Bayan Giyim Mağazası Hakkındaki Soru İşaretleri - Koniks.com

Koniks.com
Kullanıcı adı:
Şifre:
Şifremi hatırla

Ana Sayfa          Forumlar          Arama          Yardım           Kayıt Ol

Bayan Giyim Mağazası Hakkındaki Soru İşaretleri

bastian
Yeni Üye

Toplam 10 yazı
21/02/2012 :  01:25:50 Bu yazıdan alıntı yaparak yorum yaz Alıntı

Selamlar,

İki yıl çok hareketli bir yerde bay-bayan giyim mağazasında çalıştım hatta mağazanın tüm işlerini tek başıma yaptığım aylar oldu. O zamanlardan itibaren sürekli aklımda olan mağaza açma fikrini gerçekleştirmek istiyorum. Askerlik engelim yok farklı iş pozisyonlarında satış danışmanı olarak tecrübem var. Fakat giyim benim için hep farklı bir yerde oldu insanları senin zevkine göre giydirmek, beğendirip satmak oldukça zevkli. Alışveriş merkezlerinde giyim mağazalarının vitrin tasarımlarından reyon düzenlerine kadar hep dikkat ettim ve birşeyler çıkardım kendime.

Gelelim işin gerçekçi ve maddi boyutuna; tek başıma yapmaya gücüm olmadığı için iki ortak kredi desteğiyle açmayı planlıyoruz ve bütçe 50.000 gibi bir rakam. Bulduğum dükkan gayet hareketli bir yerde yakınında giyim mağazası yok bayan kuaförleri ve resturantların olduğu bir yerde. Dükkanın hava parası gibi bir saçmalığı yok 2.500 aylık kira ve 30m2 dükkan. Dışardan bakıldığında dükkanın kirası ve bizim sermayemiz için herşey gayet güzel görünüyor fakat emin olamadığım kararsız kaldığım konular var. Örneğin;

Dükkanın kira, stopaj, elektirik, su, internet, iki ortağın yol, yemek, sigara, kredi paraları vs tüm giderler aylık 8.500 yapıyor. Yani dükkan günlük 300TL yaptığında aylık giderlerimi karşılıyorum fakat öbür ay için yeni mal alacak para olmuyor. Minimum 500-600 TL gibi bir rakam yapması lazım günlük ki devamlılığı ve sürekliliği olsun.

Alışveriş merkezlerinin, markafoni-trendyol gibi sitelerin hareketliliği, büyük firmaların ucuz mal satması gibi etkenler de olumsuz yanları. Tabii işin olumlu yanları da var her 10 kişiden birisinin alışveriş yapıp mağazadan poşetle çıkması gibi..

İşin özeti bu yazıyı uzatıp sıkmamak için söylemediğim yerler de var tecrübeli insanların fikirlerini ve yorumlarını almak istedim sadece. Teşekkürler.

Yerleşim : Türkiye / İzmir  |  Meslek : Satış / Pazarlama
simar
Yeni Üye

Toplam 7 yazı
21/02/2012 :  12:07:38  Alıntı
mrb arkadasim bu yapacagin is hangi sehirde birde kirasi neden bu kadar yüksek ögrenebilirmiyim ben almanyadan yaziyorum

Yerleşim : ALMANYA / Ulm  |  Meslek : Ticaret
bastian
Yeni Üye

Toplam 10 yazı
21/02/2012 :  13:40:24  Alıntı
İzmir / Bornova'da cadde üzeri dükkanlarda kiralar bu şekilde hatta daha da yükseliyor. Kira düşük olsun dersem ara sokaklara hareketin pek olmadığı yerlere yönelmek zorunda kalıyorum.

UmT
Üye

Toplam 173 yazı
21/02/2012 :  19:05:03  Alıntı

hitap ettiğin kesim neresi bayanının sınıfı olmaz ama dar gelirli mi orta gelirli mi yüksek gelirli mi.
Umut Karagöz

