanti ve taahhüt edilmemektedir. Yer alan görüş ve yorumlar tamamen Koniks.com üyelerinin kişisel görüşlerini yansıtmaktadır. Sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak iş kurma/yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir ve söz konusu bilgilere dayanılarak alınacak kararların neticesinde oluşabilecek yanlışlık veya zararlardan Koniks.com sorumlu tutulamaz.

© 2000-2024 Koniks.com İletişim   ||   Kullanım Şartları   |   Kurallar   |   Sitenin Kullanımı   |   Gizlilik   |   Yardım