Özbekistanda İş Yapacakların Dikatineeeeee - Koniks.com

Koniks.com
Kullanıcı adı:
Şifre:
Şifremi hatırla

Ana Sayfa          Forumlar          Arama          Yardım           Kayıt Ol

Özbekistanda İş Yapacakların Dikatineeeeee

proff333
Üye

Toplam 135 yazı
14/07/2012 :  11:52:21   Yazarın websitesini ziyaret et Website  Bu yazıdan alıntı yaparak yorum yaz Alıntı

Bu ülkede 4 AVM, 18 şirket ve 50 milyon dolarını bıraktı, ceketini alıp çıkabildi
Dinçer GÖKÇE/hurriyet.com.tr/EKONOMİ19 Nisan 2012

Özbekistan’da yatırımı bulunan Türk firmaları şu sıralar adeta diken üzerinde. Onlarca firmaya el konulurken, sahiplerinin bazıları aylarca tutuklu kaldıktan sonra sınırdışı edildi. Türkiye’ye dönen şirket sahipleri, can güvenlikleri olmadığı gerekçesi ile bir daha Özbekistan’a gidemediklerini söylüyor. Özbekistan cezaevlerinde 50 kadar Türk bulunuyor.

Özbekistan’da benzer durum içinde olan firma sayısı 60 olarak ifade ediliyor.

Artvinli Vahit Güneş ve kardeşleri Türkiye’deki yatırımlarından sonra 2003’te Özbekistan’da da yatırım yapmaya başladı. 7-8 yıl içinde Özbekistan’daki işlerini önemli bir noktaya taşıyan Vahit Güneş’in başında bulunduğu Turkuaz Grup, bu ülkede çeşitli alanlarda 18 şirket kurdu, 4 AVM açtı, bin 200 kişi çalıştırd.

Özbekistan’da 9 aya yakın tek bir hücrede tutulması olayını “Özbekistan’da cehennemi yaşadım” sözleri ile dile getiren Güneş yaşadıklarını şöyle ifade etti: “2 Mart 2011 günü, saat 10.30 sıralarında AVM’de bulunduğum sırada 300 kadar silahlı- maskeli kişi AVM’nin etrafını sardı. Bir anda neye uğradığımızı şaşırdık. Beni ofisimde tuttular. Başımda 50 kadar silahlı kişi bulunuyordu. 7-8 gün beni ofiste tuttular.

Ben içerde ofiste tutulduğum sırda AVM’yi yağmaladılar. AVM’nin kapısına getirilen kamyonlarla yağmalama yapıldı. Tutuklanmam için bir kılıf uydurduktan sonra cezaevine konuldum. 9 aya yakın tek başıma bir hücrede tutuldum. Konulduğum yer istihbaratın denetimindeydi. O kadar acı şeyler yaşadım ki… En son kardeşim 700 bin dolar fidye ödeyerek çıkabildim.

Özbekistan’daki 4 AVM’miz, 18 şirketimiz gitti. Zararımız en az 50 milyon dolar. Bin 200 çalışanımız vardı bütün hepsini kaybettik. Mal varlığımız gittiği gibi canımız da gidiyordu. Cezaevinde sahip olduğum eşyaları, cep telefonumu bile alamadan Özbekistan’dan çıktım. O ülkede onca malvarlığım olmasına ceketimi alıp çıkabildim.”

Vahit Güneş, kendilerine yönelik suçlamaların el koyma gerekçelerinin, 'vergi kaçırma ve dini yayın bulundurma' şeklinde ifade edildiğini söyleyerek “Bize yönelik operasyon için bahane aradılar. Grubumuza ait şirketlerin tümünde yapılan incelemelerde suç unsuruna rastlanmadı. Sadece gümrük antreposunda ve depolarda 60 bin dolar değerindeki malın evraksız olduğunu iddia etiler” şekline konuştu.

Vahit Güneş şimdilerde el konulan malvarlığını kurtarmak için Tahkim Davası açmaya hazırlanıyor.

