Japon Usulü Problem Çözme - Koniks.com

Koniks.com
Kullanıcı adı:
Şifre:
Şifremi hatırla

Ana Sayfa          Forumlar          Arama          Yardım           Kayıt Ol

Japon Usulü Problem Çözme

Goldenist
Üye

Toplam 964 yazı
17/04/2008 :  20:21:40   Yazarın websitesini ziyaret et Website  Bu yazıdan alıntı yaparak yorum yaz Alıntı

Problemden kaçmak yerine onunla boğuşun

Japonya sahillerinde bol balık tutmak mümkün olmadığından, balıkçılar Japon nüfusu doyurabilmek için büyük tekneler yaptırıp uzaklara açıldılar. Tabii, balık için uzaklara gidildikçe, geri dönülmesi de daha çok vakit almaya başladı.

Dönüş bir iki günden uzarsa, tutulan balıkların da tazeliği kayboluyordu. Japonlar bayat balığın lezzetini sevmediler. Bu problemi çözebilmek için balıkçılar teknelerine soğuk hava depoları kurdular. Böylece istedikleri kadar uzağa gidip, tuttuklarını da soğuk hava deposunda dondurulmuş olarak saklayabileceklerdi.

Ancak Japon halkı taze ile donmuş balığın lezzet farkını da hissedebiliyor ve donmuş olanlara fazla para ödemek istemiyordu. Balıkçılar bu defa teknelerine balık akvaryumları yaptırdılar. Balıklar içeride biraz fazla sıkışacaklardı, hatta birbirlerine çarpa çarpa biraz da ***laşacaklardı, ama yine de canlı kalabileceklerdi. Japon halkı canlı olmasına rağmen bu balıkların da lezzet farkını hissetmekte gecikmedi. Hareketsiz, uyuşmuş vaziyette günlerce yol gelen balığın, canlı, diri, hareketli taze balığa göre lezzeti yine de etkilenmişti. Balıkçılar nasıl olacak da Japonya'ya taze lezzetli balığı getirebileceklerdi?

Ne yaptılar biliyor musunuz? Balıkları yine teknelerindeki akvaryumlarda tuttular, ancak içine küçük bir de köpekbalığı attılar. Birkaç balık, köpekbalığı tarafından yutuluyor, ama geride kalanlar son derece hareketli ve taze kalabiliyordu.

Problemlerden uzaklaşmaktansa içine atlamak, boğuşmak ve onları beraberce yenmek gerekir. Problemleriniz çok ve çeşitli olabilir. Ümitsiz veya karamsar olmayın. Problemleri ve sebeplerini tanıyın, onları organize edin. Kararlı olun, daha çok bilgi ve akıl desteği ile onlarla savaşın.

Beyninize bir köpekbalığı atın ve çözümdeki mutluluğa nasıl ulaşabileceğinizi o zaman görün.
Büyüklük odur ki, hiç kimseye iltifat etmeyeceksin, hiç kimseyi aldatmayacaksın, memleket için gerçek ülkü neyse onu görecek, o hedefe yürüyeceksin. Herkes senin aleyhinde bulunacaktır. Herkes seni yolundan çevirmeye çalışacaktır. Önüne sayılamayacak güçlükler yığacaklardır, kendini büyük değil küçük, zayıf, vasıtasız, hiç telâkki ederek, kimseden yardım gelmeyeceğine inanarak bu güçlükleri aşacaksın. Ondan sonra sana büyüksün derlerse, bunu diyenlere de güleceksin.( 1908 )

Bir adam ki büyük olmaktan bahseder, benim hoşuma gitmez. Bir adam ki memleketi kurtarmak için evvelâ büyük adam olmak lâzımdır; der ve bunun için bir de örnek seçer, onun gibi olmayınca memleketin kurtulamayacağı inancında bulunur, bu, adam değildir. ( 1908 )

Mustafa Kemal Atatürk

Yerleşim : Türkiye / İstanbul  |  Meslek : Satış / Pazarlama
saverne
Yeni Üye

Toplam 71 yazı
20/04/2008 :  21:46:10  Alıntı
tesekkurler guzel bir yazi japonlar yapmis biz neden yapmiyalim
Buyuk balik kucuk baligi yutar lafina kil oluyorum

Yerleşim : Fransa / Strasbourg  |  Meslek : Esnaf
burgaz esiri@ho
tmail.com

Yeni Üye

Toplam 3 yazı
21/04/2008 :  10:12:15  Alıntı
Hayata bakış tarzınıza hayran oldum.Yazılarınız ve fikirleriniz muhteşem..... başarılarınızın devamını dilerim

Yerleşim : Türkiye / Kırklareli  |  Meslek : Hukukçu
n/a
deleted

Toplam 7 yazı
21/04/2008 :  21:35:37  Alıntı

bizde bu tembellik olduktan sonra ve her şeyi kadare kısmete bağladığımız için zor çok zor. :):) ama şık ve etkileyici bi bir yazı olmuş tşkürler
gelincik

Yerleşim : / İstanbul  |  Meslek : Öğrenci
hascence
Üye

Toplam 1122 yazı
25/04/2008 :  13:36:29 Yazarın websitesine git Website   Alıntı
Çok güzel bir yazıydı teşekkürler.

