60 Saniyede Moral Depolama Metodu - Koniks.com

Koniks.com
Kullanıcı adı:
Şifre:
Şifremi hatırla

Ana Sayfa          Forumlar          Arama          Yardım           Kayıt Ol

60 Saniyede Moral Depolama Metodu

bdilek
Kişisel Gelişim Editörü

Toplam 98 yazı
20/03/2008 :  20:42:11 Bu yazıdan alıntı yaparak yorum yaz Alıntı

Bu altın kurallarla hayattan daha çok zevk alacaksınız... İşte o kurallar....

Sabahları paldır küldür yataktan fırlayıp kendimize bir merhaba bile demeden strese günaydın dememiz hiç kimsenin suçu değil. Yazar ve kişisel gelişim uzmanı Patricia Muradi "Ne kadar güçlü, kendimizden emin olursak olalım nihayetinde insanız!" diyor ve soruyor "Kendinizi motive etmek için 60 saniyeniz de mi yok?.

"Doğamız gereği de kabul görmeye, beğenilmeye, motive edilmeye ihtiyaç duyarız" diyen Patricia Muradi "Büyük ya da küçük, kadın veya erkek hepimiz takdir görmek için yaşar, hatta bunun biz dünyayı terk ettikten sonra da devam etmesi için elimizden geleni yaparız. Bunun da ayıp bir yanı yok" görüşünde. Hayat koşulları çoğumuza ortak problemleri getiriyor.

PANİKTEN UZAK DURUN

Sabahları paldır küldür kendimizi yataktan dışarı zor atıp, öz bakımımızı yapıp sürüne sürüne giyindikten sonra bir acele işimize veya günlük koşuşturmalarımıza yetişmeye çalışırız. Hele büyük bir şehirde yaşıyorsak, zamanımızın önemli bir bölümünün yolda geçmesi riski olduğundan kimi zaman panik halde günü yakalamaya çalışıyoruz. Bu arada kendimizi unutuyor, makyaj yapmak ya da tıraş olmak gerekmiyorsa aynaya bile bakmaya gerek görmeyebiliyoruz.

BEYAZ ATLI TAKDİR PRENSİ

"Aceleniz var, kabul ediyorum zamanınız kısıtlı nihayetinde Mars'ta ikamet etmediğimizden hemen hepimiz zaman ile yarışmanın ne kadar güç, aynı zamanda ne denli yorucu ve yıpratıcı olduğunun bilincindeyiz. Ama kendinizi motive etmek adına harcayacak 60 saniyeniz de mi yok?" diye soruyor Yazar Muradi ve ekliyor "İnsanız ve takdir edilmek isteriz.

Pekala, o gün etrafımızdaki herkes kendi işleriyle meşgulse ve bizi onaylayacak tek bir cümle duymak şansımız yoksa ne olacak? Gün boyunca 'Beyaz atlı takdir prensi'nin bir şekilde bize ulaşıp takdir etmesini mi bekleyeceğiz? Elbette bizim dışımızda kalan insanlardan takdir görmek muhteşem bir motivasyon kaynağıdır. Ancak dilerseniz gelin özellikle sabahları bu işi hiç kimselere bırakmadan kendimiz yaparak, güne güzel bir başlangıçla 'Merhaba' diyelim"

KENDİNİZE GÜNAYDIN DEYİN

Patricia Muradi, her sabah gözümüzü açtığımızda kendimize günaydın dememizin önemine değiniyor ve "Kendimize ismimizle hitap ederek, örneğin, 'Sevgili Ayşe, günaydın, bugün bol ışıklı ve güzel bir gün olsun senin için' dediğimizde zannederim buna kimsenin bir itirazı olmaz ve pek fazla da zamanımızı almaz. İnsanın kendi kendisine ismi ile seslenmesi başlarda belki biraz komik gelebilir ancak denendiğinde kendimizle iletişime geçtiğimiz ve kendimizi kabul ettiğimiz için mutlak bir fayda sağlayacaktır. Öte yandan kendimize değer verdiğimizde başkalarının ne kadar değerli olduğunu anlamamız daha kolay olacaktır" uyarısını yapıyor.

