Koniks'te Ray Kroc Nasıl Yer Almaz? - Koniks.com

Koniks.com
Kullanıcı adı:
Şifre:
Şifremi hatırla

Ana Sayfa          Forumlar          Arama          Yardım           Kayıt Ol

Koniks'te Ray Kroc Nasıl Yer Almaz?

omero72
Üye

Toplam 234 yazı
24/08/2012 :  02:34:23 Bu yazıdan alıntı yaparak yorum yaz Alıntı

Merhaba arkadaşlar...

Son haftalarda yükselen girişimcilik duygularımdan dolayı koniks'i tekrar ziyaret etmeye başladıktan sonra yeni girişimimin de bir önceki gibi zararla kapanmaması için koniks'e ek olarak girişimcilikle ilgili kitaplar da (türkçe/ingilizce) okumaya başladım ve bu akşam yine yarım saat kadar "The E Myth - Michael E. Gerber" kitabını okudum.

Bu kitapta McDonalds Hamburgercisinin nasıl ticaret dünyasının işleyişini değiştirecek kadar köklü başarılara ulaştığı anlatılıyor ve satırları okudukça ben de etkilendim. Burada ayrıntılarını anlatmam gecenin şu saatinde çok zor, bu kitabın Türkçe çevirisi var mı acaba onu da bilmem fakat girişimciye şöyle güzel bir not düşüyor (aslında çoğumuz zaten tahmin ederdik, veya Franchise işi yapanlar zaten biliyordur): Ray Croc, çok iyi hamburger yapan McDonalds'ı aldı ve ondan "hamburger üreten sistem" tasarlayıp o sistemi dünya çapında onbinlerce girişimciye sattı.

Kitapta oradan da şuna benzer sonuç çıkarılıyor:
"Her ne satmak istiyorsan öncelikle o şeyi yapacak sistemin çok iyi (McDonalds'ın sistemi gibi) çalışmasını sağlamalısın"

Aslında bu tür tavsiyeler günümüz dünyasında biraz fazla klişe geliyor, ancak tavsiyenin öznesi McDonalds'ı tek şubelik Hamburgerciden, 50.000 şubelik bir holdinge ceviren Ray Croc olunca durum değişiyor.

Ancak bu gönderimin salt konusu bu da değildi...

Dedim ya son birkaç haftadır girişimcilik güdüm arttığı için koniks'e çok geliyorum diye... merak ettim Ray Croc koniks'te geçiyor mu diye Google'da ray croc site:koniks.com yazınca 0 sonuç döndü yani ray croc koniks'te 1 kez dahi zikredilmemiş, bahsedilmemiş. sadece ona dikkat çekmek için bu konuyu açtım.

Bursa için konuşuyorum: Bursa'nın en tarihi bölgesinde yer alan tek McDonalds, gece gündüz full çekio, önünde kuyruklar, kalabalıklar hiç eksik olmuo. aynı bölgedeki "marka tescilli" birkaç İskender Kebapçısı dükkanı, Bursa'nın pideli köftecileri daha birçok fastfoodçuları toplamı kadar ciroyu tek başına yapıyordur, bundan hiç şüpheniz olmasın; geçen Ramazan Bayram arefesinde net şekilde gördüm.

İşte tüm bu durumları mimarı Ray Croc denilen girişimci...

Saygılar

Yerleşim : Türkiye / Bursa  |  Meslek : Ticaret
masal06
Üye

Toplam 2659 yazı
24/08/2012 :  10:13:58  Alıntı
Başarılı olmanın 1. kuralı İnsan Algısını Yönetmektir Alış veriş yapmaya karar veren insanlar genellikle hep kalabalık mağazalara girerler Müşteri müşteriyi Çeker
"BEDAVA PEYNİR SADECE FARE KAPANINDA OLUR"

"Zirvelerde Kartallar da bulunur, Yılanlar da. Ancak birisi oraya süzülerek, diğeri ise sürünerek gelmiştir. Önemli olan nereye gelmiş olduğunuzdan çok, nereden ve nasıl geldiğinizdir."

ßeLki Sandığınız Kadar Ukala,
ßeLkide Tahmin Edemeyeceğiniz Kadar Mütevaziyim
ßiraz SakLıyım ßazen YasakLıyım Kimseyi Örnek ALmam
Kimseye Örnek OLmam Arkama ßakmam 'AsLa' Demem
'Keşke'Leri Sevmem !!
ELeştiri DinLerim Nasihat DinLemem

Şüpheciyim ama kuruntu yapmam Kendimle çelişebilirim ama kafama takmam Dalga geçerim ama kırmam Ciddiye alırım ama kapılmam Huzur veririm ama söz vermem Sahip olurum ama ait olmam....