25 milyon dolarlık zarar oluştu

Federal Group bünyesindeki Federal Elektrik yöneticisi Asım Kayan da, geçtiğimiz yıl tutuklu kalan bir diğer isim. 365 gün boyunca tutuklu kaldığını söyleyen Kayan “Federal Elektrik olarak Özbekistan Devleti ile ortak bir şirket kurduk. Doğalgaz sayaçlarının satışını yapıyorduk.

Türkiye’ye gelmek üzere olduğum sırada havaalanında alındım. 365 gün boyunca tutuklu kaldım. Suçlamada gerekçe 'gaz sayaçlarını pahalı sattığımız' yönünde oldu. Tabi bu bir bahane. Oraya yatırım için Türkiye'de ciddi hazırlıklar yapmıştık. Federal Elektrik olarak 20-25 milyon dolar zararımız oluştu. Ben tutuklu olduğum süreçte, diğer çalışanlarımız da dönmek durumunda kaldı. Şirket kapalı durumda” bilgisini verdi.

300 dolarlık fiş için fabrikaya el konuldu

Özbekistan’da 120 kişinin çalıştığı tekstil atölyesi ve satış mağazası bulunan Levent Karabayır ise yaşadıklarını şöyle anlattı: “2006 yılında 200 bin dolarlık bir yatırım yaptık. Tekstil ürünleri üretiyorduk. Bir yanda da ürünleri mağazada satıyorduk. Benim Türkiye’de bulunduğum 15 Aralık 2010 günü önce mağazaya gelmişler, daha sonra fabrikaya gitmişler. Gerekçe ise mağazada fiş kesilmemesi…

Fiş kesilmeyen ürün tutarı ise toplasanız 300 dolar değil. Tabi fiş olayı bahane… Bize orada yüklü bir ceza kesildi. Cezayı ödedim. Benim Özbekistan’a girişim yasaklandı. Mağazayı kapattık. Oradaki bazı dostlar aracılığı ile kurtulduk. Ama orada başımıza neler geldi bir biz biliyoruz. Fabrikamın başında ise Özbek bir müdür bulunuyor. Fabrikamı onlar işletiyor. Gidemediğim için fabrikamı da alamıyorum. El koyma olayları 2010’un sonunda başladı. En son dün (önceki gün) 4 firmaya daha el konulmuş” bilgisini verdi.

Müşteri bulunsa satıp gelecekler

Kimi şirket sahipleri ise adlarının yazılmasını istemiyor. Gerekçe ise halen Özbekistan’da tutuklu personellerinin bulunması ve işyerlerinin bulunması… Adının yazılmasını istemeyen bir şirket sahibi iki personelinin 1.5 yıldan bu yana tutuklu odlunu ifade etti.

“Biz ne yaptık da bütün bunlar başımıza geldi” diyen aynı kaynak: “Ekonomik olarak çöktüm. Özbekistan’daki üretim yerimiz durma noktasında. Tutuklu çalışanlarımın ailelerin bakmak durumundayım. Ben kendim de Özbekistan’a gidemiyorum. Malımızı canımızı nasıl kurtaracağız bilmiyorum. Ben Özbekistan'a hayatımı verdim. Şimdi hepsi gitti. Burada da borç içindeyim. Ve üstelik damgalanmak ayrı bir zulüm… Şuan Özbekistan’dan bir çok firma malını satıp gelmek istiyor. Ancak müşteri bulamıyor.” Dedi.