ŞIMARMAK HAKKINIZ

Merhaba faslından sonra yine kendimiz için önemli bir konu daha var sırada, kendimizi şımartmak. Acaba bugün canımız güne kahve ile mi başlamak ister, bir bardak bitki çayıyla mı, yoksa şöyle bir koca bardak süt veya çikolata mı? Genellikle süt veya bitki çayları daha sağlıklıdır, bu kesin; ancak karar size ait, konu da kendinizi şımartmak olduğundan tercihinizi siz yapacaksınız. İçeceğimizi de seçtikten sonra bu aşama da bitti. Söz yine Muradi'nin "Satırları okuyan bazı arkadaşların şöyle dediğini duyar gibi oluyorum:

"Ne kahvesi ne sütü, ben dişlerimi fırçalayıp kendimi evden dışarı zor atıyorum!" Vakti kısıtlı olanlara önerim, evlerinde kağıt bardak bulundurmaları. Evden çıkarken yanınıza yarım bardak kahve alıp hem yürüyüp hem de yudumlayalım.”

KENDİNİZİ BEĞENİN

Muradi'ye kulak verelim yine "Kendinizi bu ufak başarı ile güzel ve değerli bulduğunuzu sesli olarak ifade edin. Hoşunuza giden fiziki özelliğinizi seçerek kendinize bu konuyu vurgulayın. 'Saçların çok parlak' veya 'Bu yeni diş macunu dişlerini daha çok beyazlattı' gibi. Hiçbirimiz dünya güzeli veya kusursuz yakışıklı değiliz. Yola çıktığınızda, ağaçlara, çiçeklere bakmayı da ihmal etmeyin. Kendimize günaydın dememiz, bir içecek ikram edip tercih hakkı tanımamız veya ufak birkaç iltifat sözü söylememiz acaba 60 saniyeden fazla zamanımızı almış mıdır? Almamıştır diye düşünüyorum.”

AYNAYA BAKMA ZAMANI

Pamuk Prenses'in üvey annesi kötü ruhlu cadı bile aynaya bakıp kendisine iltifatlar yağdırarak kendisini motive ediyordu unutmayın! Sadece kendinize bakın. Kendinize iyi olan ve beğendiğiniz bir yönünüz için iltifat edin. Bugünkü iltifat sebebiniz, çocuklarla iyi iletişim kurmanız veya bir önceki gün başardığınıza inandığınız güzel bir iş olabilir.

kaynak: patronlar dünyası

Yerleşim : Türkiye / İzmir  |  Meslek : Halkla ilişkiler
Goldenist
Üye

Toplam 964 yazı
20/03/2008 :  20:52:19 Yazarın websitesine git Website   Alıntı
BEN GÜZELİM, BEN BAŞARILIYIM, BEN DİŞİYİM, BEN KENDİMİ ÇOOOK SEVİYORUM :D
ÇÜNKÜ GOLD ÇAY ÇİYORUM, GOLD ÇAY SATIYORUM...
Büyüklük odur ki, hiç kimseye iltifat etmeyeceksin, hiç kimseyi aldatmayacaksın, memleket için gerçek ülkü neyse onu görecek, o hedefe yürüyeceksin. Herkes senin aleyhinde bulunacaktır. Herkes seni yolundan çevirmeye çalışacaktır. Önüne sayılamayacak güçlükler yığacaklardır, kendini büyük değil küçük, zayıf, vasıtasız, hiç telâkki ederek, kimseden yardım gelmeyeceğine inanarak bu güçlükleri aşacaksın. Ondan sonra sana büyüksün derlerse, bunu diyenlere de güleceksin.( 1908 )

Bir adam ki büyük olmaktan bahseder, benim hoşuma gitmez. Bir adam ki memleketi kurtarmak için evvelâ büyük adam olmak lâzımdır; der ve bunun için bir de örnek seçer, onun gibi olmayınca memleketin kurtulamayacağı inancında bulunur, bu, adam değildir. ( 1908 )

Mustafa Kemal Atatürk

Yerleşim : Türkiye / İstanbul  |  Meslek : Satış / Pazarlama
bdilek
Kişisel Gelişim Editörü

Toplam 98 yazı
20/03/2008 :  20:54:37  Alıntı
Kocaman yazıyı, bir cümlede ne güzel özetlemişsin :):):)
arada da birazcık reklam yapmışsın