Yerleşim : Türkiye / Samsun  |  Meslek : Satış / Pazarlama
hemperi
Üye

Toplam 508 yazı
24/08/2012 :  17:20:50  Alıntı
Şahsi düşüncem bilgi ve parayı birleştirmeyi başarıp,inançlı ve yeterince cesur olan insanlar başarılı oluyor..

Yerleşim : Türkiye / Mersin  |  Meslek : Ticaret
omero72
Üye

Toplam 234 yazı
24/08/2012 :  18:29:01  Alıntı

Bence kalabalık olması McDonalds için çekim unsuru değil.

İnsanlar McDonalds'a kalabalık olduğu için değil, McDonalds'ta hamburger = beklenen fiyat ve kalitede hamburger bulabildikleri için gidiyorlar olmasın:)

Bu arada; Bursa Merkezdeki McDonalds'ın yeri altın vuruş yeri. Cunku Bursa'ya ziyarete gelen yerli/yabancı tüm turistlerin kesinlikle uğradıkları Ulucami yanındaki park/otoparkın hemen orada. Şehir dışından gelen kişiler ucuza güvenli lokanta McDonalds'ı karşılarında görünce hücum.

Zamanında bir McDonalds yöneticisi, "biz gıda sektöründe değiliz, emlak sektöründeyiz" şeklinde manalı bir deyim söylemiş, cunku dünyanın her yerinde lokantalarını en gözde mekanlara açtıkları için oranın emlaklarını bildikleri için öyle demiş...

jüpiter
Yeni Üye

Toplam 41 yazı
26/08/2012 :  01:43:42  Alıntı
E insan yahudi olunca her kapıyı rahat rahat açılıyor...
Ben farklı bir açıdan bakayım, Sen gidipte Ulucami'nin karşısı, sapına kadar emperyalist bir ülkenin para kaynağı bir şirketin açılmasına izin verirsen. Ondan sonrada pkk gelir seni g.tünden fişler...
Adam şöyle girişimci, böyle sistem kurmuş meselesi değil... neyse bu konu çok su kaldırır.
Akıllı adam gideceği yere hazırlanır : ))

Yerleşim : Türkiye / Ankara  |  Meslek : Müzik
karavana414
Yeni Üye

Toplam 21 yazı
26/08/2012 :  20:05:33  Alıntı
dayı konikste ray gibi ne adamlar var rahat ol sen
aaaaaaaaa

Yerleşim : Türkiye / Bursa  |  Meslek : Gıda
omero72
Üye

Toplam 234 yazı
26/08/2012 :  22:06:29  Alıntı
Alıntı Yapılan Metin:
Yazıyı gönderen - jüpiter
E insan yahudi olunca her kapıyı rahat rahat açılıyor...
Ben farklı bir açıdan bakayım, Sen gidipte Ulucami'nin karşısı, sapına kadar emperyalist bir ülkenin para kaynağı bir şirketin açılmasına izin verirsen. Ondan sonrada pkk gelir seni g.tünden fişler...
Adam şöyle girişimci, böyle sistem kurmuş meselesi değil... neyse bu konu çok su kaldırır.

O konuda ben de hemfikirim, milli kuruluş ve firmalar öncelikli ve hatta yabancılara karşı yasalarla suistimal olmayacak şekilde korumalı da örneğin Alman Ticaret Yasaları tam olarak bunu yapar ve uygular da...

Ancak Bursa'daki McDonalds'a dönüyorum, kiraladığı yer özel mülk yani "izin vermeme" mevcut yasalarla imkansız.

Fakat McDonalds'ın hemen yanındaki merkez PTT binası Bursa'daki tarihi yapıların en büyüğü Ulucami'nin tam karşısında yer alır, onda birşey dikkatimi çekmişti: PTT'den dışarı çıkacak şekilde "Western Union" tabelası. Tabelanın Ulucami'ye yönlenmiş şekilde durması ve anlamının "Batı Birliği" olması içimizde bozuk duygular oluşturmuştu. Ki PTT 'yi kamu kuruluşu olarak biliyoruz.

Ancak buradaki simgesel sorun daha derin başka sorunlar yanında çok hafif te kalıyor. Bir örnek daha: iktisat alanında araştırmacı köşe yazarı ve saygıdeğer büyüğüm Esfender Korkmaz'ın 24 Mayıs 2011 tarihli bir makalesi var; orada Türk Telekom'un yani Türkiye'mizin iletişim altyapısını oluşturan milli yadigarımız ve en büyük yegane teknoloji kuruluşumuzun ortadaki rakamlarla gerçek değerini $24 Milyar olduğunu fakat $6 Milyara satılıp yazık edildiğini anlatıyor.