Yerleşim : Türkiye / Ankara  |  Meslek : Öğrenci
huzurhuzur
Yeni Üye

Toplam 24 yazı
21/02/2012 :  22:32:27  Alıntı
bende hep bu konuda takılıp kaldım. giderlermi nasıl karşılıcam dedim. sırf bu yüzden kendi işimi hiç düşünemiyordum. sonra etrafıma göz gezdirdim. örneğin bir kasap günlük ne kadar ciro yapıyor ki giderlerini karşılayıp yıllarca esnaflık yapabiliyor. yada doldurma parfümcü. çiğ köfteci. giyim mağazası. lokanta v.s bunlar yapıyorsa bende yapabilirim dedim yeterki getireceğim ürünlerin satılacağından ve benim satacağımdan emin olayım. ne mağazalar var adam 10.000 tl kira veriyor 50 m2 yere bu adam iş yapıyorsa evet bizlerde yapabiliriz. ve anladığım kadarıyla sizde günlük 500-600 ciroyu yaparsın. he şu var işe bismillah dediğinizde 50.000 tl yi tamamen dükkana harcamayın bunun 10.000 tl sini muhakkak kasanızda bulundurun. ilk aylar iş yapamadığınızda zorluk çekmemek açısından

Yerleşim : Türkiye / İstanbul  |  Meslek : Ev kadını
mehmetgul1806
Üye

Toplam 485 yazı
21/02/2012 :  23:53:45  Alıntı
2500 TL de kiramı, Kayseri Düvenönü Dediğimiz yerde giyim mağazalarının aylık Kirası 10 binden başlıyor. Aylık Gdierin 8500 TL ise, Kar Marjın Minumum %50 Olsa Günlük 600 TL cirodan Aşağısı Zarar Edebilir. 50 TL ile Alışveris Sitesi Kurun Daha Kazançlı Olacaktır.
Saygılar
Mali Müşavir

Yerleşim : Türkiye / Kayseri  |  Meslek : Tekstil
oguz_
Yeni Üye

Toplam 6 yazı
22/02/2012 :  00:18:40  Alıntı
ben de mağazalarda uzun bir zaman çalıştım ve karşıyaka'da oturuyorum.dediğin yer bornova'nın tam olarak neresinde? bence kendine ait bir müşteri kitlen olması da çook önemli , ayrıca hedef kitleni net olarak seçtin mi? yani orta yaş grubuna mı satacaksın yoksa gençlere mi ? ucuz ürün mü ağırlıklı olarak yoksa kaliteli ve pahalı mı? bunları da belirlemen gerek bence.
Mr. Oguz NAMAL - Foreign Trade Consultant

GSM : 00 90 534 448 99 70
Fax : 00 90 232 372 61 65
E-mail : oguz@nafotra.com
Web Page : www.nafotra.com www.kiyiege.com
Address : 1672 sokak no:1/1 Karsiyaka Izmir/Turkey

Yerleşim : Türkiye / İzmir  |  Meslek : İthalat / İhracat
akinselcuk
Editör

Toplam 5590 yazı
22/02/2012 :  00:34:32 Yazarın websitesine git Website   Alıntı
Bir kere 2 ortak sıkıntıdır. Büyük ihtimalle sen çabalarken diğeri aylık paralarısını alacaktır, ya da mecburen harcanacaktır. Kendi başına olsa idin en azından dükkanın kalkınması için yemez içmez inatlaşırdın. 2 kişi olunca herkesin aynı şekilde fedakarlık göstermesi fizik kurallarına aykırıdır genellikle. Hani 2 kişi olunca 100-150 bini bulsaydınız bu durum büyük ölçüde atlatılırdı. Para çok kıt iken herkes kendini kurtardığına bakar aldığı her kuruşu kardan sayar. 50 bin bu kadar yükü çekmez. Ama hiç değilse 3 kişi değilsiniz. Kıt parada kötünün iyisi.

Kirası çok güzel. Bornova da hala böyle dükkan bulunması büyük şans. Aslında şartlar oldukça iyi paranın kıt olması dışında. Tecrübe motivasyon ve güzel bir dükkan. Ancak işin özü sermayede yattığından sizin iş oldukça sakat. Ona bir şansınız var. Deneyin ya da vazgeçin.

Fantazi giyim veya 40 yaş üstü bayan gibi bir konuda ciddi bir karlılık yakalamanız, kimsenin bilmediği bir numaranız olması lazım. 20 ye mal edip 70 e satabilmek gibi.
tamnland.com

Yerleşim : Türkiye / Türkiye  |  Meslek : Diğer
bastian
Yeni Üye

Toplam 10 yazı
22/02/2012 :  18:27:21  Alıntı
@UmT

Süvari Caddesi diye geçen yerde dükkan yani Bornova'nın öğrenci kesiminden biraz sıyrılan biraz daha yüksek gelirli insanların oturduğu bir bölge. Fakat yinede öğrencinin de geçtiği bir yer.