Ceketimi bile alamadın çıktım

Bir başka firma sahibi ise şunları söyledi: “Orada tutuklu olan personelim var; onları kurtarmaya çalışıyoruz. Size şu kadarını söyleyeyim. Orada ceketimi bile alamadın çıktım. Eşyalarım dahi orada. Ki biz 'Özbekistan’ın Koç’u olarak anılıyorduk. Şimdi burada garibanları oynuyoruz. Üstelik Türkiye’de aldığımız malların da borçları da sırtımıza bindi. El konulan mallarımızı kurtarmamız uzak bir ihtimal…”

Yerleşim : Türkiye / İzmir  |  Meslek : Satış / Pazarlama

UYARI: Sitede yer alan ilanların doğruluğundan ilan sahibi sorumludur. Tanımadığınız kişilerle ticaret yapmayınız, yapıyorsanız dikkatli olunuz, tedbiri elden bırakmayınız, denemeden görmeden almayınız, alışveriş yöntemi olarak garanti yöntemler seçiniz. Hiçbir zaman kesinlikle birilerine para yada mal göndermeyiniz veya hesabına para aktarmayınız!
Detaylı bilgiler ve sorumluluklar için kullanım şartlarını okuyunuz.

• İlanın kalitesi ve ilan sahibinin yaptığı önceki alışverişler için ilan sahiplerine referans sorabilirsiniz.
  • exportsrvce
    Üye

Toplam 762 yazı
    16/07/2012 :  14:58:02  Alıntı
    Ozbekistan Gurcistanin daha vahsi versiyonu.
    Özel mesaj atarsanız daha hızlı iletişim kurabiliriz.

Yerleşim : Türkiye / Kocaeli  |  Meslek : İthalat / İhracat
    VSL
    Üye

Toplam 628 yazı
    16/07/2012 :  17:44:03  Alıntı
    Burada defalarca yazıyoruz o ülkelerle ilgili olarak, ne halt olduklarını,,
    birde millet , ''yavv kardeşim hepsimi böyle diyor '' evet kardeşim hepsi böyle milletide böyle devleti de böyle, yok işte adam olanı yooookk.

Yerleşim : Türkiye / İstanbul  |  Meslek : İthalat / İhracat
    fersa
    Üye

Toplam 448 yazı
    16/07/2012 :  19:02:32  Alıntı

Orta Asyada da bazilari Turklerin hepsi  sahtek ar , kari kiz duskunu derler. Demek ki her millette boyle insanlar oluyor. VSL, Ozbekistan devletini kotulemen gayet normal, su an zaten 8 milyon halki gurbete cikmis durumda, onlarca Turk sorun yasadiysa milyonlarca Ozbek halki kendi ulkesinden kacmis durumda, biriktirdigi parayi da kendi ulkesine yatirmak bile istemiyor. Sen 30 milyon halkin icinde adam olani yok diyorsun. Bak ben de zamaninda Turkiyede 4 firmada calistim, hepsinden ayrilmamin sebebi ucret vermemek oldu. ama ben gelip de kendi ulkemde Turkiyeyi kotuledigimi hic hatirlamiyorum. Hangi ulkenin ekmegini yediysem o ulke hakkinda olumsuz konusmam. Bu arada benim ortak Turk ve onu son 2 sene icinde 450 000 $a dolandirdilar, dolandiran 2 kisi de Turk. simdi senin mantigina gore ben diyebilir miyim: '73 milyon T.C vatandasi  boyle'?

Yerleşim : Kazakistan / Shim  |  Meslek : Yöneticilik
    VSL
    Üye

Toplam 628 yazı
    16/07/2012 :  20:19:42  Alıntı
    fersa kardeşim kimseyi savunmak durumunda değilsin, orta asya daki türklerin durumunu zaten biliyoruz, büyk çoğunluğu burada tokatı atıp gurbete çıkmış kimseler, şimdi oradan buraya bir kaç tokat daha atmaya çalışıyorlar.
    Konumuzun fakir fukara karnını doyurmaya çalışan Özbek halkı ile bir ilisi yok zaten, zengin olupta ticaret yapan özbeklerin , kimin ve kimlerin parasını çarpıpta zengin olduğunu ve ticaret yaptığını bilmiyoruz,

Lütfen bir önemli nokta da asla ve asla Türkiye ile oraları birbirine karıştırma sakın. Dolandırıcı arıyorsan bütün dünya ülkelerinde bulabilirsin, Türkiyede olduğu gibi, ama bu ülkelerin Devlet yapılarından kaynaklanan en üst tepeden başlayıp en alta kadar inen, ''elime geçirdiğim şey benim '' mantığı ile yaşayan toplumlardan maalesef başka türlü bir iş çıkmaz.