Goldenist
Üye

Toplam 964 yazı
20/03/2008 :  21:05:58 Yazarın websitesine git Website   Alıntı

Yazımı sizin yazınızın bana verdiği güçle yazdım. ama eğer rahatsız ettiyse yakışmadıysa silerim. bunu düşünüp moralsizleşirim.
Yinede teşekkür ederim..
Büyüklük odur ki, hiç kimseye iltifat etmeyeceksin, hiç kimseyi aldatmayacaksın, memleket için gerçek ülkü neyse onu görecek, o hedefe yürüyeceksin. Herkes senin aleyhinde bulunacaktır. Herkes seni yolundan çevirmeye çalışacaktır. Önüne sayılamayacak güçlükler yığacaklardır, kendini büyük değil küçük, zayıf, vasıtasız, hiç telâkki ederek, kimseden yardım gelmeyeceğine inanarak bu güçlükleri aşacaksın. Ondan sonra sana büyüksün derlerse, bunu diyenlere de güleceksin.( 1908 )

Bir adam ki büyük olmaktan bahseder, benim hoşuma gitmez. Bir adam ki memleketi kurtarmak için evvelâ büyük adam olmak lâzımdır; der ve bunun için bir de örnek seçer, onun gibi olmayınca memleketin kurtulamayacağı inancında bulunur, bu, adam değildir. ( 1908 )

Mustafa Kemal Atatürk

bdilek
Kişisel Gelişim Editörü

Toplam 98 yazı
20/03/2008 :  21:11:11  Alıntı
yok canım, benim için sorun değil, ben de içimden geçeni yorum olarak yazdım öylesine.

Yazının beğenilmesi hoşuma gitti, mutlu olmak, herkesin ilk hedefi olmalı, yoksa bu hayat çekilir mi?

iletisim
Üye

Toplam 193 yazı
20/03/2008 :  21:16:24 Yazarın websitesine git Website   Alıntı
Ben 60 sn de kahvemi veya çayımı içemem, bir bardakla hiç olmaz, bu 60'a zaten sığmaz, en iyisimi ben kahvaltımı yapıp öyle çıkayım.

Sonra şöyle diyorlar; ana sen sabah evde kahvaltımı yapıyorsun, he yapıyorum ne olmuş.:)

O yazılanlar bize gelmez, okadarcık mutlulukla ne olur.

Aynanın karşısına geçeceğim, merhaba nasılsın, saçlarında ne güzelmiş diyeceğim, ondan sonra beni görenlerde deli, kafayı yedi sansın.

Şaka bi yana (aslında şaka yapmadım) herkes bişeyler yazıyor işte.

Paylaşım için tşklr.

Yerleşim : Türkiye / Rize  |  Meslek : Ticaret
Goldenist
Üye

Toplam 964 yazı
20/03/2008 :  21:40:22 Yazarın websitesine git Website   Alıntı
teşekkür ederim bdilek beni mutlu etti ve inanıyorum her okuyan bu yazıdan almak istediğini alabilecek.
Güzel paylaşımlarda buluşmak dileğimle..

Mustafa Kemal Atatürk

ali_ali_61
Yeni Üye

Toplam 56 yazı
22/03/2008 :  18:31:44  Alıntı
bu motive etme işine pek inanmıyorum bi aralar cok denedim olmuyor helede çalışıyorsanız cok zor insanlar öyle şeyler yapıyorlarki bırak motive olmayı deli oluyorsun .dediklerinizi yapmak için çalışmıyor olmalısız o zaman olur hani canınız sıkılır kendinizi motive edersiniz işte o olur saygılarla ..gercekler bunlar..

Yerleşim : Türkiye / Trabzon  |  Meslek : Sağlık hizmetleri
Harpacı
Üye

Toplam 285 yazı
25/03/2008 :  09:02:10  Alıntı
sabah 5.30 da yataktan fırla, tıraş ol, diş fırçala, spor yap, birşeyler atıştır, donunu, ayakabını ve çoraplarını çekiştirerek kapıdan fırla, fırla fırla.
fırlaya fırlaya, fırlama olduk çıktık.
ah bir de fırlama'dan yaşayabilsek.
kafada saç da yok ki aynaya bakıp ne güzel saçlarım var diyeyim...

Yerleşim : Türkiye / İstanbul  |  Meslek : Bilgisayar-Bilişim
Goldenist
Üye

Toplam 964 yazı
25/03/2008 :  13:06:21 Yazarın websitesine git Website   Alıntı
Hükümet adamlarıda don diyebiliyorsa halktan insanlar don demekte bir mahsur görmezler..