@huzurhuzur

Tabii ki çoğu esnafın, dükkanın yaptığı işlere aklım ermiyor nasıl ayakta kaldıklarını düşünüyorum. 50.000TL 'nin hepsi harcanıyor şık bir dükkan ve güzel mal almak için dediğin gibi 10.000 kenara ayırıp zor aylarda veya yazın iş olmadığı zamanlarda kullanmak için mantıklı.

@mehmetgul1806

Kirası 10.000'den başlıyorsa marka desteği vardır arkasında yoksa şahıs mağazası olarak gerçekten ciddi rakam.

@oguz

Büyükparkın olduğu cadde diyeyim hatırlarsın belki. Çevre ve müşteri kitlesi var Bornova'da hedef kitle ise orta yaş ve öğrenci ikisininde kullanabileceği tarzda ve fiyatlarda olan ürünler.

@akınselcuk

Tek başıma yapma gücüm olsa yani 50.000 TL 'yi kendim verebilsem zaten ortaklı işe yanaşmam. Maddi imkanlar sınırlı olduğu için ister istemez ortaklı düşünmeye başlıyorum.

izimani
Üye

Toplam 238 yazı
23/02/2012 :  14:08:49  Alıntı
Alıntı Yapılan Metin:
Yazıyı gönderen - bastian

Dükkanın kira, stopaj, elektirik, su, internet, iki ortağın yol, yemek, sigara, kredi paraları vs tüm giderler aylık 8.500 yapıyor...

Kira 2500TL, %20 stopaj 500TL, elektrik-su-internet 1000 TL ( biliyorum fazla ), sigortalarınız 900TL, muhasebe 300TL, kırtasiye 100TL, reklam 500TL, yemek 5 kişi günlük 6TL'den 900TL.

Topladım 6900TL. Son derecede makul rakamlar. Eminimki 6000TL'yi bile geçmez aylık masrafın.

30 metrekareyi 2 kişi ***ürür. Sen ve 1 bayan personel. Bayan personele her işi yıkabilirsin.

İnterneti kullanmayan hala çok fazla bayan var. İyi fiyatlı ürünler satarsan az biraz reklam ile bence kendini + 1 personeli rahat ***ürürsün. Ama 3 ortak olmaz. Sigara + lüks yemek + yol masrafı falan hiç olmaz.

Yerleşim : Türkiye / Adana  |  Meslek : Mühendis
iskurun
Yeni Üye

Toplam 35 yazı
24/02/2012 :  15:41:03 Yazarın websitesine git Website   Alıntı
Bu fikre katılıyorum o parayla sektördeki deneyiminizi birleştirin ve "Alışveris Sitesi Kurun Daha Kazançlı Olacaktır." Markafoni ,Trendyol gibi bir site açabilirsini Belki onlar gibi büyük sermayeler ile başlamasanızda elinizde çok fazla stok tutmama şansınız olabilir. Bu tarz siteler bu ara moda ve artık insanlar bu siteleri tercih etmeye başlıyor.
http://www.iskurun.com

iş kurmanın yolları, bayilikler, iş fikirleri

Yerleşim : Türkiye / İstanbul  |  Meslek : Bilgisayar-Bilişim
metin44
Üye

Toplam 178 yazı
29/02/2012 :  12:00:24  Alıntı
GİYİM MAĞAZASI İŞLETMİŞ VE KAPATMIŞ BİRİ OLARAK SÖYLÜYORUM
açacağın yerde giyim mağazası yok demişsin bunu herkes avantaj gibi algılar fakat bu tamamiyle kötü bir durumdur.çünkü insanlar giyim alacaklarsa onların çok olduğu caddeleri tercih eder.50.000 kredili sermaye baştan söyleyeyim ve umudunu kırmak gibi olmasın ama yanlış tercih,nedeni:bu mağazaya harcayacağın dekor ve raf sistemi sence nekadar olur.tabela-manken vitrin düznlemesi bunlar gerekli ve sabit giderlerdir.ve en az m2 düşük olduğu için söylüyorum 20-30 bini bulur.artık iş yapmak istiyorsan göze hitap etmelisin dekorun sıradansa baştan kaybettin demektir.neyse diyelim 30 bine güzel bir dekor yaptın 20 bin lik te mal aldın.şimdi sana soruyorum o hayal ettiğin 18 000 tl ciroyu bu kadar malla yapabilecekmisin?ve küçük bir not giyimde birebir karlar artık kalmadı.ve sen ortaksın sen mağazada duracaksın zannedersem ortağında aysonu gelir hani param derse çok kötü şeyler başlar,kredi vaden gelince ödeyemezsin banka haciz koyar.yani kısaca giyim için iyi bir sermaye gereklidir.sana iyi düşün derim.
kolay gelsin...
metin44
gerçek girişimci için para kazanmak veya kaybetmek,yaşadığı heyecanın yanında sadece bir detaydır!!