Gelir fabrikana, ofisine, dükkanına , burası artık benim S...k.......r git der gönderirler,
    fersa kardeşim tekrar söylüyorum,kimseleri savunmana gerek yok bunların ne halt oldukları belli demiştim, aman sakın ha Türkiye ile kıyaslamaya kalkma sakın, beğensek de beğenmesek de burada kanun var, adalet var,,, devlet var DEVLET.

giyotin
    Üye

Toplam 381 yazı
    16/07/2012 :  20:39:48  Alıntı
    başta haberi yapandan allah razı olsun diyorum. ki millet orta asya ya gitmesin diye. bende kırgızistanda başıma gelmeyen kalmadı, olanlardanım. ögrenciydim, ticaret yaptım 100,000 lira kadar param gitti ki tüm servetim bu paraydı. sonuç olarak okulumu da bıraktım, bugün mardinde yokları oynuyorum... sen kazakistanlı arkadaşım, ben bişkekteydim almata-kazakistana sınır. kazakistana da geldim. devrimleri batsın bakievi devirdiler bizleri perişan ettiler. haa tüm dünya ülkelerinde dolandırıcal var, ama yüzde 90 nından fazla dolandırıcıyı da anca orta asya da bulursun .. gitmeyin kardeşim.. kırgız kazak özbek gerçi kazakların daha iyi oldugu soylenır, ve ozbeklerin de calıskan oldugu.. üstüne alan da alsın, benim 100bin liramı çarpan **lar olduklarını kabul edıyorlarsa, üstüne alsın...

Yerleşim : Türkiye / Mardin  |  Meslek : Reklam
    giyotin
    Üye

Toplam 381 yazı
    16/07/2012 :  20:44:52  Alıntı
    ve birsey daha; insanları arasına toplayıp yakan kac dunya zihniyeti var acaba? yada hamile kadınların karnını deşip çocugunu çıkaran? yada küçük çocukların başlarını kesip sıra sıra dizen? varmıdır? var işte varr bu vahşeti yapanlar var facebook, youtube tan izleyebilirsiniz... bulamasanız ben adresi yazayım. en son kırgızlar özbeklere yapmıştı bunu..

ersanayaz
    Üye

Toplam 192 yazı
    16/07/2012 :  21:06:55  Alıntı
    özbek kırgız kazakların türk olduğu söyleniyor?doğru mudur?
    avrupa'da iş yapmak varken bu ülkelerde neden iş yapıyorsunuz anlamıyorum?
    bazen de şunu duyuyorum.piyasayı çarpan türkler yurtdışına kaçıp yurtdışında iş yapan türklere tuzak kuruyormuş.
    eğer biz türksek türkler de kötülerin sayısı çoksa biz millet olarak nasıl gurur duyabiliriz türk üz diye?

Yerleşim : Türkiye / İstanbul  |  Meslek : Otomotiv
    giyotin
    Üye

Toplam 381 yazı
    16/07/2012 :  21:23:05  Alıntı
    evet türk soyluyuz derler, ve türklerde gün olur kardeşiz, gün olur başka derler.. ki ben kürdüm, insani olarak ayrımda yapmam ama biz türkiye milletine yapılanlar 1, günü geldimi orta asya milletine kardeşiz diyenlere 2, özellikle kırgızstanda gözlerimle şahit oldugum siyasi yakınlaşmalar ve surekli devletimiz tarafından oralara aktarılan paralarımız vergilerimiz aldı başını gidiyor... beyler kırgız kazak özbek uygur kardeşiz diye diye kendi içimizde yaşayan toplumları yok sayıyorsunuz. orlarda haksızlıga ugrayan hepimiz beraberiz sırt sırta verecegımıze, türk soyları saçmalıklarına kaçarsanız sizde onlardan olursunuz, haksızlıga ugramıs ki haberde de yazıldıgı duruma dusersınız ve bunu soyledıgımde haksızlıga ugramıs bırı olarak soyluyorum, kafadan konusmuyorum umarım ne demek istediğimi anlamıssınızdır...