Gerçektende acılarla, sorunlarla, problemlerle boğuşmuş herşeye rağmen hayatta kalabilmiş, hayatın önemini bilebilmiş, mücadeleci insanlar çok iyi yerlerdedirler ve hayat oyununu kazanmışlardır. Yenilenler, herşeyi hazır bulanlar, yan gelip yatanlar, tembeller ise bir hiç olarak hayatını sürdürmüşlerdir, hep kaybeden ve mutsuz ruhlar haline dönüşmüşlerdir.

Ferrarisini Satan Bilge'deki gibi

Bir düşünce ekersin,bir eylem biçersin.

Bir eylem ekersin,alışkanlık biçersin.

Bir alışkanlık ekersin,karakter biçersin.

Bir karakter ekersin,kaderini biçersin.

robin s. sharma

Yerleşim : Kuzey Kıbrıs TC / Güzelyurt  |  Meslek : Bankacılık-Finans
Bartoloucci
Üye

Toplam 1347 yazı
03/10/2008 :  09:22:20  Alıntı
teşekkürler güzel bir alıntı
Satılık Ziftin Olsun,

Selanik'ten Kel Gelir

Yerleşim : Türkiye / Özel  |  Meslek : Diğer
melez
Yeni Üye

Toplam 85 yazı
05/10/2008 :  10:45:46 Yazarın websitesine git Website   Alıntı
deploy alıntı derken iyimi kötümü bişey demek istediniz anlamadım ama evet goldenist gerçekten çok güzel bir yazı beynine sağlık

Yerleşim : Türkiye / Kocaeli  |  Meslek : Öğrenci
hasansatir
Yeni Üye

Toplam 10 yazı
27/10/2008 :  03:07:07 Yazarın websitesine git Website   Alıntı
Evet güzel yazı Teşekkürler...
İnsanın gelişmesi için mücadele etmesi gerekiyor çok haklı bir yazı...
Böcek olmayi kabullenenler, ezilince sikayet etmemelidirler.

Yerleşim : Türkiye / Sakarya  |  Meslek : Öğrenci

Mesaj gönderebilmek için öncelikle giriş yapmış olmanız gerekmektedir.

Henüz kayıt yaptırmadıysanız buradan üye olabilirsiniz.

Üye olarak:

• Yeni yazılar gönderebilir,
  • Varolan yazılara yorum yapabilir,
  • Arkadaşlarım, favorilerim, kişisel mesajlaşma, haber merkezi, dosya merkezi, online üyeler gibi pek çok yardımcı araçlardan yararlanabilirsiniz.

» Hemen üye olmak için tıklayınız.

4.36 saniye.
17:35:13, 2 Mayıs 2024, Perşembe

Buradaki yazılar, yazarlarının ve Koniks.com®'un izni olmaksızın hiçbir yazılı, görsel yada sesli yayın organında yayınlanamaz. Eğitim amacı dışında, herhangi bir şekilde çoğaltılması yasaktır. Eğitim amaçlı çoğaltıldığı durumlarda, yazarla ilgili bilgilerin ve URL'nin belirtilmesi zorunludur.

Bu web sitesi bilgilendirme amacıyla iyi niyetle, amatör bir ruhla hazırlanmıştır ve yer alan her türlü bilgi genel nitelikte olup, doğruluğu, eksiksiz olması, güvenilirliği, yeterliliği ve güncelliği hiçbir surette sitemiz tarafından garanti ve taahhüt edilmemektedir. Yer alan görüş ve yorumlar tamamen Koniks.com üyelerinin kişisel görüşlerini yansıtmaktadır. Sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak iş kurma/yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir ve söz konusu bilgilere dayanılarak alınacak kararların neticesinde oluşabilecek yanlışlık veya zararlardan Koniks.com sorumlu tutulamaz.

© 2000-2024 Koniks.com İletişim   ||   Kullanım Şartları   |   Kurallar   |   Sitenin Kullanımı   |   Gizlilik   |   Yardım