Yerleşim : Türkiye / İstanbul  |  Meslek : Muhasebe
blueman_ak
Yeni Üye

Toplam 61 yazı
09/06/2014 :  13:36:59  Alıntı
Merhaba, metin44 e katılıyorum. Ortak iş çok zor arkadaşım. Mümkünse hiç girme. Kendi kardeşin akraban bile olsa yapamazsın. Neden? Sen eve otobüsle giderken o taksiyle gider. Sen yemeğini evden getirirken o restoranda yer. Sen maaşını almazken o alır. Sen şirketin geleceğini düşünürsün o düşünmez. Mal ve müşteri seçiminde sorun çıkar. Nakit ihtiyacı için zararına satmak ister. İşler iyiyken herkes iyidir ama işler kötüyken zorken herkes sırt çevirir. Ben girdim başım yandı hala cemeresini çekiyorum. Sakın girme ortak işe bence. Sermayende kredi çekeceğim diyorsun. Hadi iş olmadı o ay zarar ettin krediyi neyle ödeyeceksin. Tekstilde bence en az minumum 6 aylık giderleri karşılayacak sermayen olmalı. Bu işte sermaye çok önemli dükkanın tasarımından dekorasyonundan daha önemli bence... Tekstilde önüne herzaman fırsat çıkar ucuza mal düşer seri sonu düşer ihracat fazlası düşer paran olursa değerlendirir kazanırsın. Kumaş bile düşer kendi markanı yaratırsın. Bende izmirliyim. Bornova pazarından yerde bakarsan ekstra bir gün ekstra nakit olur senin için. İnterneti aktif kullan. Dükkanın yanında internettede alışveriş siten olsun en azından blog kur. Bir arkadaşın dediği gibi ortak alma bayan eleman al. O müşterilerle sende mal alımı muhasebe internetten satışla ilgilenirsin...

Yerleşim : İspanya / Barselona  |  Meslek : Bilgisayar-Bilişim
siilam
Yeni Üye

Toplam 11 yazı
20/06/2014 :  15:57:26  Alıntı
merhabalar konicks kullanıcıları tekstil alanındaki imalatçıların dikkatine bizler şirket olarak 2005 yılından itibaren türkiyede ve yurt dışında konfeksiyon ve hazır giyim alanında faaliyet gösteren imalatçı firmaların her çeşit örme kumaş taleplerine cevap vermekteyiz.şirketimiz kumaş alım satımı yapan bir firma değildir direk üreticiyiz bu konuda ihtiyaç sahiplerinin isteklerine şimdiden cevap vermekten onur duyarız talepleriniz için irt. ömür korkmaz iltş:05436685177 MAİL: siilam1985_@hotmail.com zeytinburnu- İSTANBUL

Yerleşim : Türkiye / İstanbul  |  Meslek : Ticaret
CoNNRoaD
Üye

Toplam 158 yazı
08/07/2014 :  16:01:55  Alıntı
30 m2 tekstil için biraz küçük değil mi?