VSL
    Üye

Toplam 628 yazı
    16/07/2012 :  23:22:14  Alıntı
    giyotin ne demek istediğini iyi anlıyorum,

Devletlerin birbirleri ile çıkar ilişkileri kurmaları, bunlarıda çeşitli din ırk yada siyasi rüzgarlara göre yönlendirmeleri gayet doğal bir durum, Devletler duygusal hareket edemez, mutlaka ülke çıkarları ne ise ona göre hareket ederler.

Ancak ne hikmetse bizim ticaret erbabımız , tüccarımız, vs ticaretini duyguları ile yapmaya çalışıyor, yok Türk ırkı,, yok din kardeşim,, yok bizim cemaatten, yok falan ırk yada falan mezhepten gibi, bu ne Dangalaklık yahu,

Adam malını sattırıyor yıllardır alman firmaya, çok da güzel tıkır tıkır çalışıyor, sonrada birgün cemaatinden biri ile anlaşıp alman tüccarı bırakıyor yüzüstü, bizim türkle çalışmaya başlıyor, gavuru bıraktı ya pek memnun artık helal gelecek parası. çok değil 6 ay sonra malda yok türk de ortalıkta, İyi oldu hemde çok iyi bunun adı H.y...arlık arkadaşlar başka bir şey değil.

Duygularınızla değil mantığınızla çalışın, tabi Mantık dediğimiz şey için Felsefe gerekli, felsefe de bizim toplumumuza bir kaç beden fazla gelir.

finlandiya
    Yeni Üye

Toplam 24 yazı
    16/07/2012 :  23:28:46  Alıntı
    Ben de bir D.Türkistan Türkü olarak Rus işgalinde 70 kalan can kardeşlerim Batı Türkistandakilerin çoğunun etik olarak çöktüğpüne şahit oldum, benim ülkemden gelip elinde Çin pasapotuyla batı Türkistanda tüm mal varlığı ı kaybettiği ve üstelik Terör Devleti Çin'e teslim etiğini çoook ama çoook gördüm. bunlar gerçek ... Anadoludan gelip orada Ticaret yapmak isteyenler dıkkatlı olmalı.
    uygur

Yerleşim : Finlandiya / Helsinki
    exportsrvce
    Üye

Toplam 762 yazı
    17/07/2012 :  11:44:51  Alıntı
    ersanayaz

Turk olmak mukemmel insan olmak anlamina gelmiyor.Sirf Turk diye birilerine koru korune inanmak yanlistir.

ersanayaz
    Üye

Toplam 192 yazı
    17/07/2012 :  19:07:52  Alıntı
    ben de son zamanlarda türk düşmanlığı başladı.EN AZ %50'Sİ KÖTÜDÜR.BUNU GÖREMEYENLER UTANSIN.

Yerleşim : Türkiye / İstanbul  |  Meslek : Otomotiv
    said42
    Yeni Üye

Toplam 2 yazı
    17/07/2012 :  19:20:19  Alıntı
    Kardeşlerim,Yüce Allah yardımcınız olsun.Türk Hükümetine de ço büyük görev düşüyor.

Yerleşim : Türkiye / Konya  |  Meslek : Satış / Pazarlama
    serline
    Yeni Üye

Toplam 59 yazı
    17/07/2012 :  20:04:15  Alıntı
    arkadaslar orda tanıdıgı esi dostu arkadası olupda tekstil atolyesi olan arkadaslar varmı acil
    Nimet

Yerleşim : Türkiye / İstanbul  |  Meslek : Diğer
    hexedemical
    Yeni Üye

Toplam 39 yazı
    22/07/2012 :  18:23:14  Alıntı
    bunlar devlet değilki,, kabile hepsi ..