Yani tam o konularda fevkalade hassasım; ve ülke olarak bir şekilde bizi yani beni, seni ve her vatandaşın zarara uğratıldığı her gelişmede tepkim sabit ve duruşum bellidir.

Ancak konu İş nasıl yapılır konusu olduğu için örnek ister istemez iddaanen yahudilerin yaptığı türde işlere kayıyor. Bu sebepten dolayı Ray Kroc örneğini vermek zorundayım.

Şimdi Bursa merkez'deki o McDonalds lokantasına ben yıllardır adımımı dahi atmadım. MEcburen önünden geçerken, ön vitrinde McDonalds dondurmasından da satarken bazen arkadaşlar "dondurma yiyelim mi" diye sorarlar ve "Amerikalıların şeyini yalamam" şeklinde argo esprili ancak düşünce olarak ciddi cevap hazırdır.

ozzy78
Yeni Üye

Toplam 47 yazı
27/08/2012 :  05:43:37  Alıntı
evet kardesim adamlar gercektende yemek degil isim satiyorlar ve adamlar isimlerini pazarlamakta gayette basarililar adamlara devlet destek veriyor bizim resmen beynimizin ayariyla oynuyorlar yillardir beynimize mcdonalds burger king kfc pizza hot diye kazidilar yeni jenerasyona da aynen devam Allah yardimcimiz olsun
kor atin kor alicisi olur

Yerleşim : İngiltere / Nottingham
omero72
Üye

Toplam 234 yazı
27/08/2012 :  12:26:26  Alıntı
1-2 sene önce İstanbul'da İstiklal Caddesi boyunca yürümüştüm, sadece bana mı öyle geldi ama Cadde boyunca Starbuck Cafe dışında Cafe neredeyse yoktu! Starbuck diğer tüm Cafelerin yerini almış gibiydi! Belki geçen sürede durum değişmiştir, bilmem fakat bilinen birşey var: Starbuck kahve satan bir yer değil, tanesinden taze çekip kendi evinde Espresso yapan meraklı biri olarak rahatlıkla iddia edebilirim, veya bizzat Amerika'lıların Starbuck'ın kahvesi kahve değil şeklinde makale ve binlerce yorum linklerini gönderebilirim. İçine su doldurulmuş bardak, kahve diye satılıo. Fiyatı da 5TL gibi birşey ve bu rezalet İstiklal Caddesinde mantar gibi yayılmış. Neyse, aklıma geldi birden.

Mesaj gönderebilmek için öncelikle giriş yapmış olmanız gerekmektedir.

Henüz kayıt yaptırmadıysanız buradan üye olabilirsiniz.

Üye olarak:

• Yeni yazılar gönderebilir,
  • Varolan yazılara yorum yapabilir,
  • Arkadaşlarım, favorilerim, kişisel mesajlaşma, haber merkezi, dosya merkezi, online üyeler gibi pek çok yardımcı araçlardan yararlanabilirsiniz.

» Hemen üye olmak için tıklayınız.

4.95 saniye.
19:00:58, 19 Nisan 2024, Cuma

Buradaki yazılar, yazarlarının ve Koniks.com®'un izni olmaksızın hiçbir yazılı, görsel yada sesli yayın organında yayınlanamaz. Eğitim amacı dışında, herhangi bir şekilde çoğaltılması yasaktır. Eğitim amaçlı çoğaltıldığı durumlarda, yazarla ilgili bilgilerin ve URL'nin belirtilmesi zorunludur.

Bu web sitesi bilgilendirme amacıyla iyi niyetle, amatör bir ruhla hazırlanmıştır ve yer alan her türlü bilgi genel nitelikte olup, doğruluğu, eksiksiz olması, güvenilirliği, yeterliliği ve güncelliği hiçbir surette sitemiz tarafından garanti ve taahhüt edilmemektedir. Yer alan görüş ve yorumlar tamamen Koniks.com üyelerinin kişisel görüşlerini yansıtmaktadır. Sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak iş kurma/yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir ve söz konusu bilgilere dayanılarak alınacak kararların neticesinde oluşabilecek yanlışlık veya zararlardan Koniks.com sorumlu tutulamaz.

© 2000-2024 Koniks.com İletişim   ||   Kullanım Şartları   |   Kurallar   |   Sitenin Kullanımı   |   Gizlilik   |   Yardım