Mustafa Kemal Atatürk

Harpacı
Üye

Toplam 285 yazı
26/03/2008 :  10:40:34  Alıntı
Alıntı Yapılan Metin:
Yazıyı gönderen - Goldenist
Hükümet adamlarıda don diyebiliyorsa halktan insanlar don demekte bir mahsur görmezler..

Oh oh, bende bir başka açıdan takılayım ve biraz gülümseteyim derken ağzımın payını aldım.
iyiki daha kötü bir kelime kullanmamışım (mesela don yerine öz türkçe "tuman" diyebilirdim) tavayı kafaya yiyecektik. Bunada şükür.

Yerleşim : Türkiye / İstanbul  |  Meslek : Bilgisayar-Bilişim
serkan11
Yeni Üye

Toplam 15 yazı
26/03/2008 :  23:56:50  Alıntı
harpacı eminim senind bakılacak yerin vardır, gözlerin, dişlerin ne bileyim, bardağın dolu trafını gör, yazıyı bize ulaştıram güzel insan sağol, denicem en azından, ben dişiyim diyen güzel eminim dişisin, başarmışsın zaten işi, pazarlamacısın galiba ama keyifli insansın
serkan11

Yerleşim : Türkiye / Eskişehir  |  Meslek : Ulaşım / Taşımacılık
Goldenist
Üye

Toplam 964 yazı
27/03/2008 :  11:35:22 Yazarın websitesine git Website   Alıntı
Alıntı Yapılan Metin:
Yazıyı gönderen - serkan11
harpacı eminim senind bakılacak yerin vardır, gözlerin, dişlerin ne bileyim, bardağın dolu trafını gör, yazıyı bize ulaştıram güzel insan sağol, denicem en azından, ben dişiyim diyen güzel eminim dişisin, başarmışsın zaten işi, pazarlamacısın galiba ama keyifli insansın

teşekkür ederim sekan11, sn harpacı sizinde esprili yaklaşmanıza sevindim.
Motivasyonla ilgili yazıda kapışmamış olduk.
Hayat çatışma ve gerginliklerle geçirilecek kada uzun değil. Bunu keşfedip hayata gülmek gerek.
bunu hatırlatan güzel bir yazıydı. Ayrıca kendimizi sevmemiz ve eğer vermemiz gerektiğini anımsatan güzel bir yazı

Mustafa Kemal Atatürk

aulgen
Yeni Üye

Toplam 2 yazı
28/03/2008 :  20:09:16  Alıntı
Çok doğru....
İnsan Kaynakları-İşe Alım,Eğitim-alanında iş arıyorum.

Yerleşim : Türkiye / İstanbul  |  Meslek : Diğer

Mesaj gönderebilmek için öncelikle giriş yapmış olmanız gerekmektedir.

Henüz kayıt yaptırmadıysanız buradan üye olabilirsiniz.

Üye olarak:

• Yeni yazılar gönderebilir,
  • Varolan yazılara yorum yapabilir,
  • Arkadaşlarım, favorilerim, kişisel mesajlaşma, haber merkezi, dosya merkezi, online üyeler gibi pek çok yardımcı araçlardan yararlanabilirsiniz.

» Hemen üye olmak için tıklayınız.

6.52 saniye.
20:30:32, 2 Mayıs 2024, Perşembe

Buradaki yazılar, yazarlarının ve Koniks.com®'un izni olmaksızın hiçbir yazılı, görsel yada sesli yayın organında yayınlanamaz. Eğitim amacı dışında, herhangi bir şekilde çoğaltılması yasaktır. Eğitim amaçlı çoğaltıldığı durumlarda, yazarla ilgili bilgilerin ve URL'nin belirtilmesi zorunludur.

Bu web sitesi bilgilendirme amacıyla iyi niyetle, amatör bir ruhla hazırlanmıştır ve yer alan her türlü bilgi genel nitelikte olup, doğruluğu, eksiksiz olması, güvenilirliği, yeterliliği ve güncelliği hiçbir surette sitemiz tarafından garanti ve taahhüt edilmemektedir. Yer alan görüş ve yorumlar tamamen Koniks.com üyelerinin kişisel görüşlerini yansıtmaktadır. Sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak iş kurma/yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir ve söz konusu bilgilere dayanılarak alınacak kararların neticesinde oluşabilecek yanlışlık veya zararlardan Koniks.com sorumlu tutulamaz.

© 2000-2024 Koniks.com İletişim   ||   Kullanım Şartları   |   Kurallar   |   Sitenin Kullanımı   |   Gizlilik   |   Yardım