Yerleşim : Türkiye / Mersin  |  Meslek : Diğer
Canjunior
Yeni Üye

Toplam 94 yazı
17/07/2014 :  16:21:36  Alıntı
30 m² ye kac seri mal koyacaksin? magazanin dolu gorunmesi icin ortalama 40 adetten hesapla.. hadi diyelim 1000 adet olsun.. alacagin mali biliyormusun? Piyasa ne durumda? Satabilecekmisin? Dukkan acmak kolay tarafi. acarken depositon var, rafin teregin var, masan sandalyen var, ozellikle ve ozellikle isiklandirma cok onemli.. Yoksa en guzel mali bile gosteremezsin. Bunlarin hepsi para... Hadi diyelim actiniz, önemli olan bu isi devam ettirmektir.. 30m² Gunuk 500 tl yapsa ayda 15000 yapar.. yari yariya calissan ki iyi bir kar marji.. 7500une yeni mal alacaksin.. tabi bunlar ortalama.. bereketli aylarda onden alacaksin malini ki satasin.. mal olmazsa is de olmaz.. eline kalan 7500 -2500 kira=5000
1000 tl masraflarina gider, 1000 elemanina gider. 1000 ortagina 1000 de sana... (kalan 1000 de kaybolup gider)
Bu da isin iyi tarafindan bakarsak tabi.. Bunun sezonu var indirim aylari var, yanlis alisverisi var, elinde kalan patlak mallar var..

Bir daha dusun derim..

50000 lira 1000 lira icin baglanmaz..
Bu isten sonraki hayatinin ilk 5 senesini bu isten kalan sikintilara harcarsin..
Gercekci olmak lazim..

Yerleşim : Belçika / Limburg  |  Meslek : Esnaf
hasandh
Yeni Üye

Toplam 49 yazı
17/07/2014 :  16:48:42 Yazarın websitesine git Website   Alıntı
Açacağınız mağaza ile Piyasada bulunan dev giyim mağazalarıyla baş edemezsiniz. bu durumda size beklediğiniz karı getirmez.

Evet eskiden küçük mağazalar esnaflar çok kazanıyordu ancak daha sonra açılan markalar dev firmalar o küçük esnafı ezdi geçti. Aynı bakkallar - Süper market olayında olduğu gibi
Ne demişler büyük balık küçük balığı yutar.

Şöyle düşünelim bir elbiseyi aldığımızda elbiseyi 1 yıl civarında giyiyoruz. bu da en düşük ihtimalle değil mi? İnsanların daha çok harcadıkları ve onsuz yapamayacakları diye tabir ettiğimiz ürünleri satmaya yönelirsen daha karlı olacağını düşünüyorum. mesela gıda sektörüne girebilirsin. bu sadece bir örnek. umarım yardımcı olmuşumdur. kolay gelsin.
Gelecek e ticaretle şekilleniyor. e ticaret hakkında bilgi almak için iletişime geçin

Yerleşim : Türkiye / Rize  |  Meslek : Yöneticilik

Mesaj gönderebilmek için öncelikle giriş yapmış olmanız gerekmektedir.

Henüz kayıt yaptırmadıysanız buradan üye olabilirsiniz.

Üye olarak:

• Yeni yazılar gönderebilir,
  • Varolan yazılara yorum yapabilir,
  • Arkadaşlarım, favorilerim, kişisel mesajlaşma, haber merkezi, dosya merkezi, online üyeler gibi pek çok yardımcı araçlardan yararlanabilirsiniz.

» Hemen üye olmak için tıklayınız.

7.47 saniye.
13:01:47, 24 Nisan 2024, Çarşamba

Buradaki yazılar, yazarlarının ve Koniks.com®'un izni olmaksızın hiçbir yazılı, görsel yada sesli yayın organında yayınlanamaz. Eğitim amacı dışında, herhangi bir şekilde çoğaltılması yasaktır. Eğitim amaçlı çoğaltıldığı durumlarda, yazarla ilgili bilgilerin ve URL'nin belirtilmesi zorunludur.

Bu web sitesi bilgilendirme amacıyla iyi niyetle, amatör bir ruhla hazırlanmıştır ve yer alan her türlü bilgi genel nitelikte olup, doğruluğu, eksiksiz olması, güvenilirliği, yeterliliği ve güncelliği hiçbir surette sitemiz tarafından garanti ve taahhüt edilmemektedir. Yer alan görüş ve yorumlar tamamen Koniks.com üyelerinin kişisel görüşlerini yansıtmaktadır. Sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak iş kurma/yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir ve söz konusu bilgilere dayanılarak alınacak kararların neticesinde oluşabilecek yanlışlık veya zararlardan Koniks.com sorumlu tutulamaz.

© 2000-2024 Koniks.com İletişim   ||   Kullanım Şartları   |   Kurallar   |   Sitenin Kullanımı   |   Gizlilik   |   Yardım