Yerleşim : Türkiye / Denizli  |  Meslek : Mühendis
    fersa
    Üye

Toplam 448 yazı
    22/07/2012 :  19:05:35  Alıntı
    gecen bir Turk ustamiz Turkiyeye donuyorum diye gitmisti, 3 ay sonra geri gelmis ve bunun gibi 100 binler T.C vatandasi burda ekmek yiyor. Neden Kocaman Turkiyede calismak varken kabilelerden medet umuyor anlamadim. Hexedemical, sana Allah akil versin.

Yerleşim : Kazakistan / Shim  |  Meslek : Yöneticilik
    exportsrvce
    Üye

Toplam 762 yazı
    27/07/2012 :  16:34:34  Alıntı
    hexedemedical dogru soyluyor.bu ulkelerin hepsinde resmen bir kabile yonetimi ele gecirmis durumda.

exclusivegroup
    Yeni Üye

Toplam 2 yazı
    14/01/2019 :  23:20:03 Yazarın websitesine git Website   Alıntı
    Exclusive group consulting – bir danışmanlık şirketidir profesyonel olarak uzman kadromuz ve tecrübelerimizden edindiğimiz deneyimlerle kurumsal kimliğimize kavuşmuş bulunuyoruz.
    Özbekistanda ilk yabancı ülke vatandaşlarına yönelik hizmet veren Türk şirketidir , ikamet izni, çalışma izni, evlilik, mülk edinme, vatandaşlık edinme, hukuki destek sağlamak gibi yasal işlemler konusunda kanunlar çerçevesinde danışmanlık hizmeti vermekteyiz. Yurtdışından ülkemize gelen yabancıların durumları uzman kadromuz tarafından incelenerek, yasal durumlarını sağlamak adına problemlerine uygun çözümler sunmaktayız. Ülkeler arası anlaşmalar ve ilgili kanunlar çerçevesinde farklı ülkelerden gelen yabancılara farklı prosedürler uygulandığından her müşterimizin durumunun ayrı değerlendirilmesi hayati önem taşımaktadır. EXCLUSIVE GROUP CONSULTING olarak Özbekistanda yaşamak isteyen ve is yatirim yapmak isteyen yabancıların Özbekistanda yasal bulunmalarının öneminin bilincinde olarak kendilerine en iyi hizmeti sağlamak için çalışıyoruz.

Özbekistan”da her ülkede olduğu gibi vergi ve kdv vergiler vardır.
    Biz imaalat yapmak isteyen Türk ve Avrupadan şirketlere hizmetimiz en iyi şekilde sunuyoruz.
    Özbekistanda iş yapmak isteyen imaalatçılara serbest bölge”de yatarım arsa almaları için danışmanlık hizmetlerimizi sunuyoruz. Serbest bölge de çalışan imaalatçılar coğu vergiler ödememektedir ve ithaalat yapılan hammade vergi yoktur. Şuana kadar şirketimiz yardımcı olup almış olduğumuz arsada kurulmuş üç Türk fabrikadır. ( Boru ve plastik imaalatı,conta imaalatı, beton santrali, daha mobilya fabrika kurmak üzere başvuru biz tarafımızdan başvuru yapılmıştır.

Muhasebe audit yılık servisimiz mevcuttur.
    Oturma izni
    Çalışma izni
    Piyasa araştırma (marketing)
    Şirket ve eleman lisanslar
    Şirket açılışı
    Havaalanda karşılama ve transfer
    Türkçe bilen tercuman personelimizle iş görüşmeler
    Hotel rezervasyonu
    Kongre ve konferans, Şirketinizin sunumu
    Eğlence ve tarihi yerleri
    Yük Gümrükleme ve temizleme
    Adres : Özbekistan/ Tashkent Kichik merobad ofis 4( Rusya Konsolosluğu karşısı) Tel: +998( 95) 340-95-95 Cep: +998(91)164-00-95 ( whats up,IMO,Telegram) web: www.exclusivegroup.uz

Hoş Geldiniz

Yerleşim : Özbekistan / Tashkent  |  Meslek : Danışmanlık
    Semihh
    Yeni Üye

Toplam 48 yazı
    15/01/2019 :  19:54:46  Alıntı
    Ya herkes iyi güzel yazmış Allah razı olsunda ya yazmadan edemedim arkadaşlar kusura bakmayın

Exclusivegroup kardeşim yahu sen neyin kafasını yaşıyorsun ne içtin içtiğinden banada soylede bizde arada bi alalım.

Adamlar o ülkeden canını zor kurtarmış diyorlar hala ordan zorluyorsun Allah akıl fikir versin

Yerleşim : Malezya / Pacific Asia  |  Meslek : İthalat / İhracat
    selami
    Üye

Toplam 782 yazı
    15/01/2019 :  20:10:05  Alıntı
    Arkadaşlar mağdur olanların çoğu islam kerimov dönemine ait.
    O tarihlerde devleti yöneten bir diktatördü.
    Yazılış tarihine bakmıyonuz mu.
    Adam öldü gitti yerine Türkiye yanlısı Şevket Mirziyoyev geçti.
    Devletin bir çok desteği teşvikleri var yabancı yatırımcılar da istiyor.
    Özbekistan güzel bi pazar,araştırın öyle girin.
    Hiç mi günde mi takip etmiyonuz,haberde mi seyretmiyonuz.
    insanların en hayırlısı insanlara faydası olandır.

Yerleşim : Türkiye / Elazığ  |  Meslek : Satış / Pazarlama
    Semihh
    Yeni Üye

Toplam 48 yazı
    15/01/2019 :  20:47:18  Alıntı
    Yarında o ölür gene türkiye düşmanı biri geçer kaptanın kim olduguna bakılmazki.

Sen içtiğin çorbadan kıl çıksa veya böcek çıksa o çorbayı içmeye devam edebiliyormusun. Veya sen yemek yerken masanın üstünde 2 fare oynasa sen o lokantaya bi daha uğrarmısın

Ne demek istediğimi anlayan anladıda anlamayana ne desek azdır

Yerleşim : Malezya / Pacific Asia  |  Meslek : İthalat / İhracat

Mesaj gönderebilmek için öncelikle giriş yapmış olmanız gerekmektedir.

Henüz kayıt yaptırmadıysanız buradan üye olabilirsiniz.

Üye olarak:

• Yeni yazılar gönderebilir,
    • Varolan yazılara yorum yapabilir,
    • Arkadaşlarım, favorilerim, kişisel mesajlaşma, haber merkezi, dosya merkezi, online üyeler gibi pek çok yardımcı araçlardan yararlanabilirsiniz.

» Hemen üye olmak için tıklayınız.

9.45 saniye.
    12:15:54, 18 Nisan 2024, Perşembe

Buradaki yazılar, yazarlarının ve Koniks.com®'un izni olmaksızın hiçbir yazılı, görsel yada sesli yayın organında yayınlanamaz. Eğitim amacı dışında, herhangi bir şekilde çoğaltılması yasaktır. Eğitim amaçlı çoğaltıldığı durumlarda, yazarla ilgili bilgilerin ve URL'nin belirtilmesi zorunludur.

Bu web sitesi bilgilendirme amacıyla iyi niyetle, amatör bir ruhla hazırlanmıştır ve yer alan her türlü bilgi genel nitelikte olup, doğruluğu, eksiksiz olması, güvenilirliği, yeterliliği ve güncelliği hiçbir surette sitemiz tarafından garanti ve taahhüt edilmemektedir. Yer alan görüş ve yorumlar tamamen Koniks.com üyelerinin kişisel görüşlerini yansıtmaktadır. Sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak iş kurma/yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir ve söz konusu bilgilere dayanılarak alınacak kararların neticesinde oluşabilecek yanlışlık veya zararlardan Koniks.com sorumlu tutulamaz.

© 2000-2024 Koniks.com İletişim   ||   Kullanım Şartları   |   Kurallar   |   Sitenin Kullanımı   |   Gizlilik   |   Yardım